Bıçak Sanatı - Forum

Başak cengiz cinayeti ve bıçak,kılıç yapımı

Mahmut Erdoğan

• 545
  • Meslek: Matematik Öğrtmni-Makina Müh(öğrnci)
  • Yer: istanbul
Ynt: Başak cengiz cinayeti ve bıçak,kılıç yapımı
« Yanıtla #20 : 22 Kasım 2021, 17:55:13 »
Zeyna: Savaşçı Prenses
Cesur Yürek; (İngilizce: Braveheart)
300 Spartalı .... vb .Batının Sahte Kahramanlarına Öykündüren filim ve dizilere hiç laf etmeden
Lafı hemen Suçlayıcı bir Üslüpla Sadece  Türk İslam Tarihini Canlandıran Dizilere getirmek.
en az 1000 yıllık Türk İslam geleneğini Görmezden gelerek imamın Kılıçla Hutbeye Çıkmasını Adi bir cinayetle bağlantılandırmaya çalışmak.
Doğru bir yaklaşım Değil !.
(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.(Fatiha 5)

Şeref Acar

• *
  • 1376
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #21 : 23 Kasım 2021, 01:11:58 »
Türk-islam geleneği ne kılıçla ne de boğaz kesmeyle anlatılmaz. Bu gelenek sanatla edebiyatla ve felsefe ile anlatılır.

Bahsettiğim dizilerde boğaz kesmekten başka bir şey yok sanki işidçiler yapıyor bizim tarihimizin dizilerini.

Beyler farkında değilsiniz ama toplumun 2/3 ü ağır RDM. Bu akşam mahallede kahvehanede arkadaşlarla oyun oynuyoruz bir baktım yanımızda 1 panikatak, 2 şizofren, 1 ağır alkolik, 1 uyuşturucu müptezeli, 1 elinde levyeyle gezen psikopat beliriverdi. Adam arkada gazeteyi sesli okuyup kendi kendine gülüyordu. Onu gören levyeli eleman sopasını saklayarak önünden geçti. Bu saydıklarımda ne bir abartma ne de bir alay ifadesi yoktur.

Bizim yöneticiler işin farkında değil. Ya da umursamıyorlar.

Tekrar söylüyorum; bir imam hutbeye kılıçla çıkıyorsa, benim de istediğim gibi kılıç vb üretme hakkım vardır.

Bir diğer husus cami kutsal mekandır. Cami avlusuna dahi binek hayvanla girilmez ve cami içinde silah kuşanılmaz. Bazı acayiplikleri hoş görmeyin.

atikmehmet

• 1111
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #22 : 24 Kasım 2021, 09:34:34 »
Konuyu asıl odak noktasından uzaklaştırmak istemiyorum ve bunu tartışmaya çevirmek istemiyorum ama Şeref ustanın din görevlilerini suçladığını nereden çıkardınız ki? Okuyorum okuyorum öyle bir ima bulamadım. Konu özendirme ve örnek teşkil etmek üzerine. Sizlerle aynı şekilde TV'de alenen gösterilmesini de eleştirmiş. Yani bu durumda içimizden medya sektöründe çalışan bir üyemiz çıkıp itiraz etse de, buna katılmasa da gerçeği değiştirmez diye düşünüyorum. Eğer yarın bir gün kılıcı, bıçağı, silahı suçlayacaksan onu hutbeye de çıkarmaman lazım TV dizilerinde de yasaklaman lazım. Eğer hutbeye çıkabilecek kadar masumsa, o zaman üreticisini günah keçisi ilan etmemen lazım.

Orkun Ustam yukarıda herkes fikrini belirtmiş, yazdıklarımda benim fikrimdir. Sen de yazmışsın fikirlerini. Her fikre ve görüşe açığım. ve bana göre insanlara katılıp katılmamak da benim özgürlüğüm. Belki tuhaf gelebilir ama ben insanların   en anlamsız ve saçma fikirleri dahi savunabileceğini düşünüyorum .Bu bir kenarda dursun yorumun özelinde  ise bana tuhaf gelen yorumdaki giriş cümlesi.

