Bıçak Sanatı - Forum

Neden kuksa? / Doğada kullandığınız içecek kapları nelerdir?

Şeref Acar

• *
  • 1387
  • Yer: sarıyer
Konuyla alkası yok ama ben bu popülizme gıcık oluyorum.
Popülizm yüzünden kültürümüzü dahi ithal eder olduk.
Kuksanın da tek sevilme sebebi popülizm, bushcraft denen
çirkin bıçak da bu yüzden seviliyor diye düşünüyorum.
Belki yanılıyorum ama, sanki bushcraft ve scandi ağız ideal tasarımmış
gibi algılanıyor. Ne de olsa ithal ya.
Daha kendi eserlerini tanımayan gençler frenklerin her icadını biliyor.
Beşbin sene evvel yoğurdun mayasını bulmuş bir milletin torunları
kendi kültürünü bilmediği halde elin kültürünü hemen benimsiyor.
Bilmiyorum belki yanlış düşünüyorum hatta faşistlik yapıyorum ama
genel olarak her türlü yabancının ya da yabancığın hayranı olmamızdan
olabilirmi kuksa, bushcraft vs hastalığımız?

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Ben bildiğimiz benimsediğimiz şeylerin listesi artsın, başka bir ilham da versin diye kuksaya alternatif sundum. Şahsen öngöremediğim bir sonuca varıp da bu bizden bu değil şeklinde bir ayıklamayı tetiklemek istemem. Kendimize ait olanı tu kaka etmememiz güzel ama güzel olan bir başka şeyi de kaynak köken gözeterek dışlamamak taraftarıyım.

8.-11. yüzyıllar arasında Vikingler/İskandinavlar taa Grönland'dan mors dişi getirip Ruslara. Ruslar da Volga üzerinden Hazar'a kadar getirip bize satıyor ve biz de Viking'lere pota çeliği satıyorduk. Bizim ürettiğimiz pota çeliğinden yapılan kılıçlar, İsveç'te, Norveç'te, Danimarka'da, Almanya'da bulunmuş.

Biz keresinde baktığım bir yatağanın ağzının net bir şekilde scandi olduğunu görmüştüm. Ondan önce bizde o ağız olmaz zannederdim.

O nedenle fazla ayıklayıcı olmamakta fayda var. Karambole kendi geçmişimizi de ayıklayıp atmayalım.

Neyse, eskilerden bir şeyler buldum. Belki ilginizi çeker, ilham verir. 1500 yıl önce atıyla gömülen bir kadının yanındakilerden bir iki örnek:

Bkz.:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1240477926019149&set=a.1240479272685681.1073743406.100001708593865&type=3&theater

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Namık Kemal
Instagram'da ben

çömez

Konuyla alkası yok ama ben bu popülizme gıcık oluyorum.
Popülizm yüzünden kültürümüzü dahi ithal eder olduk.
Kuksanın da tek sevilme sebebi popülizm, bushcraft denen
çirkin bıçak da bu yüzden seviliyor diye düşünüyorum.
Belki yanılıyorum ama, sanki bushcraft ve scandi ağız ideal tasarımmış
gibi algılanıyor. Ne de olsa ithal ya.
Daha kendi eserlerini tanımayan gençler frenklerin her icadını biliyor.
Beşbin sene evvel yoğurdun mayasını bulmuş bir milletin torunları
kendi kültürünü bilmediği halde elin kültürünü hemen benimsiyor.
Bilmiyorum belki yanlış düşünüyorum hatta faşistlik yapıyorum ama
genel olarak her türlü yabancının ya da yabancığın hayranı olmamızdan
olabilirmi kuksa, bushcraft vs hastalığımız?
+1

çömez

Kuksa veya benzeri bir ahşap kapta, çorba içtikten sonra arkasından çay doldurup içme fikri beni ürpertiyor valla  ^-^
Neden anlamadım ?
Şöyle ki, çorbanın içerisinde var olan yağ, baharat vs siz ahşap kabı temizledikten sonra da bir miktar ahşapta kalır, çayın sıcaklığıyla birlikte bu malzemeler çayın yüzeyinde yüzmeye başlar, kokusu da cabası. Çay da seçici değilseniz sorun yok.
O kadar bi bilgi sahibi değildim , teşşekür ederim bilgi için . Zaten yanımızda illaki su olur , o suyu da kaynatarak kullanılabilir .

