Bıçak Sanatı - Forum

Bitemeyen İlk Bıçağım - Yılan Hikayesi

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
Bitemeyen İlk Bıçağım - Yılan Hikayesi
« : 08 Temmuz 2021, 12:28:37 »
Herkese merhaba sevgili forum ahalisi.

İlk bıçağımı henüz bitiremedim ama konu açmadan da duramıyorum. Bitirdikten sonra tek konuda hepsini yazarsam da uzun olacağı için böyle bir ara konu açtım. Yılan hikayesi dememin nedenini de aşağıda anlarsınız sanırım. :D Ayrıca mercek altında bölümüne açmak isterdim ama bitmemiş bir bıçağı orada paylaşamam. Bu nedenle burada da sanki mercek altındaymışız gibi eleştirilerinizi alabilirim.

Öncelikle burada kurulan bit pazarı denebilecek tarzda bir yerde ikinci el eğe almaya gittim. Bir kaç eğe seçtim bıçak yapımı için uygun boyda olabilecek olanlardan. İçinden 2 tanesine de kullanırım gözüyle bakmıştım dişlerinin durumunun iyi olmasından ötürü. Daha sonra bunlarla işim uzun olacağından mehmetmarangoz.com sitesinden 3mmx4cmx50cm ölçüsünde susuz CK67 çelik sipariş geçtim. Bunu yanlışlıkla kapıda ödeme seçince fiyatı arttı. Bir kaç kere aramam sonucu (telefonları çok yoğun olmasına rağmen) bana geri döndüler. Havale geçersem kapıda ödeme olarak almayacaklarını söylediler. Hemen normal fiyattan havalemi geçtim bu zararı böylelikle atlattık. Belirtmeden geçmeyeyim, aşırı memnun kaldım ilgilerinden ötürü. Hafta sonuna elimde olur diye düşünerek avucumu ovuşturmaya başlamıştım.

Çeliğin elime ulaşması uzun sürdü gibi gelince takip sistemine girdim, kargo olacak sorumsuz şirket kargomu dağıtıma çıkarmadan, bana mesaj göndermeden teslim edilemedi diye geri göndermiş. Kargo ile uzun uğraşım sonucu hiç bir sonuç alamadım. Kargom geri döndüğünde satıcı site sağ olsunlar hemen beni aradılar ve tekrar kargolamalarını, alıcı ödemeli göndermelerini istedim. Böylelikle çeliğim 2. kere yola çıktı bana doğru.

Bu esnada bir eğeleme rampası yaptım hurda bir paletten ama hayatınızda görüp görebileceğiniz en çirkin eğeleme rampası olmuş olabilir. Fotoğraflarını çekmedim bile öyle hilkat garibesi.  :D

Çeliğim elime geldi ve ben de forumda daha önce araştırdığım konulardan birinde gördüğüm kullanılabilir bıçak profilini kağıda aktardım. Taşlama makinesi ile profilimin hattını çıkardım. İlk hatam burada oluyor sanırım çünkü bu profile 3mm çelik uygun olmadı diye düşünüyorum. Taşlama genişliği 2cm olduğu için belirli bir hat oluşturamadım.

Bıçak profilimin ölçüsü kabaca 25cm x 4cm oldu ki ben bu şekilde ölçekledim bilerek. 2 bıçak çıkartmak istedim elime gelen çelikten. Sonra benim hilkat garibesine bağlayarak elimdeki çıkma eğe ile talaş kaldırmaya başladım. Ortalama 2-3 saat süren eğeleme sonucu bıçağımın bir yüzünü açabildim ama bunun da fotoğrafını çekmemişim. Bu esnada benim eğenin rezalet olduğunu fark ettim ve onu bıçak hammaddesi olmak üzere kenara kaldırdım. Kendime sıfır bir eğe aldım. Sonrasında benim rampa gerek çok ergonomik olmadığı için, gerekse taşlama hattının düzgün çıkmamasından ötürü kenara kaldırıldı. Serbest elde açmaya başladım. Burada ikinci yüzün rampa ile açıldıktan sonra serbest elde açmaya geçildiği anı görünüyor. Arka plandaki de benim hilkat garibesi.  :D

Serbest elde açma işlemi daha çok hoşuma gitti. Sanırım burada açıyı tam tutturamadım ki taşlama hattım belli olmadı. Belki de dediğim gibi 3mm çeliğe 2cm taşlama hattı açmak açıyı aşırı düşürüyor ve bu da hattın belirgin olmasını zorlaştırıyor. Burada sizin düşüncelerinizi merak ediyorum. Aşağıdaki fotoğraf talaş kaldırmanın bitişi ve zımparalamanın başlangıcı.

