Bıçak Sanatı - Forum

Mansi bıçağı monoblok ahşap kın yapımı.

dela

• *
  • 1534
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Mansi bıçağı monoblok ahşap kın yapımı.
« : 14 Ocak 2022, 18:22:59 »
İlk olarak ahşaba çizim yapılır.
Üstten 10 luk, ve 3 lüklerle delikler açılır.
Alttan bıçağın kabza kalınlığından birazcık daha düşük delik açılır.
Eldeki imkanlarla üstteki deliklerin araları boşaltılır.
Alttaki delik kabzaya göre olabildiğince cuk oturacak şekilde ayarlanır.
Kın tasarımına göre dıştan talaş kaldırma yapılır.
Önemli not. Zımpara kullanmıyoruz. Sefa Hoca'dan çaldığım bilgidir. Kalan zımpara tızları namluyu zamanla çizebilir.  ;)
Eskişehir soğuk olduğundan balkonda bu aşamaya kadar getirebildim. Yarın dışının talaşını kaldırırım. Bitince de paylaşırım.

Meraklısına...  :)

Yasin UZ

• 307
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
Ynt: Mansi bıçağı monoblok ahşap kın yapımı.
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2022, 19:30:46 »
Ellerinize sağlık Mehmet ustam.
Geleneksel bıçaklara bayılıyorum, Gerçeğine bağlı kalarak çok güzel geleneksel bıçaklar yapıyorsunuz elinize sağlık  :2up

Bıçak kına sıkışarak mı sabit kalıyor yoksa kendi kendine kından çıkmasını engellemek için birşey yapıyor musunuz ?

dela

• *
  • 1534
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2022, 23:57:20 »
Ellerinize sağlık Mehmet ustam.
Geleneksel bıçaklara bayılıyorum, Gerçeğine bağlı kalarak çok güzel geleneksel bıçaklar yapıyorsunuz elinize sağlık  :2up

Bıçak kına sıkışarak mı sabit kalıyor yoksa kendi kendine kından çıkmasını engellemek için birşey yapıyor musunuz ?

Sağolasın Yasin Hocam.
Bu bıçak, gerek çelik oranının azlığı, gerekse kabzasının akasya olması nedeniyle hafif bir bıçak. Tek elle çıkabiliyor. Ters çevirdiğinde düşmeyecek kadar bir tutunma yetiyor.
Kının kabzayı değilde namluyu tutması esasana göre oyma yaptım.
Kullanımda gevşeme ortaya çıkarsa kabza tarafına ince bir deri yapıştırılarak ayarlama yapılabilir.
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2022, 00:00:13 Gönderen: dela »

Yasin UZ

• 307
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2022, 01:24:01 »
İlk kimin aklına geldiyse tek parça ahşabın içine bıçağı bu şekilde yerleştirme fikri helal olsun valla.
İlk bakışta ne olduğunu anlamıyor insan inceledikçe yavaş yavaş aydınlanma geliyo  :))

dela

• *
  • 1534
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2022, 01:43:53 »
İlk kimin aklına geldiyse tek parça ahşabın içine bıçağı bu şekilde yerleştirme fikri helal olsun valla.
......
İhtiyaçlar icatları doğuruyor...  ;)

......
İlk bakışta ne olduğunu anlamıyor insan inceledikçe yavaş yavaş aydınlanma geliyo  :))

Paylaştığımda ertesi günü bitirmeyi planlamıştım. Arkası yarın düşünmüştüm. Eskişehir kışı izin vermedi. Canlandıramayanlar için ilk bıçağın linkini koyuyorum.

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=14891.0

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2022, 09:38:01 »
Mehmet hocam meraklısı olarak bir kaç kere sormanın ardından paylaşılmasına sevindim inan. :) Eline koluna sağlık hocam.

3 mm delikler bıçağın kalınlığı 3mm civarı olduğu için açılıyor anladığım kadarıyla. İçini tam göremesek de namludan kavramasını istediğiniz için içerideki oyuk, giriş kısmındaki gibi komple yuvarlak değil, içeride düz bir hat şeklinde oluyor anladığım kadarıyla. Şayet bu şekildeyse, şimdi kafamda oturttum sistemi.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

dela

• *
  • 1534
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2022, 10:03:34 »
Mehmet hocam meraklısı olarak bir kaç kere sormanın ardından paylaşılmasına sevindim inan. :) Eline koluna sağlık hocam.

3 mm delikler bıçağın kalınlığı 3mm civarı olduğu için açılıyor anladığım kadarıyla. İçini tam göremesek de namludan kavramasını istediğiniz için içerideki oyuk, giriş kısmındaki gibi komple yuvarlak değil, içeride düz bir hat şeklinde oluyor anladığım kadarıyla. Şayet bu şekildeyse, şimdi kafamda oturttum sistemi.

Sağolasın Mustafa.
Namlu kısmını boşaltırken hata payına fırsat vermek için namlu kalınlığının bir altında açtım delikleri. Elinde imkan olan namlu yerini delik açmadan da yapabilir.

orkunaydin350

• *
  • 1533
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2022, 10:46:13 »
Eline, emeğine sağlık hocam. Güzel paylaşım için teşekkürler.

dela

• *
  • 1534
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2022, 18:48:45 »
Eline, emeğine sağlık hocam. Güzel paylaşım için teşekkürler.

Eyvallah. Sağolasın.  :)