Bıçak Sanatı - Forum

RİBBON BURNER

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
  • Meslek: Metal Büküm
  • Yer: Konya
RİBBON BURNER
« : 20 Nisan 2020, 13:31:26 »
Herkese selamlar ustalarım
Dövme damascus san mai yapmak için ocak yaptım 30cm boyunda 9cm kalınlığında refrakter betonu ile şerit brülör yaptım 8 mm çapında 29 adet delik mevcut performansı çok güzel oldu.
Ocak izolasyonu 5cm seramik elyaf 2cm refrakter beton üstünede nötr astar sıvadım tabanında ayrıca kaçan tavı tazelemek için komple ateş tuğlası kapladım
Güvenlik içinde alev söndürücü dedantör bağlantılı emniyet ventili bağladım ek olarak doğalgaz selenoid valfide bağlanılabilir.
Fanı 2300 devir salyangoz fan bağladım.
Borular 11/2(48.3mm) nipel boru.
Demiri kaynama sıcaklığına ulaştırmak için zengin karışıma ihtiyaç duyuluyor sarfiyat çok olduğu için tüpde karlanma oluyor ve basıncı düşüyor suan ipragaz mutfak tüpü kullanıyorum tüpün altını sıcak su ile beslemek gerekiyor propan oranı yüksek büyük sanayi tüpleri ile deneyeceğim
Etkili güzel ve bir o kardada tehlikeli sistem yapmak isteyenler mutlaka güvenlik tedbirlerini ihmal etmeyin uydurmasyon bir iş değil umarım beğenirsiniz herkese sağlıklı huzurlu günler dilerim.

Ynt: RİBBON BURNER
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2020, 13:44:20 »
Muhteşem olmuş, tebrikler  :2up  :2up

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
« Yanıtla #2 : 20 Nisan 2020, 13:53:45 »
Muhteşem olmuş, tebrikler  :2up  :2up
Teşekkür ederim sefa ustam. :)

mustafa TA4AHZ

• 387
  • Meslek: özel sektör -işçi
  • Yer: denizli
« Yanıtla #3 : 20 Nisan 2020, 13:57:45 »
ocağın içi ışıl ışıl yanıyor maşallah. :) ellerinize sağlık güle güle kullanın.
.....tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir.....

Şaban Kurt

• 985
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #4 : 20 Nisan 2020, 14:01:38 »
Çok başarılı olmuş elinize sağlık ustam  daha sabah aklımdan geçti bu ocak bu işi yapan bir ustaya sordum malzemeleri aldım yapmaya başlayacagım dedi bende birtane edinmek istiyorum yapma şansım zor sanmai damast rahat işlenebilir bu ocakta sanırsam yabancı YouTube  kanallarında görüyorum sürekli bu sistemi kullanılıyorlar
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2020, 14:04:17 Gönderen: Şaban Kurt »
Gendarmerie Special Operation...

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
« Yanıtla #5 : 20 Nisan 2020, 14:53:57 »
ocağın içi ışıl ışıl yanıyor maşallah. :) ellerinize sağlık güle güle kullanın.
Teşekkür ederim.
Çok başarılı olmuş elinize sağlık ustam  daha sabah aklımdan geçti bu ocak bu işi yapan bir ustaya sordum malzemeleri aldım yapmaya başlayacagım dedi bende birtane edinmek istiyorum yapma şansım zor sanmai damast rahat işlenebilir bu ocakta sanırsam yabancı YouTube  kanallarında görüyorum sürekli bu sistemi kullanılıyorlar
San mai damascus yapmak için yaptım şaban usta mutfak tüpünün basıncı düşüyor ocak kaynağı sıcaklığına yetişmiyor fakat sıcak su ile besleyince resmen ocak coşuyor rahatlıkla san mai damascus yapılabilir ocak nekadar güzel izole edilirse demir erime sıcaklığına okadar cabuk ulaşıyor kaçan tavı kısa süre içinde tekrar tazeliyor virüs nedeniyle yoğulaşamadım ramazan sonunda inşallah başlayacağım.