Sonrasında zımparalamaya giriştim. Elimde 80-100-150 kum zımparalar vardı, sap içi hariç tamamının perdahını hallettim. Tabi bu esnada bir kaç sorun oluştu, öncelikle ince eğe ile son rötuşları yaparken namlu ucuna daldım. Sırttan ve ağızdan girerek bunu tolere ettim fakat 2 kere de perdah esnasında düştüğü için namlu ucu biraz küt oldu. Daha da dalarak bıçağın şeklini bozmak istemedim. Sizin de gözünüze takılır fotoğrafları görünce. Buyurunuz bıçağımın son hâli:

Konuyu açtıktan sonra aklıma geldi, bıçağın sol yüzünde sanırım işkenceye veya mengeneye bağlama esnasında oluşan bir göçük var. Bunu zımpara ile gideremiyorum çünkü derin baya. Buraya da ya asit indirgeme ile ya da kardeşimin de elektrikçi olmasına güvenerek elektrikle dağlama ile bir logo - isim çalışması yapacağım İnşallah.

Ayrıca ısıl işleme girmedim henüz, ısıl işlemden önce zımpara edinip 600-800 kumlara kadar çıkmayı düşünüyorum. Acaba fazla mı olur bu kumlara çıkmak?
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2021, 12:33:10 Gönderen: MustafaV »
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
Ynt: Bitemeyen İlk Bıçağım - Yılan Hikayesi
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2021, 12:30:06 »
Şimdi burada bir soru sorayım, taşlama eşiğinde eğelemeden kalan izler var, diklemesine girdiğimde bile alamıyorum bu çizikleri. E zaten tam 90 derece bir açı da yok zımparayı uyduramıyorum eşiğin içine. Siz buraları nasıl hallediyorsunuz acaba?

orkunaydin350

• *
  • 1533
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz 2021, 14:40:48 »
Öncelikle kolaylıklar dilerim hocam. Taşlama hattının ve taşlama çizgisinin belirgin olmasını net ve keskin şekilde stabil eğe hareketleriyle sağlayabilirsiniz. Örneğin; Eğe rampada ricasso'ya kadar geldi ve artık daha ileri devam edip ricasso'ya ve sapa geçmemeli. Bu yüzden tam taşlama eşiğinin olduğu çizgiye bir takoz bağlayabilirsiniz. Taşlama çizgisini de düz çıkarmak için eğeyi bağladığınız milin esnememesi gerekiyor. Açıyı ayarladığınız karşıdaki yükselip alçalan çubuk/kuşgözü/halka/yada ne kullandıysanız sizin baskınızla hareket etmemesi gerekiyor. Sanırım eğeleme rampanız tam stabil değil ve esnemeler yapıyor. Yoksa profilin 3mm olması taşlama hattını çıkarmak için gayet yeterli. Perdaha geçtiğinizde de sert bir takoz kullanarak ağız-yanak arasındaki açıyı yuvarlamamanız gerekiyor. Tüm eğe ve zımpara hareketleri sert ve keskin olmalı. Asla esnememeli.

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #3 : 08 Temmuz 2021, 14:48:28 »
Öncelikle kolaylıklar dilerim hocam. Taşlama hattının ve taşlama çizgisinin belirgin olmasını net ve keskin şekilde stabil eğe hareketleriyle sağlayabilirsiniz. Örneğin; Eğe rampada ricasso'ya kadar geldi ve artık daha ileri devam edip ricasso'ya ve sapa geçmemeli. Bu yüzden tam taşlama eşiğinin olduğu çizgiye bir takoz bağlayabilirsiniz. Taşlama çizgisini de düz çıkarmak için eğeyi bağladığınız milin esnememesi gerekiyor. Açıyı ayarladığınız karşıdaki yükselip alçalan çubuk/kuşgözü/halka/yada ne kullandıysanız sizin baskınızla hareket etmemesi gerekiyor. Sanırım eğeleme rampanız tam stabil değil ve esnemeler yapıyor. Yoksa profilin 3mm olması taşlama hattını çıkarmak için gayet yeterli. Perdaha geçtiğinizde de sert bir takoz kullanarak ağız-yanak arasındaki açıyı yuvarlamamanız gerekiyor. Tüm eğe ve zımpara hareketleri sert ve keskin olmalı. Asla esnememeli.