Eğer bir konuyu amacından saptırmak istemiyorsan ve bu yazdıklarının konunun dışına çıkacağını düşünüyorsan yazmayalım abi. Forumda bir dünya tartışma ve kırgınlık böyle çıktı. Yok bizler medeni insanlarız herşeyi konuşalım diyorsak da başlangıçtaki giriş bana hep tuhaf geliyor. Yaz abi konuşalım. Herkes aynı fikri savunacak değil.  Şöyle olacak ama... böyle olacak ama gibi sözler  "ben şimdi içimdekileri içimde tutamıyorum ama bunu oku sen içindekilerini tut der gibi gelir hep bana keza bu da benim yorumum. Sen ister yaparsın ister yapmazsın. Bana tuhaf geliyor sadece... Böyle diyorum ama belki zamanında ben de yapmışımdır

Şeref Hocamın yorumuna gelirsek, konu kendi özelinde kötü değil olağan üstü kötü. Bana göre eğer bir can kurtarılacaksa bırak kılıç üretmeyi domatesi bile tahta bıçaklarla keselim. Çünkü gencecik bir can gitmiş. Burda en önemli olan o. Tabi çözüm bıçak yapılmaması değil o ap ayrı bir konu.

Böylesi kötü bir konuda özendirme de, eleştiri de, ne derse de "Kimse ne rtük denen kof kahvehane dörtlüsüne ne o dizinin yapımcısına ne de hükümetin vahşi politikalarına dokunmamış. İmam kılıçla çıktı hutbeye bu ülkede. Suçlu şimdi üretici oldu." cümlesini kurarsa bir ustamız buna nerden bakarsan bak RTÜK, Hükümetin Vahşi Politikaları, ve İmamı suçlamış olursun. Keza burda denmek istenen asıl suçlu RTÜK, hükümet ve imamken suçlu üretici oldu" dur. Belki sayısal ağırlıklı bir bölüm okuduğundan olabilir belki o an böyle anlamamışsındır. Olabilir insanlık hali. Ancak etrafındakilerle falan görüşürsen aynı noktaya geleceğimizi görürsün. Hatta Şeref Ustama dahi sorabilirsin burada imamın hatalı olduğunu ve bu cinayet ve maalesef oluşacak cinayetlerde etkisinin olduğunu belirtecektir diye düşünüyorum.

Türk-islam geleneği ne kılıçla ne de boğaz kesmeyle anlatılmaz. Bu gelenek sanatla edebiyatla ve felsefe ile anlatılır.

Bahsettiğim dizilerde boğaz kesmekten başka bir şey yok sanki işidçiler yapıyor bizim tarihimizin dizilerini.

Beyler farkında değilsiniz ama toplumun 2/3 ü ağır RDM. Bu akşam mahallede kahvehanede arkadaşlarla oyun oynuyoruz bir baktım yanımızda 1 panikatak, 2 şizofren, 1 ağır alkolik, 1 uyuşturucu müptezeli, 1 elinde levyeyle gezen psikopat beliriverdi. Adam arkada gazeteyi sesli okuyup kendi kendine gülüyordu. Onu gören levyeli eleman sopasını saklayarak önünden geçti. Bu saydıklarımda ne bir abartma ne de bir alay ifadesi yoktur.

Bizim yöneticiler işin farkında değil. Ya da umursamıyorlar.

Tekrar söylüyorum; bir imam hutbeye kılıçla çıkıyorsa, benim de istediğim gibi kılıç vb üretme hakkım vardır.

Bir diğer husus cami kutsal mekandır. Cami avlusuna dahi binek hayvanla girilmez ve cami içinde silah kuşanılmaz. Bazı acayiplikleri hoş görmeyin.

Mesela Şeref Ustama burada da katılmıyorum hayret aslında bir çok konuda hemfikir olurduk ama bazen demek ki frekansı tutturamabiliyoruz. Yine bana göre Türk-İslam geleneği,  zalime karşı kılıçla,  mazluma göre şevkat ve merhametle olur. Bunun içinde sanatı, bilimi, edebiyatı ve felsefeyi kullanır.

