Bıçak Sanatı - Forum

Kamp/Trekking/Survival malzemeleri - Eski yazımı burada paylaşayım.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
2007'de yazdığım bir yazımı burada paylaşayım. O zamandan beri ben bir şeyler daha öğrendim. Benim bilmediğim yada yanlışım olan şeyler, ölü linkler, kayıp fotoğraflar olabilir. Yazıları birlikte adam ederiz, güncelleriz.

konumuz malzeme

Motor turunda iken çadır-kamp olayına bulaşıp tadını alınca, günlük tur, kamp vs ile ilgilenmeye başladım. Bu da ocak, tencere tava konusunu açtı. Konu, dallana dallana "Doğada nasıl ateş yakarım, nasıl besin bulurum, nasıl barınırım?"a, hatta "oldu olacak şu kamp malzemelerimi uygun bir şekilde paketleyeyim, deprem çantası haline getireyim"e dahi uzadı.

Bu başlık altında; ısınma, beslenme, barınma, sağlık gibi konular için ihtiyacımız olacak malzemeleri konuşalım isterim.

Ocak

Şartlar müsait ise üç dört tane kayanın arasına çırpıları yığıp ateşi yakabilmek, efendi gibi rahat rahat malzeme taşımadan dolanmak en pratiği ama bu mümkün değilse ne yapacağınıza dair bazı seçenekler:

Çadır almakta iken Campingaz'ın "Turbo 270"ine raslamıştım. Cebe girecek gibi bir soba olduğundan aldım tabii. Aynen bildiğimiz piknik tüpünü kullanmak gibi, üstelik çok daha ufak. İstediğin gibi kısar ayarlarsın. Üstüne tencereni direkman koyarsın olur biter.
https://www.google.com.tr/search?q=Campingaz+Turbo+270&source=lnms&tbm=isch

Ocak, yine aynı firmanın kartuşları ile çalışıyor. Kartuşları istenildiğinde söküp takmak mümkün. Bütan ve propan gazı karışımı ile soğukta daha kolay çalışıyormuş bu kartuşlar. (CV 270 PLUS, CV 470 PLUS)

CV 270 PLUS: http://www.campingaz.com/sunbeam/products/index_visualiser.asp?ref=956&move_pointeur=
CV 470 PLUS: http://www.campingaz.com/sunbeam/products/index_visualiser.asp?ref=957&move_pointeur=

Daha sonra, bunun tüpünü bulmaktı, taşımaydı falan filan diye düşününce bir de bunun üstüne her yerden yakıt satın alabilmenin mümkün olması gerektiğini de düşünerek ispirto ocağının daha pratik olduğu kanaatine vardım. Çantanıza koyduğunuzu bile unutacağınız kadar hafif ve defalarca kullanabileceğiniz kadar da sağlam. Ufak bir teneke kupanın içine bile sığıyor. Hem kendisi, hem yakıtı ucuz, üstelik de elinizi kolunuzu sallayarak gittiğiniz bakkaldan iki kutu içecek ve bir şişe kolonya alınca hem sobanız hem de yakıtınız elinizde oluyor. Tabii bir makas ve ince bir çivi yardımıyla :)

Sonuç olarak kendi sobamı yaptım, ispirtomu aldım.

Tencere, tava ocak yanarken elle havada tutulmaz, dolayısıyla bir de sacayağı yaptım.

En son olarak da rüzgarlığı yaptım. Üçünü ve bir şişe de yakıtı bir free bag'e koydum. Üstelik free bag'de hala dünyanın yeri kaldı.

(Bu konuyu fazla sakız etmemek lazım. Zaten ne yaptığımı bir konuda anlatmıştım. )

İspirto yakan bir soba isteyip de "Ben öyle yapmayla etmeyle uğraşamam, komple çözüm isterim." diyenler Trangia'nın bir setinin alıp tencere, tava, ocak, rüzgarlık vs.nin tümünü bir kerede temin edebilir. http://www.trangia.se/english/

Resimdeki set 700 küsur gram imiş.