Çok teşekkürler hocam. Eğemin karşısında ahşaba çaktığım bir gijon üzerinde danagözü rulman vardı. Sonrasında biraz sağa-sola devinmeye başladı sanırım orada inceden kaçmaya başladı çizgim. Bir de eğeyi bağladığım yuvarlak çubuk hurda çubuktu, içeriğini bilmediğim için kesinlikle esneme yapmıştır diyorum. Çünkü elde testere ile kolayca kesmiştim. Zaten rampayı yakacağa ayırdım, daha düzgün bir şekilde metal yapacağım İnşallah.

Zımparayı takoza dolayarak yaptım. İki elimle kavrayabileceğim uzunlukta, 3cm civarı genişlikte düzgün kestiğim kuru bir ahşaba zımparayı enden dolayarak kullandım. Eğede olmasam bile boya-alçı geçmişim zımparada tecrübe sağladı açıkçası. Zımparayı hatasız atlatabildiğimi düşünüyorum. Eğe üstüne (dolayısıyla rampa üstüne de) bir tık daha ustalaşmam gerek, ilk elin günahı olmaz diyelim. O:-)

Bu arada, acaba ağza paralel zımparalama yaparak sanki zımpara makinesinde yapılmış gibi bir görüntü oluştursam çizgimin belli olmasını sağlar mı ki diye düşünüyorum.

orkunaydin350

• *
  • 1533
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2021, 15:20:14 »

Çok teşekkürler hocam. Eğemin karşısında ahşaba çaktığım bir gijon üzerinde danagözü rulman vardı. Sonrasında biraz sağa-sola devinmeye başladı sanırım orada inceden kaçmaya başladı çizgim. Bir de eğeyi bağladığım yuvarlak çubuk hurda çubuktu, içeriğini bilmediğim için kesinlikle esneme yapmıştır diyorum. Çünkü elde testere ile kolayca kesmiştim. Zaten rampayı yakacağa ayırdım, daha düzgün bir şekilde metal yapacağım İnşallah.

Zımparayı takoza dolayarak yaptım. İki elimle kavrayabileceğim uzunlukta, 3cm civarı genişlikte düzgün kestiğim kuru bir ahşaba zımparayı enden dolayarak kullandım. Eğede olmasam bile boya-alçı geçmişim zımparada tecrübe sağladı açıkçası. Zımparayı hatasız atlatabildiğimi düşünüyorum. Eğe üstüne (dolayısıyla rampa üstüne de) bir tık daha ustalaşmam gerek, ilk elin günahı olmaz diyelim. O:-)

Bu arada, acaba ağza paralel zımparalama yaparak sanki zımpara makinesinde yapılmış gibi bir görüntü oluştursam çizgimin belli olmasını sağlar mı ki diye düşünüyorum.

Yok hocam sanmam. Bu aşamadan sonra artık zımpara çizgiyi oluşturamaz. Ya tekrar eğe yada bant zımparasıyla geçmeniz lazım. Bir de eğer perdahi iyi yaptığınızı düşünüyorsanız şu videoyu bi izleyin derim ;) :
https://www.dailymotion.com/video/xcpzy5

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #5 : 08 Temmuz 2021, 16:36:33 »

Yok hocam sanmam. Bu aşamadan sonra artık zımpara çizgiyi oluşturamaz. Ya tekrar eğe yada bant zımparasıyla geçmeniz lazım. Bir de eğer perdahi iyi yaptığınızı düşünüyorsanız şu videoyu bi izleyin derim ;) :

Aslında çizgiyi oluşturmaktan ziyade görsel bir yanılgı yapmaktan bahsetmiştim ama madem öyle, o zaman ilk bıçağımızın ayıplarından birisi de çizgisi olmaması olsun diyelim. Biraz fazla pozitivist oldu ama elden gelen yoksa.  :D Hocam İnşallah ukalalık olarak algılanmamıştır perdahı kurtardım derken. Belirttiğim üzere 150 kumda bıraktım elimde zımpara olmadığı için. Bu hafta sonu 800 kuma kadar malzeme alıp ısıl işlem öncesi çıkmayı düşünüyorum.