RDM olayında Sosyal anlamda bir değişik durumlardayız o zaten tartışılmaz

bir imam hutbeye kılıçla çıkıyorsa, benim de istediğim gibi kılıç vb üretme hakkım vardır. Şeref Hocam baya sinirlenmiş anladığım kadarıyla bu kılıç işine. Ama bana inanın ben bu kılıç üretim işi ile imamın hutbeye kılıçla çıkma işini bağlayamıyorum birbirine. Yani kılıç üretebilme hakkını savunabileceğimiz onlarca başlık var. ne ara nasıl geliyor buraya onu da anlamış değilim Ben geleneklerimizden atıyorum başkanlık değişiklikleri de kılıçla yapılmasına da aynı tepkiyi verirdim. Yani hutbeye kılıçla çıkılması bana çok hoş geldi yahu

Çok uzattım son olarak cülus törenleri benim bildiği camilerde yapılır her ne kadar avlusu da olsa keza imamınki de kılıç kuşanma değil.  Şeref Ustam  "Bazı acayiplikleri hoş görmeyin" demişsin vallahi bu tür uygulamalar bana çok hoş geliyor. çok mutlu oluyorum. Ben bazı işlerin seremoni halinde yapılmasına bayılıyorum

*** Başlık özelinde fazlaca gülücük koymuşum. Bu başlığa pek yakışmadığını düşünüyorum. Hepsini sildim. En iyisi biz bunu toplantıda konuşalım.

« Son Düzenleme: 24 Kasım 2021, 09:40:32 Gönderen: atikmehmet »
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

Hakan Polat

• 239
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #23 : 24 Kasım 2021, 10:42:15 »
     Mehmet ustam seramoni güzel oluyor elbet. Ben de seviyorum. Şeref ustamı anlıyorum.

Bizim insanımız gördüklerinden çabuk ve fazlasıyla etkileniyor. Açıkçası o camide öyle bir manzara görmek -kılıçlı- benim de niyeyse hoşuma gitti. Ama insanlarımız dizilerde kılıç görünce ne hissediyorsa, camide kılıç görünce de aynı hisse kapılıyor (Genelleme yapmıyorum.) Kılıcın neden orada, o insanın elinde olduğunu derinlemesine düşünmüyor. Seramoni hissine kapılmıyor. O ortamın tadını alamıyor. Kilitlenip kalıyor kılıca. Tabii bunda medyanın etkisi de çok büyük. Bu kılıca kilitlenip kalan kısım malesef televizyon başından ayrılmayıp medya ne derse, önüne ne sunulursa onu alıyor. Sonra da bilinçaltının etkisiyle kılıcı, bıçağı hatta zarf açacağını bile görse aklına vahşet geliyor. Kılıçtaki estetiği, işçiliği, kılıcın oraya çıkmasındaki manayı görmüyor bile.
     Şeref ustam da buna sinirleniyor diye düşünüyorum. Halkımız estetiği değil de vahşeti sevdiği için, boğaz kesmeleri sevdiği, kan görmeyi sevdiği için o makama kılıçla çıkmayı doğru bulmuyor. Çünkü milletimiz estetikten uzaklaşıyor. Derinlere inmeyi değil de yüzeyde kalmayı tercih ediyor. Bunun sonucunu da malesef haberlerde görüyoruz.

Başınızı birazcık şişirdim kusura bakmayın. Hepinizi çok seviyoruz. Elleriniz, yüreğiniz ve aklınız dert görmesin.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2021, 10:46:48 Gönderen: Hakan Polat »

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #24 : 24 Kasım 2021, 11:03:12 »
İşte bahsettiğim buydu. Bu konuyu ne kadar uzatırsak tartışmaya dönmeye başlıyor. Cümleme "tartışmaya yol açmak istemiyorum" diye başlıyorum ama Atik ustam bana "düşüncen tuhaf" diyor. Atik ustam; yazdıklarını okuduğumu ve cevapsız bırakarak saygısızlık gibi görünmesin diye sadece okundu bilgisi veriyorum, selamlar...

Mehmet ustam seramoni güzel oluyor elbet. Ben de seviyorum. Şeref ustamı anlıyorum.

