Bıçak Sanatı - Forum

S.A.T modeli Ck75 / Ceviz

Yasin UZ

• 577
  • Yasin UZ - 1993
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
S.A.T modeli Ck75 / Ceviz
« : 11 Ekim 2021, 02:48:51 »
Herkese sağlıklı günler dilerim, inşallah herkesin keyfi sağlığı yerindedir  :)
Çalışırken çok zevk aldığım bittiğinde de içime sinen bir model oldu.

4mm Ck75
13cm namlu
25cm toplam uzunluğa sahip.

220 kum zımpara ile perdah yaptıktan sonra asit karartma uygulayıp,
220 kum sünger zımpara ile yüzeysel temizlik yaparak saten bir görüntü elde etmek istedim.

Kök ceviz kabza. (800 kum bitiriş)

Siz değerli forum kullanıcılarının beğeni, yorum ve eleştirilerine sunuyorum.
Yaptığınız iyi veya kötü tüm yorumlar benim bu sanata, bu mesleğe karşı şevkimi arttırıyor şimdiden yorumlarınız için teşekkür ediyorum..

Yapım aşamasında kaydettiğim görsellerden kısa bir video hazırladım iyi seyirler dilerim  :)

Ynt: S.A.T modeli Ck75 / Ceviz
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2021, 03:24:53 »
Hocam, öncelikle ellerine sağlık gayet güzel görünüşlü ve estetik bir bıçak olmuş onu baştan söyleyeyim. Benim söyleyeceklerim, işin daha kusursuz olmasına yönelik bir kaç detay hepsi bu. Taşlama eşiği bıçağın genel estetik görünüşüne uymamış, eşiği oluştururken yuvarlak eğe kullanarak eşiği çok daha kusursuz bir kaviste açabilirsin ve bu gerçekten işi çok daha farklı gösterir. İkinci olarak, namlu tarafının sol kısmındaki pim deliği, matkabın ahşabı patlatması sonucu çentikli olmuş ve pimle arasında düzensiz boşluk var. Deliği delerken, ahşabı bir başka ahşabı alta koyarak boşluk olmaksızın delmek, bu matkabın ahşabı patlatma olayının önüne geçer. Yine de bu boşluklar aynı aşabın tozları ve epoksi karışımıyla doldurulabilir. Son olarak, üst kısımdaki taşlama hattı aşırı kavislenmiş ve yok olmuş, öyle sanıyorum ki perdah işlemini ahşap bir takoz kullanarak yaptın, bu hattın el perdahında fazla kavislenerek kaybolması, genellikle takozun sert olmamasından kaynaklanır. Hattı keskin ve kavissiz bir çizgi olarak yapmak için, zımparayı düz ve sert bir zemine koyup bıçağı zımparaya sürtmek çok iyi bir sonuç verir, eğer yapmak istersen. Sonuç olarak güzel bir iş olmuş,  kendi adıma çok beğendim, ellerin dert görmesin.

Yasin UZ

• 577
  • Yasin UZ - 1993
« Yanıtla #2 : 11 Ekim 2021, 03:56:00 »
Teşekkür ederim Sefa ustam beğenmenize çok sevindim.
Taşlama eşiğini geniş tasarladım ve elimde o genişliği tam dolduracak eğe veya parmak taşlama olmadığı için tam istediğim gibi olmadı.
Daha derin kusursuz bir eşik dediğiniz gibi işi çok daha güzel gösterirdi eldeki imkanlarla ancak böyle bir sonuç çıkartabildim   :-[
Pim deliklerini her deldiğimde aynı sorunu görüp bir dahakinde altına parça koyup patlatmadan deleyim diyorum her seferinde o delme işini aceleye getiriyorum malesef. Ama bundan matkabın üzerine yazı asacağım "altına destek koy" diye  :D
Taşlama hattı aslında tam olarak perdah işleminde değilde, benim serbest el ağız açma çabalarımda kendini kaybetti :)
Tasarımda daha aşağıda namlu boyunca uzanan bir hat düşünmüştüm ama elde ağız açma konusunda daha çok tecrübeye ihtiyacım var. İnşallah her geçen gün üzerine koyarak bu işin üstesinden de aparat olmadan geleceğime inanıyorum. Hat istediğim gibi olmayınca bende perdah sırasında hattın iki tarafını ayrı ayrı değilde komple birlikte perdah yaptım istediğim hat olmadığı için ne kadar yumuşatırsam o kadar iyi diyerek  ::)
Sizinde elleriniz dert görmesin ustam, çok mutlu oldum yorumunuz ve önerileriniz için  :)

