Bıçak Sanatı - Forum

ocak sorunu

GökHan35

• **
  • 50
  • Meslek: Memur
  • Yer: izmir
ocak sorunu
« : 11 Ocak 2015, 14:47:15 »
Ustalarım hepinize iyi günler kolay gelsin.Bugun nasip oldu ve ilk denememe 4021 paslanmaz çubuk çelikle başladım.Örsten gelen ilk çınlama yüzümü güldürdü ancak sonrasın derin bi düşünce aldı beni nedendir tabiki siz biliyorsunuz ama ben çeliği dövme sıcaklıgına getiremedim normal mangal kömürüyle yaptıgım ocakta birtürlü yeterli sıcaklıga çıkamadım.bunun nedeni nedir ne yapmam lazım yardımlarınızı bekliyorum resim atmaya çalıştım ama bakalım olcakmı mangaldaki kömür ilk halleri son sonra dahada çok koydum

Osman Kurt

• 6271
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
Ynt: ocak sorunu
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2015, 14:54:20 »
Ateşi fön makinesi,körük gibi birşeyle beslemek gerek birde 1.4021(420) paslanmaz çelik dövmenizi tavsiye etmem.
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

GökHan35

• **
  • 50
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2015, 15:36:34 »
yok ustam fön makinesini kullandım ama kızartamadım hiç ısındı epey ama kızarma sararma olmadı malesef aklıma geldi bi kaç videodan gördüğüm bişsey altına delikler acıp corba kasesi gibi metal bi parca koymustum ama izolasyonu güzel olmadı için bir türlü ordan havayı veremedım simdi onu arada delikler olmadan direk alta alıp etrafını toplucam doldurcam güzelce birde öyle denicem bakalım nasıl olcak.Ayrıca neden 4021 tavsiye etmıyorsunuz izmirde sanayıde bi firma vardı gidip onlarla konuştum civa çeliği istediğimi söyledim oda olmaz onla 4021 vereyim sana onu döv onla daha kolay döversin dedi ondan aldım siz ne tavsiye edersiniz

Osman Kurt

• 6271
« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2015, 15:43:08 »
Paslanmaz çeliklerde dövme aralığı çok azdır patladığı söylenir genelde çeliğin bu çelik %0.2 karbonlu yok denecek kadar az güzel sertleşmez bıçak işinde iyi değildir zaten az karbonu var birde onu yakmayın dövme yaparken

Civa çeliği daha güzel olurdu arkadaşın elinde herhalde 4021 kalmış ondan vermiş size.
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 15:44:54 Gönderen: Osman Kurt »
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Mustafa Kemal ATATÜRK

GökHan35

• **
  • 50
« Yanıtla #4 : 11 Ocak 2015, 16:49:49 »
vay üç kağıçtı ozaman :) olsun canı sağolsun napayım birdaki sefere daha düzgün bişey bakarım ustam sizin tavsiyeniz ne olur civadan başka bulunabilecek

damasscus(Ömer Yüksel GÜNER)

• 1805
  • Ömer Yüksel GÜNER-Yaş 40
  • Meslek: Kamu-Teknisyen
  • Yer: Ankara-Ordu
« Yanıtla #5 : 11 Ocak 2015, 18:00:36 »
Araba makası bulursanız,daha iyi olur .5160 çeliği. ;)
"Aklınıza sürekli bıçak veya keskin olan bir şey geliyorsa, Bıçak Hastalığı'na yakalanmışsınız demektir..."

Osman Kurt

• 6271
« Yanıtla #6 : 11 Ocak 2015, 18:04:29 »
Makas kolay bulunur iyide olur.
Sanayide mil yada kare malzeme olarak seçenek çoktur.10xx,O2 benzeri malzemede bulabilirsiniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Mustafa Kemal ATATÜRK

GökHan35

• **
  • 50
« Yanıtla #7 : 11 Ocak 2015, 18:40:53 »
teşekkürler sağolun tavisyeler için peki normal olarak yaptıgım ocak işe yarar değilmi ekstra bişey gerek yok herhalde normal mangal kömürü fön makinesi körük yerine kullansam işe yarar başkada bişey yok

Osman Kurt

• 6271
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2015, 18:46:27 »
Evet ocakta yapılacak başka birşey yok alevi besleyecek şekilde hava girişini sağlamak yeter.

Dövmek için eski eğe ve rulmanları kullanabilirsiniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Mustafa Kemal ATATÜRK

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #9 : 11 Ocak 2015, 19:05:23 »
Yanlış anlamayın ben burada 1 ocak görmüyorum aslında bir mangalda görmüyorum galiba teneke içinde mangal kömürü var mil halindeki çelik de galiba 20 milim gibi görünüyor bu kalınlıktaki bir celigi dövme sıcaklığını çıkarmak profesyonel bir ocakda dahi zaman alir . ki bu sıcakLiga cikip bu sıcaklığı muhafaza etseniz dahi büyük ihtimalle teneke parçanız yanacaktır.ayrıca tenekelerde kullanılan çinko gibi elementlerin yanarken çıkardıkları gazlarda büyük ihtimalle size çok zarar verir o yüzden tenekeden uzak durmanızı öneririm yapacağınız en mantıklı iş ateş tuğlası temin edip alttan hava alacak şekilde dizip bir şekilde basit 1 ocak yapmanız

GökHan35

• **
  • 50
« Yanıtla #10 : 11 Ocak 2015, 19:46:30 »
teşekkür ederim onuda düşündüm bu ilk aşama nasıl olucak sorusuna cevaptı aslında ve eksikleri görmek için ateş tuğlası bilmiyorum araştırırım ama sanırım gazbetonda işimi görür gibi daha önce stemiştim almayı ama olmadı şimdide eksikleri gördük sanırım sizin dediğiniz gibi üstü açık etrafı kapalı 7,5 cm lik gazbetonlarla kaplı bir mini fırın yapıcam

hüseyin75

• 935
  • Yer: kirobasi yaylasi silifke yaş 30
« Yanıtla #11 : 11 Ocak 2015, 20:09:05 »
Dovme icin yerince isiyi tulali komur sobasi rahatlikla verir. Ama celikte karbon kalirmi bilmiyorum.