Bıçak Sanatı - Forum

Şahmerdan

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Ynt: Şahmerdan
« Yanıtla #20 : 10 Şubat 2010, 03:09:32 »
yoo kavramadada vuruş sertliğini ayarlayabilirsin, aynen arabadaki yarım debriyaj mantığı gibi, pedala az basarsan kavrama tam kavrayamadığı için hafifce vuracaktır
Şimdi benim kavrama kavradı da olayı kavradım  :)) Sağolasın ustam, hemen bir fikir gelişti bile kafamda  ^-^

Kipmen Sanat web sitesi

« Yanıtla #21 : 10 Şubat 2010, 03:14:42 »
kavrama böyle bir şey işte :D :D yeter ki kavram kargaşası olmasın

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #22 : 10 Şubat 2010, 03:46:20 »
Çok yetenekli bir çocuk: http://www.youtube.com/watch?v=62iHEaE8uzI&feature=related
Presinin basitliğine bayıldım, sanırım "log splitter" denilen şu kütük parçalayıcılardan yapmış: http://www.5min.com/Video/Hydraulic-Log-Splitter-62000082

Kipmen Sanat web sitesi

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #23 : 10 Şubat 2010, 14:42:59 »
Bir ara şu kitabı alayım diyorum.

Henry T. Brown, "507 Mechanical Movements" (Ref.: http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=507+Mechanical+Movements&x=0&y=0)

Geçenlerde aklıma bir tasarım gelince acaba daha önceden düşünülmüş müydü diye araştırırken buna rastladım ve ne kadar tutulduğunu gördüm. Üstelik bu kitap 1868'de yazılmış. Artık ne kadar elzem, siz anlayın.

Tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2010, 14:44:39 Gönderen: deserteagle »
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

gökhan bakla

• 2619
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #24 : 10 Şubat 2010, 16:33:36 »
bir soru ? sizce ocaktan çıkan sıcak çelikle, şahmerdandamı yoksa prestemi daha uzun çalışılır.?

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #25 : 10 Şubat 2010, 17:21:02 »
Benim de aklıma şu geldi: Hadi farzedelim ki soğuma derdimiz olmasın. Bu durumda, iş her bir yöntemde, ne kadar sürer?
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #26 : 10 Şubat 2010, 20:20:06 »
bir soru ? sizce ocaktan çıkan sıcak çelikle, şahmerdandamı yoksa prestemi daha uzun çalışılır.?

Önceden okuduklarımdan kalan ve kaynak gösteremeyeceğim bir bilgi, pres kalın parçalarda etkili çünkü şahmerdandan daha hızlı çeliği soğutuyor, ancak kalın parça şahmerdandan kat kat hızlı şekilde inceltilebiliyor. Şahmerdanın kesikli teması yüzünden parça üzerinde daha uzun süre çalışılıyor. Aslında iyi bir bıçak atölyesinde bence ikisinin de olması gerek. Örneğin damaskusun ilk kaynağında pres çok etkili, ancak baştan sona preste çalışan ustalar damaskusun fazla düzgün olmasından yakınıyorlar, şahmerdan daha doğal hareler veriyor imiş... Bu arada pres şahmerdan dan daha tehlikeli bir cihaz (yine anlatanların yalancısıyım), presin tonlarca basıncı tek bir kerede vermesi eğer parçanın eğilip bükülme yerine parçalanmaya karar vermesi durumunda çok tehlikeli sonuçlara neden olduğuna dair söylentiler var :)

Kipmen Sanat web sitesi

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #27 : 10 Şubat 2010, 20:25:22 »
Benim de aklıma şu geldi: Hadi farzedelim ki soğuma derdimiz olmasın. Bu durumda, iş her bir yöntemde, ne kadar sürer?

Presin, şahmerdanın büyüklüğüne, çalıştıranın ustalığına bağlı. 10 dakikada tertemiz kılıç - bıçak çıkaran ustaların videolarına rastladım kaç kere, ancak kullandıkları aletler devasa, tek bir ısıda 4-5 santimlik kalınlığı 6 milime indiriveriyorlar  ???...

Kipmen Sanat web sitesi

durukan

• 774
  • Meslek: hekim
  • Yer: şanlıurfa
« Yanıtla #28 : 10 Şubat 2010, 23:11:39 »
şahmerdan her seferde 50 bilemedin 100 kg vururken ufacık bir minipres 20-30 ton yuk vermekte. inme kalkma hızı yeterli bir minipres cok daha efektif calısır.  daha sıcak tutma ne kadar atomu yer değiştirdigi ile ilgili.  pres daha kontrollü. şöyle bir ornek vereyim. şahmerdanı ciddi stabilize etmek lazım. benim şahmerdanım alt dokum etonu ile 850 kg a yakın ve çalıştıkça atolyemin ortasına dogru geldi. su anda 4 kişii ile yerine kaydıramıyoruz.  pres daha sessiz.  şahmerdanı  insan içinde pek çalşıtıramazsınız vurma sesinden başka bir de piston sesi var. aktif vuruş yapmadıgında da ses duyulmakta.