Buna benzer ürünler gördüğüm kadarıyla başka markalarda da var. Örneğin Tatonka:
(Bkz.: http://intranet.tatonka.com/infosys/infocgi/artinfo4.dll?185@1)

Çok soğuk havalarda gaz kartuşlarının yakıtı olan bütan da, ispirto da sıcaklıktan dolayı sorun oluyor. Bütan -0,5 Celcius'da sıvı hale geçiyormuş. Eeee, ve bize gaz hali lazım.  :eusa_think:

ispirto ocağı dediğim,Tranglia'nın ve intenette görüp kendime imal etmiş olduğum, "Pepsi Can Stove" olarak anılan ocağın tipi ise düşük basınçlı alkol ocağıdır. Bu basınç da alkolün buharlaşması ile elde edilir. Alkol buharlaşmaya başlamadan bu basınç elde edilmez ve soba ancak cılız bir şekilde yanar.

Düşük sıcaklıklarda kullanırken yakıtı ısıtmak için bir mum kullanabilirsiniz yada ocağın altında biraz alkol yakabilirsiniz. Ocak çalışırken ayrıca ocağı soğuk zeminden de yalıtmak gerekebilir. Ocak kendini yeterince ısıtamaz ise, işe yaramayacaktır. Ufak bir tahta parçası yalıtım için yeterli olabilir. Ocak altındaki tahta yanmaz. Çünkü ocak sadece alkolün buharlaşma sıcaklığına kadar ısınır.

(Bkz.:http://zenstoves.net/Accessories.htm)

Bir diğer tip ocak da benzin ile çalışmakta:

http://www.msrcorp.com/stoves/whisper_intl.asp

Su şişesini andıran bir şişede yakıtın bulunduğu, ilginç bir cihaz. Ben kullanmadım ama sesli, bakım gerektiren ve yakıtından dolayı riskli bir teknoloji olduğunu söyleyeyim.

Ateş tutuşturma amaçlı olarak parafinden imal edilen, büyük marketlerde mangal malzemelerinin arasında, çıra, tutuşturucu maddelerinin
arasında bulabileceğiniz beyaz tabletlerin de ocakları var. Internette "esbit stove" diye ararsanız örneklerini bulabiliyorsunuz.

Bu ocakların dezavantajı olarak kurumlu yanması yada her yerden bulunamaması gösterilebilir. Tabii bir de yanma hızını ayarlayamamak var. Gerçi aynı anda birden çok tablet yakarak hızını bir nebze ayarlayabilirsiniz, o da sobanızın tasarımı buna uygunsa tabii ki.

Geçenlerde bu yakıttan bir paket aldım ama henüz kullanmadım. Kullanırsam ne kadar ısıtıyor, işe yarar mı, vs. gözlemlerimi aktarırım.

---

Şimdilik bu kadar olsun da mesajı gönderip konuyu başlatabileyim. İlerleyen bölümlerde survival kit, ateş yakma, vs. konulara da bulaşacağım.

« Son Düzenleme: 29 Mart 2017, 11:56:37 Gönderen: Eylem Cengiz »
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
U.S. Army Survival Manual FM 21-76

Survival kit demişken bari bir survival dökümanının bahsini açayım:

Bkz.:
pdf formatında
http://www.equipped.org/fm21-76.htm

html formatında (web browser'dan okuması nispeten daha kolay.)
http://www.basegear.com/fm2176.html
http://rk19-bielefeld-mitte.de/survival/FM/07.htm

Dökümandan bir kaç örnek resim:

WWII US Army Air force Arctic Survival Manual  :)

http://www.arcticwebsite.com/USAAFsurvival.html

Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Şöyle kocaman bir başlık arayım ve Pandora'nın pardon, "survival"ın kutusunu açalım.

Survival Kit

Survival Kit denen nesneler, doğanın ortasında düdük gibi kalmamak için yanımızda taşıdığımız nesnelerdir. O anki en hayati ihtiyaçlarımıza hitap edecek araç gereci barındırırlar. Fakat maalesef bu tip gereçlerden sadece ufak tefek olanlarını...

