Bıçak Sanatı - Forum

İlk Bıçağımı Sonunda Bitirdim

Ozkan06

• *
  • 3
  • Meslek: Elektrik Elektronik Mühendisi
  • Yer: Ankara
İlk Bıçağımı Sonunda Bitirdim
« : 30 Aralık 2020, 23:05:41 »
Öncelikle sizin sanat eserlerinizin yanında böyle bir bıçağı paylaşmak ne kadar doğru bilmiyorum ancak kendi yaptığım bir ürünü kullana bilmek ve bir şeyler üretebildiğimi görmek beni mutlu etti bu yüzden belki benim gibi amatörlere örnek olabilmesi adına tüm eksikliklerine rağmen paylaşmaya karar verdim.
Uzun süreden beri forumu takip ediyorum ve bıçakçılık hakkında, çelikler hakkında araştırmalar yapıyorum. Pandemi dolayısı ile evde kalmanın da verdiği etki ile en basit malzemeleri bir araya getirerek iki eğe bir eğe rampası bolca zımpara ve bir hazır profil ile tamamen ev ortamında ilk bıçağımı tamamladım umarım beğenirsiniz ve eksiklerimi görmemde bana yardımcı olursunuz.

Çelik - O2 Ham Profil Lazer Kesim olarak temin ettim.
Işıl İşlem - Mangal içerisinde gaz beton kullanarak meşe kömürü ile kullanılmış ay çiçek yağları ile yaptım sertliğini bilmiyorum ancak eğe testinden geçti.  :2up
Kabza - Ceviz Ağacı
Kabzayı sonlandırmada bal mumu ve zeytin yağı karışımı kullandım.

Şaban Kurt

• 1082
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
Ynt: İlk Bıçağımı Sonunda Bitirdim
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2020, 23:18:53 »
Ellerinize sağlık ilk bıçağa göre çok temiz
ve iddalı olmuş bundan sonraki yapacaklarınız  nasıl olur diye tahmin ediyorum
ilk bıçak böyleyse arkasından gelecek olanlar çok daha güzel olacağı net bu bıçağa bakarak  :)
Gendarmerie Special Operation...

Huseyin KESKİN

• 574
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2020, 23:32:22 »
şaban ustama katılıyorum gerçekten de ilk bıçak gibi değil elnize sağlık :)

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2020, 23:39:32 »
Elinize sağlık, ilk bıçak gibi durmuyor. Temiz işçilik çıkartmışsınız.
Ayrıca ilk bıçakta böyle irice bir profile girişmek iyi cesaret, hakkından da çok iyi gelmişsiniz. Benim ilk bıçağımın toplam boyu 85 mm idi 😂
İyi çalışmalar.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2020, 00:07:25 »
Bıçak güzel görünüyor ama, daha beline beline vurabilmek mümkün olsaydı acaba neler derdik  ^-^   bu denli  derinlemesine incelemeyi de fotoğraflar olanaksız kılıyor maalesef  ::) Bir şekilde, daha büyük boyutlu fotoğraflarla incelemek daha iyi olurdu. Ellerinize sağlık.

dela

• *
  • 1765
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2020, 00:25:46 »
Elinize sağlık.

Fişeklerden yola çıktım. Orta boy nesmuk/grohmann arası avcı bıçağı.
Diğer fotoğrafa baktım. Kocaman tam taşlama bir şef bıçağı. Algım karıştı.

Yaptığım ilk bıçaklara bakınca acaba trollendik mi demeden kendimi alamadım.  :)

Ozkan06

• *
  • 3
  • Meslek: Elektrik Elektronik Mühendisi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #6 : 31 Aralık 2020, 12:59:48 »
Güzel yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum beğenmenize çok sevindim.

Elinize sağlık, ilk bıçak gibi durmuyor. Temiz işçilik çıkartmışsınız.
Ayrıca ilk bıçakta böyle irice bir profile girişmek iyi cesaret, hakkından da çok iyi gelmişsiniz. Benim ilk bıçağımın toplam boyu 85 mm idi 😂
İyi çalışmalar.

Bıçağın ağız kısmını eğe ile açarken bol bol keşke daha küçük olsaydı, taşlama yüzeyini neden bu kadar geniş tuttum ki ? Tarzı söylemlerde bol bol bulundum bende.  :D

Bıçak güzel görünüyor ama, daha beline beline vurabilmek mümkün olsaydı acaba neler derdik  ^-^   bu denli  derinlemesine incelemeyi de fotoğraflar olanaksız kılıyor maalesef  ::) Bir şekilde, daha büyük boyutlu fotoğraflarla incelemek daha iyi olurdu. Ellerinize sağlık.

Evet bazı detaylar maalesef fotoğraflarda belli olmuyor benim dahi gözüme takılan bir kaç kozmetik sorun oldu eminim sizler bir usta gözüyle çok daha fazlasını yakalardınız. :)

Elinize sağlık.

Fişeklerden yola çıktım. Orta boy nesmuk/grohmann arası avcı bıçağı.
Diğer fotoğrafa baktım. Kocaman tam taşlama bir şef bıçağı. Algım karıştı.

Yaptığım ilk bıçaklara bakınca acaba trollendik mi demeden kendimi alamadım.  :)

Aslında amacım hem doğada ağaç kesme yontma hem de gerektiğinde yiyecek hazırlamakta kullanabileceğim kombine bir bıçak yapmaktı nesmuk'u da bu yüzden seçtim bundan dolayı da ortaya karışık böyle bir sonuç çıktı. Tam taşlamaya geçiş ise tamamen amatörlükten kaynaklı nasıl yaptım bilmiyorum sanırım eğenin açısını kaçırdım ve hat bir bölümde kaydı bende düzeltebilmek adına açıyı indirip biraz daha geniş bir ağız açma gereği duydum. 

Bu arada tam boyu 230mm.

orkunaydin350

• *
  • 1684
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #7 : 04 Ocak 2021, 10:04:02 »
Elinize sağlık. İlk bıçak olarak gayet güzel ve başarılı olmuş, tebrik ederim. Fakat son iki fotoğrafta namlu üzerinde dikine çizgiler var galiba. Fotoğraf çözünürlüğü aldatıyor da olabilir ama eğer o şekilde çizikler varsa perdah aşamasını biraz özensiz yapmışsınız demektir. Daha çok fotoğraf eklerseniz hem inceleyebiliriz hem de güzel bir bıçak izleyip keyifleniriz. :2up