Bıçak Sanatı - Forum

Bu bölümün amacı...

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9457
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Bu bölümün amacı...
« : 22 Ağustos 2012, 17:32:35 »
Bu bölümün temel olarak amacı; burada sergilenecek işlerin, tüm duygulardan arınarak sergilenmesini sağlamaktır. Şöyle ki; bu bölümde işimizi sergileyeceksek eleştirilere hazırlıklı olacağız. Bölümde her eleştiri veya beğeniyi belli bir temele dayalı olarak yapacağız. İşi beğeniyorsak “neden” beğendiğimizi, eleştirilecek tarafları da “neden” eleştirdiğimizi açık ve anlaşılır bir şekilde yazacağız. Bu iki temel dışında bu başlıkta sergilenecek işlere yönelik değerlendirme yaparken “ çok güzel, harika, müthiş…” türü övgü sözcüklerini, içini doldurmadan kullanmaktan kaçınacağız.
Bölüm bir anlamda, işini buraya koyan kişiye gerçeğin aynasını tutma işlevini üstleniyor. İşi burada sergileyecek arkadaşımız, eleştirilere alınganlık göstermemeli. Eleştiriyi yapan arkadaşlar ise, onur kırıcı, kişiyi veya yaptığı işi aşağılar bir tarzdan özellikle kaçınmalı ve amaç dışına taşmamalıdır.
Doğal olarak "ben buna hazırım, işimi tüm detaylarına kadar eleştiriye açıyorum ve bunları duymaktan alınıp gocunmayacağım" diyen her arkadaşımız ürününü burada sergileyebilir. Yoksa işlerimizi yine diğer uygun başlıklarda zaten sergileyeceğiz.
İnanıyoruz ki bu tür bir bölümün varlığı ve burada yapılacak eleştiriler bizleri hatalarımızla yüzleşerek daha ileriye taşıyacaktır, iyi kullanılırsa bunu bir tür avantaj olarak görüyoruz.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
  • Meslek: Eczane teknisyeni
  • Yer: Konya/Bozkır
Ynt: Bu bölümün amacı...
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2012, 18:35:56 »
Fazlasıyla ihtiyaç olan bu başlık için Eylem ustamız'a teşekkür ederim.

Müsaadesi olursa bir kaç notta ben eklemek isterim.

Bu işe merakım, ilgim, gönüllülüğüm elbette ki fazla. Fakat zaman, maddi güç ve mekan olarak maalesef hedefimin çok daha gerisinde kalıyorum.

İki haftadır evimin balkonunda Vedat Gizlenicinin hediyesi avuç taşlama ile üç tane profil çıkardım. Çok kolay oldu. Sonra ağzını bu aletle açtım. O da çok kolay oldu. Ve 40 kum flap disk ile kaba zımpara işinide bitirdim. Makine kullanmak işi ne kadarda kolaylaştırıyormuş, " kem alatla kemalat olmaz" sözünü anlamış oldum.

Dünde çakma bir fırında eski bir saç kurutma makinesi ve odun kömüründe suyunu verdim. Elime aldığım  netice beni çok tatmin eder estetik ve sertlikte değildi.  Bu çalışmalarımın hiç birini fotoğraflama gereksinimi bile duymadım. Çünkü forumda beş dakikada beşiktaş yapabilen ustalarımız var.

Şimdi değerli forum üyelerinden eğrisi ile doğrusu ile eleştiri yaparken eleştirdikleri şeyin bir el emeği göz nuru olduğunu unutmadan bu emeğe saygı çerçevesinde ve yapanın imkanlarını ele alarak eleştirmelerini rica ediyorum.

Bant zımpara ve bilumum  alet edevat ile üretilmiş bir bıçak ile bir matkap bir eğe ile üretilmiş bıçağa aynı mantıkla yaklaşmamaları eleştirilerin daha yararlı olmasına katkıda bulunur diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim.

Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9457
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2012, 19:01:16 »
....