orkunaydin350

• *
  • 1874
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2021, 09:50:38 »
Elinize sağlık hocam. Güzel ve estetik bir bıçak olmuş. Namlunun ucundaki geniş açı ile ricassonun açısı uyumlu, hareketli bir bıçak. Kabza hatları kezâ öyle... Ben eleştiri olarak choil area denen bileme çentiğini söyleyeceğim sadece, çok büyük ve ileride olmuş. Dairenin yarısı kesici ağızda ve diğer yarısı da ricassoda olsa çok daha güzel olurmuş.

MustafaV

• 747
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #4 : 11 Ekim 2021, 10:02:23 »
Yasin hocam eline sağlık. Keskin hatlı işleri seviyorum ve kabza beni benden aldı açıkçası. Namlu ucu, taşlama eşiği ve kabza başlangıcının açılarıyla birbirine uyumu çok güzel olmuş. Ayrıca çizim yetenekleri olan insanlara gıpta ile bakarım, bende hiç bulunmamasından dolayı sanırım. Tabi mesleği güzel sanatlar olan birisinden çizememesi de beklenemez değil mi  :)

Benim öncelikle aklıma takılan bir tezat var, S.A.T. modeli diyoruz, SAT'ın açılımı Su Altı Taarruz diye biliyorum farklı bir tane daha yoksa. Su altı ve ck75 ne derece bir araya gelebilir konusunda tartışmaya gerek bile yoktur diye düşünüyorum. Burada elbette sadece isim olarak söylenmiş olabilir ama bu tezatlığı konu başlığını okur okumaz düşününce yazmadan geçemedim.

Ayrıca lamadan profili çıkarırken iki uçtan da verdiğiniz fireleri görünce ağlayasım geldi resmen :)) Tabi bu işin şakası.

Gözüme çarpan bir diğer şey de, yakın plandan çektiğiniz resimde kabzanın hemen önünde bir miktar (sanırım) epoksi ile talaş karışımı kalmış ama diğer fotoğraflarda görünmüyor. Temizlediğinizi varsayıyorum. Genel itibariyle yazdıklarım büyük sorunlar olmamakla birlikte bıçağı aşırı beğendiğimi söyleyebilirim. Böyle bir bıçağı kendim bitirip elime almayı isterdim şahsen.

Ekleme: Videoyu tekrar dikkatlice izledim de hocam, namluda kesintili su vermeden dolayı hamon hattı gibi bir şey mi oluşmuş yoksa ışıktan ötürü bir yanılsama mıdır? Siz yazmadığınız için yanılsama olduğunu düşünüyorum ama yine de sormadan geçemedim.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2021, 10:06:59 Gönderen: MustafaV »
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

dela

• *
  • 2114
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #5 : 11 Ekim 2021, 10:16:59 »
Bıçak genel olarak hoşuma gitti. Köşeli tasarımlı ahşap kabzaların bir zaafı var. Vitrinde durduğu gibi durmuyorlar. Zamanla, gerek kılıfa girip çıkarken veya sağa-sola sürtünmelerle aşınma oluyor.
Mustafa, karbon çeliğini tuzlu suyla bir araya getirememiş. Haklı. O nedenle ismi üzerine yorum yapmış. Ben de şöyle düşündüm. "SİMETRİK AÇILI TAKTİK" modelidir herhalde...  :D :D
Eline sağlık.

