Bıçak Sanatı - Forum

İlk damascus

Uzyr_33

• *
  • 13
  • ÜZEYİR CEYLAN
  • Meslek: Blacksmith
  • Yer: mersin mut
İlk damascus
« : 16 Mayıs 2021, 22:16:01 »
Merhaba arkadaslar ben sicak demirciyim yarin ilk defa damascus dovecegim aklima takilan konu var bicak kullanildikca bilemek gerekir bileyince uzerindeki desenler gidermi bileyince tekrar asite batirmak gerekirmi

dela

• *
  • 1486
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ynt: İlk damascus
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2021, 22:35:55 »
Scandi değil de kesici ağız açılan formlara yönelmeniz sorunu çözer.

Yasin UZ

• 289
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #2 : 16 Mayıs 2021, 22:50:43 »
Bu şekilde bir kesici ağız açarsanız bileme sırasında sadece bu kısımdaki desen gidecektir.

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2021, 16:51:17 »
Şimdiden kolay gelsin Üzeyir ustam. Umarım bilemekten kastınız tüm yanakları çarktan geçirip inceltmek değildir. Açılan ilk ağızdan sonra ikinci bir kesici ağız daha açarsanız ve sadece bu 1mm’lik ikinci kesici hattı bilerseniz sorun olmayacaktır. Fakat bileme yaparken tüm yüzeyi taşlıyorsanız desenler kaybolacaktır ve bozulacaktır. Tekrar asitlemeniz gerekir. Asitlenmiş yüzeydeki siyah renk derin değildir, dolayısıyla herhangi bir aşındırmaya(zımpara, taş, eğe, vb.) dayanıklı değildir.

Mehmet hocamın ve Yasin hocamın söyledikleri ile aynı şey aslında ama sadece o kadar emeğiniz boşa gidecek diye endişe ettiğimden uzun uzun açıklamak istedim.

Kolay gelsin, sonuçları da bizle paylaşırsanız sevinirim. :2up

Uzyr_33

• *
  • 13
  • ÜZEYİR CEYLAN
  • Meslek: Blacksmith
  • Yer: mersin mut
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2021, 20:29:40 »
Hepinizden allah razi olsun hazirladim celigi bugun dovemedim yarin dovecegim cok sagolun