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Biraz da kuksayı tanımak lazım. Madem beline beline vurmaya başladık biraz da ne olduğunu anlamalı.  En azından ben ancak şimdi adam gibi araştırmaya başladım.

Kuksa huş yumrusundan yapılırmış. Yumru oyulmadan önce tuzlu suda bekletilirmiş. Bu linkte iki ay kadar tuzlu suda bekletilip bir o kadar süre boyunca da kurutulmalı  der American Finn adlı blogger.  Huş yumrusundan yapılmış bir kuksa herhangi bir şeyle kaplanmak istemez der.

Bu arada bu çanak da güzel şeydir savımı daha önceden de söylemişim. Kendimi tekrar edişimde ilginç bir tutarlılık var. :)
Namık Kemal
Instagram'da ben

zucchero

• -Bora-
  • 420
  • Meslek: Memur
  • Yer: Ankara
Doğada neredeyse her zaman bana eşantiyon olarak verilen bir "mug" kullanırım. Uzun süre sıcak tutar, devrilse bile fazla dökülmez ve çift cidarlı çelikten olduğu için kolay kolay da zarar görmez.

Kuksa olayında ise ben bu ani popülerliğini pekçok etmene bağlıyorum bunlar
  • Bir gruba ait olma isteği/popüler kültür
  • Doğa özlemi/şehir yaşamından uzaklaşma isteği
  • DIY kültürünün gelişmesi
  • Gelir seviyesinin artması

İnsanların şehir hayatından yavaş yavaş uzaklaşmaya çalışmasının bir sonucu olarak trekking, kampçılık vb doğa faaliyetleri artınca bu çerçevede kendi modern bushcraft kültürlerini bizlerden çok çok önce yaratmış ABD ve AB'den bu kültür öğelerini de ithal eder olduk.

Ben doğayla barışık yaşamak ve "kendi kendine yeterli olabilmek" adına bushcraft kültürünün yaygınlaşmasını arzu ediyorum ancak bunu yaparken bu kültürün öğelerini doğrudan ithal etmek yerine bunları kendi kültürümüze ve doğamıza uyarlamak gerektiğini düşünüyorum.   

CANER AKSU

• 75
  • 44
  • Yer: İstanbul
Ynt: Neden kuksa? / Doğada kullandığınız içecek kapları nelerdir?
« Yanıtla #27 : 20 Mayıs 2017, 15:08:32 »
Evet, neden kuksa?
Eylem bey'in sorusu aslında bir akıl oyunu gibi harika bir soru. Teşekkür ederim bu başlığı açtığı için.

