Bıçak Sanatı - Forum

Siklon toz emici ve vakumlu zımpara kutusu

freenautilus

• 391
  • Meslek: Fizyoterapist
  • Yer: Ankara
Siklon toz emici ve vakumlu zımpara kutusu
« : 03 Mart 2015, 00:31:50 »
Evde birşeyler üretmekten keyif alan bizim gibilerin en büyük problemlerinden biri de oluşan toz-pisliktir.Ev ortamını atölye gibi kullanınca kaçınılmaz oluyor bunlar tabii.geçen senelerde biraz araştırınca şunu bulmuştum:
Dust Deputy® - How It Works
sistem şöyle çalışıyor:koninin üst girişine elektrik süpürgesi bağlı ve içeri 10cm kadar giriyor borusu.Yandan ise ona dik şekilde emiş hortumunun borusu giriyor.Süpürge borusu emiş borusunun altında sonlanacak.Elektrik süpürgesini çalıştırınca dyson makinelerinde olduğu gibi bir siklon oluşuyor koni içinde ve tüm tozlar dönerek alt kovaya inip birikiyor.Süpürge torbası tertemiz.Alçı tozu çekerek yepyeni çok torba patlattım, çünkü gözenekler kapanıyor.Dolayısı ile sistemin avantajı çok fazla.
Sitedeki ürünün gereksiz pahalı olması sebebi ile gerekli çizimleri yapıp sobacılar çarşısına gittim.Galvaniz saçtan konimi yaptırıp alt kısma da bir sunta parça ve kova ayarladım.Astar ve boyadan sonra sistem hazır hale geldi.Resim ve videolar aşağıda.
Not: Proje bitmeye yakın bauhaus'da şömine külü çekmek için yapılmış benzer bir ürün buldum ama bu sistemin daha efektif olduğunu düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=ytA-QpgkcBI

Yandan süpürge bağlantılı toz emici zımpara kutusunu da göstermek istiyorum.Atolyede özellikle proxxon ile çalışırken çok faydalı. İmkanı olanlar bir tane yapmalı. Kutunun tasarımı basit.Elektrik süpürgesinin halı aparatının ters çevrilmiş hali gibi.Üçgen parçaların ölçülerini sketchup sayesinde çıkardım.Üstte delikli kontraplak ve onun üstünde lastik ızgara var.Yumuşak ve kaymaz bir zemin.Sesi de pek iletmiyor.Kutunun çatısına da şerit led monte ettim.

Emrah
Instagram : EDEKO.DESIGN
www.ankaradafizyoterapist.com

a.yuce

• *
  • 1121
  • Ahmet - Yaş: kırk küsür
  • Meslek: Elektronik
  • Yer: Istanbul
Ynt: Siklon toz emici ve vakumlu zımpara kutusu
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2015, 07:55:30 »
Anlasilan ahsap ile ilgili konulari da takip ediyorsunuz. Her iki aparat ta cokca kullaniliyor. Dust deputy yeni atolyeye tasinma bitince yapilacaklarin basinda idi. Kabaca olcu bulmustum ancak sobacilara gitmek aklika gelmemisti acikcasi. Elinize saglik ikisi de derli toplu guzel olmus. Dust deputy kaca mal oldu ve olculeri paylasabilir misiniz? Orjinal olarak ahsap talasi toplamakta kullanilan bu sistem bant zimparadan cikan sicak, ince metal tozlarini toplamada basarili mi? Plastik boru vs. sicak talastan etkileniyor mu?
« Son Düzenleme: 03 Mart 2015, 07:57:36 Gönderen: a.yuce »
Mükemmelliğe eklenecek birşey kalmadığında değil, çıkartılacak birşey kalmadığında erişilir.