Güray GÜNEN

• 107
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #6 : 11 Ekim 2021, 10:28:44 »
Guzel model ve yine harika bir bicak .Kabzayi yaptiginiz sekilde bicimlendirmek  bir ustalik isi ve cesaret isi kucuk bir hatada kabza ahsabi bozulabilir.Gorunum olarak cok guzel model ele alip kullanisi da oyleyse insan kullanmaya doyamaz o bicagi. Elleriniz dert gormesin.Bant zimparada parmaklik icin ince teker olsa sizin icin daha kolay olur yuvarlak egeyle fazla uğrasmazsiniz.O bolumleri sekillendirirken diye dusunuyorum. Model hosuma gitti telif hakki yoksa kullanabilirim :)

MustafaV

• 747
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #7 : 11 Ekim 2021, 10:34:33 »
Bıçak genel olarak hoşuma gitti. Köşeli tasarımlı ahşap kabzaların bir zaafı var. Vitrinde durduğu gibi durmuyorlar. Zamanla, gerek kılıfa girip çıkarken veya sağa-sola sürtünmelerle aşınma oluyor.
Mustafa, karbon çeliğini tuzlu suyla bir araya getirememiş. Haklı. O nedenle ismi üzerine yorum yapmış. Ben de şöyle düşündüm. "SİMETRİK AÇILI TAKTİK" modelidir herhalde...  :D :D
Eline sağlık.

Hahha Mehmet hocam bu da sanki Eylem ustanın eski çözüm buluşlarına benzemiş. Mükemmel bir çıkarım.  :2up :D

Yasin UZ

• 577
  • Yasin UZ - 1993
« Yanıtla #8 : 11 Ekim 2021, 15:13:07 »
Elinize sağlık hocam. Güzel ve estetik bir bıçak olmuş. Namlunun ucundaki geniş açı ile ricassonun açısı uyumlu, hareketli bir bıçak. Kabza hatları kezâ öyle... Ben eleştiri olarak choil area denen bileme çentiğini söyleyeceğim sadece, çok büyük ve ileride olmuş. Dairenin yarısı kesici ağızda ve diğer yarısı da ricassoda olsa çok daha güzel olurmuş.
Teşekkür ederim. Taşlama eşiği eldeki imkanlarla ancak bu kadar oldu. Ufak çaplı bir parmak taşlama falan olsa dediğiniz gibi güzel olurdu.
Yasin hocam eline sağlık. Keskin hatlı işleri seviyorum ve kabza beni benden aldı açıkçası. Namlu ucu, taşlama eşiği ve kabza başlangıcının açılarıyla birbirine uyumu çok güzel olmuş. Ayrıca çizim yetenekleri olan insanlara gıpta ile bakarım, bende hiç bulunmamasından dolayı sanırım. Tabi mesleği güzel sanatlar olan birisinden çizememesi de beklenemez değil mi  :)

Benim öncelikle aklıma takılan bir tezat var, S.A.T. modeli diyoruz, SAT'ın açılımı Su Altı Taarruz diye biliyorum farklı bir tane daha yoksa. Su altı ve ck75 ne derece bir araya gelebilir konusunda tartışmaya gerek bile yoktur diye düşünüyorum. Burada elbette sadece isim olarak söylenmiş olabilir ama bu tezatlığı konu başlığını okur okumaz düşününce yazmadan geçemedim.

Ayrıca lamadan profili çıkarırken iki uçtan da verdiğiniz fireleri görünce ağlayasım geldi resmen :)) Tabi bu işin şakası.