Teşekkürler Sefa ustaya, ben sadece işlemleri yaptım. Fikir ve açıklama metni ona ait. Ben bi tek başlığı uydurdum.  :)
Namık Kemal
Instagram'da ben

Zafer-

• 340
  • Meslek: Kaptan-İşletme-Dijital resim tasarım
  • Yer: İstanbul-Yalova
« Yanıtla #3 : 22 Ağustos 2012, 20:18:41 »
Profesyonel eleştiri alanı yani iyi fikir ayrıca nacizane önerim zevkler tartışılmasa iyi olur mesela kabza formu namluya uymamış ya da namlu ucu daha sivri olsaymış daha iyi olurmuş gibi kendi zevkine uymayan işi eksik bulma ya da ister istemez eksik gösterme durumundan bahsediyorum.

emin albayrak

• 3903
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2012, 20:24:00 »
eleştiriler estetik açıdan da yapılabilmeli bence. ben mesleki olarak bazı yaptığım işleri, estetik anlamda gelen eleştiriler ile daha güzel bir noktaya taşıyabiliyorum. eğer bir kabza namluya göre nispeten zayıf/küçük kalmışsa bunu belirtmekte zarar değil fayda olduğu kanaatindeyim. çünkü bazen insan yaparken birtakım dengeleri fark edemeyebilir. eğer kasten o şekilde yaptıysa zaten bunu gelen eleştiri karşısında "evet küçük vs. ama ben öyle olmasını istedim" şeklinde cevaplayabilir de... bu bölüme ürün koyan kişinin hem estetik, hem teknik hem de işlevsel olarak bıçağına getirilecek eleştirilere açık olması gerekir ki, farklı göz, farklı bilgi ve farklı tecrübelerden sonuna kadar istifade edebilsin.
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2012, 21:05:53 »
Profesyonel eleştiri alanı yani iyi fikir ayrıca nacizane önerim zevkler tartışılmasa iyi olur mesela kabza formu namluya uymamış ya da namlu ucu daha sivri olsaymış daha iyi olurmuş gibi kendi zevkine uymayan işi eksik bulma ya da ister istemez eksik gösterme durumundan bahsediyorum.

Katılıyorum zevk konusu çok tartışılmamalı. Ama estetik açısından gerçekten çok kötü bir bıçağı da eleştirmede fayda var. Onun dışında her türlü yapıcı eleştiri bizler için çok faydalı olacağına inanıyorum. Ama Ustalarımız çok fazla kibar olmasınlar bu bölümde. Teknik hatalarımızı rahatlıkla yüzümüze vura bilmeliler. Sonuçta burada da bir nevi usta çırak ilişkisi var.

« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2012, 21:43:46 »
....

Teşekkürler Sefa ustaya, ben sadece işlemleri yaptım. Fikir ve açıklama metni ona ait. Ben bi tek başlığı uydurdum.  :)
Eylem sağolasın ancak her ne kadar açıklama metnini ben yazdıysam da fikir bana ait değil. Yurt dışındaki kimi forumlarda bu sistem zaten var, bizdeki de neredeyse aynı şablon.

Şimdi değerli forum üyelerinden eğrisi ile doğrusu ile eleştiri yaparken eleştirdikleri şeyin bir el emeği göz nuru olduğunu unutmadan bu emeğe saygı çerçevesinde ve yapanın imkanlarını ele alarak eleştirmelerini rica ediyorum.

Bant zımpara ve bilumum  alet edevat ile üretilmiş bir bıçak ile bir matkap bir eğe ile üretilmiş bıçağa aynı mantıkla yaklaşmamaları eleştirilerin daha yararlı olmasına katkıda bulunur diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim.

Hüseyin, aslına bakarsan bant zımpara veya diğer mekanik aletlerin "işi kolaylaştırıcı" etkisi olduğu doğru ancak bu aletlerden çıkan işin daha iyi veya daha kusursuz olduğu çok doğru değil. Sadece eğe, matkap ve zımparayla da gayet kusursuz ve iyi örnekler çıkabilir, çıkıyorda. Tam tersine bant zımpara ve diğer mekanik aletler kullanılarakta kötü işler yapılabilir. Bunu destekleyecek bir çok örnek var. Bu nedenle burada yayınlanacak eserlerin bu tür mazeretlerine bakılmaması daha doğru olur görüşündeyim.

BAM_35

• 589
  • Murat ARIKUT
    • ma | d tasarım ve danışmanlık (sadece iletişim bilgileri)
  • Meslek: Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
  • Yer: İzmir, Konak
« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2012, 18:52:42 »

Katılıyorum zevk konusu çok tartışılmamalı. Ama estetik açısından gerçekten çok kötü bir bıçağı da eleştirmede fayda var. Onun dışında her türlü yapıcı eleştiri bizler için çok faydalı olacağına inanıyorum. Ama Ustalarımız çok fazla kibar olmasınlar bu bölümde. Teknik hatalarımızı rahatlıkla yüzümüze vura bilmeliler. Sonuçta burada da bir nevi usta çırak ilişkisi var.

