Bıçak Sanatı - Forum

Kırık mengene tamiri

maxilla

• 265
  • Meslek: diş hekimi
  • Yer: malatya
Kırık mengene tamiri
« : 20 Ağustos 2019, 11:00:50 »
Arkadaşlar köyde, dededen kalma bir mengene elime geçti. Mengen çalışır durumda ama dudakları kayıp ve dudağın tutunduğu köşeyi kırmışlar. Bu köşenin bir şekilde tamiri mümkün müdür?

cem eser

• 742
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Ereğli/KONYA
Ynt: Kırık mengene tamiri
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2019, 14:16:36 »
kırık kaynak ile halledilebilir diye düşünüyorum. Tabi kaynak tutarsa.Çenedeki kayma sorununu da ortadaki mili düzelterek çözebilirsiniz. Denemekte fayda var.
Bir avuç toprak,birazda suyum ben.
Neyimle övüneyim,işte buyum ben.

maxilla

• 265
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2019, 14:20:59 »
kırık kaynak ile halledilebilir diye düşünüyorum. Tabi kaynak tutarsa.Çenedeki kayma sorununu da ortadaki mili düzelterek çözebilirsiniz. Denemekte fayda var.
Cem bey,kaynakla halledilir derken,eksik bölüme uygun bir metal para kesilip oraya kaynak mı yapılacak yoksa eksik bölge tamamen kaynak çubuğu ile mi doldurulacak. Biraz daha açıklama yapabilirmisiniz

emremg46

• 135
  • Emre GÜZELGÖRÜR
  • Meslek: Öğrenci(makine müh.)
  • Yer: Kahramanmaraş
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2019, 18:46:00 »
Kaynak ile doldurmak çok zor ve zahmetli olur.
Kırık olan taraf temizlenip oraya mengenenin kırık parçasının şekline yakın bir parça koyup kaynatıp son olarak spiral ile mengeneye uygun şekle getirmek daha kolay olur sanki.
Hatta son şekil verilince birleşim noktasından bir daha kaynakla geçip temizlenirse daha güzel olur.
Bu arada mengenenin malzemesi nedir ?
o güzel insanlar , o güzel atlara bindiler ve gittiler.

maxilla

• 265
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2019, 20:19:29 »
Kırık olan taraf temizlenip oraya mengenenin kırık parçasının şekline yakın bir parça koyup kaynatıp son olarak spiral ile mengeneye uygun şekle getirmek daha kolay olur sanki.
Hatta son şekil verilince birleşim noktasından bir daha kaynakla geçip temizlenirse daha güzel olur.
Emre bey, mengenenin malzemesinin ne olduğunu bilmiyorum. Mengene babaannemin babasından kalma. Kendisi de bıçak yaparmış. O ölünce dayı körüğü ve malzemeleri bursa ya götürmüş ama her nasılsa bu köyde kalmış.

emremg46

• 135
  • Emre GÜZELGÖRÜR
  • Meslek: Öğrenci(makine müh.)
  • Yer: Kahramanmaraş
« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2019, 20:36:25 »
Emre bey, mengenenin malzemesinin ne olduğunu bilmiyorum. Mengene babaannemin babasından kalma. Kendisi de bıçak yaparmış. O ölünce dayı körüğü ve malzemeleri bursa ya götürmüş ama her nasılsa bu köyde kalmış.

Fotoğraflardan tahmin yürüterek döküm değil gibi , döküm olsa kaynak yapılabilirliği biraz daha zor olurdu. Demir olduğunu tahmin ediyorum. Kaynak yapmak daha kolay olur.
Benimkiler fotoğraflardan tahmin :)
Forumda daha bilgili hocalarım var , güzel bir çözüm bulunacaktır sizin yadigara :)
o güzel insanlar , o güzel atlara bindiler ve gittiler.

gökhan bakla

• 2619
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #6 : 21 Ağustos 2019, 10:23:49 »
Mengene Belçika yapımı 1900-1950 arası üretim yapmış ve ne yazık ki döküm.

Bakıldığında bir mengenenin olmazsa olmazı olan çene kısmı oldukça hasarlı ve kol kısmında da sıkıntılar var sanırım.

Bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız döküm kaynak işini gerçekten iyi bilen birinden yardım almanızı öneririm. Bir şekilde sanayiye gidip ustayı bulup derdinizi anlatmanız sizi daha sağlıklı bir çözüme götürür.

Döküm malzemeye kaynak yapmak gerçekten sıkıntılıdır ve sonradan pişman olmamanız adına aile yadigarını ehil olmayanların eline teslim etmemenizi öneririm.

maxilla

• 265
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos 2019, 13:56:38 »
Mengene Belçika yapımı 1900-1950 arası üretim yapmış ve ne yazık ki döküm.

Bakıldığında bir mengenenin olmazsa olmazı olan çene kısmı oldukça hasarlı ve kol kısmında da sıkıntılar var sanırım.

Bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız döküm kaynak işini gerçekten iyi bilen birinden yardım almanızı öneririm. Bir şekilde sanayiye gidip ustayı bulup derdinizi anlatmanız sizi daha sağlıklı bir çözüme götürür.

Döküm malzemeye kaynak yapmak gerçekten sıkıntılıdır ve sonradan pişman olmamanız adına aile yadigarını ehil olmayanların eline teslim etmemenizi öneririm.
Gökhan Bey, mengenenin menşeyi hakkında verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.Ben çok bakınmama rağmen bir bilgiye ulaşamamıştım. Bu durumda kırık kısma ilişmeden mengene ağızına 2 dudak yaptırıp vida ile fikse etsem sizce daha mı doğru olur.

cem eser

• 742
« Yanıtla #8 : 31 Ağustos 2019, 01:24:28 »
Aynen.
Cem bey,kaynakla halledilir derken,eksik bölüme uygun bir metal para kesilip oraya kaynak mı yapılacak yoksa eksik bölge tamamen kaynak çubuğu ile mi doldurulacak. Biraz daha açıklama yapabilirmisiniz

cem eser

• 742
« Yanıtla #9 : 31 Ağustos 2019, 01:25:17 »
Merak ettim.Son durum nedir?

maxilla

• 265
« Yanıtla #10 : 31 Ağustos 2019, 10:54:55 »
Merak ettim.Son durum nedir?
Cem bey,Bu ara o kadar yoğunum ki bir türlü sanayiye gidip bir ustaya gösteremedim ama benim aklımdan geçen bir tornacıda yeni 2 yanak yapıp bunları vida ile bağlamak. Kırığı hiç ellemesem daha iyi olacak kanaatindeyim.

cem eser

• 742
« Yanıtla #11 : 01 Eylül 2019, 07:30:19 »
Anladım.Kolay gelsin.