Gözüme çarpan bir diğer şey de, yakın plandan çektiğiniz resimde kabzanın hemen önünde bir miktar (sanırım) epoksi ile talaş karışımı kalmış ama diğer fotoğraflarda görünmüyor. Temizlediğinizi varsayıyorum. Genel itibariyle yazdıklarım büyük sorunlar olmamakla birlikte bıçağı aşırı beğendiğimi söyleyebilirim. Böyle bir bıçağı kendim bitirip elime almayı isterdim şahsen.

Ekleme: Videoyu tekrar dikkatlice izledim de hocam, namluda kesintili su vermeden dolayı hamon hattı gibi bir şey mi oluşmuş yoksa ışıktan ötürü bir yanılsama mıdır? Siz yazmadığınız için yanılsama olduğunu düşünüyorum ama yine de sormadan geçemedim.
Sat ismi bıçağın sahibinden geliyor. Normalde bu bıçağın namlusu daha sivri bir tasarıma sahipti. Bıçağın namlusunun bu şekilde olmasını rica etti. Fikir babası olarak bıçağın isminede sat deyiverdim. Kendisi bıçağı karaya çıkmaya fırsat bulduğunda kullanacağını belirtti içimiz rahat olsun  :D
Profili keserken uçtan verdiğim firelerin biri çakı için ayırdığım bir parça diğeride farklı bir amaç için en kısa zamanda hizmet verecek. Özellikle arttırılmış parçalar yani bende hiç bişey çöpe gitmez merak etme  8)
İlk kim farkedecek diye çok merak ediyordum kesintili su vermeden dolayı hamon hattı oluştu namlunun iki tarafında da  :)) valla tebrik ederim gözünden kaçmıyor hiçbirşey   :D

Eline sağlık.
Ahahahah  :)) :)) :)) Teşekkür ederim Mehmet ustam  O:-)

Guzel model ve yine harika bir bicak .Kabzayi yaptiginiz sekilde bicimlendirmek  bir ustalik isi ve cesaret isi kucuk bir hatada kabza ahsabi bozulabilir.Gorunum olarak cok guzel model ele alip kullanisi da oyleyse insan kullanmaya doyamaz o bicagi. Elleriniz dert gormesin.Bant zimparada parmaklik icin ince teker olsa sizin icin daha kolay olur yuvarlak egeyle fazla uğrasmazsiniz.O bolumleri sekillendirirken diye dusunuyorum. Model hosuma gitti telif hakki yoksa kullanabilirim :)
Teşekkür ederim Güray hocam  :)
Bıçağın tasarımı tamemen bana aittir istediğiniz gibi kullanabilirsiniz hocam. Sadece paylaşım yaparsanız tasarımın bana ait olduğunu belirtmenizden onur duyarım belirtmesenizde canınız sağolsun  :)

MustafaV

• 747
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #9 : 11 Ekim 2021, 16:05:11 »
Sat ismi bıçağın sahibinden geliyor. Normalde bu bıçağın namlusu daha sivri bir tasarıma sahipti. Bıçağın namlusunun bu şekilde olmasını rica etti. Fikir babası olarak bıçağın isminede sat deyiverdim. Kendisi bıçağı karaya çıkmaya fırsat bulduğunda kullanacağını belirtti içimiz rahat olsun  :D
Profili keserken uçtan verdiğim firelerin biri çakı için ayırdığım bir parça diğeride farklı bir amaç için en kısa zamanda hizmet verecek. Özellikle arttırılmış parçalar yani bende hiç bişey çöpe gitmez merak etme  8)
İlk kim farkedecek diye çok merak ediyordum kesintili su vermeden dolayı hamon hattı oluştu namlunun iki tarafında da  :)) valla tebrik ederim gözünden kaçmıyor hiçbirşey   :D

Mehmet hocamla ne güzel çıkarımlarda bulunmuştuk oysa ki.  :D Sahibine hayırlı uğurlu olsun o zaman. Eh karada kullanması da yerinde olur böyle güzel bir bıçağı. Uçtaki parçaların değerlendirilecek olması da müthiş olmuş.  :2up

