Bıçak Sanatı - Forum

Ahşap Oyma Bıçağı

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
Ynt: Ahşap Oyma Bıçağı
« Yanıtla #20 : 03 Haziran 2020, 18:57:42 »
ellerine saglik cok guzel bir çalişma olmus iyde iş cikartir insallah ben kabzelerde 500 zimparaya kadar gidoyorum bkabzeyi 500 zimparada burakmamin sebebi şudur biçak kabze yağlari ve ahsap icin gerekli yaglar uzun bir sure sonra buharlanarak ahsapdan ayriliyor ahsabi ben ilk seferinde 180 kumda burakib yaglamisdim nutfakda kulaniş biçagiydi yapdigim lakin az kulanlildikdan sonra bakdimki kabzede talaşlar deyiyor insanin eline o yuzden ben son zimpara 500 kuma gidiyorum

Çok teşekkürler.
 Dediğiniz gibi yağlar çok uzun süre koruyuculuk vasfını yerine getiremiyor maalesef. Yukarda yazmıştım, yağların koruyuculuğunu arttırmak maksatlı reçine/bal mumu vb vaks nitelikli malzemeler ile karıştırarak kullanma yolunu bulmuş bu işle uğraşanlar ve etkili olduğuna da çok kişi kanaat getirmiş. Tung yağına veya keten tohumu yağına doğal balmumunu ısıtarak karıştırıp elde ettiğiniz karışımı denemenizi öneririm. Kuruduktan sonra da polisaj yapmayı ihmal etmeyin. Sonuçtan memnun kalacağınızdan eminim.
İyi çalışmalar.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

Vuqar aliyev

• 363
  • Meslek: Bicakci
  • Yer: Azerbaycan baku
« Yanıtla #21 : 03 Haziran 2020, 21:07:49 »
ellerine saglik cok guzel bir çalişma olmus iyde iş cikartir insallah ben kabzelerde 500 zimparaya kadar gidoyorum bkabzeyi 500 zimparada burakmamin sebebi şudur biçak kabze yağlari ve ahsap icin gerekli yaglar uzun bir sure sonra buharlanarak ahsapdan ayriliyor ahsabi ben ilk seferinde 180 kumda burakib yaglamisdim nutfakda kulaniş biçagiydi yapdigim lakin az kulanlildikdan sonra bakdimki kabzede talaşlar deyiyor insanin eline o yuzden ben son zimpara 500 kuma gidiyorum

Çok teşekkürler.
 Dediğiniz gibi yağlar çok uzun süre koruyuculuk vasfını yerine getiremiyor maalesef. Yukarda yazmıştım, yağların koruyuculuğunu arttırmak maksatlı reçine/bal mumu vb vaks nitelikli malzemeler ile karıştırarak kullanma yolunu bulmuş bu işle uğraşanlar ve etkili olduğuna da çok kişi kanaat getirmiş. Tung yağına veya keten tohumu yağına doğal balmumunu ısıtarak karıştırıp elde ettiğiniz karışımı denemenizi öneririm. Kuruduktan sonra da polisaj yapmayı ihmal etmeyin. Sonuçtan memnun kalacağınızdan eminim.
İyi çalışmalar.
tesekkur ederim kardesim sag olasin lakin ben Sefa ustamin yapdigi macunla bicaglari yagliyordum vazelin yagi limon yagi ve terebend karisigdan bir formul olusuyor o formulda cok iyi bir sonuc veriyor bicagin kabzesine hic bir yan tesir yokdur uzun zaman kabzeyi koruyor ve suyla temas etdiyinde bile sizinde yapdiginizi deniyecem bakalim ne cikicak ortaya hayirli ve guzel isler nasib olsun selamlarimla🇦🇿🇹🇷
🇦🇿🇦🇿Azerbaycan🇦🇿🇦🇿

« Yanıtla #22 : 04 Haziran 2020, 11:07:57 »
İşçilik ve bilgi kokan bir paylaşım olmuş bence elinize sağlık ustam sadece bıaçk değil diğer ahşap ürünleri de çok hoş şu kuş iskeleti sanıyorum yanlışsa lütfen kusura bakmayı o da ayrı bir hoş gerçekten  :2up Bu arada ben de kaliteli ağaçlarda 2k ya kadar zımpara yapıyorum lakin güzelim desenler yok oluyor en güzeli 180 de bırakıp yağ uygulamak desen için konuşuyorum tabi.
Özgür Burak TAŞDEMİR
                                                                      zek®

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #23 : 04 Haziran 2020, 13:35:09 »
İşçilik ve bilgi kokan bir paylaşım olmuş bence elinize sağlık ustam sadece bıaçk değil diğer ahşap ürünleri de çok hoş şu kuş iskeleti sanıyorum yanlışsa lütfen kusura bakmayı o da ayrı bir hoş gerçekten  :2up Bu arada ben de kaliteli ağaçlarda 2k ya kadar zımpara yapıyorum lakin güzelim desenler yok oluyor en güzeli 180 de bırakıp yağ uygulamak desen için konuşuyorum tabi.

Güzel sözleriniz için çok teşekkürler.

Evet kuş (kuzgun) kafatası gördüğünüz, yurtdışında kuzgun kafatası kolye olarak çok popüler. Kızıma açık renk bir ahşaptan yaptım ilk olarak, o da kafasına göre boyayıp kullanmaya başladı. Bunu da zevkine yaptım, ceviz olduğu için boyamayı hiç düşünmedim.

Bıçak/kabza yapımı konusunda pek tecrübem olmadığı için kafam “ince zımparada desenlerin kayboluyor” ifadeleriyle biraz karıştı :) ) resimlerini paylaştığım 3-4  bıçağımın hepsinde 5k zımpara kullandım bitiriş olarak ve desenler nerdeyse kılcal damarlarına kadar belirgin. Bunun sebebi ne olabilir, açıkçası yorum yapamıyorum. Bir ihtimal kullandığım kök cevizlerin, av tüfeği kabzesi ihraç eden bir arkadaşımdan aldığım yüksek kalite işlem görmüş cevizler olması diyorum ama yinede emin değilim. Ben zımparalarken en son sağlam diş alan grit P800, ondan sonra P1000-1500-2000-3000-5000 grit zımparalar ahşabı mermer kıvamına getirip 200-240 civarında göze gelmeyen ince desenleri belirginleştiriyor. Şanslıyım diyelim çünkü sebebini çözemedim :)
İyi çalışmalar.
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2020, 13:37:26 Gönderen: Basat »
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/