Emre ustamızın işi kadar tabi ki olamaz sınırımı bilirim şimdilik. Ama perdaha fazlaca önem vereceğimi belirtmek de isterim. Burada hatasız atlatabilmekten kastım tüm yüzeyin 150 kum düzeyinde olduğunu, önceki zımparalardan iz kalmadığını, zımpara işlemi yaparken yüzeyin keskin hatlarını kaybetmediğimi, yuvarlamadığımı vurgulamaktı. Hayatta en korktuğum şey yanlış anlaşılmaktır ki ondan da uzun uzun yazarım, konuşurum her zaman. Ben daha çırak bile olamamışım, sizlerin yanında ukalalık yapmak istemem.  ^-^

Yasin UZ

• 307
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #6 : 08 Temmuz 2021, 19:42:58 »
Yalancı taşlama çizgisi benden sorulur  8)
Benim bıçağın ağzı nispeten düz olduğu için düz bir taşlama çizgisi oluşturmam görsel olarak sorun olmadı.
Çok kafaya taktıysan takoza namlunun eğimiyle aynı eğimi vererek yapabilirsin.

1. Namluya sanki bant zımparada yapmış gibi kesici ağıza dik şekilde perdah yapıyoruz.
2. Taşlama çizgisi oluşturmak istediğimiz yeri açıkta bırakıp diğer kısma bir takoz koyuyoruz.
3. Bu sefer namluya paralel şekilde zımpara takozunu diğer takoza yaslayıp perdah yapıyoruz.

AdnanErgün

• 275
  • ae - 1992
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Konya, Akşehir (İ) / Kayseri (M)
« Yanıtla #7 : 08 Temmuz 2021, 22:44:58 »

Belirttiğim üzere 150 kumda bıraktım elimde zımpara olmadığı için. Bu hafta sonu 800 kuma kadar malzeme alıp ısıl işlem öncesi çıkmayı düşünüyorum.

150 kumda ısıl işlemi yapmanızı öneririm, ısıl işlem esnasında malzeme fazla oksijene maruz kalırsa, biraz da ağırdan alırsanız oluşacak tufalin izleri derine inebilir, doğal olarak tekrar düşük kumlara müracaat edersiniz. Eğe izleri gitt ise bence yeter, 800 kuma kadar boşuna çıkamayın derim.

Şeref Acar

• *
  • 1390
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2021, 00:20:37 »
Mustafa kolay gelsin. Acayip işler başarmışsın bravo. Eğeyle serbest ağız açmak her delikanlının yapacağı iş değil.
Haliyle dışbükey bir taşlama olmuştur diye tahmin ediyorum. Bu yüzden ağız iki santim diye endişe etmene gerek yok. Zaten taşlama açısının ince olması kötü birşey değil. Kalın olması kötü. Adamlar 5mm scandi açıyorlar(asıl hata budur). Eğe çiziklerini gideremiyorsan kullandığın zımparanın kalitesini sorgulamalısın. Bu işte en iyisi bez zımparalar. Bez zımparaları ısıl işlemden sonra oksidasyon izlerini götürmek için de kullanabilirsin. Bu zımparalar hem sert hem de beze iyi tutunuyor. Sen eğe almışsın sanırım. Alışveriş sitelerinde pferdin sapsız lama eğeleri var. Fiyatlar makul. Almak isteyen gönül rahatlığıyla sipariş edebilir.

Huseyin KESKİN

• 574
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #9 : 09 Temmuz 2021, 00:54:03 »
Ben taşlama çizgisini takozdan dolayı uzun süre tutturamamıştım, orkun ustaya katılıyorum düzgün ve esnemeyen bir takoz olduğundan emin olun derim  :)

orkunaydin350

• *
  • 1533
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #10 : 09 Temmuz 2021, 08:33:32 »

Aslında çizgiyi oluşturmaktan ziyade görsel bir yanılgı yapmaktan bahsetmiştim ama madem öyle, o zaman ilk bıçağımızın ayıplarından birisi de çizgisi olmaması olsun diyelim. Biraz fazla pozitivist oldu ama elden gelen yoksa.  :D Hocam İnşallah ukalalık olarak algılanmamıştır perdahı kurtardım derken. Belirttiğim üzere 150 kumda bıraktım elimde zımpara olmadığı için. Bu hafta sonu 800 kuma kadar malzeme alıp ısıl işlem öncesi çıkmayı düşünüyorum.