Kemal KOCA

• 23
  • Meslek: Metal işleri.
  • Yer: Tuzla/İstanbul
« Yanıtla #6 : 20 Nisan 2020, 19:07:12 »
Propan tüplerin yoğun kullanımda likit fazından gaz fazına geçerken soğuması gerçekten büyük problem. Çatı işleri yaptığımız zamanlarda membran ısıttığımz şalomada yapıyor bazen. Tıpkı lpg li araçların regülatör ihtiyacı olduğu gibi. Regülatörde de sıcak su devirdaimi, likit fazdan gaz fazına geçiş için ısıtma yapıyor.
Bu bağlam da tüpün altına sıcak su koymaktansa, elektrikli battaniye rezistansı yada camilerde hali altına konan yerden ısıtma rezistansi faydalı olur düşüncesindeyim. Ha her tüp  değişince rezistansı diğerine aktarmak da ayrı problem, ama en azından şu kaynatma yada suyu değiştirme derdi, şu soğudu derdi olmaz. Yada tüpün içine sığacağı bir silindirin içerisine silikon ile uygulama yapılırsa faydalı olur kanaatindeyim. Ayrıca bu rezistanslar dimmer devresi ile sıcaklık limitleri kontrol altına alınabilir.
  Bir fikir sadece, tartışmaya açık. ( bu arada rezistansin ariza yapıp tüpün gövdesine elektrik vermesi faciaya yol açar. Bunun için ısıtıcılar tüpe temas etmemeli. )

CENGaver42

• 628
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #7 : 20 Nisan 2020, 20:53:38 »
Çok güzel olmuş. Yakında ürünlerinde görürüz.
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak."

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
« Yanıtla #8 : 20 Nisan 2020, 22:22:59 »
Propan tüplerin yoğun kullanımda likit fazından gaz fazına geçerken soğuması gerçekten büyük problem. Çatı işleri yaptığımız zamanlarda membran ısıttığımz şalomada yapıyor bazen. Tıpkı lpg li araçların regülatör ihtiyacı olduğu gibi. Regülatörde de sıcak su devirdaimi, likit fazdan gaz fazına geçiş için ısıtma yapıyor.
Bu bağlam da tüpün altına sıcak su koymaktansa, elektrikli battaniye rezistansı yada camilerde hali altına konan yerden ısıtma rezistansi faydalı olur düşüncesindeyim. Ha her tüp  değişince rezistansı diğerine aktarmak da ayrı problem, ama en azından şu kaynatma yada suyu değiştirme derdi, şu soğudu derdi olmaz. Yada tüpün içine sığacağı bir silindirin içerisine silikon ile uygulama yapılırsa faydalı olur kanaatindeyim. Ayrıca bu rezistanslar dimmer devresi ile sıcaklık limitleri kontrol altına alınabilir.
  Bir fikir sadece, tartışmaya açık. ( bu arada rezistansin ariza yapıp tüpün gövdesine elektrik vermesi faciaya yol açar. Bunun için ısıtıcılar tüpe temas etmemeli. )
Teşekkür ederim Kemal bey
Mutfak tüpleri mutfak ihtiyaçlarına göre tasarlanmış tüpler içinde sıvı bütan gazı var bu ocakların hakkı değil sıcak su ile beslemek dediğiniz gibi dert oluyor havuz içerisinde belli derecede rezistans ile su ısıtmak düşündüm fakat korkuyorum tehlikesi büyük kırmızı kuşaklı 45 kiloluk %70 propan içeren ticari tüpler var ayrıca 12 kiloluk mebran yapıştırmak için taşınması kolay turuncu kuşaklı yüksek propan içeren tuplerde var bu tüplerin soğuma sorunu yaşatacağını düşünmüyorum deneyerek inşallah üstesinden gelirim.
Çok güzel olmuş. Yakında ürünlerinde görürüz.
Teşekkür ederim hocam yolunuz düşerse buyrun gelin. :)

Kemal KOCA

• 23
  • Meslek: Metal işleri.
  • Yer: Tuzla/İstanbul
« Yanıtla #9 : 21 Nisan 2020, 00:36:02 »
Evet haklisiniz, bu özelliğini kaçırmışım. Belki de propan tüpün yüksek fiyatından dolayı tercih edilmeyeceğini düşünmüşümdür. Propan tüplerde %100 propan olanlar var 45 kg, yaklaşık olarak 450-490 tl civarlarında. Propanin gaz fazına geçiş ısısı daha düşük. Büyük ihtimalle donma olmayacaktır. Eğer denerseniz fikirlerinizi öğrenmek isterim. Iyi çalışmalar.