Bizim insanımız gördüklerinden çabuk ve fazlasıyla etkileniyor. Açıkçası o camide öyle bir manzara görmek -kılıçlı- benim de niyeyse hoşuma gitti. Ama insanlarımız dizilerde kılıç görünce ne hissediyorsa, camide kılıç görünce de aynı hisse kapılıyor (Genelleme yapmıyorum.) Kılıcın neden orada, o insanın elinde olduğunu derinlemesine düşünmüyor. Seramoni hissine kapılmıyor. O ortamın tadını alamıyor. Kilitlenip kalıyor kılıca. Tabii bunda medyanın etkisi de çok büyük. Bu kılıca kilitlenip kalan kısım malesef televizyon başından ayrılmayıp medya ne derse, önüne ne sunulursa onu alıyor. Sonra da bilinçaltının etkisiyle kılıcı, bıçağı hatta zarf açacağını bile görse aklına vahşet geliyor. Kılıçtaki estetiği, işçiliği, kılıcın oraya çıkmasındaki manayı görmüyor bile.
     Şeref ustam da buna sinirleniyor diye düşünüyorum. Halkımız estetiği değil de vahşeti sevdiği için, boğaz kesmeleri sevdiği, kan görmeyi sevdiği için o makama kılıçla çıkmayı doğru bulmuyor. Çünkü milletimiz estetikten uzaklaşıyor. Derinlere inmeyi değil de yüzeyde kalmayı tercih ediyor. Bunun sonucunu da malesef haberlerde görüyoruz.

Başınızı birazcık şişirdim kusura bakmayın. Hepinizi çok seviyoruz. Elleriniz, yüreğiniz ve aklınız dert görmesin.

Saygılarımla...

Hakan ustam, bu konu özelinde değil, her konu üzerinde şu fikrimi size sunuyorum. Belki kabul edersiniz, belki etmezsiniz;

• Cuma hutbesinde imam cübbe giydi. Ertesi gün cinnet geçiren biri sokak ortasında genç kızı cübbe ile boğarak öldürdü. Ne imam özendiricidir, ne de cübbe bir silahtır.
  • Cuma hutbesine imam kılıç ile çıktı. Ertesi gün cinnet geçiren biri sokak ortasında genç kızı kılıç ile öldürdü. Aynı cübbeyi diken terzide olduğu gibi, kılıcı yapan usta da kılıç da suçsuzdur. Fakat kılıcı hutbeye çıkaran imam(yada ona bu emri veren diyanet, artık her kimse) özür dilerim ama dizilerdeki kadar özendiricidir. TV dizilerini ne kadar özendirici buluyorsanız, imam da o derece özendirici olmuştur. Suçlu demiyorum, lütfen dikkat edin. Özendirici diyorum.

Cübbeyi silah görmediğim gibi kılıcı da silah olarak görmüyorum. Çünkü istenirse cübbe ile de insan öldürülebilir.
Terziyi suçlamadığım gibi kılıç ustasını da suçlamıyorum, çünkü o adam sanatkar. Ürünü kullananın niyeti ne ise elindeki araç onu yapar.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2021, 11:04:46 Gönderen: orkunaydin350 »

Hakan Polat

• 239
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #25 : 24 Kasım 2021, 11:13:56 »
     Evet Orkun ustam. İnsan öldürmek için silaha gerek yok. Elle boğarak da insan öldürülüyor. Kastettiğim imamın suçlu olduğu değildir kesinlikle. Sadece merak ettiğim bizim insanımız bunları görmeye hazır mı.
     Estetikten uzaklaşmak, sanattan kopmak, kitap kapağı açmamak, günübirlik çıkan müziklere yoğunlaşmak ve sayamadığım diğer şeyler bizi bu noktaya getiriyor. Biz neden bıçaklarımıza perdah yapıyoruz? Estetik kaygı ile. Güzel ve estetik görünsün. 1500 kuma kadar çıkıp, çizik görüp tekrar 80 kumla başlamamızın sebebi budur. Estetik... Ama insanımız ''Yav nasılsa kesiyor ne uğraşıyorsun o kadar?'' gözüyle bakıyor. ''Amma da pahalıymış. Şu markanın bıçağı şu para. Bunun ne özelliği var?'' gibi cümlelerle sıkça karşılaşıyoruz. Estetiğe, işçiliğe, alın terine, malzeme kalitesine bakmayan, ustanın bıçak bittikten sonra ellerinin haline bakmayan insanlardan kılıçtaki estetiği, o camideki o manevi ortamı, coşkuyu anlamayı beklemek bizi boşuna bekleyip sonunda da üzülmeye itmez mi...
     Özendiriyor mu evet. Ama özendirmek için kasıtlı yapıldığını düşünmüyorum. Burada aslında herkes haklı. Yani ortam ve ortamda kılıç olması güzel. Benim de hoşuma gitti. Aynı zamanda özendiriyor mu, malesef evet....

