Bıçak Sanatı - Forum

İlk tahta kaşığım.

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
İlk tahta kaşığım.
« : 09 Ekim 2021, 22:48:30 »
Birkaç spatula yaptım ama bu ilk tahta kaşığım.
Ahşap, ardıç ağacı.
Üyesi bulunduğum facebook grubunun kuralı olarak elektrikli alet kullanılmadan yapıldı.
Lale motifi yapmaya çalıştım ama pek içime sinmedi.

mehmet_

• 1011
Ynt: İlk tahta kaşığım.
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2021, 07:54:25 »
Çok hoş, özellikle sapla birleşme kısmındaki geometri. Biraz daha ince oyulsa daha mı güzel olurdu acep?
I stopped explaining myself when I realized people only understand from their level of perception.

https://www.instagram.com/atolye_dervis/

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2021, 09:12:04 »
Çok hoş, özellikle sapla birleşme kısmındaki geometri. Biraz daha ince oyulsa daha mı güzel olurdu acep?
Sağolasın.  :)
Sapla birleşme yeri çok inceldiğinden destek amaçlı düşündüm. Oraya bir figür yapasım vardı ama elektrikli alet kullanmayınca
cesaret edemedim. Hem destek hem de estetik olarak iyileştirilebilir.

Arıklı işi Cemil usta

• **
  • 183
  • Cemil- Murat
  • Meslek: Bıçakçı
  • Yer: Çanakkale
« Yanıtla #3 : 10 Ekim 2021, 12:58:25 »
Çok ama çok güzel olmuş ustam. İlk bıçak yapma sevdası bendede kaşık bıçağı yapma arayışı ile başladı. Çok keyifli bir isdir kaşık yapmak. Ellerinize sağlık
Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenlere müjde vardır. (Bu) kullarımı müjdele.
(39-Zümer 17)

Yasin UZ

• 576
  • Yasin UZ - 1993
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #4 : 10 Ekim 2021, 20:03:51 »
Mehmet ustam mükemmel bir eser olmuş.
Lale figürüde bence gayet şık duruyor ellerinize sağlık  :2up :2up :2up :2up

AdnanErgün

• 275
  • ae - 1992
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Konya, Akşehir (İ) / Kayseri (M)
« Yanıtla #5 : 10 Ekim 2021, 20:48:46 »
Hocam güzel olmuş elinize sağlık. Benim kaşık konusundaki yorumunuz aklıma geldi, başınıza o iş de çıkmış bir şekilde :D
Eline sağlık.
Zevkli ve huzur verici diyerek birde bu işi çıkarma başımıza.  :D

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #6 : 10 Ekim 2021, 21:49:35 »
Çok ama çok güzel olmuş ustam. İlk bıçak yapma sevdası bendede kaşık bıçağı yapma arayışı ile başladı. Çok keyifli bir isdir kaşık yapmak. Ellerinize sağlık
Sağolasın.
10 un üzerinde aparat yaptım. Birkaç tane daha var yapacağım. Tamamı bitince forumda paylaşırım.  :)

Mehmet ustam mükemmel bir eser olmuş.
Lale figürüde bence gayet şık duruyor ellerinize sağlık  :2up :2up :2up :2up

Sağolasın Yasin Hocam.

Hocam güzel olmuş elinize sağlık. Benim kaşık konusundaki yorumunuz aklıma geldi, başınıza o iş de çıkmış bir şekilde :D
Eline sağlık.
Zevkli ve huzur verici diyerek birde bu işi çıkarma başımıza.  :D
Eyvah basıldık.  :)) :))
Sağolasın.

orkunaydin350

• *
  • 1869
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #7 : 11 Ekim 2021, 09:39:18 »
Hocam eline sağlık. Arta kalan ardıçları görünce biraz için cız etti doğrusu. Ardıç normalde insan tarafından aşılanabilen, çoğaltılabilen yada fidan olarak dikilebilen bir ağaç değil diye biliyorum. Yani doğal olarak kendi kendine biterse bitiyor. Yoksa başka bir şekilde doğaya kazandırılması mümkün değil.

Ben de en küçük parçalarını bile değerlendirmeye çalışıyorum. Ardıça karşı müthiş bir koruma içgüdüm var. Bir o kadar da sevgi ve saygı besliyorum. Facebook'ta ilanlarını görünce hemen atlıyorum. Sanki benden başkası değerini bilmeyecek  :))

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #8 : 11 Ekim 2021, 10:25:15 »
Hocam eline sağlık. Arta kalan ardıçları görünce biraz için cız etti doğrusu. Ardıç normalde insan tarafından aşılanabilen, çoğaltılabilen yada fidan olarak dikilebilen bir ağaç değil diye biliyorum. Yani doğal olarak kendi kendine biterse bitiyor. Yoksa başka bir şekilde doğaya kazandırılması mümkün değil.

Ben de en küçük parçalarını bile değerlendirmeye çalışıyorum. Ardıça karşı müthiş bir koruma içgüdüm var. Bir o kadar da sevgi ve saygı besliyorum. Facebook'ta ilanlarını görünce hemen atlıyorum. Sanki benden başkası değerini bilmeyecek  :))

Sağolasın.
Ardıcın orta öz kısmı kendine has kırmızılı dokuya sahip. Kalın olması lazım. Benim bulduklarım biraz inceydi. Destek direği olarak kullanılmış. Yakılmak üzereyken, çatlaklardan yararak sağlam kısımları ayıkladıklarım. Çoğu kaşıktan ziyade spatula yapacak ebatta.
Bizim orada eski evlerde kolon ve kiriş olarak kullanılanları var. Çok kalın. Yıkım falan olduğunda denk getirmek lazım.
Bu arada yaptıklarını da çaldım... :)
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2021, 10:55:01 Gönderen: dela »

MustafaV

• 740
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #9 : 11 Ekim 2021, 10:56:28 »
Kaşık hakkında bir yorumum yok hocam, eline sağlık. Ağaçla çalışmak zevkli iş. İlk-orta okul zamanlarında bir mobilyacıda çalışmıştım. Tabi bizim atölye daha çok suntadan mobilyalar yapmak üzereydi ama çevrede mobilyacı-marangoz epeyce vardı. Babamın demirci atölyesinden daha güzel gelirdi bana. Ahşap size metal gibi direnmediği için daha eğlenceli geliyor çalışması. Kokusu, dokusu zaten sevilmeyecek gibi de değil.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

orkunaydin350

• *
  • 1869
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #10 : 11 Ekim 2021, 12:21:50 »
Bizim orada eski evlerde kolon ve kiriş olarak kullanılanları var. Çok kalın. Yıkım falan olduğunda denk getirmek lazım.

Mutlaka haber ver hocam. Kamyonetle yola çıkarım. ;D

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #11 : 11 Ekim 2021, 18:16:42 »
Kaşık hakkında bir yorumum yok hocam, eline sağlık. Ağaçla çalışmak zevkli iş. İlk-orta okul zamanlarında bir mobilyacıda çalışmıştım. Tabi bizim atölye daha çok suntadan mobilyalar yapmak üzereydi ama çevrede mobilyacı-marangoz epeyce vardı. Babamın demirci atölyesinden daha güzel gelirdi bana. Ahşap size metal gibi direnmediği için daha eğlenceli geliyor çalışması. Kokusu, dokusu zaten sevilmeyecek gibi de değil.
Sağolasın.
Benimkisi hobi çeşitliliği olsun babından.  :)

Mutlaka haber ver hocam. Kamyonetle yola çıkarım. ;D
Yaşasın kamyoneti bulduk.  :D