Hamonu yazarken bi duraksadım aslında. Dedim Sefa usta falan yorum yapmış ama yazmamış, bıçağın ustası kendisi yazmamış, acaba zımpara izi mi ışık oyunu mu derken duramadım yazdım, iyi ki yazmışım. Tam ışığını yakalayıp atsaydın da gözlerimiz şenlenseydi hocam  O:-)

Yasin UZ

• 577
  • Yasin UZ - 1993
« Yanıtla #10 : 11 Ekim 2021, 16:09:20 »
Tam hamon mantığına uymuyor aslında oluşan çizgi. Hamonda çeliğin iki farklı kısma bölünmesi gerekir sırt yumuşak ağız sert. Bende sırtla ağız arasında bir sertlik farkı oluşmadı ama tam su verirken ağız kısmında bir anlık bekleme sonucu sadece dümdüz bir çizgi çıktı. Özellikle isteyip yapsaydım şuan heryerde onu paylaşıyor olurdum zaten çok seviyorum hamonu  :D

Yasin UZ

• 577
  • Yasin UZ - 1993
« Yanıtla #11 : 11 Ekim 2021, 16:13:34 »
Tam ışığını yakalayıp atsaydın da gözlerimiz şenlenseydi hocam  O:-)
şöyle görünüyor yakından bakıldığında  :)

MustafaV

• 747
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #12 : 11 Ekim 2021, 17:16:39 »
E hocam zaten sizin burada da anlık beklemede bile olsa ufaktan bir sertlik farkı oluşmamış mıdır? Yoksa her yeri eşit sertleşen çelikte renk farkı ortaya çıkar mı? Elbette kil ile yapılacak hamon kadar keskin çıkmamış ama buna bal gibi hamon diyebiliriz ustalar karşı çıkmazsa  ^-^

Yakın çekimde net bir çizgi görünmüyor gibi olsa da genelde bence bıçakta güzel durmuş. Tekrar eline sağlık, her yerde paylaşmaya değecek bir bıçak zaten.  :2up

Yasin UZ

• 577
  • Yasin UZ - 1993
« Yanıtla #13 : 11 Ekim 2021, 18:39:45 »
E hocam zaten sizin burada da anlık beklemede bile olsa ufaktan bir sertlik farkı oluşmamış mıdır? Yoksa her yeri eşit sertleşen çelikte renk farkı ortaya çıkar mı? Elbette kil ile yapılacak hamon kadar keskin çıkmamış ama buna bal gibi hamon diyebiliriz ustalar karşı çıkmazsa  ^-^

Yakın çekimde net bir çizgi görünmüyor gibi olsa da genelde bence bıçakta güzel durmuş. Tekrar eline sağlık, her yerde paylaşmaya değecek bir bıçak zaten.  :2up
Eğe ile farkedemedim ben. Bekleme sebebiyle oluşan sertlik farkını. İllaki vardır bir kaç saniyede olsa çelik hemen soğuyor sonuçta. Beğenmene sevindim benimde hoşuma gitti o çizgi ama çok çaktırmıyorum  :))

« Yanıtla #14 : 11 Ekim 2021, 20:57:33 »
Aslında oradaki hat su verme hattı, Hamonda her şey daha farklı, burada da elbette farklı bir doku vardır soğutma süresine bağlı olarak, ancak ikisi ayrı şeyler.

MustafaV

• 747
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #15 : 12 Ekim 2021, 09:36:01 »
Aslında oradaki hat su verme hattı, Hamonda her şey daha farklı, burada da elbette farklı bir doku vardır soğutma süresine bağlı olarak, ancak ikisi ayrı şeyler.

Hmm ben buna da hamon diyoruz sanıyordum Sefa hocam, sayenizde yeni bir bilgi edinmiş olduk. Teşekkürler.  O:-)