Bıçak Sanatı - Forum

Toz emme sistemim ve atölye modifikasyonları

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Toz emme sistemim ve atölye modifikasyonları
« : 20 Haziran 2012, 15:16:58 »
Videoyu oluştururken Türkçe karakter problemi kurbanı oldum ama umarım kelimeler anlaşılıyordur.
Daha önce kullandığım atölyenin toz emme sistemi güzel çalışıyordu zaten ancak ne kadar iyi çalışırsa çalışsın özellikle ahşap ve mikarta gibi malzemelerle çalışırken ister istemez zımpara makinesinden ince bir toz bulutu yükseliyor. Bu toz zamanla ince bir tabaka şeklinde tüm dışardaki malzemeyi kaplıyor. Hele ince, konsantrasyon işleri gerektiren işlerde etrafın tozla kaplı olması kesinlikle insanın verimini düşürüyor. Bunun yanında eminim bu tozun sağlığa ve atölyedeki makinelere zararları mevcuttur. Şöyle basit bir olay yaptım, odayı oluşturan parçalarda neodyum mıknatıslar var karşılıklı, katlar birbirine yapışıp aradan bişey geçirmez hale geliyor. Örtü malzemesi olarak PVC membran kullandım...

https://picasaweb.google.com/114345459792786823702/DustShopMod#5756089643227370066

Kipmen Sanat web sitesi

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
Ynt: Toz emme sistemim ve atölye modifikasyonları
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2012, 15:23:45 »
Bu modifikasyonu daha önce yapmıştım ama paylaşmadığımdan yeridir diye paylaşayım istedim.

Daha önce açı ayarlı olduğundan kullandığım ama gücü düşük, hızı çok yüksek olduğundan pek de memnun olmadığım Scheppach disk zımparanın tablasını söktüm:

Bunu 1 beygirlik, 900 devirlik disk zımparamın yanına monte ettim,  özellikle açılı birleşimlerde ve tam dik olması icap eden düz balçak-kabza malzemesi birleşimlerinde mükemmel sonuçlar elde ediyorum...

Belki ilerde tablanın uzunluğunu arttırmak gerekecek, özellikle diske tersine dönme için düğme ekleme projemi yapınca...

Kipmen Sanat web sitesi

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2012, 15:28:36 »
Bir de çok basit ama çok etkili bir modifikasyon yaptım, kesinlikle çalışmalarım daha keyifli olmaya başladı, ir de ne kadar dağıtırsam dağıtayım hızla topluluk yapmam mümkün oluyor, çünkü tüm ufak tefek aletler elimin altında...

Özellikle saatçi eğeleri için şu dremel fırçasından yapılmış eğe fırçası çok iyi iş görüyor, tavsiye ederim. Bir de eğelerin biçimlerine göre sınıflayarak yerleştirmek iş akışında güzel bir zaman kazandırıyor....

Kipmen Sanat web sitesi

Soytürk Dönmez

• 4168
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2012, 01:38:07 »

Emre ustam sistem ve çözümlerin harika, ben bu kadar uğraşacağıma bant zımpara makinesine bir teker yaptım atölyenin önüne çıkarıp orada kullanıyorum  >:D

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #4 : 21 Haziran 2012, 01:59:23 »

Emre ustam sistem ve çözümlerin harika, ben bu kadar uğraşacağıma bant zımpara makinesine bir teker yaptım atölyenin önüne çıkarıp orada kullanıyorum  >:D
Eh, o da bir yöntem tabii, ama burda sıcaklar felaket, klimayı açıyorum, müziğimi koyuyorum, kahvemi de aldım mı yanıma tamamdır, keyif keka  ;D

Kipmen Sanat web sitesi

arnavut-engin

• 207
  • Engin Uzakgören
  • Meslek: otomobil
  • Yer: kütahya/merkez
« Yanıtla #5 : 30 Haziran 2012, 18:40:48 »
valla böyle bir atölyeden insanın çıkası gelmez. emre ustam 10 numara tertip düzen içinde çok çok beyendim eline sağlık iyi çalışmalar.
Boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır!!!

Ismet Guney

• 667
  • 1968
  • Yer: ankara
« Yanıtla #6 : 01 Temmuz 2012, 17:10:23 »
Soyle bi atolyem olsa daha ne isterdim..iyi calismalar usta. :2up :2up
Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap Çünkü güzel şeyler; onları hiç beklemediğinde gerçekleşir

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #7 : 01 Temmuz 2012, 21:59:35 »
Çok sağolun arkadaşlar, atölye ana harcama kalemim açıkçası, bitmiyor bi türlü, hep yeni bir iş çıkıyor.

Kipmen Sanat web sitesi

Soytürk Dönmez

• 4168
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #8 : 01 Temmuz 2012, 22:11:26 »
Çok sağolun arkadaşlar, atölye ana harcama kalemim açıkçası, bitmiyor bi türlü, hep yeni bir iş çıkıyor.

+ 1000

Tam bitti diyorsun, akla başka bir şey düşüyor  O:-)