freenautilus

• 391
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2015, 08:38:07 »
Anlasilan ahsap ile ilgili konulari da takip ediyorsunuz. Her iki aparat ta cokca kullaniliyor. Dust deputy yeni atolyeye tasinma bitince yapilacaklarin basinda idi. Kabaca olcu bulmustum ancak sobacilara gitmek aklika gelmemisti acikcasi. Elinize saglik ikisi de derli toplu guzel olmus. Dust deputy kaca mal oldu ve olculeri paylasabilir misiniz? Orjinal olarak ahsap talasi toplamakta kullanilan bu sistem bant zimparadan cikan sicak, ince metal tozlarini toplamada basarili mi? Plastik boru vs. sicak talastan etkileniyor mu?
Teşekkürler ahmet bey,
Ölçüleri galvaniz sac olarak vereyim.ama üstteki emiş borusu süpürgeye uysun diye eski bir süpürge borusundan kesildi ve aradaki çap boşluğu macunla dolduruldu, belirteyim.
Üst boru çap 52 mm
Koni üst çap 180mm
Koni alt çap 55mm
Sunta altındaki sac boyu 20mm
Suntaya bağlanan sac ayak çapı 120 mm
Suntadan itibaren üst uca kadar koni boyu 31mm
Yatay emiş borusunun merkezi ile koninin üst ucu arası 50 mm

Bant zımparam büyük değil  o yüzden zarar verecek ısı çıkmıyor. Ama hava emişi sırasında soğur, zarar vermez sanırım.
Emrah

Kaya

• 2867
  • Meslek: technik
  • Yer: Frankfurt
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2015, 08:49:01 »
Bende buna benzer bir sistemi o an kendime uyarlamıştım çokçada işimi gördü gün içerisinde resimler yollarım..Dikkat band zımparanın tozları birikme yaptığı her köşe kuytuda hemen tutşma eğilimi gösteriyorlar .Bunlar bir mıknatısla toplanabilir ama sorun sürekli tutuşup için için yanmaları o açıdan bu yanma siklon toplayıcıda olacağına göz ününde olması tercih edilebilir..
Ben koni olarak hazır su kovası kullandım üst kısma direk süpürge motoru geldi aşağısı toz toplayıcı oldu..
Alimler seyre dalar ,cahil olan dostluk düsmanlik arar

freenautilus

• 391
« Yanıtla #4 : 03 Mart 2015, 09:19:01 »
Unuttuğum bir ölçü var: koni üstünde kalan sac boru 30mm, plastik süpürgeye uygun boru dahil 50mm.
Ben bu sistemle araba koltuğunu da ıslak olarak temizledim. Yani kova dibine az su konabilir,sorun olmuyor.
Emrah

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #5 : 03 Mart 2015, 10:10:27 »
Yanlış hatırlamıyorsam daha önceki yıllarda bir forum üyesi sobacılar çarşısında aynı şekilde yaptırıp paylamıştı.
Okinawian

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #6 : 03 Mart 2015, 11:24:15 »
Elinize sağlık çok güzel ama şu makinenin her an havalanıcakmış gibi çıkartıgı gürültü gerçekten beni çilden çıkartıyor

freenautilus

• 391
« Yanıtla #7 : 03 Mart 2015, 12:59:59 »
Elinize sağlık çok güzel ama şu makinenin her an havalanıcakmış gibi çıkartıgı gürültü gerçekten beni çilden çıkartıyor
:Duzun vadede beynini yiyor gerçekten. Aslında yer problemi yoksa taş yünü ile sarıp mdfden bir kutuya konabilir. 25 lt lik kompresörümü aynı şekilde garajda rahat rahat çslıştırıyorum. Sesi %70 azaldı.
Emrah

a.yuce

• *
  • 1121
  • Ahmet - Yaş: kırk küsür
  • Meslek: Elektronik
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #8 : 03 Mart 2015, 13:30:54 »
"Shop Notes" isimli Amerikan ahşap işleri dergisinde talaş toplama ( siklon+süpürge) için kabin yapımı gördüğümü hatırlıyorum. Eğer süpürge de içeri konacak ise hava giriş çıkışı ve ısınmayı düşünmek gerekiyor. Süpürge gürültüsüne gelince düşük devirli endüstriyel süpürgeler var. Üstelik bazı süpürgelerin üzerinde bir priz var, çalıştıracağınız aleti bu prize takıyorsunuz, aleti açınca süpürge otomatik çalışmaya başlıyor. Ama bu dediklerimi hep ahşap talaşı için gördüm.