Böyle bir kiti isterseniz kendiniz yapabilirsiniz, isterseniz de hazır alabilirsiniz. Bizde doğa, kamp vs ürünleri arasında böyle bir ürün pek de göze çarpmıyor. Dahası böyle bir kitin içine koyabileceğiniz malzemeyi tek tek bulmak da zor.

Hazır satın aldığım kutu:

Kendi derlediğim, zippo kutusuna toplanmış olan set ile hazır setin boyut karşılaştırması

Böyle bir kitte olanlar/olabilecekler

Kesme araçları:
-- Ufak bir bıçak yada çakı. Bistüri, maket bıçağı gibi şeylerin ucu da olabilir
-- Testere. Genelde tel testere

Ateş yakma:
-- Kibrit.
-- firesteel yada flint/striker denen kıvılcım üretmeye yarayan nesne. Eski çakmak taşı ve demir mevzuunun ileri hali.
-- Büyüteç. Yassı olup pakete girmesi açısından Fresnel lens böyle bir kiye uygun düşecektir. Ben henüz bundan bulamadım.

Tutuşturma araçları:
-- Ufak pamuk parçaları. Bunlar kuru yada bir yanıcıya bulanmış olabilir. Benim tercihim kurudan yana. Kutunun boşluklarını bunlarla doldurun ki kutu tıngırdamasın.
-- Mum. Karın örttüğü bir çadırda yada oyukta mum ile ısınmak mümkündür diyen var. Örneğin Osman Pamukoğlu'nun "Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok" adlı kitabında sayfa 153'te şöyle der: "2-3 asker kendi çadırlarının üstünü örttüğünde, içerisinde bir mum yakıldığında bulundukları mekan birkaç dakika sonra hemen ısınıyordu." Koşullar, 2800-3000 metre irtifa ve eksi 20-30 derece.

Çengelli iğneler

Dikiş seti

Düdük - Kurtarıcılarınızın duyması için

Ayna - Kurtarıcılarınızın görmesi için. Kutunuzun kapağının iç kısmını cilalamanız da yeterli olabilir.

Av araçları:
-- Snarewire denilen ufak hayvanlara tuzak kurmakta kullanılan tel.
-- Olta takımı

Pusula - Bunun açıklamaya ihtiyacı yok. :)

Su:
-- Su arıtma tableti
-- Prezervatif yada su taşımaya yarayacak başka bir nesne. :) Bunun amacı, nasıl kurtulduğunuzu ilerde ballandıra ballandıra anlatırken bazı kısımları hep atlamanızı sağlamaktır.
-- Kahve filtresi. Biraz ehlikeyif iseniz bulduğunuz suyu süzmek isteyebilirsiniz. Faydalı ve yer kaplamayan bir çözüm.

İp:
-- Paraşüt ipi dedikleri ip ince ama sağlam bir ipmiş. Ben bu tür ipe yapı malzemeleri yada gemicilik malzemeleri satan yerlerde rastlıyorum. Ancak, o isimde değil...

----------

Ankara'da iken gelert'in survival kitini aldım.

Ufak çakısını, kibritlerini, testeresini yeterli görmeyip bu kite bir iki şey daha sıkıştırdım.

Öncelikle elimdeki bir malzemeden bir bıçak yapmaya başladım. Diğer alternatif ise maket bıçağı yedeği kullanmak.

Fotoğrafta iki alternatif de görülüyor. Bu halleri ile ikisi de yer kaplamayacak nesneler. Ancak bu halleri ile kullanılmaları daha zor. Birini ip diğerini ise teneke ile kullanışlı bir hale getirmek mümkün.

Bıçağın ağzını henüz tam açmış değilim. Bu nedenle tenekeden bir sapı olan maket bıçağı yedeğini kapağa bantladım.

