Bıçak Sanatı - Forum

Yalmanlı kama.

dela

• *
  • 1765
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Yalmanlı kama.
« : 02 Aralık 2020, 16:11:37 »
Japonların ısıl işlem sırasında kırılan katanaları tanto yaptıkları söylenir. Ne kadar doğrudur bilmiyorum.
Bizimkiler yalmanlı kılıç yaparken kırılan parçaları ne yapıyorlardı acaba düşüncesi ve kılıca su verecek
imkanım olmadığından şeytan dürttü. Böyle birşey denedim.
Birde kabzada dremel benzeri aletle basit bir çalışma yaptım. Daha fazlasına cesaret edemedim.  :)

Çelik : Makas çeliği
Toplam boy : 39,5 cm
Namlu boy : 27,5 cm
Kabza boy: 12 cm
Kalınlık : Kabzadan uca daralarak 6 mm
Kabza : Badem
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2020, 16:13:12 Gönderen: dela »

Ynt: Yalmanlı kama.
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2020, 20:30:17 »
Hocam öncelikle ellerine sağlık, hem düşünce hem de uygulama olarak özgün ve kendine has duruşu olan bir çalışma olmuş. Bir kaç şey söylemek isterim izninle, gözümü en çok tırmalayan ve bakmaktan kendimi alamadığım bir şey oldu. Desen olarak sapta uyguladığın yerlerde, desen için kullandığın deliklerden birisi tam pimin olduğu yere denk gelmiş ve öyle bir izlenim uyandırıyor ki, sanki pim deliği önce yanlış delinmiş de sonra düzeltilmiş gibi  ::).
İkinci gözüme takılan yer balçak oldu, namlu ve sap arasında biraz uyumsuz geçiş sağlamış, Senin estetik bakışın bunu çok rahat çözerdi diye düşündüm ( hala da çözebilir bence).
Namlu görkemli bir namlu ve kesme açısı çok agresif görünüyor, eminim çok iyi kesiyordur ancak, bu hatları gözler önüne serecek detayları yüzeyde kaybetmişsin. Kesici ağız parlak veya parlatılıp karartılmış olsaydı ve sırt kısmındaki "T" karartıldıktan sonra çok ince bir zımparayla hafif geçilseydi, genel olarak bu işlem yapılsaydı, hem rustik hem hatların belirgin olduğu muhteşem bir iş görebilirdik ( hala da görebiliriz bence)
Bunlar kozmetik bakış açıları, mercek altında olduğu için yazabildim, bakış açısı yansıtıyor ama belirleyici değik tabi ki, herkes farklı bakabilir. Ellerine sağlık tekrar.

dela

• *
  • 1765
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2020, 21:26:44 »
Sağolun Hocam.  :)
Namlu daha önce dövüp suyunu verdiğim bir namluydu. Yeni sap çalışabildim. Taşlama ve eğeyle ne yapabildiysem
o haliyle kalmıştı. Üzerindeki renk hali de ısıl işlemden sonra kabaca bezle temizlenip menevişten çıkmış hali.
Üzerinde çalışılabilirdi. İhmal ettim.  :(

Sapı çalışırken kargo sipariş verdiğim ahşap için olan uçları getirdi. Aceleyle bir heves kurşun kalemle, bitmiş sapa çizim
yapıp denedim. Kaçırmalar ve hesapsız iş yapma hatalarım oldu.  :(

Balçak için bakır kullanmıştım. Üzerinde işlem yapılınca o kadar ısınıyor ki, takmadan önce bombe başlı çekiçle dövdüğüm haliyle bıraktım. Müdahaleye cesaret edemedim.

Namlu, kabza geçişinde hizalamayı namlu ve sapta üstten hafif bir S oluşacak şekilde düşünmüştüm. Fakat resim çekim açısından bir taraftan çekilende namlu hafif
yukarıda, diğer taraftan çekilende kabza yukarda gibi. Tekrar baktım. Canlı halinde o kısımda sorun göremedim yada algılayamadım. Ama yanlardan sap kalınlığında bir balçak
olsa geçiş uyumsuzluğuna bir açıdan çözüm getirir gibi geldi.

Hocam sizin görüş ve eleştirileriniz bizim için değerli.
Müdahale edilecek yerlere hemen müdahale ediyorum.

Tekrar sağolun.  :)

« Son Düzenleme: 02 Aralık 2020, 21:37:49 Gönderen: dela »

Ozkan06

• *
  • 3
  • Meslek: Elektrik Elektronik Mühendisi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2020, 16:14:03 »
Fikir çok güzel ve isabetli bence tüm ustalar kendi değerlerimize yönelik böyle çalışmalar yürütmeli.

Ben bıçağıda beğendim güzel bir çalışma olmuş. Tabi ustalaramız tecrübeleriyle daha iyi yorumlar yapacaktır.

Ellerinize sağlık, iyi çalışmalar.

dela

• *
  • 1765
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2020, 16:21:43 »
Fikir çok güzel ve isabetli bence tüm ustalar kendi değerlerimize yönelik böyle çalışmalar yürütmeli.

Ben bıçağıda beğendim güzel bir çalışma olmuş. Tabi ustalaramız tecrübeleriyle daha iyi yorumlar yapacaktır.

Ellerinize sağlık, iyi çalışmalar.

Eyvallah. Sağolasın.  :)

Huseyin KESKİN

• 574
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #5 : 01 Ocak 2021, 00:34:08 »
Elinize sağlık badem ağacı ayrı bir hava katmış  ;D sap namluyla paralel değilde biraz daha kambur olsa bence daha güzel olurdu. Birde namlu üstündeki kanalı çok ince ve titrek gördüm
Mercek altında olduğu için yazdığım yorumlar yoksa çıkış noktası bile bu bıçağı beğenmek için yeterli :)

dela

• *
  • 1765
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #6 : 01 Ocak 2021, 13:32:50 »
Elinize sağlık badem ağacı ayrı bir hava katmış  ;D sap namluyla paralel değilde biraz daha kambur olsa bence daha güzel olurdu. Birde namlu üstündeki kanalı çok ince ve titrek gördüm
Mercek altında olduğu için yazdığım yorumlar yoksa çıkış noktası bile bu bıçağı beğenmek için yeterli :)

Sağolasın.  :)
Sefa Hoca'nın yaptığı yorumdan sonra üzerinde bir miktar daha çalıştım. Ufak tefek değişiklikler oldu.
Aslında resmini koysam olurdu ama artık bende değil.
Tekrar yaparsam diye söylediklerini not ettim.  :)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2021, 13:36:00 Gönderen: dela »