Emre ustamızın işi kadar tabi ki olamaz sınırımı bilirim şimdilik. Ama perdaha fazlaca önem vereceğimi belirtmek de isterim. Burada hatasız atlatabilmekten kastım tüm yüzeyin 150 kum düzeyinde olduğunu, önceki zımparalardan iz kalmadığını, zımpara işlemi yaparken yüzeyin keskin hatlarını kaybetmediğimi, yuvarlamadığımı vurgulamaktı. Hayatta en korktuğum şey yanlış anlaşılmaktır ki ondan da uzun uzun yazarım, konuşurum her zaman. Ben daha çırak bile olamamışım, sizlerin yanında ukalalık yapmak istemem.  ^-^

Yok yok hocam, öyle bir durum asla söz konusu değil. Hatta şimdi ben kendimi sorguladım acaba ukala-sert mi yazdım diye. ;D Önce bundan bi emin olalım, konumuz bıçak ve bunun haricinde bir problemimiz yok. Bu problemi nasıl aşarız;
Ben Adnan hocama katılıyorum, ısıl işlemden önce çok parlatmaya uğraşmayın. Ve hatta bence sağlam esnemeyen bir düzenekle eğeye geri dönüp taşlama hattını belirgin çizgi oluşana kadar talaş kaldırın. Şeref ustamın bahsettiği gibi serbest elle açmaktan oluşan bir dışbükeylik var ve bu sizi rahatsız ediyorsa bıçağı her kullandığınızda bu gözünüze batabilir. Ama genelde sapı taktıktan sonra işler birden değişir, bıçak kendini gösterir, asıl potansiyelini o zaman gösterir. Yol yakınken şu aşamada karar verin, ısıl işlemden sonra bunu toparlamak mümkün olmayacak, en azından bant zımpara yoksa.

Bir de hiç bahsetmedik ama kabzada bir delik daha açacaksınız ve yuvarlak eğe ile düzeltilmesi gereken yerler var gibi görüyorum. Daha oraya gelemedik gerçi ama siz de bunları fark ettiniz, değil mi?

orkunaydin350

• *
  • 1533
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #11 : 09 Temmuz 2021, 08:37:12 »
Benim bıçağın ağzı nispeten düz olduğu için düz bir taşlama çizgisi oluşturmam görsel olarak sorun olmadı.

1. Namluya sanki bant zımparada yapmış gibi kesici ağıza dik şekilde perdah yapıyoruz.
2. Taşlama çizgisi oluşturmak istediğimiz yeri açıkta bırakıp diğer kısma bir takoz koyuyoruz.
3. Bu sefer namluya paralel şekilde zımpara takozunu diğer takoza yaslayıp perdah yapıyoruz.

Hocam sizde gerçekten çözüm üretme yeteneği var, bravo. :2up
Buna analitik çözüm bulma deniyor sanırım, hangi durumda olursa olsun hemen bir çözüm üretebiliyorsunuz, yada en azından fikir üretebiliyorsunuz. Siz de de bunu çok defa gördüm. Bu bence çok değerli zira güzel bir ürün yapabilmek için makine ve ekipmandan daha çok gereken bir şey diye düşünüyorum.

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #12 : 09 Temmuz 2021, 09:45:16 »

Yasin hocam bravo, tam da bahsettiğim şey buydu işte. Tabi ben biraz serbest çalışıp kendime bir referans almayacaktım takozla, iyi ki yazmışsınız böyle bir çözümü düşünebilirim. Hatta akşam eve gidince direkt buna bi yöneleyim, sonucunun memnun edeceğini düşünüyorum.

150 kumda ısıl işlemi yapmanızı öneririm, ısıl işlem esnasında malzeme fazla oksijene maruz kalırsa, biraz da ağırdan alırsanız oluşacak tufalin izleri derine inebilir, doğal olarak tekrar düşük kumlara müracaat edersiniz. Eğe izleri gitt ise bence yeter, 800 kuma kadar boşuna çıkamayın derim.

Adnan hocam boşuna 800 kuma ısıl işlem öncesi çıkmayalım o zaman. Ben sanki şöyle bir şey okudum diye hatırlıyorum, yanlışım varsa düzeltiniz; ısıl işlem öncesi kaba zımparada bırakmak da (makro) çizikler oluşturacağından ısıl işlem aşamasında bu çizgiler kırılmaya-çatlamaya müsait ortamlar oluşturuyor gibisinden bir yazı okumuştum burada.  Eh malum, benim acemi ısıl işlemim ne kadar risksiz olursa ilk bıçağı kırmamaya o kadar uzak olurum diyorum.  :)

