Bıçak Sanatı - Forum

Gazbetondan hava pompalı mangal:)

freenautilus

• 391
  • Meslek: Fizyoterapist
  • Yer: Ankara
Gazbetondan hava pompalı mangal:)
« : 28 Temmuz 2013, 16:19:16 »
Eğe ile yapacağım ilk projem için gereken yumuşatma aşamasına bir ısı kaynağı gerekliydi.Elimde olan 1200 derece dayanımlı gazbeton ile çabucak bir mangal yapıverdim.Yarım saat gibi bir sürede kömür konacak kısmı, altına hava girişi için tüneli ve bu tünel ile kömür duran zemini birleştiren dikey delikleri açtım.Malzemeler bir testere ve tornavida.
Pompa olarak 12 voltluk şişme yatak pompası ve ısıdan uzak dursun diye uzun aluminyum boru.
Videoda görülen tuğla altındaki aluminyum silindirin olayla alakası yok:) Kendisi kampta odun ile çalışan bir ocaktır.Youtube'da "jet stove" diye aratırsanız birçok benzeri var.
Bu da benim mangalın kısa videosu:
http://www.youtube.com/watch?v=fhhvwl8ySuw&feature=youtu.be

Gözden çıkardığım hindistan malı eğenin yumuşatma işini gerçekleştirdim.ama zorluklar yeni başladı..
Emrah
Instagram : EDEKO.DESIGN
www.ankaradafizyoterapist.com

Mehmet DOĞAN

• 337
  • Meslek: Elektrik Teknisyeni
  • Yer: Hatay /DÖRTYOL (Birecik)
Ynt: Gazbetondan hava pompalı mangal:)
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2013, 16:29:02 »
 :2up
İki dost arasına bir kez güvensizlik girerse, birine ya sürgün ya da ölüm düşer.

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2013, 16:33:46 »
Kolay gelsin :)

freenautilus

• 391
« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2013, 16:39:18 »
Teşekkürler :) Sizlerin yardımıyla inşallah tamamlarım ilk bıçağımı.
Emrah

SertacMezereli

• 1256
  • Yer: Mersin
« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2013, 18:26:43 »
Ocak güzel çalışıyor gibi görünüyor elinize sağlık ancak gazbeton bir müddet sonra parça parça dökülecektir aynısını bende yaşamıştım.En etkili çözüm ateş tuğlası almak.
"Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..."

Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar.

freenautilus

• 391
« Yanıtla #5 : 28 Temmuz 2013, 18:37:39 »

Evet, döküleceğinin sinyallerini veriyor şimdiden >:D Ama bulunması ve işlemesi kolay.Ateş duğlasına kısıtlı imkanlarla delik açmaya kalkışmıştım da deli çıkıyordum neredeyse. :D
Emrah

SertacMezereli

• 1256
  • Yer: Mersin
« Yanıtla #6 : 28 Temmuz 2013, 18:47:10 »
Delik için tahminimce elmas uç iş görebilir ancak ıslatarak delmeyi deneyin. :) Ustalar daha iyi bilirler tabi ki.
"Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..."

Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar.

freenautilus

• 391
« Yanıtla #7 : 28 Temmuz 2013, 18:50:43 »
aslında aynen öyle yaptım ama tatildeydim ve elmas matkap ucu yoktu elimde.Top şekilli elmas tozu kaplı gravür ucuyla yaptım.Delik başına su başında 15dk.Zoru başarmışım :D
Emrah

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2013, 01:53:55 »
Ustaların affına sıgınarak tavsiyelerimi yazayım yanlısım olursa duzeltirsiniz. aslında ates tuglasını delmene gerek yok  .Şu sekilde dizersin ortasına Kırmızı ile gosterdim bir boru yerlestir boruyu birkac yerden del.Cok delige luzum yok. ilk deligi cok yakından delme. biraz ocagın icine dogru del. hava ilk delikden daha fazla cıkar. bunu ayarlamak icin arkaya sık delik one aralıklı delikler denemistim. en sonunda deldigim cogu deligi tekrar kapamıstım. boyle 50 cm lik bir ocakta 4 delik yeterli oluyor. 8 mm lik matkap ucuyla delebilrisin. Boruyu sabitlemene gerek yok ucu kapalı olsun yeter. Bir zaman sonra deliklerden icerisi kul dolacak çıkarıp temizle tekrar yuvaya yerlestirirsin. 10 tane ates tuglası yeterli olacaktır. İstersen metal bir kutu ( mesela teneke gibi bisey) al icine bu sekilde tuglaları diz. Sabitlemek istersen reflakter cimento kullan. Betonlarsan bir sure sonra dokuluyor. Elindeki pompa cok hava verebilir. daha verimli bir yanma icin hava miktarı ne az nede fazla olmalı. Bazen cok hava girisi aynı zamanda ocagi sogutuyor. pompa ile ocak arasına basit bir vana sistemi yapabilirsin. Kolay gelsin.

« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2013, 01:56:20 Gönderen: gokhand »

freenautilus

• 391
« Yanıtla #9 : 04 Ağustos 2013, 01:46:35 »
Ustaların affına sıgınarak tavsiyelerimi yazayım yanlısım olursa duzeltirsiniz. aslında ates tuglasını delmene gerek yok  .Şu sekilde dizersin ortasına Kırmızı ile gosterdim bir boru yerlestir boruyu birkac yerden del.Cok delige luzum yok. ilk deligi cok yakından delme. biraz ocagın icine dogru del. hava ilk delikden daha fazla cıkar. bunu ayarlamak icin arkaya sık delik one aralıklı delikler denemistim. en sonunda deldigim cogu deligi tekrar kapamıstım. boyle 50 cm lik bir ocakta 4 delik yeterli oluyor. 8 mm lik matkap ucuyla delebilrisin. Boruyu sabitlemene gerek yok ucu kapalı olsun yeter. Bir zaman sonra deliklerden icerisi kul dolacak çıkarıp temizle tekrar yuvaya yerlestirirsin. 10 tane ates tuglası yeterli olacaktır. İstersen metal bir kutu ( mesela teneke gibi bisey) al icine bu sekilde tuglaları diz. Sabitlemek istersen reflakter cimento kullan. Betonlarsan bir sure sonra dokuluyor. Elindeki pompa cok hava verebilir. daha verimli bir yanma icin hava miktarı ne az nede fazla olmalı. Bazen cok hava girisi aynı zamanda ocagi sogutuyor. pompa ile ocak arasına basit bir vana sistemi yapabilirsin. Kolay gelsin.

Çizim için teşekkürler Gökhan bey.Gayet mantıklı ve işlevsel olmuş.İşler büyüdüğünde denerim mutlaka :)
Emrah