Kutu, bant sökülüp de açıldığında böyle görünüyor:

İçinden çıkanlar da bunlar:

Testere ilginizi çekmiştir. Bauhaus'da bu testere iki tanesi 2 liranın altında bir fiyatla satılıyordu. Kutuya sığacağı şekilde bu testereyi iki ucundan da kısalttım. Bir tane anahtarlık halkası ile sapsız olarak da kullanabildiğimi gördüm. Gerçi elimi acıtacak ama olsun. Bu testerenin eşini biraz daha kısa kalacak şekilde kırdım ve zippo kutusundan olan kitime de koydum.

Kibrit kutusu: Kulak tıkacı kutusu idi. İçine kibrit doldurup kitin içine kattım.

Son olarak bir parça da ip kattım kite.

--

Zippo kutusundan olan kite çok ufak, manyetolu bir çakmak attım. tertemiz bir çözüm oldu. O setin buna göre eksik kalan bir iki tarafı oldu ama temelde içerik birbirine çok benziyor. Bu kitin güzel taarafı daha az külfetle taşınabilir olması.

Firesteel yada flint/striker denen nesnenin işleyişinin videosu
Namık Kemal
Instagram'da ben

İdris GÜRSOY

• 425
  • Meslek: Muhasebe
  • Yer: İstanbul
Süper bende kendime bir tane hazırlayayım. Bu paylaşımı görünce ALLAH CC göstermesin ama deprem kuşağında olan ülkemizde buna benzer malzemeler/vesaire bulunan bir çanta da evimizde hazır bulunmasi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca elinize sağlık Eylem usta.
Bir elime ayı, bir elime de güneşi verseniz yinede davamdan vazgeçmem.
Hz.MUHAMMED (S.A.V)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430

Önemli, öncelikli olan nedir?

Kamp/Survival malzemeleri konusunda birşeyler yazdıkça özünü biraz biraz kavramaya başlıyorum

"O lazım, o da lazım, asıl bu lazım. Bu yetmez şu da lazım." dedikçe aslında neyin öncelikli olduğunu düşünmek zorunda kalıyor insan.

Öncelikli olan şey o günü sağ salim atlatmak olmalı. Görünüşe göre de,

1 - sıcak, soğuk, güneş ve yağıştan korunmak,
2 - su bulmak

en öncelikli olanlar. Diğerleri geriden bunları tekip ediyor. Bunların sıralaması duruma göre değişebilir. Ama suyun önemi her zaman büyüktür. Sıcaklığa bağlı olarak susuz dayanabileceğimiz süre değişmekte, ancak bu süre en iyi halde bile gayet kötü.

Su için kaplar, şişeler

-- çantanızı, yükünüzü indirmenizi gerektirmeden kolay erişebilmek,
-- yeniden doldurma anına kadar idare edebilecek kapasitede olması,
-- ısıyı muhafaza edebilecek şekilde yalıtımı olması,
iyidir.

Matara:

http://www.atlaskamp.com/index.php?page=urun_detay&urun_id=11686&urun_ismi=AL%DCM%DDNYUM
Matara ve şişe suyu kolay erişilebilir bir şekilde üzerinizde taşıdığınız su kabıdır. Genelde sert bir malzemeden olurlar, ancak esnek yapıda olanları da vardır.

Matara:

Şişe:

Suyu bir yelek halinde taşımak ve bir boru vasıtasıyla içmek için Camelbak:

Su arıtma

Bulduğum bazı kaynaklar:
http://www.high-altitude-medicine.com/water.html
http://www.1stconnect.com/anozira/SiteTops/water/waterFAQ.htm
http://www.wikihow.com/Purify-Water

Marketten Erikli yada Şaşal almak söz konusu değil ise bulduğumuz suyu içilebilir hale getirmek gerek. Sudaki tortu ve mikroplar giderilebilir fakat bir yerleşim yerinin yahut fabrikanın atığının döküldüğü suyu kullanmamak gerek.  :islik:

Suyu içilebilir hale getirmek için yöntemler:

1 - Kaynatmak. Suyu kaynama noktasına getirmek içindeki tüm canlılardan kurtulmanın temiz yolu. Uzun süre kaynatmaya gerek yok derler.  Hatta yüksek irtifadaki düşen kaynama sıcaklığı bile sorun değil denir.