Öncelikle cevabım; İhtiyaçtan ve zorunluluktan.
Tüm toplumlar, hayatlarını devam ettirebilmek için çevrelerinde buldukları, en bol ve en kolay ulaştıkları malzemeleri kullanmak zorundalardır. Ormanda yaşayan bir halk kıyafetlerini, el aletlerini, barınaklarını, besinlerini ormanın ürünlerinden ve bölgenin madenlerinden üretir geliştirir. Aynı şekilde bir tundrada yaşayan halk da, çölde yaşayan halk da denizin ortasındaki bir adada yaşayan halk da çevresindeki materyali aklı ile birleştirip hayatını devam ettirecek ve kolaylaştıracak malzemeye dönüştürür.
  Gelelim kuksa ya...
Kuksa denilen bardak ya da kap Finlandiya yerlileri tarafından kullanılmış ahşap bir gereçtir. Malzemesi bölgede bolca bulunan huş ağacı ya da akçaağaç gövdesinde doğal olarak oluşan bir yumrudur. Ağacın bir başka yeri kullanılmaz. Nedenine gelince, ağaç gövdesi doğrusal liflerden oluşur ve bu lifler ağacın büyüme yönünde devam eder. Buna ağacın suyu denir. Bu yumru ise doğrusal olmayan, karmaşık bir lif yapısındadır ve bu nedenle sert ve çekme gerilme direnci yüksektir. Suyla temasında sızdırmazlığı yüksektir ve kuruduğunda karışık lif yapısından dolayı çatlamaz. Bu birinci özelliğidir.
İkinci özelliği sıcak sıvıyı uzun süre sıcak tutar ve içerken elinizin, dudağınızın yanmasını engeller çünkü ağaç kötü bir iletkendir. O soğuk iklimde metal bir bardak kullanmak en mantıksız iştir. Gerçi sıcak iklim için de geçerli bu. Sıcak bir çay içerken metal bardağa dudağınızı ne kadar değdirebildiğinizi bir düşünün.
  Ahşap sağlam bir malzemedir. Düşürseniz de kolay kırılmaz, hele ki böyle bir yumrudan yapılmışsa çok zayıf bir ihtimaldir yarılması. Kolay işlenir, bir bıçakla veya yakarak içini kolayca oyabilirsiniz. Kolayca ulaşabileceğiniz bir malzemedir. Bu da işin zorunluluk tarafı.
Metal bir bardak yada cam bir bardak yada toprak bir bardak yapmak Finlandiya gibi bir bölgede ne kadar mümkün olabilir ki. Malzemeyi bulsanız bile göçebe bir halde yaşadığınızı göz önüne aldığınızda bunun için gerekli olan ortamınızın olmayacağını tahmin edersiniz.

Modern çağda, outdoor sektörü hızla gelişiyor ve ilk zaamanlarındaki ruhtan gittikçe uzaklaşıyor. Bazen işin içine teknoloji giriyor, basen de popülerlik dolayısı ile farklı malzemelerle bir takım ekipmanlar üretilip pazara sunuluyor. Geçen ay av fuarında bir firmanın sattığı kuksaları gördüm. Ahşabı özel bir plastikle kapladıklarını söyledi satan arkadaş. Fiyatı da 60 70 lira gibi birşeydi. İşte popüler kampçıiığın sonucu böyle bir pazar oluşuyor.
Benim kullandığım kaplar şöyle birşey. Akasya ağacından yapılma, lif yapısı gayet yoğun. Resmi eklemeye çalışacağım.
 İlla ki huş ağacı mı olmalı? Bence evet. Bizim ülkemizde yetişen ağaçlarla bu iş pek sağlıklı olmaz. Çam veya kavak kullanılamayacak kadar yumuşaktır ve sıcak suda ağacın lezzetini alırsınız. Salkım Söğüt ağacı olabilir. Onda da yumrular olur gövdede. Ama ağacın gövdesinden oyacaksanız liflerin dikine değil enine olacak şekilde işlemelisiniz.

CANER AKSU

• 75
  • 44
« Yanıtla #28 : 20 Mayıs 2017, 15:30:24 »
Kampta ya da yolculukta yanımızda nasıl bir su kabı kullanalım sorusuna gelince, kırılmayacak, ısıdan etkilenmeyecek, kolayca temizlenebilecek, zehirlemeyecek ya da sağlığımızı etkilemeyecek, yiyeceğimizin, içeceğimizin tadını bozmayacak bir malzeme olmalıdır.
 Suyu tasımak için paslanmaz çelik bir matara idealdir. Gerektiğinde doğrudan ateşe koyup suyu kaynatabilir, dezenfekte edebilirsiniz. Ezilse de düşse de sadece deforme olur ama kullanılabilir, Piyasada bolca bulunan alüminyum mataralardan uzak durun. Alüminyum en etkili zehirdir. Suya kolayca karışabilir, oksitlenir. Nörolojik hastalıklara zemin hazırlar.
 Plastik ise çetrefilli bir malzeme. Son dönemde bpa free dedikler bir plastik revaçta ama ne kadar doğru bilemiyorum. Matara olarak Sıcak içecek koymaya ve içerisinde su ısıtmaya uygun değildir. Bardak olarak kullanılabilir ama son tercih olmalı bence.
 Bardaklarda da bence bulabilirseniz suya dayanıklı ahşap bardak almaya ya da yapmaya gayret edin. Ya paraya kıyıp işin merkezinden finlandiyadan bir kuksa getirtin ya da yurt içinden dikkatli bir seçim ile alın.