Forumu keşfetmeye devam ediyorum hala :) . Bu zevk estetik konusu ile söylemek istediklerim var. Zevk ve estetik konusunda en azından istatistiki bir kısım ortaklıklar varsa da (ör. Alexandra Ambrosia güzel bir hanımefendidir desem çoğu insan katılır) bu başlıklar olmuş, olmamış kriteri değildirler kanaatımca. Bence beğenip, beğenmediğini belirtmek, ne algıladığını söylemek önemli. Ben bıçağa bir zanaat objesi olmanın yanı sıra kişilik, kimlik, mesaj ve hatta sanatsallık nitelikleri de yüklüyorum ki katılanlar vardır sanırım. Bu durumda yapanın ifade etmek istediği ile izleyenenin hatta kullananın algıladığı arasındaki ilişkinin irdelenmesinden fayda doğacaktır. Kısaca estetik niteliklerle teknik kriterler farklı kulvarlarda olmak kaydıyla mutlaka değerlendirilsin derim.

Sabır bittiğini düşündüğümüz yerde başlar...
Ve bireylere verdiğimiz değerle ters orantılı olabilir ;)

Teoman.

• 565
  • Meslek: elektrik
  • Yer: üsküdar
« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2012, 19:50:14 »
  Güzel güzeldir, çirkin çirkindir. Güzele çirkin, çirkine güzel demek zevkle izah edilemez. Eğitimsiz bir göz güzelle çirkini ayırd edemeyebilir. Zevk dediğimiz şey, olsa olsa güzeli beğenmeme, çirkini beğenme özgürlüğü olarak izah edilebilir. Örneğin bahsi geçen hanımefendi güzeldir ve güzelliği matematikle izah edilebilen, tamamen teknik bir konudur. Bıçak gibi sanat eserleri de böyledir. Orantıları yanlış, kabza malzemesi kalitesiz, bitirişi özensiz bir bıçağın güzel olma şansı yoktur. Bu durumda estetik niteliklerle teknik kriterler aynı kulvarda koşar.
 Bununla beraber fonsiyon olarak bütün beklentileri fazlasıyla karşılayabilen bir bıçak çirkin olabileceği gibi, göz alıcı bir güzelliği olan bir bıçak da hiçbir işe yaramayabilir. Bu durumda da estetik niteliklerle teknik kriterler tamamen ayrı kulvarlarda koşar.

"Güzelliğin on para etmez, bu bendeki aşk olmasa" diyerek bağlayayım.

Selamlar...

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9457
« Yanıtla #9 : 09 Ekim 2012, 20:42:58 »
Kimimiz "tacticool"u çok sever, kimimiz Japon'u, kimimiz Yatağan'ı, kimimiz İran-Afgan'ı, kimimiz kınjalı, kimimiz Fairbairn-Sykes'ı, kimimiz woodlore'u kimimiz Bowie'yi... Ancak hiç birimiz bunların her birini aynı oranda sevmeyecek, favorilerini aynı oranda sıralamayacaktır. Sıralamanız istense her birimizin Ambrosia'yı aynı sıraya koymayacağı gibi... O nedenle güzellik çok tartışmaya açık bir konu. Eski siyah beyaz kartpostallardaki balık eti hatunları beğenen ceddimizi de günümüzde anlamayıp yargılayanların olduğunu inkar etmemek gerek.
Namık Kemal
Instagram'da ben

Teoman.

• 565
  • Meslek: elektrik
  • Yer: üsküdar
« Yanıtla #10 : 10 Ekim 2012, 17:30:43 »
 Herhangibir cins bıçağı seviyor olmamız, o cins bıçakların hepisinin güzel olduğu anlamına gelmez. Yatağan'ın da Japon'un da diğerlerinin de güzeli var, çirkini var. Birşeyin fazlaca rağbet görüyor olması, çok kişi tarafından seviliyor ve beğeniliyor olması yada moda olması da onun güzel olduğu anlamına gelmez. Freddie Mercury'nin de Serdar Ortaç'ın da milyonlarca beğeneni var. Bu durumda her ikisinin de yaptığı müzikler güzeldir denebilir ki, bence bu kabul edilemez. Müzik, mimari, insan bedeni, hayvan bedeni, hat sanatı vb. konularda güzellik göreceli değildir. Eğitimli bir göz güzel hat-ı on metreden ayırd eder, aynı şekilde iyi bir atı eşgalinden tanır. İyi kulağı olan biri güzel müziği kötüsünden anında ayırd eder.

Güzellik çoğu konuda göreceli değildir. Fakat güzelleri kaçıncı sıraya koyacağımız  tamamen paşa gönlümüzün bileceği bişey. Beğenme-beğenmeme konusu ise tartışmaya ve yargılamaya kapalıdır. İsteyen istediğini beğenir. Kendi bileceği bişey.