Mustafa kolay gelsin. Acayip işler başarmışsın bravo. Eğeyle serbest ağız açmak her delikanlının yapacağı iş değil.
Haliyle dışbükey bir taşlama olmuştur diye tahmin ediyorum. Bu yüzden ağız iki santim diye endişe etmene gerek yok. Zaten taşlama açısının ince olması kötü birşey değil. Kalın olması kötü. Adamlar 5mm scandi açıyorlar(asıl hata budur). Eğe çiziklerini gideremiyorsan kullandığın zımparanın kalitesini sorgulamalısın. Bu işte en iyisi bez zımparalar. Bez zımparaları ısıl işlemden sonra oksidasyon izlerini götürmek için de kullanabilirsin. Bu zımparalar hem sert hem de beze iyi tutunuyor. Sen eğe almışsın sanırım. Alışveriş sitelerinde pferdin sapsız lama eğeleri var. Fiyatlar makul. Almak isteyen gönül rahatlığıyla sipariş edebilir.

Şeref hocam çok çok teşekkürler. Sizin nezdinizde bütün foruma söyleyeyim, sabah sabah yüzümü gülümsetti burada yazılanlar. Allah sizlerden razı olsun. O zaman profilimde ve ağız açımda sorun olmadığını bilmek beni rahatlattı diyebilirim. Ağızda dışbükeylik gözlemleyemedim. Akşam eve gidince biraz daha inceleyeyim. Eğer varsa eğe ile tekrar girişirim. Eğenin açısını stabil tutmakla bayağı bir uğraştım. Hatta sonlara doğru profili komple boyayarak ağza paralel gittim eğe ile (sanırım bu da çok doğru bir eğe kullanımı değil), baktım ki ağzımın açısı, derinliği düzgün, sonrasında zımparaya geçtim. Zımpara normal piyasa zımparası, ince kağıtlı. Aldığım yerde bez zımpara yoktu, bunlarla idare ettim açıkçası bu seferlik. Eğe izleri de kalmadı. Sadece taşlama eşiği diyoruz sanırım, orada kaldı, o kısma da zımpara ile bir türlü sağlıklı giremedim. Eğeyi burada kardeşimin elektrik işlerini yaptığı takım marketinden aldım, iskontoyu da kaptık yani bu vesileyle. :D Sapsız aldım bağlaması daha kolay olduğu için. İnternet fiyatlarına da bir göz gezdirdim aslında benim aldığım fiyata yakınmış pferd eğeler. Biraz geç aklıma geldi diyeyim buna da, öneriniz için çok teşekkürler.

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #13 : 09 Temmuz 2021, 09:54:45 »
Ben taşlama çizgisini takozdan dolayı uzun süre tutturamamıştım, orkun ustaya katılıyorum düzgün ve esnemeyen bir takoz olduğundan emin olun derim  :)

Hüseyin hocam o konuda özellikle dikkat ettim, takozum epey sağlam ve düzgün. Hatta yakılacaklar arasında bunu bulabildiğime epeyce şaşırmıştım. Yine de öneriniz için çok teşekkür ederim.

Yok yok hocam, öyle bir durum asla söz konusu değil. Hatta şimdi ben kendimi sorguladım acaba ukala-sert mi yazdım diye. ;D Önce bundan bi emin olalım, konumuz bıçak ve bunun haricinde bir problemimiz yok. Bu problemi nasıl aşarız;
Ben Adnan hocama katılıyorum, ısıl işlemden önce çok parlatmaya uğraşmayın. Ve hatta bence sağlam esnemeyen bir düzenekle eğeye geri dönüp taşlama hattını belirgin çizgi oluşana kadar talaş kaldırın. Şeref ustamın bahsettiği gibi serbest elle açmaktan oluşan bir dışbükeylik var ve bu sizi rahatsız ediyorsa bıçağı her kullandığınızda bu gözünüze batabilir. Ama genelde sapı taktıktan sonra işler birden değişir, bıçak kendini gösterir, asıl potansiyelini o zaman gösterir. Yol yakınken şu aşamada karar verin, ısıl işlemden sonra bunu toparlamak mümkün olmayacak, en azından bant zımpara yoksa.

Bir de hiç bahsetmedik ama kabzada bir delik daha açacaksınız ve yuvarlak eğe ile düzeltilmesi gereken yerler var gibi görüyorum. Daha oraya gelemedik gerçi ama siz de bunları fark ettiniz, değil mi?

Hahha tamam hocam attık o konuyu kenara. Teşekkürler.