Saygılarımla.

atikmehmet

• 1111
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #26 : 24 Kasım 2021, 13:18:23 »

Saygılarımla...

Orkun ustam geri durmandaki hassasiyeti anlıyorum ve takdir de ediyorum. Abi biz birbirimizi tanıyoruz yahu. İlla bir konuda aynı fikirde olmak zorunda değiliz ki. Benim bir çok hareketim tuhaf karşılanır mesela. Bu imam kılıç muhabbetinde kimseye hesap sorduğum inan yok. Şurada dost meclisinde bunu doğru bulmuyorum bunu anlamıyorum diyemeyeceksek nerde konuşacağız. Belki yazımda ortamı serinletecek bir dil kullanmışımdır ama inan öyle değil. Tartışma gibi de algılanmasın muhabbet bizimkisi. Yani şimdi karşımda olsan çayımızı içe içe güle oynaya konuşuruz. İmamın bu tutumu sizlere özendirici gelebilir. Ama bana inan gelmiyor. Hatta bu forum bile imamdan onlarca kat özendirici bence (olaya bu açıdan bakarsak ki ben böyle olduğunu düşünmüyorum). Düşünsene bir pisikopata kendi bıçağını nasıl yapacağını ve onu nasıl mükemmel hale getireceğini anlatıyoruz. Yani demem o ki bilimsel veri olmayınca değerlendirmeler göreceli olabilir. Kısaca birine hoş görünen birine kötü gelebilir. Özendirme meselesi de öyle mesela bana göre kötüyü özendiren de kötüdür. Suç işlemeye özendiren de bence suçludur.  Hala aklım almıyor tvde kafa kesilen bir programla elinde kılıçla hutbeye çıkan imamın nasıl aynı kefeye konduğunu. O açıdan değerlendirirsek master şef çok zan altında kalır. Yada doğada yaşamı izlerken bıçak ortaya çıktığı an hepimizin gözlerini kapaması falan.  tarihte kullanılan silahlara ilişkin bir belgesele  denk gelsek mesela, hele birde silah müzesine falan gitsen Allah muhafaza düşünsene :) Ben imamı özendirici rolüne koyamam koyduğum an kendimi en üst köşeye yerleştirmem gerekiyor. tv deki şiddete diyecek sözüm yok ama  buna inanmıyorum.
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

Mahmut Erdoğan

• 545
  • Meslek: Matematik Öğrtmni-Makina Müh(öğrnci)
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #27 : 24 Kasım 2021, 20:45:14 »
Tüm Yunanistan toprakları Amerika’nın üssü haline gelmiş  ve sürekli yığınak yapmaktadır.
ve siz Bütün bunlardan habersiz !!!. İmamın Kılıcı sizi rahatsız etmekte.
amacım kimseyi incitmek kimseyle tartışmak değil . Sadece sizi anlamak istiyorum.
Gidin istediğiniz kadar Kılıç yapın. Siz kılıç yaparken bir imam size bir şey mi ?? dedi.
bir imam çıkıp hutbede bıçak kılıç yapana bir şey dedi mi ??

(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.(Fatiha 5)

dela

• *
  • 1481
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #28 : 24 Kasım 2021, 22:57:43 »
Yanma olayının olması için üç şeye ihtiyaç vardır.
Yanacak şey. Yeterli ısı. Oksijen.

Demem o ki... Ateşi büyütmek için oksijen pompalamak lazım.

« Yanıtla #29 : 25 Kasım 2021, 01:36:16 »
Kimse kusura bakmasın ama konuyu kilitliyorum.

dela

• *
  • 1481
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #30 : 25 Kasım 2021, 01:45:21 »
Kimse kusura bakmasın ama konuyu kilitliyorum.

Doğrusu bu...