Bıçak Sanatı - Forum

LPG gaz ocağı hakkında

osaglam

• *
  • 22
  • Olgaç Sağlam
  • Meslek: Aselsan
  • Yer: Ankara
Ynt: LPG gaz ocağı hakkında
« Yanıtla #20 : 02 Aralık 2017, 17:29:27 »
Merhabalar,
Bugün gaz ocağımın bitişine bir adım daha yaklaştık. Öncelikle hem betonu tutması hemde elyafı üstüne gereceğim kümes telini tutması maksadıyla 100 mm lik çivileri tankın içine kaynattım. Tankın içinde kaynak yapmak çok zor oldu. Dumanı rahatsız etti.
Daha sonra flap disk ile eski boyayı temizledim. Yarın elyaf ve betonda sıra...
Sağlıcakla kalın,
Olgaç Sağlam.

Kadir...

• 1102
  • Yer: Balıkesir
« Yanıtla #21 : 02 Aralık 2017, 20:04:15 »
elinize sağlık

osaglam

• *
  • 22
  • Olgaç Sağlam
« Yanıtla #23 : 03 Aralık 2017, 19:24:51 »
Merhabalar,
Bugün gaz ocağının seramik elyafını yerleştirdim. Telini hazırladım. Ben 150 mm pimaş kullandım. Gözüme büyük gibi geldi bilemedim 100mm düşürsem. Sizce ne yapmalıyım?
Sağlıcakla kalın,
Olgaç Sağlam.

Aytunç Ayper(itunch)

• 351
  • itunch
  • Meslek: Elektrik-Elektronik & Mekanik Kalibrasyon ve Ölçüm.
« Yanıtla #24 : 03 Aralık 2017, 20:16:24 »
150lik pimaş ideal bence ama keşke kafes telini plastik kaplamalı kullanmasaydınız, ocağı ısıttığınızda refrakter harcı da ısınacak ve bu plastiği ertmekle kalmayıp yakacak, gereksiz koku ve duman çekersiniz. Kolay gelsin...
Aytunç Ayper (itunch)

osaglam

• *
  • 22
  • Olgaç Sağlam
« Yanıtla #25 : 04 Aralık 2017, 13:38:00 »

Olgaç Bey,

Sizin bu açıklamalarınız mühendislik duygularımı kabarttı. Sulamanın  nedeni çimentonun su ile girdiği tepkime sonu ısı açığa çıkmasıdır. Dökülmüş taze betona kış aylarında kedi köpek familyasının ilgisi bu ısı nedeniyledir. Özellikle yüzey alanı geniş beton dökümlerinde mikarta yapanların çok sevdiği tehlis çuvalları sürekli nemli tutularak, yüksek ısı nedeniyle suyun buharlaşıp, betonda rötre çatlaklarını engellemektir.
Özetle, sprey veya ocağınızı nemli bir bez ile kaplayıp, rüzgardan koruyarak çatlamaların önüne geçebilirsiniz.

Saygılarımla,

Temur Bey,
Mühendislik duygularınız tekrar kabartalım, hali hazır durumda beton döktüğümüzde seramik elyaf betonun tüm suyunu çekerek hem betonu bozacak hemde elyaf sertleşip özelliğini yitirecektir. Doğru Mu?
Bir de içine koyduğum çivi ve teller beton ısındıkça genleşip çekme yapabilir mi? Betonu çatlatır mı?
Elyafın ıslanmaması için çivileri ve telleri sökerek streç film veya alüminyum folyo ile seramik elyafı kaplayarak mümkün mertebe su çekmesi engellene bilir mi?
150lik pimaş ideal bence ama keşke kafes telini plastik kaplamalı kullanmasaydınız, ocağı ısıttığınızda refrakter harcı da ısınacak ve bu plastiği ertmekle kalmayıp yakacak, gereksiz koku ve duman çekersiniz. Kolay gelsin...

Aytunç Bey,
Evet yanarak eriyeceği aklıma gelmişti ama nasıl olsa betonun içinde kalacağı için duman ve kokuyu hesap edemedim. Ayrıca çevremdeki hırdavatçılarda da hep bu tip tel vardı. Yüksek bir ihtimal ile de seramik elyafın ıslanmaması için kaplanırken sökülecekler.

