Bıçak Sanatı - Forum

Gaz Betondan Ocak Denemesi

Mâhir

• 422
  • Mahir Selim KESKİN
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: İstanbul/Beykoz
Ynt: Gaz Betondan Ocak Denemesi
« Yanıtla #40 : 21 Ekim 2015, 18:57:52 »
O çukurlara tufal dökümü sebep olmuştur büyük ihtimal. Ama tufal benim gördüğüm kadarıyla çok ince pullar şeklinde dökülüyor. Bence birkaç resim koy hem gözümüz şenlensin hem de ustalarımızın teşhisi kolaylaşsın. Profil ısıtılırken ilk olarak manyetizmaya ikinci olarak da renge bakılıyor. Bunun için kullanılan bir renk skalası görmüştüm başlıkların birinde. Uygun renge ulaşıp ulaşmadığını görmek için de loş bir ortamda vermek lazımmış suyu. Sen denemeye ve paylaşmaya devam et. Tecrübe paha biçilemez  :)
Mahir Selim KESKİN

Zanzibar

• 239
  • Yalçın
  • Meslek: Grafik tasarım
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #41 : 22 Ekim 2015, 08:28:15 »
O çukurlara tufal dökümü sebep olmuştur büyük ihtimal. Ama tufal benim gördüğüm kadarıyla çok ince pullar şeklinde dökülüyor. Bence birkaç resim koy hem gözümüz şenlensin hem de ustalarımızın teşhisi kolaylaşsın. Profil ısıtılırken ilk olarak manyetizmaya ikinci olarak da renge bakılıyor. Bunun için kullanılan bir renk skalası görmüştüm başlıkların birinde. Uygun renge ulaşıp ulaşmadığını görmek için de loş bir ortamda vermek lazımmış suyu. Sen denemeye ve paylaşmaya devam et. Tecrübe paha biçilemez  :)

Renk skalası internet ortamında RGB. Oysa baskı alınmış bir döküman olsa CMYK olarak karşımıza çıkar.
İkisi arasında %10-15 gibi bir ton farkı çıkar. Yani %100 doğrulukta sonuç vermez ve aldatıcı olur kanısındayım.
%10 luk bir sapma ne kadar sorun teşkil eder o kısmını bilemiyorum.
Bıçak yanımda. Koca ofis yavaş, yavaş atölyeye dönüşmeye başladı :) Biraz zımparalama işleminden sonra fotosunu çekip, eklemeye çalışırım.

Yutong ocakta ise biraz tembel işi yaptım. Karot uçla  daire kesitli delik falan açmak zor geldi.
Baya bi demonte ocak yaptım ve 1042 dereceyi gördüm.
Kömürlü sistemden daha başarılı sonuç verdiğini düşünüyorum.

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #42 : 22 Ekim 2015, 10:32:29 »
malesef fırın içinde farklı renkler var buradan bakınca orta kısımlar sensörün olduğu yerler 1000c gibi diğer dış kısımlar -850 -900 gibi diğer kısımları zaten başka canınızı sıkmak istemem ama  malesef bu ortamda sağlıklı bir ısıl işlem yapmak tamamen tesadüf olur
( paslanmazlar  )
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2015, 10:38:27 Gönderen: mehmet&renas »

Zanzibar

• 239
  • Yalçın
« Yanıtla #43 : 22 Ekim 2015, 13:40:22 »
malesef fırın içinde farklı renkler var buradan bakınca orta kısımlar sensörün olduğu yerler 1000c gibi diğer dış kısımlar -850 -900 gibi diğer kısımları zaten başka canınızı sıkmak istemem ama  malesef bu ortamda sağlıklı bir ısıl işlem yapmak tamamen tesadüf olur
( paslanmazlar  )

Mehmet usta'm metalin homojen ısınması için gezdiriyorum. Bu da işe yaramıyor mudur?
Deneme yaptığımda namlu rengi görebildiğim kadarıyla her yerde aynıydı.
Metali gezdirme derdini de sonlandırmak için ikinci bir şalomayı devreye sokmayı düşündüm. Yok bu da olmaz derseniz, rezistanslı fırının yolu açılacak.

