Bıçak Sanatı - Forum

Bilye Testi (Bilya Testi)

Levo

• 63
  • Meslek: Perakende
  • Yer: İstanbul
Bilye Testi (Bilya Testi)
« : 20 Temmuz 2019, 19:08:49 »
Merhaba,

Örs ilanlarında ve buradaki yazışmalarda da gördüm. Bilye Testi nedir? Nasıl yapılır? Ustalar, bilenler aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

bullarika

• 59
  • Meslek: gemi makineleri işletme
  • Yer: İSTANBUL/AVCILAR
Ynt: Bilye Testi (Bilya Testi)
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2019, 19:31:34 »
Merhaba,

Örs ilanlarında ve buradaki yazışmalarda da gördüm. Bilye Testi nedir? Nasıl yapılır? Ustalar, bilenler aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Usta değilim ama söyle anlatayım olay tamamen etki tepki ile alakalı. Rulman bilyeleri yüksek sertlikte üzetilirler yani uygulanan enerji sourmazlar. Yine sert bir cisime çarptiklarinda (örs) minimum kayip ile enerjilerini korurlar.

Yani özetle bir rulman bilyasini örs üzerine serbest düsüs ile birakirsaniz biraktiğiniz noktaya ne kadar yakina sekiyorsa ve bunu ne kadar sürdürüyorsa örsünüzün sertliği o kadar fazladir. Bu testi baska yüzeyler ile karsilastirarak kiyaslama yapabilirsiniz. Soytürk ustamizin bununla ilgili bir videosu olacakti youtube da.

Hatalı bilgiler varsa ustalarim düzeltir muhtemelen.

Bu arada ben bilyeyi örs üzerine bırakıp gözle gorunmeyen bir çökme olup olmadiğina da bakiyorum bilyenin yuvarlanma seklini izleyerek.

Levo

• 63
« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2019, 19:34:04 »
Teşekkürler, Google da ve forumda bulamamıştım :)

Soytürk Dönmez

• 4168
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2019, 00:54:13 »

Soytürk ustamizin bununla ilgili bir videosu olacakti youtube da.

Bir hafta kadar önce aklımdan geçti bu konu ile ilgili bir video çekmek ama araya işler girince kaldı:) Bu konu ile ilgili videom yok ama forumda bir kaç kez yazmıştım bir daha yazayım, videoyu da en kısa zamanda çekeceğim İnşallah ;) Testimize gelince ;  150 gr civarında ki çelik bilyamızı örsümüze belli bir mesafeden bırakıyoruz (  misal 50 cm den ) bu bıraktığımız yüksekliğin yüzde 70 ini geçerse bilyamız, yani 50 cm dein yüzde 70 i 35 cm cm i geçerse o örs iyi bir örs demektir. Bu kadar zıplayan bir bilya zaten yüzeyde hasar bırakmaz zira yüzey gerekli sertlikte demektir ;)

Levo

• 63
« Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2019, 01:08:07 »
Teşekkürler Soytürk hocam  :2up

bullarika

• 59
  • Meslek: gemi makineleri işletme
  • Yer: İSTANBUL/AVCILAR
« Yanıtla #5 : 21 Temmuz 2019, 01:30:06 »

Bir hafta kadar önce aklımdan geçti bu konu ile ilgili bir video çekmek ama araya işler girince kaldı:) Bu konu ile ilgili videom yok ama forumda bir kaç kez yazmıştım bir daha yazayım, videoyu da en kısa zamanda çekeceğim İnşallah ;) Testimize gelince ;  150 gr civarında ki çelik bilyamızı örsümüze belli bir mesafeden bırakıyoruz (  misal 50 cm den ) bu bıraktığımız yüksekliğin yüzde 70 ini geçerse bilyamız, yani 50 cm dein yüzde 70 i 35 cm cm i geçerse o örs iyi bir örs demektir. Bu kadar zıplayan bir bilya zaten yüzeyde hasar bırakmaz zira yüzey gerekli sertlikte demektir ;)

Nedense öyle kalmis aklimda belki pes peşe izlediğim için olabilir. Abi eger fırsat bulabilirsen kömür ocaklari ve ısıl işlem konusunda da bir video çeksen ne güzel olur. Forumda yeterince bilgi var ama görerek öğrenmek çok daha efektif olcaktır. Videolarini durdura durdure izliyorum birşey kacirdim mi acaba diye.

Soytürk Dönmez

• 4168
« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2019, 00:55:47 »

Nedense öyle kalmis aklimda belki pes peşe izlediğim için olabilir. Abi eger fırsat bulabilirsen kömür ocaklari ve ısıl işlem konusunda da bir video çeksen ne güzel olur. Forumda yeterince bilgi var ama görerek öğrenmek çok daha efektif olcaktır. Videolarini durdura durdure izliyorum birşey kacirdim mi acaba diye.

Kömür ocağında inan 8-9 sendir uğraşmama rağmen halen bende de bir şeyler eksik oluyor, tam randıman alamıyorum ve sanırım hep de böyle olacak zira kömürün artığı mahvediyor her şeyi, ne tuğla dayanıyor ne de körük sistemi. Bütün her yere yapışıyor, havayı randımanlı kullanamıyorsun, bazen delirtiyor adamı  >:D O sebeple o iş yaş . Isıl işleme gelince aslında belgesel de gayet net  belli oluyor her şey ama  ::)

Soytürk Dönmez

• 4168
« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2019, 23:38:19 »

Ve nihayet bugün çelik bilya testi ile ilgili bir video çektim :)

https://www.youtube.com/watch?v=f9JKkx7pZdA

ali oral

• *
  • 22
  • Meslek: kamu çalışanı
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #8 : 06 Ağustos 2020, 02:40:20 »
Soytürk ustam nereden almıştınız örsü?

Soytürk Dönmez

• 4168