Tabii diktatör olsaydım bukadar bile müsamahakar olmazdım, o ayrı... 8) ;D

« Son Düzenleme: 10 Ekim 2012, 17:33:44 Gönderen: Teoman. »

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9457
« Yanıtla #11 : 10 Ekim 2012, 17:48:33 »
Bu konuları konuşmayı seviyorum. Hayattaki önemli yoksunluklardan biri de bu konuları konuşamamak olabilir hani.  :)

Herhangibir cins bıçağı seviyor olmamız, o cins bıçakların hepisinin güzel olduğu anlamına gelmez. Yatağan'ın da Japon'un da diğerlerinin de güzeli var, çirkini var.
Doğru mu doğru. Kişinin hangi türü seçtiğini yargılamam ama bir türde ürün vermek amaçlanmışsa uymayı hedeflediği şablona uyumu sorgulanabilirdir gibi geliyor bana. Ancak türden sapmalar da her zaman başarısızlık ya da türe sadakatsizlik gibi görülmemeli.

Kara Memi'nin tarzına sonrakilerin gösterdiği sadakati Kara Memi de gösterip de ortaya yeni bir şeyler koymasaydı tezhip adına çok önemli adımlar atılmamış olacaktı.

Birşeyin fazlaca rağbet görüyor olması, çok kişi tarafından seviliyor ve beğeniliyor olması yada moda olması da onun güzel olduğu anlamına gelmez. Freddie Mercury'nin de Serdar Ortaç'ın da milyonlarca beğeneni var. Bu durumda her ikisinin de yaptığı müzikler güzeldir denebilir ki, bence bu kabul edilemez.
Serdar Ortaç'ı çocukların çok sevdiğini hatırlıyorum. Eğitimden, ön yargıdan, koşullanmalardan bağımsız olarak çocuklar Yonca Evcimik'i ve Serdar Ortaç'ı seviyorlar. Bunların müziği kötü birer elma olabilir ama belki de iyi birer armutturlar.

Müzik, mimari, insan bedeni, hayvan bedeni, hat sanatı vb. konularda güzellik göreceli değildir. Eğitimli bir göz güzel hat-ı on metreden ayırd eder, aynı şekilde iyi bir atı eşgalinden tanır. İyi kulağı olan biri güzel müziği kötüsünden anında ayırd eder.

Güzellik çoğu konuda göreceli değildir. Fakat güzelleri kaçıncı sıraya koyacağımız  tamamen paşa gönlümüzün bileceği bişey. Beğenme-beğenmeme konusu ise tartışmaya ve yargılamaya kapalıdır. İsteyen istediğini beğenir. Kendi bileceği bişey.

Tabii diktatör olsaydım bukadar bile müsamahakar olmazdım, o ayrı... 8) ;D
Namık Kemal
Instagram'da ben

bora atalay

• 1515
  • bora atalay 1969 5366888999
  • Meslek: esnaf
  • Yer: samsun
« Yanıtla #12 : 10 Ekim 2012, 19:24:17 »
bence burada elmalarla armutları karıştırmamak lazım;
elmanın güzeli var .....armut'un güzeli var...
amaç burada elmaları elmalarla , armutları armutlarla karşılaştırmak....elma armut'tan daha iyi midir'in cevabını bulmak değil...:)

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #13 : 10 Ekim 2012, 19:32:38 »
bence burada elmalarla armutları karıştırmamak lazım;
elmanın güzeli var .....armut'un güzeli var...
amaç burada elmaları elmalarla , armutları armutlarla karşılaştırmak....elma armut'tan daha iyi midir'in cevabını bulmak değil... :)