Zanzibar

• 239
  • Yalçın
« Yanıtla #44 : 23 Ekim 2015, 10:33:52 »
Odun kömürü ile yapılamayan ısıl işlem sonucu yüzeyde oluşan korozyon.
Tamamen temiz yüzey çıkartmaya çalışmak çok, çok zor ve namlunun baya bi inceltilmesi anlamına geliyor.
İnce bir zımparasını yapıp, kabzayı montajlamayı düşünüyorum. Yani üzerindeki lekelerle bırakacağım.

emin albayrak

• 3901
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #45 : 23 Ekim 2015, 12:01:02 »
uygun bir kabza tarzıyla bu namlu desenleri güzel bir rustik hava verebilir.  ;)
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #46 : 23 Ekim 2015, 12:05:47 »
bıçak için üzüldüm üzerinde epey emek var .bu sonuçları görünce aklıma ısıl işlem lakı geliyor bu lakla yüzeyi kaplayıp isdiğiniz koşulda ısıl işlem yapma şansı tanıyordu..  bana göre koşulları fazla zorlamayın kendinize elektirikli fırın yapın birde folyo kullanır keyfinize bakarsınız

« Yanıtla #47 : 23 Ekim 2015, 12:24:47 »
Bıçağın formu ve işçiliği iyiymiş gerçekten de, Emin'in söylediklerine katılıyorum. Ellerine sağlık bu arada...

Zanzibar

• 239
  • Yalçın
« Yanıtla #48 : 23 Ekim 2015, 12:52:36 »
uygun bir kabza tarzıyla bu namlu desenleri güzel bir rustik hava verebilir.  ;)

Kabaza keten yağına yatırılmış kök olarak bildiğim ceviz.
Balçaklar paslanmazdan hazırlanmıştı. Tabi paslanmazlar pırıl, pırıl olduğu için namlunun yanında sırıtacaktır. Ama onuda berbat etmenin bi yolunu bulurum :)
Yine de önerileri alayım üstadım.

bıçak için üzüldüm üzerinde epey emek var .bu sonuçları görünce aklıma ısıl işlem lakı geliyor bu lakla yüzeyi kaplayıp isdiğiniz koşulda ısıl işlem yapma şansı tanıyordu..  bana göre koşulları fazla zorlamayın kendinize elektirikli fırın yapın birde folyo kullanır keyfinize bakarsınız

Mehmet usta'm, acemiyiz işte. Kim herşeyi bilerek doğdu ki? Ustalarımızın sayesinde birşeyler öğrenip, kendimizi geliştiriyoruz.
Çoğu amatör gibi maliyeti en düşük olan sistemi tercih ettim. 3-5 denemeden sonra hala sorun yaşarsam, mecburen elektrik olayına geçerim.
İzmirde çoğu zaman aradığınız malzemeyi bulmak mümkün olamıyor. FeIIICl ü aramadığım yer kalmadı. Bu ısıl işlem lakını da bulmak pek kolay olmasa gerek.

Bıçağın formu ve işçiliği iyiymiş gerçekten de, Emin'in söylediklerine katılıyorum. Ellerine sağlık bu arada...

Sağol usta'm. Acemi işi. Kah batırıyor, kah çıkarıyorum. Benim için şehrin stresinden kurtulmanın bir yolu.

emin albayrak

• 3901
« Yanıtla #49 : 23 Ekim 2015, 15:08:25 »
bıçağın tam formunu görmeden bir teklifte bulunmak zor ama balçakta patina edilmiş bir bakır ve ceviz kabza güzel olabilir.

Zanzibar

• 239
  • Yalçın
« Yanıtla #50 : 23 Ekim 2015, 16:57:05 »

« Yanıtla #51 : 23 Ekim 2015, 18:55:33 »
Yüzey dokusu ve formuna bakıldığında, bronz da bir seçenek olabilir, hatta üzerinde bir iki asimetrik doku ve Emin'in söylediği gibi alacalı bir patina çok fena olur  ???