Şeref ustama da yazdığım gibi, akşam eve gidince dışbükeyliği iyice bir incelerim. Umarım çıkmaz, çıkarsa da eğe ile düzeltmek bana koymaz neticede. İlk işten iyi bir şeyler yapma hevesim var. Açıkçası bu bıçak ilk işim olacağından ne kadar kötü olursa olsun yine de benim için çok değerli olacaktır, sizler de bu hissi biliyorsunuz hepiniz. Sapı da takınca bu hâliyle bile beni mutlu eder diye düşünüyorum. Isıl işleme kadar bütün işlerini bitirmeyi düşünüyorum zaten, hatta 800 kum sorum da o yüzdendi, ısıl işlem sonrası işlerin ne kadar zorlaşabileceğini tahmin edebiliyorum.

Evet, kabzada bir delik daha açacağım hocam, onu neden ağzı açmadan delmediğimi anlamadım. Umarım delerken profil dönüp ağzı sağa sola vurmaz. Kabzanın sırt kısmında özellikle yuvarlak-balık sırtı eğe ile almam gereken yerler var, onlar da aklımda. Aslında onları da zımpara esnasında farkettim, öncesinde bıçağı elime tam alıp dikkat etmeyince gözüme çarpmamış hiç biri. Hatta şablonumda yuvarlak olan ip deliğini biraz daha bıçağın kıç(?) kısmına göre üçgenimsi yapma isteğim var, tabi bu ısıl işlemi epey riske sokacak, bu riski alıp alamayacağımı kestirince o kısmı da bitireceğim.

orkunaydin350

• *
  • 1533
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #14 : 09 Temmuz 2021, 10:30:06 »
Hahha tamam hocam attık o konuyu kenara. Teşekkürler.

Şeref ustama da yazdığım gibi, akşam eve gidince dışbükeyliği iyice bir incelerim. Umarım çıkmaz, çıkarsa da eğe ile düzeltmek bana koymaz neticede. İlk işten iyi bir şeyler yapma hevesim var. Açıkçası bu bıçak ilk işim olacağından ne kadar kötü olursa olsun yine de benim için çok değerli olacaktır, sizler de bu hissi biliyorsunuz hepiniz. Sapı da takınca bu hâliyle bile beni mutlu eder diye düşünüyorum. Isıl işleme kadar bütün işlerini bitirmeyi düşünüyorum zaten, hatta 800 kum sorum da o yüzdendi, ısıl işlem sonrası işlerin ne kadar zorlaşabileceğini tahmin edebiliyorum.

Evet, kabzada bir delik daha açacağım hocam, onu neden ağzı açmadan delmediğimi anlamadım. Umarım delerken profil dönüp ağzı sağa sola vurmaz. Kabzanın sırt kısmında özellikle yuvarlak-balık sırtı eğe ile almam gereken yerler var, onlar da aklımda. Aslında onları da zımpara esnasında farkettim, öncesinde bıçağı elime tam alıp dikkat etmeyince gözüme çarpmamış hiç biri. Hatta şablonumda yuvarlak olan ip deliğini biraz daha bıçağın kıç(?) kısmına göre üçgenimsi yapma isteğim var, tabi bu ısıl işlemi epey riske sokacak, bu riski alıp alamayacağımı kestirince o kısmı da bitireceğim.

Benim bahsettiğim yuvarlak eğe ile alınması gereken yerler şunlar:

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #15 : 09 Temmuz 2021, 10:49:44 »
Benim bahsettiğim yuvarlak eğe ile alınması gereken yerler şunlar:

Bıçak şablonunu tekrar incelemeyince kabzanın alt tarafındaki kısmı fark etmemişim bile. İyi ki yazmışsınız, ben de bıçakta bir yerler gözüme batıyor diyordum. Orayı hemen düzeltip şablona uyduruyorum. İşaret parmağı oyuğunun da sanırım tam yuvarlak olmamasını diyorsunuz, orası da sırttaki düzensizliklerle alınacaklar arasında. Sırttakiler daha belli olduğu için direkt onları yazmıştım, tabi onları fotoğraflamaktan da kaçındığımı itiraf edeyim.

