Bıçak Sanatı - Forum

Taşlama Makinesiyle Kesim Yaparken Kullanım Yönü

MustafaV

• 225
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
Ustalarım hepinize selamlar.

Bir kaç kere farklı farklı gördüğüm, kafamı karıştıran bir konu var. Taşlama makinesinin kullanımının yönü nasıl olmalıdır? Yani kimisi (ben de dahil) taşlama makinesiyle kesim yaparken taşın uzak olan tarafını (uç tarafı) kullanıyor. Kimisi ise taşın kullanıcıya yakın olan tarafı (iç tarafı diyebilirim) kullanıyor. Bunun hangisi doğru (veya güvenli) kullanım yönüdür? Misal, yıllarca demir doğramacılık vs. işleri yapmış olan babam da uç ileri kısmını kullanarak keserdi. Bana daha güvenli olan bu gibi geliyor, siz ne diyorsunuz?

Yukarıda yazmadım ama bir diğer kullanım yönü de makine yönüne göre alta denk gelen kısmı kullanmak oluyor ki keseceğim yere kılavuz olması açısından çizerken kullanıyorum bazen. Tabi kalın malzemelerde. İnce malzemede bu şekilde çizgi çekmek yahut malzeme kalın olsa da bu şekilde taşın neredeyse tamamını kesit içine sokmak bana aşırı riskli geliyor.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Mahmut Erdoğan

• 547
  • Meslek: Matematik Öğrtmni-Makina Müh(öğrnci)
  • Yer: istanbul
(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.(Fatiha 5)

MustafaV

• 225
  • Mustafa VAROL
Ynt: Taşlama Makinesiyle Kesim Yaparken Kullanım Yönü
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2022, 14:55:46 »

Mahmut hocam video için teşekkürler. İş yerinde sesli izleyemiyorum, akşama bakabilirim. Ama görüntüde sadece boru kesiyor. Sözlü anlatımda plaka, lama yahut uzun ve büyük malzeme kesiminden bahsediyorsa bilemiyorum.

Bir de video vb. anlatım aramayıp buraya yazmamın nedeni direkt daha doğru bilgi alabileceğimden ötürü. Video, blog vb. ortamlarda fazla bilgisi olmasa dahi bilgi vermeye çalışan insanlar çoktur, burada ustalarla bilgi alışverişi yapmanın daha yararlı olacağını düşünüyorum. Kolaya kaçmışım gibi görünmesin yani. ^-^

Yasin UZ

• 307
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri

Yasin UZ

• 307
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2022, 17:03:01 »
Mustafa koruma demiri doğru şekilde konumlandırıldığında açıkta kalan kısmın ortası komple kullanılıyor.
İleri geri hareket ettirerek, belli bir noktada sabit kalmadan çalışmaya özen göstermek lazım.
Makina bizimle birlikte sürekli hareket halinde olduğu için vücudumuzun bir parçası gibi olmaya başlıyor, olası geri tepme ve dalmaları öngörür hale geliyoruz. Tabi bu ileri geri hareketleri sabit bir açıda devam ettirmek önemli.
90 dereceyle başladıysak bu açıyı çok fazla bozmamak için bileğimizi sabit tutup, kitleyip, ileri geri hareketi mümkün olduğunca dirsek ve omuzdan yapmak lazım.

MustafaV

• 225
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #5 : 13 Ocak 2022, 17:37:47 »
Mustafa koruma demiri doğru şekilde konumlandırıldığında açıkta kalan kısmın ortası komple kullanılıyor.
İleri geri hareket ettirerek, belli bir noktada sabit kalmadan çalışmaya özen göstermek lazım.
Makina bizimle birlikte sürekli hareket halinde olduğu için vücudumuzun bir parçası gibi olmaya başlıyor, olası geri tepme ve dalmaları öngörür hale geliyoruz. Tabi bu ileri geri hareketleri sabit bir açıda devam ettirmek önemli.
90 dereceyle başladıysak bu açıyı çok fazla bozmamak için bileğimizi sabit tutup, kitleyip, ileri geri hareketi mümkün olduğunca dirsek ve omuzdan yapmak lazım.

Yasin hocam makinenin genel kullanımında sorunum yok, zaten ben bu makineleri neredeyse çocukluğumdan beri kullanırım. Ha burada yazmanız iyi oldu, genel herkesin görmesi güzeldir.

Açıkta kalan kısmı komple kullanıyoruz deyince taşı malzemeye komple daldırıyoruz gibi de anlaşılmasın, bu taşın sıkışması veya patlaması açısından çok riskli. Ki zaten görseldeki çiziminizden bunu kastetmediğinizi anlıyorum. Bu da genel bilgilendirme olsun.

Hocam şimdi benim demek istediğim şu, kesim işlemine başlarken benim aşağıda siyah okla işaretlediğim kısımdan başlıyorum ben ve öyle devam ettiriyorum. Makineyi dikine kullanmak hem daha kontrollü geliyor, hem de kolun ve vücudun titremesini daha az yansıtıyorum gibi geliyor makineye. Ama benim bir kaç kişiden daha gördüğüm, aşağıda beyazla işaretlediğim kısımdan makineyi kendisine çekerek kesim yapıldığıydı. Bu bana hem çok kontrolsüz, hem de tehlikeli geliyor. Sizin anlatımınızda da kesilen malzemeyi görmek zorlaşıyor. Hem de malzemeye temas eden taş yüzeyi daha fazla olduğu için taşın sıkışması, patlaması riski daha fazla gibi geliyor.
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2022, 17:39:34 Gönderen: MustafaV »

Yasin UZ

• 307
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2022, 19:12:18 »
Şimdi makinayı nasıl tuttuğunu çok merak ettim   :))
Gösterme şansın varsa çok iyi olur. (Taşlama makinasını)

« Yanıtla #7 : 14 Ocak 2022, 00:11:30 »
Zamanında paylaşmıştım, belki bir yararı olur

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=661.0

MustafaV

• 225
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #8 : 14 Ocak 2022, 09:33:09 »
Şimdi makinayı nasıl tuttuğunu çok merak ettim   :))
Gösterme şansın varsa çok iyi olur. (Taşlama makinasını)
Harbi yazdıklarımı okuyunca ben bile sordum kendime acaba nasıl tutuyorum diye. :))

Sefa hocamın videodaki anlatımında dik kesişi anlattığı şekildeki gibi tutuyorum. Malzemeyi asla dik bağlamıyorum mengeneye, yatay bağlayıp taşın sola geleceği şekilde tutup sağ el tetikte, sol el tutma kolunda olacak şekilde.

Zamanında paylaşmıştım, belki bir yararı olur

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=661.0

Safa hocam teşekkürler, tam da bahsettiğim şey buydu işte. Benim kesme alışkanlığımda 90 ile 70 derece açı arasında tutuyorum malzemeye. 45 derece açıda parçanın taşı sıkıştırma riski bana daha fazla geliyor. Bir de yaklaşık 0 ile 25 derece arasında kesim yapanlar var, örneğin şu videoda 01:08 den sonraki kullanım gibi, bana aşırı riskli geliyor. Soruyu sormama sebep olanlar da bu videolar aslında.