Bıçak Sanatı - Forum

kömür ocağı planı fikir alışverişi

Mustafa Karakoç

• *
  • 12
  • Meslek: Damizlik Küçükbaş hayvan yetiştirmek
  • Yer: Niğde
kömür ocağı planı fikir alışverişi
« : 02 Nisan 2018, 12:17:30 »
Bütün forum sakinlerine merhabalar... direkt konuya geçeyim 3 dikdortgen 2 ucgen benzeri bir ucu kesik döküm plaka ile yapmayı planlıyorum. Plakalarin 2 si eşit olculerde (misalen 50x30cm gibi ) 45 derecelik açı ile V tipinde olacak şekilde  diğer dikdörtgen plaka  (misalen 50x10cm) üzerine kaynatiyoruz. Baş tarafına üçgen benzeri plakayı kaynatsak verimli bir ocak olurmu? Diğer bir sorum da hangi cins kömür kullanılır ocakta?

Emrah

• 1431
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
Ynt: kömür ocağı planı fikir alışverişi
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2018, 16:14:15 »
Tavsiyem V formunda değil de U formunda yapmanız. Ben önce V yaptım verimli olmadı. Profili köze gömmek zor oldu. Sonra 20x10x20 U yaptım daha güzel oldu. Ortaya boydan uzattıgım boruya da 5cm de 1 8mm delik açıp, fön makinası ile hava beslemiştim. Profilleri eritecek ısılara ulaşıyordu
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

Mustafa Karakoç

• *
  • 12
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2018, 09:33:10 »
Emrah bey teşekkür ederim yanıtınız için.  Ben aslında aklımda olan planı yazarak tam olarak anlatamadım. Tam V gibi tabanı keskin birlesmeyecek 10 cm eninde bir ara parça ile birlestirmeyi planlıyorum yani U'nun kenar duvarlarinin 90 derelik değil de 65 70 derecelik birleşmesiyle sağlamayı düşünüyorum. Lakin kararsız oldugum konu üzeri açık mı kalsın yoksa ısı artması için bir kapak yapılmalı mı?

Emrah

• 1431
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2018, 13:48:34 »
Benim ilk yaptıgım buydu.
https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=10046.0
V formunda olunca çok fazla kömür gidiyor. U şeklin de yapmanız avantaj. Bence kenarla tam dik yapın. Üzerini kapatmaya gerek yok. Hava beslemesi yeterli olduktan sonra sorun olmaz. Bu ocakta bir profilimi eritmiştim yanlışlıkla
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

Mustafa Karakoç

• *
  • 12
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2018, 09:25:25 »
Kömür olarak ne kullanmalı odun kömürü aldim. Lakin taş kömürü daha dayanıklı olurdu sanki ama kullanılabilir mi? Bilmiyorum. Bu arada planı komple değiştirdim şimdilik ufak bir kompresör tankı buldum ortaşından 10 cm eninde boydan boya kestim kestiğim parçayı çekiçle düzeltip orta yerine çıkartılabilir halde sabitleyecem bunun altında 2,3 cm'lik yer kalıyor ordanda saç kurutma makinesi ile hava vereceğim.

Ekin Karagöz

• 144
  • Ekin Karagöz
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: İstanbul-Avcılar
« Yanıtla #5 : 19 Nisan 2018, 18:41:57 »
Kömür olarak ne kullanmalı odun kömürü aldim. Lakin taş kömürü daha dayanıklı olurdu sanki ama kullanılabilir mi? Bilmiyorum. Bu arada planı komple değiştirdim şimdilik ufak bir kompresör tankı buldum ortaşından 10 cm eninde boydan boya kestim kestiğim parçayı çekiçle düzeltip orta yerine çıkartılabilir halde sabitleyecem bunun altında 2,3 cm'lik yer kalıyor ordanda saç kurutma makinesi ile hava vereceğim.
Odun kömürü ile yeterli ısılara çıkabilirsiniz ama patlamasıyla ortaya çıkan kıvılcımlar ve küçük parçalar çalışmanızı zorlaştırabilir. Taş kömürü ise içerdiği kükürtten dolayı çelik ısıtırken hem sizin için hem çelik için pek sağlıklı olmayabilir. Isınan taş kömürü bir süre duman çıkarır , bu duman solunmamalıdır, mümkünse açık ortamda değilse havalandırması çok iyi olan bir ortamda yakılmalıdır. Çelik duman bittikten sonra ateşe sokulmalıdır. Taş kömürünün bileşenlerinin fabrikada buharlaştırılmasından oluşan saf karbon ve enerji olan kok kömürü ise en pratik ve sağlıklı katı yakıttır , şahsen kok kömürü bulmaya çalışırdım.
Not only strike while the iron is hot, but make it hot by striking.
~Oliver Cromwell

Mustafa Karakoç

• *
  • 12
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2018, 22:11:33 »
Teşekkür ederim bilgi paylaşımı için.