E, haliyle ihtiyacınız olan

* suyu kaynatmak için kap
 * yeterince yakıt (yakıtı yakmak için ocağı da unutmamalı)
 * zaman

Bunu yaptıktan sonra ise elinizde tadı kaynamadan dolayı garipleşmiş bir su kalır. Suyu kaptan kaba aktararak hava almasını sağlamak mümkün imiş. Yani bir kabınız daha olsa şık olur.

Bu yöntemin külfeti bolca zaman ve yakıt gerektirip sonuçta elinize içmek için soğumasını beklemenizi gerektiren suyun geçmesi. Ayrıca eğer su bulanık ise buna da çözüm gelmedi.

2 - Süzmek. Filtrelemek kelimesini kullanabilirdim aslında. Filtrelemek için 14 yy. latince kökenli deniyor. Fakat damıtma, ayrıştırma ile ilgili bir Arapça kitabın adından türediğini düşünüyorum.

Su süzgeçleri artık çok daha gelişkin. Ama süzgeçlerden beklenenler de bir o kadar çok.

Giardia:

Koli basili:

Süzgeçler virüsleri süzemez. Hatta birçoğunun koli basilini de süzemediğini söyler kaynaklar.

Süzgecin en önemli avantajı, suya bir şeyler karışmadığından suyun tadını etkilememesi.

MSR - SweetWater Microfilter

Katadyn Mini

MSR - MIOX Purifier mixed-oxidant purifier

Kimyasal yöntemler

iyot

Bkz.:

http://stason.org/TULARC/sports/survival-water-treatment/16-Water-Purification-Chemical-Treatment-Iodine.html

%2'lik Tentürdiyot bir litre suya 5 damla atılıp 30 dakika beklenerek kullanılabilir. Suda bıraktığı tattan kurtulmak için C vitamini (askorbik asit) iş görür. Ben bir şişe tentürdiyot bir kutu da C vitaminini bir kenara koydum.

klor

tablet

Bu aralar Ankara'nın su sorunu ile suyun kimyasal yollar ile arıtılması daha popüler oldu. Orada bir kutu klor tableti almıştım. Her bir tanesi 20 litre suyu artmak için olan bu haplar doğal olarak 1-2 litrelik su kaplarımızın içine atmaya uygun düşmüyor.

Daha uygun dozajlarını bulmak hoş olur hani.

Çamaşır suyu: %5,25 - %6 gibi bir dozajdaki sodyum hipoklorit yani içinde sabun, fosfatlar(?) vs. katkı bulunmayan çamaşır suyu.

1 litre suya 2-5 (? kaynaklardaki rakamlar biraz oynak...) damla damlatıp yarım saat beklenmeli. Eğer çamaşır suyunun kokusu alınmıyorsa dozajı arttırmak lazım der bazı kaynaklar.

! Bu dozaj ve kimyasal konuları gayet karışık. Bu kimyasallar hakkında farklı yorumlar var. Bir yöntem tercih etmeden önce kimyasalı ve dozajı iyi araştırmalı. Ben sadece seçeneklerden bahsetmiş olayım.
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Hemen hızlıca aşağıdaki eski yazıda düzenleme yapacağım. Alimünyum, Alzheimer tehlikesi gibi sakıncaları olan, yemek yapmak için uygun olmayan bir malzeme. Önerdiğim yerlerin üstünü çizeceğim. Aynı şekilde Aşağıdaki aluminyum yemek setini de önermediğimi söyleyeyim.

-- o --

Ne pişirilir?

Bu konuda birşeyler yazıyorum yazmasına da gıdalar konusunda her türlü ek yahut düzeltme makbule geçer. Ben sadece konuya bir giriş yapmış olayım.