Açıkçası sıcak metal talaşı için özel tip sistem yapana denk gelmedim, biraz daha aramak lazım. Avuç taşalma için el süpürgesien benzer bir emme sistemi gördüğümü hayal meyal hatırlıyorum. Bant zımpara için alt tarafa talaşın gittiği yöne su dolu kova konuyor. Bazıları  suyun içine biraz deterjan ( yüzey gerilimi düşsün demir tozları üzerinde yüzmeyip batsın diye ), biraz da soda ( ? tozlar paslanmasın diye) koyuyor o kadar.  Bir de metalden huni falan konabiliyor zımparanın altına. Ticari bir atölyeye gidip bakmak lazım.

edit :borular bile ısıya dayanıklı malzemeden.
             http://www.jettools.com/us/en/p/jdc-501-cabinet-dust-collector-for-metal-115-230v-1ph/414700
             http://www.jettools.com/us/en/p/8-4-diameter-heat-resistance-hose-130-degrees-/414710
« Son Düzenleme: 03 Mart 2015, 13:37:09 Gönderen: a.yuce »
Mükemmelliğe eklenecek birşey kalmadığında değil, çıkartılacak birşey kalmadığında erişilir.

mehmet dülcek

• 3207
« Yanıtla #9 : 03 Mart 2015, 15:07:00 »
"Shop Notes" isimli Amerikan ahşap işleri dergisinde talaş toplama ( siklon+süpürge) için kabin yapımı gördüğümü hatırlıyorum. Eğer süpürge de içeri konacak ise hava giriş çıkışı ve ısınmayı düşünmek gerekiyor. Süpürge gürültüsüne gelince düşük devirli endüstriyel süpürgeler var. Üstelik bazı süpürgelerin üzerinde bir priz var, çalıştıracağınız aleti bu prize takıyorsunuz, aleti açınca süpürge otomatik çalışmaya başlıyor. Ama bu dediklerimi hep ahşap talaşı için gördüm.

Açıkçası sıcak metal talaşı için özel tip sistem yapana denk gelmedim, biraz daha aramak lazım. Avuç taşalma için el süpürgesien benzer bir emme sistemi gördüğümü hayal meyal hatırlıyorum. Bant zımpara için alt tarafa talaşın gittiği yöne su dolu kova konuyor. Bazıları  suyun içine biraz deterjan ( yüzey gerilimi düşsün demir tozları üzerinde yüzmeyip batsın diye ), biraz da soda ( ? tozlar paslanmasın diye) koyuyor o kadar.  Bir de metalden huni falan konabiliyor zımparanın altına. Ticari bir atölyeye gidip bakmak lazım.

http://www.jettools.com/us/en/p/jdc-501-cabinet-dust-collector-for-metal-115-230v-1ph/414700
             http://www.jettools.com/us/en/p/8-4-diameter-heat-resistance-hose-130-degrees-/414710

Teşekkür ederim ahmet abi yardımların için çok sağol
Altın kaplama parke işleri tabiki şaka :) sü sertlik ölçüm makinasıydı kalibrasyondu vs derken cepte kocabi delik açıldı olabildiğince ekonomik malzemelerle işi bitirmryi düşünüyorum sağolsunlar hurda işi yapan arkadaşlarım bana demirden oldukça sağlam hazırbi tezgah hediye ettiler bide ellerinde havalandırma ekipmanları var onlarında fotolarını çekip paylaşıcam umarım işimize yararlar hurda fiyatına alma imkanım var

mehmet dülcek

• 3207
« Yanıtla #10 : 03 Mart 2015, 23:05:53 »