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
« Yanıtla #10 : 21 Nisan 2020, 13:19:39 »
Evet haklisiniz, bu özelliğini kaçırmışım. Belki de propan tüpün yüksek fiyatından dolayı tercih edilmeyeceğini düşünmüşümdür. Propan tüplerde %100 propan olanlar var 45 kg, yaklaşık olarak 450-490 tl civarlarında. Propanin gaz fazına geçiş ısısı daha düşük. Büyük ihtimalle donma olmayacaktır. Eğer denerseniz fikirlerinizi öğrenmek isterim. Iyi çalışmalar.
Mutfak tüpüyle san mai denemesi yaptım başardım yaklaşık 3 tane san mai yapacağını düşünüyorum mutfak tüpünün
Saf propan için satıcı tesisat istiyor yoksa satış yapmıyorlar  tesisat çekmek gerekiyor tesisat çekip sizinle ister özel isterseniz buradan paylaşırım.
Dikkat edilecek en önemli şey dövme işlemi yaparken mutlaka maske kullanılması gerekiyor lpg gazı ciddi baş ağrısı yapıyor insandan insana etkileşim gözetmiyor is yerinde 3 kişiyiz dövme işlemini benim yapmama rağmen hepimizi etkiledi sağlık herşeyden önemli.tesekkur ederim

Temur.akin

• 441
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #11 : 21 Nisan 2020, 14:58:59 »
Çok güzel bir ocak olmuş. Çil çil san-mailer damascuslar görürüz inşallah. Başarılar diliyorum.
İşte bu bizim hikayemiz, öyle saf öyle çelik...

« Yanıtla #12 : 21 Nisan 2020, 17:58:40 »
Mutfak tüpüyle san mai denemesi yaptım başardım yaklaşık 3 tane san mai yapacağını düşünüyorum mutfak tüpünün
Saf propan için satıcı tesisat istiyor yoksa satış yapmıyorlar  tesisat çekmek gerekiyor tesisat çekip sizinle ister özel isterseniz buradan paylaşırım.
Dikkat edilecek en önemli şey dövme işlemi yaparken mutlaka maske kullanılması gerekiyor lpg gazı ciddi baş ağrısı yapıyor insandan insana etkileşim gözetmiyor is yerinde 3 kişiyiz dövme işlemini benim yapmama rağmen hepimizi etkiledi sağlık herşeyden önemli.tesekkur ederim
Baş ağrısına neden olan lpg nin kendisi değil de, yanmanın etkisiyle ortamdaki oksijenin azalması (karbondioksitin artması) olabilir mi acaba  ::) Bence maske değil de, ortamın havalandırılmasına odaklanmayı da düşünmekte yarar var, yanlış hatırlamıyorsam asetilen ve doğal gazda oksijen tüketimi 1/1 ( küsürü olabilir)  iken LPG de bu oran dört katına kadar çıkıyor, yani ortam oksijenini diğerlerine göre dört kat daha fazla tüketiyor.

Bir tablo buldum, örnek olarak ekliyorum.

« Son Düzenleme: 21 Nisan 2020, 18:07:54 Gönderen: sefaçabuk »

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
« Yanıtla #13 : 21 Nisan 2020, 21:26:37 »
Çok güzel bir ocak olmuş. Çil çil san-mailer damascuslar görürüz inşallah. Başarılar diliyorum.
Teşekkür ederim.
Baş ağrısına neden olan lpg nin kendisi değil de, yanmanın etkisiyle ortamdaki oksijenin azalması (karbondioksitin artması) olabilir mi acaba  ::) Bence maske değil de, ortamın havalandırılmasına odaklanmayı da düşünmekte yarar var, yanlış hatırlamıyorsam asetilen ve doğal gazda oksijen tüketimi 1/1 ( küsürü olabilir)  iken LPG de bu oran dört katına kadar çıkıyor, yani ortam oksijenini diğerlerine göre dört kat daha fazla tüketiyor.

Bir tablo buldum, örnek olarak ekliyorum.

Haklısınız sefa ustam isyerinin kuytu köşesinde bıçak yapıyorum asma katın altında basık bir ortamda dövdüm oksijenin azalması yeterince havalandırma olmadığı için boyuna karbondioksit solumuşum
Gece uyamıyordum başımın ağrısından teşekkür ederim ustam

veysel açarı

• 207
  • Meslek: Paramedic
  • Yer: Manisa akhisar
« Yanıtla #14 : 21 Nisan 2020, 23:30:57 »
Elinize sağlık çok guzel olmus tabana ateş tuglası koymanız cok iyi olmus benim elimdeki fırın tavlama  su verme fırınıdıben tabanı ithal harcla kapladım 1400 dereceye kadar dayanıklı oldugunu soylemıstı fırma ama pota tuglası almadıgıma pişmanım gerci daha denemedim ama boraxın erıtcegınden emınim ne kadar dayanırsa artık
Birde fanın devrınden bahsetmışsiniz benım arastırmalarımdan ogrendıgım saatte 500-700 m3 hava akısı olması gerekıyor bır bardada propanı acınca  Çok rahat ocak kaynagı sıcaklıklarına ulasabılınıyor kullananların tek sıkayeti  ısıyı azaltamamaları devamlı tam gaz  bunun yanında da gaz tasaarufu  kullanan herkezin ortak
 soyledıgı 
Gule gule kullanım tekrardan elknıze saglık