Gıda için benim aklıma gelen kriterler bunlar:

-- Taşınması kolay olan,
-- Kolayca bozulmayan,
-- Kısa zamanda ve kolay hazırlanan, hatta mümkünse hiç pişirmek gerektirmeyen.  :)
-- beslenme ihtiyacımıza karşılık gelen

Taşınması kolay olan: Pratik bir ambalajı olmalı. Mümkünse midemize giden kısım haricinde fazla bir malzeme barındırmamalı.

Örnek:

:) Bir paket kuskusu yada makarnayı taşımak kolaydır. Bitirince de sadece çöp olarak plastik bir paket kalır.

:( Fakat bir kavanoz mantar konservesinden geriye bolca su ve koca bir cam kavanoz artar.

:( Bir kutu patates cipsi de çok az bir gıdayı büyük bir hacimde taşımaktan dolayı yine kötü bir örmek olabilir.

:) Bir kiloluk bir un paketi ile neler yapılmaz, yeter ki biraz zaman ve ateş olsun.

:) Yanımda isterim ki bir paket yaz helvası olsun.

:+1: Hele biraz da tarhana ne de güzel olur. Özellikle ekmek de varsa...

Kolayca bozulmayan: E, bunun tarife ihtiyacı yok. Eğer on günlük bir yolculuğa çıkacaksanız yol koşullarında on günden fazla dayanacak gıdalara ihtiyacınız var demektir. Kapınızın hemen yanına koyacağınız bir deprem çantasına ise 1-2 yıl dayanacak malzemeler koyun ki zırt pırt çantadaki malzemeleri takip etmek zorunda kalmayın.

Kısa zamanda ve kolay hazırlanan, hatta mümkünse hiç pişirmek gerektirmeyen:

:) Bisküvi, gofret, çikolata, çerez, helva, ekmek vs. hazır yiyecekler sizi ateş ile, kap kacak ile muhatap etmez. (Gerçi bunlarla uzun süre idare edilmez hani.)

:) Hazır çorba ve makarna nispeten kısa bir sürede pişirilir.

Patateş haşlamak, pilav pişirmek, ekmek (tava ekmeği gibisinden) yapmak vs. uzun süre pişirme gerektirir.

İlla ekmek yemek istiyorsak: Yufka ekmek yada benzeri ince hamurlu bir ekmeği sacda pişirmek daha kısa sürer. Elinizdeki malzemeyi (örneğin et) bu hamurun içine koyup pişirmek sizi fazladan kap kirletme derdinden de bir nebze kurtarabilir. Bkz. Karadeniz pidesi.  :+1:

Beslenme ihtiyacımıza karşılık gelen:

Eee, bu konudan fazla çakmıyorum. Gerçi geçenlerde muhabbet ederken Hakan İlhan (ikiteker-hilhan) gezilerde makarna pişirdiklerinden bahsetmişti. Şekerli değil de karbonhidratlı yemek gerekir demişti.

Bu gıdalar konusunda fazla ahkam kesmemem lazım. Bilenlerin tecrübesi olanların katkısı makbule geçer.
:munching:

Ne ile pişirilir?

Mümkünse kap kacak taşımayalım, ağırlığı ile muhatap olmayalım. Ama ateşin koru üzerinde şiş yada ızgara ile birşeyler pişiremiyorsak; benzin yada alkol alevli bir ocağımız yada hala alevli bir ateşimiz var ise yemek için tencere ve tavaya ihtiyaç duyarsınız.

Belki bir de çaydanlık (kettle aslında...) ve cezveye de ihtiyaç duyabilirsiniz.  Suyu bir tencerede kaynatarak kettle'dan da vazgeçilebilir.

Kaplar

Geçenlerde Adana'da iken Tatonka'nın çelik, iki tencere ve bir tavalık bir setini almıştım. Galiba 45 lira idi. Geçenlerde ise Kipa'da iki kişi için tabak ve bardak içeren, bir tencere ve bir tavası olan, öncekine göre biraz daha büyük bir set aldım. Bu set aluminyum olduğundan öncekine göre biraz daha hafif. Üstelik 30 liraydı. --> Alüminyum kap kacak ile yemek hazırlamayı sağlık risklerinden dolayı önermiyorum.

