Bıçak Sanatı - Forum

Oyma biçaklarinda ağiz

eneskyp

• 9
  • Meslek: ogrenci
  • Yer: ankara
Oyma biçaklarinda ağiz
« : 05 Temmuz 2020, 20:29:56 »
Öncelikle selamun aleykum konuyu insallah dogru yere aciyorumdur.ilk bicak olarak hem kücük hem de oyma hobisiyle de ugrastigim icin  oyma bicagi yapmaya karar verdim moraknivin pdf lerinden profillerimi çikardim.Ama tam agiz acmaya baslamadan once izledigim videolar sebebiyle aklimda soru isareti kaldi.Oyma biçaklarina scandi agız mi aciliyor yoksa 2 agizli diye tabir edecegim ki özel bir ismi varsa da bilemiyorum 2 agizi olan agız mi aciliyor karar veremedim bilen veya tavsiyesi olanlar varsa simdiden çok tesekkur ederim ;D Forumda arastirmama ragmen ben bulamadim forum linki varsa birakirsaniz daha memnun olurum :)

Kasik oyma bicagi degil de düz oyma bicaklarindan bahsediyorum.Morakniv 106 ve moraknic classic
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2020, 20:37:25 Gönderen: eneskyp »

HüseyiN.TufekCi

• 269
  • hüseyin
  • Meslek: Elektrik
  • Yer: Bursa
Ynt: Oyma biçaklarinda ağiz
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2020, 21:29:59 »
Aleyküm selam dediğin bıçaklara baktım klasik morakniv e yani.scandi açılmış tek ağızlı .eger elde acacaksan  ısıl işlemden önce agizi kalın bırakmak gerek çatlama kırılma olmasın diye scandi yapacaksan ısıl işlemden sonra elle ağız açmak zor bant zımpara olan birinden yardım alabilirsin. Oyma değilde kenar düzeltme için felan kullanacaksan ikinci kesici ağız açabilirsin bu daha kolaydır egeleme rampası gibi Bir sistem yapıp
Beni ancak bir ÂMÂ gördü, göremeden anladı neler hissettiğimi.Dert size zeval olmaz. Bana ancak dilsiz anlattı dili olanın dile getiremediklerini.Teşbihte kusur olmaz.

eneskyp

• 9
  • Meslek: ogrenci
  • Yer: ankara
« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2020, 11:04:20 »
Aleyküm selam dediğin bıçaklara baktım klasik morakniv e yani.scandi açılmış tek ağızlı .eger elde acacaksan  ısıl işlemden önce agizi kalın bırakmak gerek çatlama kırılma olmasın diye scandi yapacaksan ısıl işlemden sonra elle ağız açmak zor bant zımpara olan birinden yardım alabilirsin. Oyma değilde kenar düzeltme için felan kullanacaksan ikinci kesici ağız açabilirsin bu daha kolaydır egeleme rampası gibi Bir sistem yapıp
Hocam çok tesekkurler anladigim kadariyla oyma biçaklarinda makbul olan scandi agız.Peki bant zımpara olmadan da scandi agızli biçak yapmanin yolu var mıdir acaba eğe rampam var ve gayet iyi çalısiyor.Yani isil islemden once agzı kalin birakip tekrar aynı aciyla devam edebiliriz sanırım ama olan eğelere olacak anladigim kadariyla ???

HüseyiN.TufekCi

• 269
  • hüseyin
  • Meslek: Elektrik
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2020, 12:33:53 »
Hocam çok tesekkurler anladigim kadariyla oyma biçaklarinda makbul olan scandi agız.Peki bant zımpara olmadan da scandi agızli biçak yapmanin yolu var mıdir acaba eğe rampam var ve gayet iyi çalısiyor.Yani isil islemden once agzı kalin birakip tekrar aynı aciyla devam edebiliriz sanırım ama olan eğelere olacak anladigim kadariyla ???
doğru anlamışsın ısıl işlemden sonra eğe işlemez büyük ihtimalle.ege yerine ona benzer bir ahşaptan alet yapıp kalın zımpara takip ağız açabilirsiniz. Yani uzun lafın kısası aynı açıda eğe yerine en kalın bulabildiğiniz zımpara kullanacaksınız
Beni ancak bir ÂMÂ gördü, göremeden anladı neler hissettiğimi.Dert size zeval olmaz. Bana ancak dilsiz anlattı dili olanın dile getiremediklerini.Teşbihte kusur olmaz.