Teşekkür ederim ahmet abi yardımların için çok sağol
Altın kaplama parke işleri tabiki şaka :) sü sertlik ölçüm makinasıydı kalibrasyondu vs derken cepte kocabi delik açıldı olabildiğince ekonomik malzemelerle işi bitirmryi düşünüyorum sağolsunlar hurda işi yapan arkadaşlarım bana metal  oldukça sağlam hazırbi tezgah hediye ettiler. Birde hurdaların arasında bunu buldum

Metin KILIÇ

• Çırak
  • 930
  • Meslek: Memur
  • Yer: Muğla - Akyaka
« Yanıtla #11 : 03 Mart 2015, 23:11:58 »
Eski IRC dönemi olsaydı flood yapma derdim.

Mehmet Usta mesajların ard arda geliyor.

freenautilus

• 391
« Yanıtla #12 : 04 Mart 2015, 01:06:49 »
Önceki mesajda bahsi geçen kompresör kutusunun resmini çektim.Kutu dışta sanırım 12 içte 4mm iki mdf arasında 5cm taş yününden oluşuyor.kapakta da biraz taş yünü var.Yeşil ok dışa açılan kompresörün hava alma deliği.Kırmızı ok hava hortumunun kutuya girdiği yer.Mavi ok ise nem filtresi.Kompresör bauhaustan aldığım çin malı 25lt.Mevcut tekerlerini söktüm, kutuya yerleştirdim.Kutunun daha kaliteli ve büyük tekerleri var zaten. Kutunun ses izolasyonu çok iyi.Evet ısı sorunu oluyor biraz ama genelde bir kere doldurunca o günkü işim için yetiyor.Gerekirse dolum bitince kapağı açıp biraz bekliyorum.Sonra tekrar çalıştırıyorum.Sorun yaşamadım.

Emrah

Volkan

• 1053
  • A. Volkan PAZ
  • Meslek: Tekniker
  • Yer: Malatya
« Yanıtla #13 : 04 Mart 2015, 09:50:33 »
Emrah bey gerçekten güzel işler çıkarmışsınız. Neredeyse fizyoterapistliği hobi olarak yaptığınızı düşüneceğim. :D
Evde çalışırken yalıtım çok önemli tabiki.

İğneyi kendine, çuvaldızı da kendine batır. Milleti rahatsız etme  :D :D
Emniyetsiz çalışmak, hastaneden sevk almaktır. Önce iş güvenliğimiz !!!

fkrtclk

• *
  • 1
  • Meslek: İnşaat teknikeri
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #14 : 04 Mayıs 2016, 14:35:20 »
Merhabalar,

Öncelikle değerli bilgi ve deneyim paylaşımları için hepinize teşekkür ederim.

Yeni aldığım planya/kalınlık makinesinin talaş toplayıcısı hızla dolup çalışmama engel olduğunda, hemen araştırmaya başladım ve çözümü bu sayfada buldum! Komşuların terk ettiği çalışır vaziyette 1500 watt gücünde bir elektrikli süpürge, boş bir toz klor kutusu ve ilave eski bir süpürge hortumu ile düzeneği kurdum ve süpürgenin toz torbasına neredeyse sıfır talaş gidecek şekilde çalıştı düzenek.

Bu iş için 400 ile 800 TL arasında fiyatlara satılan emiş makinelerine alternatif olarak bu sistemin bana maliyeti (planyanın talaş toplayıcısının ağız çapı olan 6.5 cm'yi 3,5 cm'ye düşürmek için aldığım PVC 70X50 redüksiyona verdiğim) 2,5 TL oldu.

Tekrar çok teşekkür ederim... Saygılarımla.

Aydın Karakişi

• 1474
  • Meslek: Elektronik 1973
  • Yer: Ümraniye / 05352793989
« Yanıtla #15 : 04 Mayıs 2016, 17:44:15 »
Çok faydalı bir paylaşım oldu  elinize  sağlık.
Geldi ölümlü yalan , gitti ölümsüz gerçek
NFK