Bıçak Sanatı - Forum

3 boyutlu baskı - Ponoko

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
3 boyutlu baskı - Ponoko
« : 03 Haziran 2011, 18:02:32 »
Umarım fotoğraflar sorunsuz görünebiliyordur.

3 Boyutlu baskı ve Ponoko.com

Fotoğraftaki ponoko.com sitesine yapımı için sipariş verebileceğiniz ürünlere örnek.

Ponoko tasarımınızı dünya çapındaki 5 fabrikadan birinde ürettirebileceğiniz bir online lazer kesimci-basımcı idi. Son girdiğimde tabii. Bu gün yeniden siteye girince artık 3 boyutlu baskı da yaptıklarını gördüm.

Bu tip bir cihazı göreli galiba 13-14 yıl oluyor ama bu cihazlar normalde çok az sayıda kurumda bulunan, çok pahalı nesneler. Bunu zamanında Siemens'te mi görmüştüm ne?

2 boyutlu baskı matbaanın ya da evdeki printerimizin yaptığı şey iken 3 boyutlu printer ise gerçek nesneleri üretir. Bu makineler genelde prototip üretmek için kullanılır. Tek olarak üretmek gereken karmaşık nesneler için bunlar kullanılır. Yazıcı bir zemin üstüne üstüste katlar halinde materyal püskürtür. Bu materyal yazıcı kafasının bulunduğu yere göre ya sizin ürününüzü oluşturan materyali yada geçici dolgu maddesidir.

Alttaki resimde katlar biraz belli oluyor. Farkettiyseniz eş yükselti eğrileri gibiler.

Bunun gibi karmaşık bir nesneyi başka neyle üretebiliriz acep?

Bu sitede iki boyutlu nesneler de yaptırmak mümkün. Yani farklı maddelerden plakaları kesip lazerle yakabiliyorlar. Örneğin kendinize bir cetvel kestirip üzerine de rakamları ve çizgileri çizdirebilirsiniz. Gerçi ufku geniş bir örnek olmadı ama zaten iyi örnekleri siteye bakıp görebilirsiniz.

(3B)

Daha fazla bilgi için bkz. http://www.ponoko.com

NOT: Yurt dışından siparişlere ağır sınırlamalar gelmişken benim bu yaptığımda ağız sulanbdırmaktan başka bir şey değil. Kusura bakmayın.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2011, 18:08:50 Gönderen: deserteagle »
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

agel

• Demircilerin piri Hz. Davud'a selam olsun.
  • 306
  • Ebu Davud Ahmet Geloğlu
  • Meslek: Tesbih
  • Yer: istanbul
Ynt: 3 boyutlu baskı - Ponoko
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2011, 19:29:47 »
NOT: Yurt dışından siparişlere ağır sınırlamalar gelmişken benim bu yaptığımda ağız sulanbdırmaktan başka bir şey değil. Kusura bakmayın.

Eylem abi paylaşım için teşekkürler , ağır sınırlamalar derken ! mesela neler , okuyabileceğimiz bir bildirge var mı ?
Demircilerin piri Hz. Davud'a selam olsun.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2011, 20:08:23 »
Valla bir çok forumda yazılı bir şeyler var ama ne kadar doğrudur bilinmez.

Anlatılana göre özetle iki ayda birden daha sık ve toplamda yılda beşten fazla sipariş yasak. Bunu da bir sistemle takip edecekler. Kozmetik ve besin katkısı gibi şeyler külliyen yasak falan... Hatta bu takipten dolayı siparişiniz ne kadar düşük olursa olsun posta gümrüğüne gitmeniz gerekiyor.

Bundan daha fazlası da söyleniyor ama hangisi doğru hangisi değil çok net değil...

Ben de yakın aylarda şunu bunu alayım diye çok sallaştırdım pişman da oldum.

Bkz.: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=75006.0
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

ato159

• *
  • 3
  • Meslek: bosver
  • Yer: ankara
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2017, 10:34:39 »
eylem bey gayet güzel olmus basarılar

Symurg1907

• 99
  • Meslek: Gezgin
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2017, 15:09:09 »
Valla bir çok forumda yazılı bir şeyler var ama ne kadar doğrudur bilinmez.

Anlatılana göre özetle iki ayda birden daha sık ve toplamda yılda beşten fazla sipariş yasak. Bunu da bir sistemle takip edecekler. Kozmetik ve besin katkısı gibi şeyler külliyen yasak falan... Hatta bu takipten dolayı siparişiniz ne kadar düşük olursa olsun posta gümrüğüne gitmeniz gerekiyor.

Bundan daha fazlası da söyleniyor ama hangisi doğru hangisi değil çok net değil...

Ben de yakın aylarda şunu bunu alayım diye çok sallaştırdım pişman da oldum.

Bkz.: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=75006.0

Abi bence bu yurtdışı sınırlaması bilgisinde bi yanlışlık var.  Son 2 ay içinde malum Çin alışveriş sitesinden 8 parça ürün aldım. Fiyatları 2 dolarla 15 dolar arası. 3 parça üründe yolda. 1 hafta içinde gelir diye düşünüyorum.  Gümrüğe takılırsa ürünler yine buradan söylerim ama söylediğin 5 parça sınırlamasına takılmadım şu ana kadar gelen 8 ürünle.

Symurg1907

• 99
  • Meslek: Gezgin
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2017, 15:14:12 »
Ürünler de bunlar.

marslan_51

• 643
  • mehmet arslan/1977
  • Meslek: özel güvenlik
  • Yer: Niğde-Kocaeli
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2017, 21:10:38 »
Ayni siteden ben de alusveris yapiyorum. Gecen yil 20 bu yil 10 adet civarinda 1-20 dolar arsi urunler aldim. Hic takilma gelmeme durumu olmadi. Kucuk miktarlar cokta takip edilmiyor bencede.
Urunler arasinda balik malzemeleri ip misinalar çakilar lazer isiklar vs deri izleme takimi da olmak uzere hemde.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2017, 21:13:14 Gönderen: marslan_51 »
Mesele av yada avcı olmak değildir,asıl mesele işinizi ne kadar iyi yaptığınızdır.