Sağlıcakla kalın,
Olgaç Sağlam.

osaglam

• *
  • 22
  • Olgaç Sağlam
« Yanıtla #26 : 04 Aralık 2017, 21:53:16 »
Merhaba arkadaşlar,
Bu akşam itibariyle betonumuzu dökmüş bulunuyoruz. Zirkonlu ateş betonu döküldü. Elyafın ıslanmaması ve betonun da suyunun emilmemesi için seramik batyaniyeyi alüminyum folyo ile kapladım, betonu öyle döktüm. Tam tamına 25 kilo çimento gitti. Artık yerinden nasıl kalkar bilmiyorum.
Sağlıcakla kalın,
Olgaç Sağlam.

Kadir...

• 1102
  • Yer: Balıkesir
« Yanıtla #27 : 04 Aralık 2017, 22:31:17 »
Sonucu büyük merakla bekliyorum ....

Temur.akin

• 441
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #28 : 04 Aralık 2017, 22:33:33 »

Olgaç Bey,

Sizin bu açıklamalarınız mühendislik duygularımı kabarttı. Sulamanın  nedeni çimentonun su ile girdiği tepkime sonu ısı açığa çıkmasıdır. Dökülmüş taze betona kış aylarında kedi köpek familyasının ilgisi bu ısı nedeniyledir. Özellikle yüzey alanı geniş beton dökümlerinde mikarta yapanların çok sevdiği tehlis çuvalları sürekli nemli tutularak, yüksek ısı nedeniyle suyun buharlaşıp, betonda rötre çatlaklarını engellemektir.
Özetle, sprey veya ocağınızı nemli bir bez ile kaplayıp, rüzgardan koruyarak çatlamaların önüne geçebilirsiniz.

Saygılarımla,

Temur Bey,
Mühendislik duygularınız tekrar kabartalım, hali hazır durumda beton döktüğümüzde seramik elyaf betonun tüm suyunu çekerek hem betonu bozacak hemde elyaf sertleşip özelliğini yitirecektir. Doğru Mu?
Bir de içine koyduğum çivi ve teller beton ısındıkça genleşip çekme yapabilir mi? Betonu çatlatır mı?
Elyafın ıslanmaması için çivileri ve telleri sökerek streç film veya alüminyum folyo ile seramik elyafı kaplayarak mümkün mertebe su çekmesi engellene bilir mi?

Aytunç Bey,
Evet yanarak eriyeceği aklıma gelmişti ama nasıl olsa betonun içinde kalacağı için duman ve kokuyu hesap edemedim. Ayrıca çevremdeki hırdavatçılarda da hep bu tip tel vardı. Yüksek bir ihtimal ile de seramik elyafın ıslanmaması için kaplanırken sökülecekler.

Olgaç Bey,

Kusura bakmayın, bugün bakamadım siteye şehir dışındayım, internet erişimim kısıtlı. Folyo konusunda çok iyi yapmışsınız.

Örnek olarak saha betonlarına betonun suyu toprağa geçmeşin diye naylon branda serilir.
Kalıplar yağlanır. Prüzsüslük + yağın su iticiliği kullanılır. Su tahta tarafından emilmesin için.

Demir, sakal, donatı mevzusu ise mümkün mertebe LPG tankına izolasyon battaniyesi sabitlemede kullanılan çivilerin uzunlarının kaynatılması ile olur görüşündeyim. Burada amaç sıcak-soğuk arasında betonda oluşan çekme dayanımını sağlamak. Yani çepere kaynatılan çiviler, battaniyeyi geçip beton içerisinde kalmalı.

Saygılarımla,
İşte bu bizim hikayemiz, öyle saf öyle çelik...

Sercan ÖZDEMİR

• 106
  • Meslek: Met. Mlz Müh.
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #29 : 06 Aralık 2017, 09:26:01 »
Elimde bir dolu K110 (d2) (2379) ve N690 (4528)var. Sanırım bunların ısıl işlemi karbon gibi olmuyor. 1030/1080 arası derecelerde belirli bir süre beklemesi gerek. Göz ile bu derecede sabit tutabileceğimi sanmıyorum. Bu sebepten el ile ısıyı ayarlamaya çalışacağım. Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerine açığım.

gönderin bize yapalım vakum fırınında

Sercan bey,

Sizin dükkan nerede? Olgaç bey işini çözdü, ben gönderirim. :))

Böhler Uddeholm Çelik San. ve Tic. A.Ş.
TOSB 4.Cad. No: 7 Çayırova
41420 Kocaeli - Türkiye

Sercan Bey,

İlk bıçaklarımın ısıl işlemlerini sizin orada yaptırdım. N690 dı. Yalnız sadece takım çeliklerine ısıl işlem yapıyorsunuz sanırım. D2 ve D3 için ısıl işlem hizmetiniz varmı? Makinalarınzı görmüştüm, uzay mekiği gibiler. iyi çalışmalar diliyorum.