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
« Yanıtla #15 : 22 Nisan 2020, 17:32:45 »
Elinize sağlık çok guzel olmus tabana ateş tuglası koymanız cok iyi olmus benim elimdeki fırın tavlama  su verme fırınıdıben tabanı ithal harcla kapladım 1400 dereceye kadar dayanıklı oldugunu soylemıstı fırma ama pota tuglası almadıgıma pişmanım gerci daha denemedim ama boraxın erıtcegınden emınim ne kadar dayanırsa artık
Birde fanın devrınden bahsetmışsiniz benım arastırmalarımdan ogrendıgım saatte 500-700 m3 hava akısı olması gerekıyor bır bardada propanı acınca  Çok rahat ocak kaynagı sıcaklıklarına ulasabılınıyor kullananların tek sıkayeti  ısıyı azaltamamaları devamlı tam gaz  bunun yanında da gaz tasaarufu  kullanan herkezin ortak
 soyledıgı 
Gule gule kullanım tekrardan elknıze saglık
Teşekkür ederim.

Aytunç Ayper(itunch)

• 351
  • itunch
  • Meslek: Elektrik-Elektronik & Mekanik Kalibrasyon ve Ölçüm.
« Yanıtla #16 : 08 Mayıs 2020, 22:33:29 »
Elinize sağlık çok başarılı ve temiz olmuş, kazasız belasız sanmailer :)
Aytunç Ayper (itunch)

hasanyavuz

• *
  • 1
  • Meslek: makine mühendisi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #17 : 23 Mayıs 2020, 11:07:50 »
Elinize sağlık, işçilik çok temiz duruyor. Tabana yerleştirilen ateş tuğlası ile ilgili bir sorum olacak. Refraktör harç ile düz bir satıh elde edilerek aynı yapı elde edilemez mi yoksa ocak zemininden beklenen başka bir dayanım var mı?
Ayrıca seramik battaniyenin ocak iç çeperine ankrajını nasıl yaptınız? Seramik battaniye ve refraktör malzemesini aldığım Kiltaş paslanmaz çelik kullanmamı önerdi ama onlardaki ankrajları silindirik tank içine uygulamak zor geldi. paslanmaz çelik tel alıp dikişi diker gibi silindir çeperine dikmeyi düşünüyorum.
Harcın tutunması için de ankraj gerekli mi?
Teşekkürler

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
« Yanıtla #18 : 29 Mayıs 2020, 20:42:20 »
Elinize sağlık, işçilik çok temiz duruyor. Tabana yerleştirilen ateş tuğlası ile ilgili bir sorum olacak. Refraktör harç ile düz bir satıh elde edilerek aynı yapı elde edilemez mi yoksa ocak zemininden beklenen başka bir dayanım var mı?
Ayrıca seramik battaniyenin ocak iç çeperine ankrajını nasıl yaptınız? Seramik battaniye ve refraktör malzemesini aldığım Kiltaş paslanmaz çelik kullanmamı önerdi ama onlardaki ankrajları silindirik tank içine uygulamak zor geldi. paslanmaz çelik tel alıp dikişi diker gibi silindir çeperine dikmeyi düşünüyorum.
Harcın tutunması için de ankraj gerekli mi?
Teşekkürler
Teşekkür ederim
Tabanında refrakter betonum var ateş tuğlasının ısındığı zamam ısıyı belli bir müddet koruyor izolasyon için yaptım ben direk refrakterde yapabilirsiniz.
Ocak içine betonun tutunması için tırnaklar çentikler kaynatmadım seramik battaniyenin üzerine direk sıvadım kullandığım refrakter 1 sınıf kaliteliydi problem olmadı.
Paslanmaz demirden daha mukavemetli sağlam güzel olur fakat malzemenin kalın olması gerekir ince kullanirsaniz ocak şişer betonlar dökülür bence gerek yok paslanmaza 5 mm 8 mm demirden ömürlük olur.

Emretpc

• 195
  • www.topcuoglubukum.com
« Yanıtla #19 : 29 Mayıs 2020, 20:42:49 »
Elinize sağlık çok başarılı ve temiz olmuş, kazasız belasız sanmailer :)
Teşekkür ederim