Bıçak Sanatı - Forum

Ey dolar! Sen bilirsin.

dela

• *
  • 1486
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ey dolar! Sen bilirsin.
« : 10 Kasım 2021, 11:40:08 »
Doların kendisi bilir.
Bunlar haricinde bir miktar daha eğe var. Hurdacı da 500 metre mesafede.
İş inada bindi.  >:(

Güray GÜNEN

• 67
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
Ynt: Ey dolar! Sen bilirsin.
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2021, 11:59:54 »
Mehmet hocam stoklar sağlam masallah. Bizim buralarda daire testere bulmak cok zor ,eğe de ele gecmiyor sizin hurdacilar bayaği zengin bu konuda.Yakinda guzel eserler gelecek yine durum onu gosteriyor.Şimdiden kolay gelsin. :)

MustafaV

• 178
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2021, 12:01:20 »
Ohoo mükemmel hocam. Baya fazlaca malzeme var burada. Gerçi senin üretkenliğini düşününce ne kadar hızlı biteceğini kestirmek güç ama. :)

Çelik neyse de ben ahşaplara bir ayrı özeniyorum. Çeliği hurdacılardan, eskicilerden, bit pazarlarındaki eski püskü eğelerden bulma imkanı mevcut fakat ahşap için aynısı geçerli değil. Sende de Maşallah 3-4 kasa malzeme var hocam. Aman ne size nazarım değsin, ne de malzemelere gözüm değsin. Maşallah tekrardan. O:-)
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2021, 13:44:33 »
Allah ziyade etsin hocam. :2up Eğeler için ne kadar istiyorlar?

« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2021, 13:49:31 »
Hocam, bence hurdacı öyle 500 metrede filan değil  ;) ;)

dela

• *
  • 1486
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2021, 13:55:32 »
Mehmet hocam stoklar sağlam masallah. Bizim buralarda daire testere bulmak cok zor ,eğe de ele gecmiyor sizin hurdacilar bayaği zengin bu konuda.Yakinda guzel eserler gelecek yine durum onu gosteriyor.Şimdiden kolay gelsin. :)

Ohoo mükemmel hocam. Baya fazlaca malzeme var burada. Gerçi senin üretkenliğini düşününce ne kadar hızlı biteceğini kestirmek güç ama. :)

Çelik neyse de ben ahşaplara bir ayrı özeniyorum. Çeliği hurdacılardan, eskicilerden, bit pazarlarındaki eski püskü eğelerden bulma imkanı mevcut fakat ahşap için aynısı geçerli değil. Sende de Maşallah 3-4 kasa malzeme var hocam. Aman ne size nazarım değsin, ne de malzemelere gözüm değsin. Maşallah tekrardan. O:-)

Sağolun Arkadaşlar.
Bu paylaşımda amacım, bende şu kadar malzeme var demek değil. Bu işi ticari olarak yapan arkadaşların elindeki malzeme karşısında bunlar devede kulak kalır.
Yaptığım aslında ironi. İş bu malzemelerle bitse iyi. Bıçak yapma işine heveslenen bir hobici için başlama maliyeti bile uçuk rakamlara ulaştı.
Malzeme açısından benim şansım şu oldu.
Memleket Bilecik. Komşuların üzerinde odun kıydığı kütük parçaları genelde kök. Satın aldığım ahşap çok azdır.
Çelikte de, pandemi öncesi Eskişehir'de büyük bir bit pazarı kuruluyordu. (Şimdi o da kurulmuyor.) Eğelerin kaynağı falan da odur. Bit pazarının eski esnafı ilçe pazarlarına yayıldı. Her hafta dolanıyorum. İlçedeki hurdacıyı neredeyse her gün.  :)
Bir de gerek meslekte, gerek emeklilikte hobiye vaktim çok oldu.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2021, 14:01:09 Gönderen: dela »

dela

• *
  • 1486
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2021, 13:59:14 »
Allah ziyade etsin hocam. :2up Eğeler için ne kadar istiyorlar?

Eyvallah. Büyük eğelere artık 15-20 arası istiyorlar. Hurdacıda denk gelirse kilo 5 lira.

Hocam, bence hurdacı öyle 500 metrede filan değil  ;) ;)

:D
Haklıymışsın Hocam.
80CrV2 demir testereyi bulduğum hurdacı oruxmaps'dan baktım. 638 metreymiş.  :)

MustafaV

• 178
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2021, 14:55:02 »
... İş bu malzemelerle bitse iyi. Bıçak yapma işine heveslenen bir hobici için başlama maliyeti bile uçuk rakamlara ulaştı.
...

Hocam biz işin o kısmı can sıkıcı olduğu için hiç değinmedik. En azından kendi adıma konuşursam böyle. :D

Bıçağı daha bitiremedim ama işkenceler, eğeler, diğer sarf malzemeler, en son ısıl işlem için yağ derken 500 lirayı buldu benim masraf. Ve daha elimde 1 küçük kutucuk malzeme var, hiç bir şey değil bunlar. Etrafımdakiler artık "Sen bu kadar paraya iyi bi bıçak alırdın, uğraştığına da değmezdi" diyorlar, ben de "Hobi işte" deyip geçiştiriyorum. Durumlar vahim esasında. Yağ ararken 5-6 tane büyük market dolaştım. 3 tanesi toptancıydı. Kanola yağı bulamadım bir türlü, gittim pamuk yağı aldım. Yağ reyonlarında kocaman "YAĞ ÇEŞİTLERİNDEN SADECE 1 TANE ALINABİLMEKTEDİR" yazıyordu. Fiyatı bile geçtim durum artık bu seviyede. Yani aslında toplantılarda falan da konu hep buraya geliyor da, hem ekonomik durumumuz, hem de bu hobinin biraz tuzlu olduğu gerçeği tartışılmaz boyutta artık.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

dela

• *
  • 1486
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2021, 17:13:10 »
... İş bu malzemelerle bitse iyi. Bıçak yapma işine heveslenen bir hobici için başlama maliyeti bile uçuk rakamlara ulaştı.
...

Hocam biz işin o kısmı can sıkıcı olduğu için hiç değinmedik. En azından kendi adıma konuşursam böyle. :D

Bıçağı daha bitiremedim ama işkenceler, eğeler, diğer sarf malzemeler, en son ısıl işlem için yağ derken 500 lirayı buldu benim masraf. Ve daha elimde 1 küçük kutucuk malzeme var, hiç bir şey değil bunlar. Etrafımdakiler artık "Sen bu kadar paraya iyi bi bıçak alırdın, uğraştığına da değmezdi" diyorlar, ben de "Hobi işte" deyip geçiştiriyorum. Durumlar vahim esasında. Yağ ararken 5-6 tane büyük market dolaştım. 3 tanesi toptancıydı. Kanola yağı bulamadım bir türlü, gittim pamuk yağı aldım. Yağ reyonlarında kocaman "YAĞ ÇEŞİTLERİNDEN SADECE 1 TANE ALINABİLMEKTEDİR" yazıyordu. Fiyatı bile geçtim durum artık bu seviyede. Yani aslında toplantılarda falan da konu hep buraya geliyor da, hem ekonomik durumumuz, hem de bu hobinin biraz tuzlu olduğu gerçeği tartışılmaz boyutta artık.

Son zamanlarda kaşık vb. ahşap işlerine yönelmemin sebebi, bıçak hobisini sürdürülebilir bir tempoda götürmek.