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #29 : 11 Şubat 2010, 00:29:35 »
 ??? Beğenemediniz yahu 50 kiloyu, bizim burada kolumuz kopuyor, Emre her seferinde 2.5 kilo vuruyor, şahmerdan 50 kilo, seç bakalım hangisi  :))  Yere iyice sabitlemek önemli harbiden, videolar görüyorum, deniz tutuyor bazılarında beni  :D

Kipmen Sanat web sitesi

« Yanıtla #30 : 11 Şubat 2010, 01:17:39 »
Şahmerdanla yapacağınız işlerin hepsini presle yapmanız zor, preste yapacağınız işleri de şahmerdanda. Burada karar vermeye etkili olan ne üreteceğiniz. Bıçak, kesici üretirken kıyaslamak gerekirse bence hidrolik pres, neden? Hidrolik preste güç kontrol aralığı sonsuz,  hasas çalışabilirsiniz gerektiğinde kaba ve ani kesit değiştirmek gereken işler de yapabilirsiniz, örnek, eğer güçlü bir silindir ve pompaya sahipseniz, 900 dereceye kadar tavladığınız 40 mm çaplı bir çeliği bir basışta 2 mm ye kadar indirebilirsiniz, bunu şahmerdanda yapmak oldukça çok zaman alır ve elbette oldukça fazla tavlama. ama kare bir parçayı yuvarlatmak için şahmerdan bulunmaz nimettir o başka. Eğer hidrolik prese uygun bir ayak kontrol mekanizması ve sağlam bir ger dönüş yayı koyarsanız bununla çalışması oldukça eğlenceli, ve kontrollü olacaktır. şahmerdanın gürültüsü de ayrı bir konu, Durukan da söylemiş, arkadaş hem çalışırken hem de çalışmazken çok ses yapar, zaman içerisinde orasından burasından yağ damlatır, çanı sıkılır gezmeye çıkar, çok sabitlersiniz, alta kum sermezsiniz saplamaları kırar, etrafı titretir... ben bugün atölye kuracak olsam, hiç düşünmeden hidrolik prese başlardım.

durukan

• 774
  • Meslek: hekim
  • Yer: şanlıurfa
« Yanıtla #31 : 11 Şubat 2010, 23:30:00 »
aşagıda iki link benden
http://www.vimeo.com/9359657
http://www.vimeo.com/9384423

bir tanesi henuz aacılmayabilir sanırım....

gökhan bakla

• 2619
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #32 : 12 Şubat 2010, 10:44:53 »
durukan bu çok iyi oldu gerçekten.  :2up

aslında keşke daha fazla video arşivimiz olsa.zaten paylaşabildiğimiz şeyler kısıtlı, böyle güzel videolarla olaya renk katmak lazım..  ;)

« Yanıtla #33 : 12 Şubat 2010, 19:44:56 »
Sağolasın Durukan.

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #34 : 12 Şubat 2010, 23:36:59 »
 :2up Oldukça eğleniyorsunuz orada, çok güzel bir şahmerdanmış bu arada, boyutları da abartı değil... Sağolasın...

Kipmen Sanat web sitesi

kurthan06

• *
  • 15
  • Meslek: serbest
  • Yer: ankara
« Yanıtla #35 : 18 Mart 2010, 09:15:35 »
Benden ufak bir link çok ilginç şahmerdanlar var.
http://www.spaco.org/othertreadle.htm

Muzaffer

• 133
  • Meslek: Esnaf
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #36 : 23 Kasım 2016, 18:37:10 »
Konuyu hortlatmış gibi olacak ama bunu yapmak daha kolay sanki.

https://www.youtube.com/watch?v=-tPTLwmxsWc

Bu daha basiti ama darbelere ne kadar dayanır denemek lazım.

erdoğankükrer

• 399
  • Meslek: tcdd işçi
  • Yer: manisa
« Yanıtla #37 : 23 Kasım 2016, 21:04:08 »
https://www.youtube.com/watch?v=NREEI3Lj1iw

bir motor, bikaç değişik ebatlarda kare profil, bir iki araba makası ve biraz kaynak yeri sese müsait olanlar için alın size şahmerdan :)

muratix

• *
  • 7
  • Meslek: metalurjist
  • Yer: ankara
« Yanıtla #38 : 15 Haziran 2017, 12:45:25 »
Hocam teknik resimleri paylaşsan bizlerde ilgilensek olmaz mı ?

şahmerdanı bin liradan daha ucuza nasıl çıkaracaksın ustam ::) ona nerden baksan 3-5 beygir motor lazım, mesela bizim atelyede kullandığımız 10 beygir, hadi o kadar olmasın yarısı olsun, daha küçüğü nasıl olur ki merak ettim ::) ::) hidrolik parça fiyatlarını sormam lazım konstrüksiyon hariç o kadarı bulacağını sanıyorum.
http://www.youtube.com/watch?v=bzbmX9ZbD3w
Bu tip bir 30 kilo çekici olan aleti yapmak hurda malzeme ile çok bişey tutmaz diye umuyorum. Haklısın ana maliyet motorda. Benim bant zımpara motorunu 100 liraya almıştım, çıkma biyerlerden bulmuştum 3 beygir. Herhalde çıkma çalışan bir motor bulabilirsem 3-5 beygirlik bu tip küçük bir şahmerdanda işimi görür gibi. Teknik çizimlerini buldum aletin. Konstrüksiyonu 1 yıla yaymayı düşünüyorum, bu arada şansım yaver giderse ucuza güçlü bir motor bulurum...