+1

BAM_35

• 589
  • Murat ARIKUT
« Yanıtla #14 : 10 Ekim 2012, 20:16:14 »
Her ne kadar güzel kavramının mutlak, ölçülebilir ya da niceliksel olduğu fikri benim aklıma uymasa da, kast ettiğim şeylerin bu bağlamda tartışılanlarla bir ilgisi yok. Demeye çalıştığım şudur; sübjektif de olsa yapılan işlerin estetik nitelikleri ve algılanan halleri ile ilgili yorumlar teknik ve uygulamalı olanlarla (sap - saman) karıştırılmadan yazılmalı. Bu konu üzerinde durmamın sebebi etrafımızdaki dünya ile olan tüm ilişkimizin (eyvah felsefeye kaçıyor konu) beynimiz yeniden yarattığımız algılanan gerçeklikle yaşadığımız deneyimlerden ibaret olduğunu düşünmem. Abartılı bir örnek vermek gerekirse bana göre zor bir işe kalkıştım diyelim mesela sempatik ve tehditkar olmayan bir bıçak yapmaya çalışıyorum hem de kadınlara yönelik, bu noktada iş karışıyor zira ben becerdiğimi düşünsem de kararı gören kadın/lar verecek (forumda az var sanırım :)) onlar benim amacımın sağlamasını yapmadığı sürece teknik olarak ben eşinip duruyor olurum. Yıllar evvel okulda 3. sınıf öğrencilerime taşınabilir kişisel kesici alet projesi verdiğimde akut barışçıl bir öğrencim bıçağı çok agresif bir nesne bulup direnmişti. Sonunda çok eylendik çünkü disk şeklinde bir bıçak yaptı (çok detaylandırmayayım) ve adını "Saplanmaz Çelik" koydu.  :D Bir çok dişi insanda victorinox yerine bunu çantalarında taşıyacaklarını ifade etti. Sempatik bulmuşlar vs vs vs. Sempatik teknik bir değerlendirme olmasa da öğrecinin başarısı bu sayede onanıyor.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9457
« Yanıtla #15 : 11 Ekim 2012, 13:09:37 »
...
 Abartılı bir örnek vermek gerekirse bana göre zor bir işe kalkıştım diyelim mesela sempatik ve tehditkar olmayan bir bıçak yapmaya çalışıyorum
...

Tavşanlı makaslara benzeyen bir bıçak yapınız gitsin efenim.  :D :D :D

Alıntı
hem de kadınlara yönelik

Opps. Hem her türlü ayrıma karşı çıkıp hem de kendilerine yönelik ürün istemek di mi? Onun yerine eldeki aletin işlevinin ve iradenin de tutanın elinde olduğunun bilincinde bir kullanıcı olmak zor tabii.
Namık Kemal
Instagram'da ben

spyderCollector

• 2758
  • mehmet 1967
  • Meslek: mimar
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #16 : 11 Ekim 2012, 13:18:30 »

Müsaadesi olursa bir kaç notta ben eklemek isterim.

Bu işe merakım, ilgim, gönüllülüğüm elbette ki fazla.............................İki haftadır evimin balkonunda Vedat Gizlenicinin hediyesi avuç taşlama ile üç tane profil çıkardım. Çok kolay oldu. Sonra ağzını bu aletle açtım. O da çok kolay oldu. Ve 40 kum flap disk ile kaba zımpara işinide bitirdim. Makine kullanmak işi ne kadarda kolaylaştırıyormuş, " kem alatla kemalat olmaz" sözünü anlamış oldum.
Dünde çakma bir fırında eski bir saç kurutma makinesi ve ....................

Teşekkür ederim.

di mi efendim.  8)
'' Kem Alat'la, Kemalat  olmaz ! ''

spyderCollector

• 2758
  • mehmet 1967
  • Meslek: mimar
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #17 : 11 Ekim 2012, 13:19:22 »
eleştiriler estetik açıdan da yapılabilmeli bence. ben mesleki olarak bazı yaptığım işleri, estetik anlamda gelen eleştiriler ile daha güzel bir noktaya taşıyabiliyorum. eğer bir kabza namluya göre nispeten zayıf/küçük kalmışsa bunu belirtmekte zarar değil fayda olduğu kanaatindeyim. çünkü bazen insan yaparken birtakım dengeleri fark edemeyebilir. eğer kasten o şekilde yaptıysa zaten bunu gelen eleştiri karşısında "evet küçük vs. ama ben öyle olmasını istedim" şeklinde cevaplayabilir de... bu bölüme ürün koyan kişinin hem estetik, hem teknik hem de işlevsel olarak bıçağına getirilecek eleştirilere açık olması gerekir ki, farklı göz, farklı bilgi ve farklı tecrübelerden sonuna kadar istifade edebilsin.

aynı fikirdeyim... tamamen
'' Kem Alat'la, Kemalat  olmaz ! ''

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9457
« Yanıtla #18 : 11 Ekim 2012, 23:17:24 »
Karışık kuruşuk laflarla uzatmak da vardı ama hazır Emin güzel yazmışken bedavaya getirip +1 diyorum.
Namık Kemal
Instagram'da ben

BAM_35

• 589
  • Murat ARIKUT
« Yanıtla #19 : 12 Ekim 2012, 17:44:16 »
+2, estetik, köstetik, hikaye değildir. Anlam katar, kalite katar insana ve hayata bakışına. Tabii aynı şey herkese farklı gelebilir bu da renk katar yaşama ;)