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #52 : 23 Ekim 2015, 21:26:46 »
Hardalı leke leke sürüp namluyu patine edebilirsin. Görüntü daha da karışır, tam curcuna olur, güzel olur.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

emin albayrak

• 3901
« Yanıtla #53 : 23 Ekim 2015, 21:52:09 »
valla bu kadar tekliften sonra artık kesin güzel olur  :D

Zanzibar

• 239
  • Yalçın
« Yanıtla #54 : 26 Ekim 2015, 09:50:04 »
Sağolun ustalar.
Sanırım bronz çok iyi gidecek.

34muro41

• *
  • 1
  • Meslek: kamyoncu
  • Yer: istanbullu
« Yanıtla #55 : 21 Ocak 2016, 15:11:03 »
karot ucunu en ucuz nerede bulabilirim acaba bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Romeo59

• *
  • 27
  • Meslek: Elektrik
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #56 : 04 Mart 2017, 18:58:14 »
Bugün ocağımı deneme fırsatı buldum. Acayip deneyimlerim oldu  :D Gaz betonda karbon çelikleri için gerekli sıcaklıklara kolaylıkla erişilebildiğini gördüm. Fakat iş bununla bitmiyormuş; İlk denememde gerekli renk ve  mıknatıslanma eşiğine ulaştıktan sonra profili suya daldırdım, çıkarttığımda hamsi balığı gibi eğilmişti  ???

Tekrar ısıttım ve mengene de sıkıştırarak düzelttim. Bu işlemi bir kez daha tekrar ettim ve profil tekrar yamuldu. Tekrar çekiçleme ve sıkıştırma yaptım. Tabi bıçağın sırt kısmındaki eğrilmeye bir şey yapamadım. Normalde bu bıçak sırtı düz olan bir puukko olacaktı, şimdi ne oldu bilmiyorum  :D Sırtta kendiliğinden bir kavis oluştu. İşte ısıl işlemden önce ve sonraki hali;

Üçüncü seferde motor yağı buldum ve bununla su vermeyi denedim. İlginç bir şekilde profil yamulmadı. Suyunu iyi almış gibi duruyor, eğe testini geçti. Şu an 200 derecede bir saat bekletilmek üzere bu fırında duruyor;

Değerli ustalarım nerede yanlış yaptığım konusunda bir fikriniz var mı? Profiller bu kadar kolay yamulur mu? Sizler bu çarpılmayı önlemek için neler yapıyorsunuz? Bu arada çelik Ck67 idi.
Merhaba
Bende Ytong ile ocak denemesi yaptım.Sorum şu Ytong giriş kısmındaki delik arka taraftada var mı?
Resminizde var olduğunu gördüm ama teyid etmek istedim.
Bende Ytong ile deneme yaptım yalnız arka tarafa matkap ucu kadar bir delik açtım

Romeo59

• *
  • 27
  • Meslek: Elektrik
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #57 : 04 Mart 2017, 19:06:23 »

Renk skalası internet ortamında RGB. Oysa baskı alınmış bir döküman olsa CMYK olarak karşımıza çıkar.
İkisi arasında %10-15 gibi bir ton farkı çıkar. Yani %100 doğrulukta sonuç vermez ve aldatıcı olur kanısındayım.
%10 luk bir sapma ne kadar sorun teşkil eder o kısmını bilemiyorum.
Bıçak yanımda. Koca ofis yavaş, yavaş atölyeye dönüşmeye başladı :) Biraz zımparalama işleminden sonra fotosunu çekip, eklemeye çalışırım.

Yutong ocakta ise biraz tembel işi yaptım. Karot uçla  daire kesitli delik falan açmak zor geldi.
Baya bi demonte ocak yaptım ve 1042 dereceyi gördüm.
Kömürlü sistemden daha başarılı sonuç verdiğini düşünüyorum.

Merhaba
Normal küçük tüple mi yaptınız bu işlemi?