CANER AKSU

• 75
  • 44
« Yanıtla #29 : 20 Mayıs 2017, 15:47:10 »
Yahu bu kadar laf kalabalığı ederken,  Eylem bey' in asıl sorusunu kaçırmışım.  :D :D :D
Kuksa sadece bir semboldür bugün için. Nasıl ki dağcılar anahtarlık yerine karabina kullanırsa, ya da dağcılığa meraklı olanlar, kampçılığa meraklı olanlar da bir simge gibi kuksa kullanır. Ne kadar fonksyonel olduğunu bilmeden, neden ve hangi ihtiyaçlarla yapıldığını öğrenmeden. Belki ali baba gibi bir siteden almışlardır belki de onlarca liralar vererek yurt içinden bir yerlerden almışlardır. Sadece bir ait olma arzusunun maddesel karşılığıdır bu kuksa.

Eğer kendin yapmamışsan, o ağaç bardağın ağacını, yaprağını görmemişsen, yontarken elini kesmemişsen, talaşına bulanmamışsan, üzerindeki her bir bıçak izinin senin hatıralarında karşılığı yoksa,
kuksa da olur kuk-ma sa da...  :)
Sevgiler, saygılar.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
« Yanıtla #30 : 20 Mayıs 2017, 23:34:46 »
...
Geçen ay av fuarında bir firmanın sattığı kuksaları gördüm. Ahşabı özel bir plastikle kapladıklarını söyledi satan arkadaş. Fiyatı da 60 70 lira gibi birşeydi.
...

Bunların fotoğrafını çekmiştim. Gerçi görüntü kaliteli değil...
Namık Kemal
Instagram'da ben

CANER AKSU

• 75
  • 44
« Yanıtla #31 : 21 Mayıs 2017, 00:37:16 »
Evet bahsettiğim çanaklar bunlardı Eylem bey.
  Bursa'lı bir arkadaştı getiren. Anlam veremediğim şey şu, neden ahşabın üzeri plastik kaplanır? Sadece aynı plastikten kalıplansa maliyeti çok çok daha az olur. Sebep hijyen ve bakteri barındırmaması ise plastik aynı yine. İçi ahşap olunca ne değişti ki?

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
« Yanıtla #32 : 21 Mayıs 2017, 00:45:26 »
Ya tutarsa diye denenmiştir diye düşünüyorum.
Namık Kemal
Instagram'da ben

CANER AKSU

• 75
  • 44
« Yanıtla #33 : 21 Mayıs 2017, 00:55:52 »
Ya tutarsa diye denenmiştir diye düşünüyorum.
Bence tutar, sosyetik kampçılar olduğunu unutmamak lazım.  ;D :D :D

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
« Yanıtla #34 : 21 Mayıs 2017, 01:09:00 »
Sosyetik deyince tezat olarak aklıma geldi. Bagajdaki malzemelerimin arasında bu taslar da var. Havalı değilse de faydalı...
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
« Yanıtla #35 : 21 Mayıs 2017, 21:07:43 »
...
  Eğer kendin yapmamışsan, o ağaç bardağın ağacını, yaprağını görmemişsen, yontarken elini kesmemişsen, talaşına bulanmamışsan, üzerindeki her bir bıçak izinin senin hatıralarında karşılığı yoksa,
kuksa da olur kuk-ma sa da...  :)
Sevgiler, saygılar.

Doğayı ne kadar yaşadığın, ne kadar gerçekten de doğada olabildiğinin bir simgesi...

Bergama'da motosiklet festivalinde sırf oyalanmak için Victorinox ile üstünkörü yaptığım  çay kaşığının verdiği keyifi düşünmek bu sözlere katılmak için yeterli.
Namık Kemal
Instagram'da ben