Bıçak Sanatı - Forum

haftanın galerisi 2

durukan

• 774
  • Meslek: hekim
  • Yer: şanlıurfa
haftanın galerisi 2
« : 01 Mart 2010, 01:11:06 »
arkadaşlar bu başlık altında gerçekten sanat boyutunu yakalamış bıçak yapımcılarına yer vermek istiyoruz. hem ilham olması umudunu taşıyorum hemde dünyada bu iş neredeymiş onuda gormek lazım. ne yazık ki savaşcı bir milletin devamı olarak şu anda dünyada sadece izleyiciyiz. buraya gerçekten hakkettigine inandıgımız ureticilerden ornekler vermek istiyoruz. işte bunlardan birtanesi. arpad bojtos.
    senede sınırlı sayısda uretm yapabilen en fazla 10-12 bıçak) bu usta pek çok ödülle taçlandırılmış. bıçaklarının degeri çogu zaman açıklanmamakla beraber ozel sipariş oldugu için 10000 doların uzerinde. nedenmi.
nedenini gormek isterseniz galerilerde usta işi altında eklentilere bakmanızı oneririm. arpad ustanın elinde bıçak tel tel işlenmiş bir telkari gibi detaylı ama halada bıcak, hala kesici......

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Ynt: haftanın galerisi 2
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2010, 01:33:53 »
http://www.bicaksanati.com/forum/mgallery/?sa=album;id=12
Muhteşem, bu eserlerin inceliği insanın ruhuna işliyor. Bıçak olmasına bıçak ama değerleri daha çok heykel kategorisinde değerlendirilmeli. Sağolasın Durukan, inanılmaz bir usta bulmuşsun bu hafta için...  :2up

Kipmen Sanat web sitesi

« Yanıtla #2 : 01 Mart 2010, 01:44:14 »
tek kelimeyle muhteşem ??? her biri ayrı güzel ve her bir bıçakta farklı bir tema işlemiş usta. hepsi birer sanat eseri. Sağol durukan

emin albayrak

• 3901
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2010, 11:36:12 »
bir nesne bence en çok asıl işlevi ile ön planda olmalıdır. bıçağın içinde sap kısmı bir unsur olarak kalmadığı müddetçe bence amaçtan uzaklaşılmış oluyor. bu ustanın eserlerinde gördüğüm şu ki, namlu kısmı, ya da kesme işlemi, saptaki işçiliklerin yanında fonksiyonunu kaybediyor. emrenin de dediği gibi, heykel işçiliği katagorisinde değerlendirilmeli. o nesne eğer gerçekten bir şeyi kesmek için kullanılamayacak bir hale geldiyse -ki ben o bıçaklardan herhangi birisine sahip olsam, en fazla zarf açacağı olarak kullanırdım-, artık asıl amacının dışına çıkmış demektir. bu konu üzerinde güzel bir örnek olacağını düşündüğüm bir kaç tesbih fotoğrafı ekliyorum. bu tesbihleri yapan usta da gerçekten büyük ve değerli bir usta. fakat bu tesbihler elde tutulmaya ne kadar dayanıklı? cepte taşınmaya ne kadar müsait? sadece sergilenmek amacıyla, sırf sanatkarın yeteneğinin ıspatı olması için hazırlanmış nesneler bence gerçekliğini kaybediyor. seyirlik bir hal alıyor.

ve seyirlik nesneler; ulaşılmaz, camekan arkasından bakılan, ele alınamayan, dokunulamayan, bütünleşilemeyen şeylerdir. yani tüm sıcaklığını ve gerçekliğini, "üstün" oluşu karşısında kaybetmişlerdir.

öyle bir yazayım dedim sabah sabah :P
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/