orkunaydin350

• *
  • 1533
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #16 : 09 Temmuz 2021, 11:08:37 »
Tamamdır!
O zaman yukarıda bahsi geçen birkaç noktaya daha değinelim; Aslında söylediğin doğru, profil ısıl işleme girmeden önce ne kadar temiz olursa ısıl işlem sonrası temizlenmesi gereken derin çizik o kadar az olur. Dolayısıyla ısıl işlem öncesi perdah sana kalmış, ben net şekilde şuraya kadar gel diyemiyorum. Senin sabrın ve ne kadar parlak/temiz bir bıçak istediğinle alakalı bir durum bu. Ama net şekilde şunu söyleyebilirim, eğer benim gibi taşlama hattına ve çizgisine takıntılı biriysen perdahtan önce eğe ile orayı bi halletmelisin. Zira şu anda hepimizin bahsettiği ve göremiyorum dediğin dışbükeylik, taşlama çizgisinin kaybolup o geçişin yuvarlanmış olması aslında.
Kuyruktaki sivri kısım sana ısıl işlemde sorun çıkarmaz, orayı dert etme. Tam olarak su alıp sertleşek yer kesici agız olacağı için, sen kısaçla profilin o sivri kuyruğundan tutacağın için orası ısıl işlemde risk teşgil etmeyecek.

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #17 : 09 Temmuz 2021, 11:16:44 »
Tamamdır!
O zaman yukarıda bahsi geçen birkaç noktaya daha değinelim; Aslında söylediğin doğru, profil ısıl işleme girmeden önce ne kadar temiz olursa ısıl işlem sonrası temizlenmesi gereken derin çizik o kadar az olur. Dolayısıyla ısıl işlem öncesi perdah sana kalmış, ben net şekilde şuraya kadar gel diyemiyorum. Senin sabrın ve ne kadar parlak/temiz bir bıçak istediğinle alakalı bir durum bu. Ama net şekilde şunu söyleyebilirim, eğer benim gibi taşlama hattına ve çizgisine takıntılı biriysen perdahtan önce eğe ile orayı bi halletmelisin. Zira şu anda hepimizin bahsettiği ve göremiyorum dediğin dışbükeylik, taşlama çizgisinin kaybolup o geçişin yuvarlanmış olması aslında.
Kuyruktaki sivri kısım sana ısıl işlemde sorun çıkarmaz, orayı dert etme. Tam olarak su alıp sertleşek yer kesici agız olacağı için, sen kısaçla profilin o sivri kuyruğundan tutacağın için orası ısıl işlemde risk teşgil etmeyecek.

Şimdi anladım. Dışbükeylik profilin ağzında tamamen değil de çizginin yuvarlanmış olmasıyla oluşmuştur diyorsunuz. Şimdi oturdu kafamda demek istedikleriniz. Yani taşlama hattına takıntılıyım diyebilirim ama taşlama çizgisine çok da değilim diyebilirim. Tabi ki olsa daha da güzel oluyor görsel açıdan. Eğe işi göründü o zaman bana kesinlikle.

Kuyruktaki sivri kısım aslında kabza ahşabının dışında kalacağı için oranın da sertleşmiş olması gerekmez mi diye düşünüyorum. Olası bir darbede yumuşak kalması eğilmesine, ezilmesine sebep olmaz mı acaba? Yoksa ağzı sertleştirdikten sonra oranın ısısı düşünce en son oranın suyunu mu versem böylelikle biraz daha garantiye almış olurum gibi.

orkunaydin350

• *
  • 1533
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #18 : 09 Temmuz 2021, 12:08:29 »
Kuyrukla uğraşma hocam, yoksa orayı ısıtırken daha önemli olan ağzın suyunu kaçırabilirsin. Çelik ham haliyle bile o kadar darbeye dayanabilir ki, su verirken ısınıp soğuması esnasında bir miktar sertleşecek. O kısma ille de su vermek istiyorsan, profili sırtından tutup hem kuyruğun hem de ağzın aynı anda yağa sokmalısın. Tek seferde işi halletmeye bak. :2up

MustafaV

• 227
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #19 : 09 Temmuz 2021, 12:42:32 »
Kuyrukla uğraşma hocam, yoksa orayı ısıtırken daha önemli olan ağzın suyunu kaçırabilirsin. Çelik ham haliyle bile o kadar darbeye dayanabilir ki, su verirken ısınıp soğuması esnasında bir miktar sertleşecek. O kısma ille de su vermek istiyorsan, profili sırtından tutup hem kuyruğun hem de ağzın aynı anda yağa sokmalısın. Tek seferde işi halletmeye bak. :2up

Orkun hocam değerli tavsiyelerin için çok çok teşekkür ederim. Epeyce işime yaradı bu bilgiler. Bıçağımda emeğiniz büyük olacak.  O:-)