Bıçak Sanatı - Forum

Tane büyümesi

Ynt: Tane büyümesi
« Yanıtla #20 : 15 Kasım 2021, 22:13:53 »
Alaşımlı yüksek karbonlu çelikler genel olarak, doğru sıcaklıkta ısıl işlem konusunda çok seçicidir, öyle "30-40 derece farktan birşey olmaz" mantığı ne yazık ki geçerli değil. Bu noktada da en ideal çözüm kontrollü bir fırın ve çok tekrarlı normalizasyon döngüsü. Tane inceltmede, doğru sertleştirme tavlaması kadar normalizasyon döngüsünün de önemi var. Örneğin eğelerde ben olsam en az üç kez normalizasyon yapardım (ki en az o kadar yapıyoruz zaten), normalizasyon aynı zamanda kırım olasılığını da azaltan bir işlemdir, akılda tutmakta yarar var.
Doğru ısıl işlem yapılmış bir martenzitik paslanmaz çelikle karbon çeliği arasında, kırım yerinde çok belirgin bir fark görünmüyor, yani M390 ile örneğin O2 yi kırsak baksak, sadece kırık dokuya bakarak bu şudur diyemeyiz. Doğru yapılmış bir N690 da tane büyümesi olması olanaksız bir şey, ki zaten vanadyum içeren bir çelik, zor iş yani, hatta başarmakta zor bu durumu. Taneyi irileştiren eleman değil tam tersi taneyi küçülten elemena sahip bir çelik.

wmasterfriend

• 147
  • Abdurrahman
« Yanıtla #21 : 15 Kasım 2021, 22:52:41 »
Çok teşekkür ederim Sefa ustam. Şuanda kafamdaki bütün sorular cevaplandı.

Hakan Polat

• 239
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #22 : 16 Kasım 2021, 11:03:52 »
     Tüm ustalarıma hayırlı, sağlıklı ve bereketli günler dilerim.

Abdurrahman Ustam, Böhlerin suladığı n690 lar demişsiniz. İzninizle onu sormak isterim.
Böhler (bildiğim kadarıyla yeni adıyla voestalpine) firmasına n690, d2 ve sleipner gönderecektim. Şimdi tereddütte kaldım... Acaba göndersem mi diye düşünüyorum. Rica etsem beni biraz aydınlatır mısınız?

Saygılarımla...

wmasterfriend

• 147
  • Abdurrahman
« Yanıtla #23 : 16 Kasım 2021, 11:57:08 »
     Tüm ustalarıma hayırlı, sağlıklı ve bereketli günler dilerim.

Abdurrahman Ustam, Böhlerin suladığı n690 lar demişsiniz. İzninizle onu sormak isterim.
Böhler (bildiğim kadarıyla yeni adıyla voestalpine) firmasına n690, d2 ve sleipner gönderecektim. Şimdi tereddütte kaldım... Acaba göndersem mi diye düşünüyorum. Rica etsem beni biraz aydınlatır mısınız?

Saygılarımla...

Sefa ustamın şu sözüne bakılırsa

Doğru ısıl işlem yapılmış bir martenzitik paslanmaz çelikle karbon çeliği arasında, kırım yerinde çok belirgin bir fark görünmüyor, yani M390 ile örneğin O2 yi kırsak baksak, sadece kırık dokuya bakarak bu şudur diyemeyiz.

Bir fark görememiz gerekiyor ama bendeki n690, sleipner hiçte karbonlar gibi pürüzsüz değil. Ama sonıçta böhler kadar iyi ısıl ışlem yapan başka bşr yer var mı? Ben bilmiyorum. Hatta propan ocakta yapan bir arkadaş var öve öve bitiremiyorlar ama bu şahsın yaptığı n690larda var onlar böhlerinkilerden dahada berbat. Kesinlikle yukarda paylaştığım fotoğraftaki eğe ile uzaktan yakından alası yok.

Siz siz olun firma ne derse onu uygulayın. Aslanın ensesi neden kalındır? Kendi işini kendi yaptığı için demişler çok doğru bir laf.

Şimdşye kadar 500den fazla 'göz kararı'.ısıl ışlem yaptım. Hiç biri dün gece elektrikli fırında yaptığım gibi olmadı. Pferd eğeye 770 derede suda su verdim. Pırıl pırıl resmen. Fırınım 1500tl tuttu. Fırın bant zımparadan sonra atölye için en önemli ekipmanmış bunu anladım.

« Yanıtla #24 : 16 Kasım 2021, 13:18:36 »
"Fırın bant zımparadan sonra atölye için en önemli ekipmanmış bunu anladım."
Bence, bant zımparadan daha önemli..

Hakan Polat

• 239
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #25 : 16 Kasım 2021, 13:34:04 »
Cevabın için teşekkür ederim ustam. O zaman el mahkum böhlere göndereceğiz.