Teşekkürler.

evet takım çeliği ısıl işlemi yapıyoruz ve d2 d3'ün de ısıl işlemini yaparız.

#1 in High Performance Tool Steel

Sercan ÖZDEMİR

• 106
« Yanıtla #30 : 06 Aralık 2017, 09:28:43 »
-100 C

1-2 saat proses durumuna göre

Süper körün istediği bir göz Allah verdi iki .... Elimde Böhler s705 var.  Bunun ısıl işlem derecesi ve meneviş derecesi epey yüksek. Uğraşmaya değecek bir çelik midir?
Teşekkür ederim.

Bıçakta neden yüksek hız çeliği kullandığınızı öğrenebilir miyim?

ısıl işlemini yaparız gönderebilirsiniz.

osaglam

• *
  • 22
  • Olgaç Sağlam
« Yanıtla #31 : 06 Aralık 2017, 12:04:57 »

Özel bir sebebi yok, sadece elimde Kinkelder cx series 7 daire testere var. Çok güçlü bir testere. Belki işe yarar birkaç profil çıkarabilirim diye düşünmüştüm. Olmaz mı bu tür çeliklerden?
Sağlıcakla kalın,
Olgaç Sağlam.

Sercan ÖZDEMİR

• 106
« Yanıtla #32 : 06 Aralık 2017, 17:08:07 »

Özel bir sebebi yok, sadece elimde Kinkelder cx series 7 daire testere var. Çok güçlü bir testere. Belki işe yarar birkaç profil çıkarabilirim diye düşünmüştüm. Olmaz mı bu tür çeliklerden?

Olur.

Osman Kurt

• 6271
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #33 : 06 Aralık 2017, 19:13:05 »
HSS testereyi şuanki sert haliyle işlemek zorundasınız zaten sonrasında tekrar ısıl işlemle uğraşmaya gerek yok.
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

osaglam

• *
  • 22
  • Olgaç Sağlam
« Yanıtla #34 : 18 Aralık 2017, 22:50:51 »
Değerli ustalar,  nihayet beton tam mukavemete geldi ve ateş aldı. Bir yerlerde hata var. Alevi içeride döndüremiyorum. Detantör 5. kademeye kadar açtım daha 5 kademe daha var. Çözüm önerinizi bekliyorum.

https://www.instagram.com/p/Bc2fmuCFj9i/
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2017, 22:53:57 Gönderen: osaglam »
Sağlıcakla kalın,
Olgaç Sağlam.

Temur.akin

• 441
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #35 : 19 Aralık 2017, 10:53:49 »
Olgaç bey,
Sıkıntı ateşim ocağa girdiği açıyla ilgili diye düşünüyorum. Ortadaki yuvarlak daireye (Ocak iç haznesine) teğet şekilde girmesi gerekiyordu. Tüpten gelen gaz akımının şiddeti ile türbülans oluşacaktı.

Taner ustanın yaptıklarında gördüğüm, özellikle üst bölgeden teğet giriş ile güzel bir alev döngüsü yakalanmıştı.

Aklıma şöyle bir çözüm geliyor. İçeri giren bir parça var, boru parçası. Bu parça tavana doğru alevi yönlendirecek şekilde bükülebilir. bu parça zamanla eriyip bittikçe, yenisini sürersiniz. Şu saatten sonra giriş deliği açısı değiştirmek zor olabilir.

Saygılarımla,
İşte bu bizim hikayemiz, öyle saf öyle çelik...

Aytunç Ayper(itunch)

• 351
  • itunch
  • Meslek: Elektrik-Elektronik & Mekanik Kalibrasyon ve Ölçüm.
« Yanıtla #36 : 19 Aralık 2017, 23:54:47 »
+1
Aytunç Ayper (itunch)