Bu tür kapların katlanabilen yada sökülebilen kulpları, içi içe geçebilme özellikleri, hafif oluşları bunları evlerimizde kullandığımız kaplardan ayırıyor.

Louis'den bu bardağı almıştım:

Yada...

Kap konusunda yada yer konusunda probleminiz mi var? Kalın aluminyum folyo bulun. Çantanıza koyun. İstediğiniz şekli verip kullanırsınız. Marketlerde hazır kek karışımları var. Bu folyoyu kek kalıbı olarak kullanabilirsiniz. Tabi uzun süre ısıtacak bir ateş yada fırın da gerekir. --> Alüminyum folyo ile yemek hazırlamayı alüminyumun sağlık risklerinden dolayı önermiyorum.

Geçenlerde Ulus'ta dolanırken bir dükkandaki rulodan 1-2 metre kadar folyo kestirmiştim.

Unutmadan; bu folyo ocağınızı rüzgardan korumaya da yarar.

Et pişirecekseniz, eti kestiğiniz bir yada birkaç dala geçirip korlanmış ateşin üstünde pişirebilirsiniz. Bunun gibi pratik yöntemlerin dahası da var. Zaten gerektiği durumda kafayı çalıştırınca çok yöntem bulunur.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2017, 11:18:16 Gönderen: Eylem Cengiz »
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Ahahahaaa 2007'deki hedefime bakın, o zaman amaç neymiş? :)

Alıntı yapılan: deserteagle
Pazar'dan beri İzmir'deyim. Bun gün öğlen yine kampa meraklı başka bir arkadaşla Kemeralti Çarşısı taraflarında çakı bıçak baktık. Ben kendimi tutamadım, yine birşey aldım. Yakında da bir atölye bulup (tabii Dudullu taraflarında) kendime bıçak yapma niyetindeyim. Anadolu yakasında bir atölyesi olanınız varsa bana kullandırsın. Karşılığında ben de bıçaklarını bilerim. Belki bir bıçak bile yaparım. (Hammadde maliyeti ayrı mesele, çünkü henüz bulamadım...)
...
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Neyse, şimdilik alıntıları burada keseyim. Yukardakiler benim sadece sıraladığım bilgiler değildi. Bunları moto-park.com forumunda paylaştığım zaman benim bilgimin, tecrübemin çok üstüne sahip olan arkadaşlardan da çok önemli yorumlar gelmişti. O nedenle bu başlığı okumanızı tavsiye ederim.

http://www.moto-park.com/forum/smf/index.php?topic=1049.0

Vaolan şeyi bir daha başka yere yazıp da özünden koparmaya karşıyım. Ancak bu sefer, hem öteki forumun ne derece geleceği olur bilemediğimden bilgiler hazır erişilir haldeyken alıp da buraya aktarayım hem de üstüne tazelerini koyarak burada birlikte düzeltmemize olsun istedim.
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Bu konuyu yapıştırmayı unutmuşum, ekliyorum

-- o --

Ateş Yakmak

Birkaç kaynak:
http://www.fortunebaycompany.com/Trail%20Grub/Ignition%20Systems.htm
http://www-users.cs.york.ac.uk/~mjf/bushcraft/fire.html
http://www.therangerdigest.com/Tips___Tricks/Fire/body_fire.htm
http://www.equipped.com/devices28.htm

Sokaktaki aklı başında bir insana "Neyle ateş yakarsın?" diye sorsanız alacağınız yanıt kibrit yada çakmak olacaktır. Eee, o halde yanımıza kibrit alalım çakmak alalım, di mi ya?

Sorun şu ki, kibrit denen nesne uzun vadede çok yer kaplıyor. Bir kaç tane ile idare edebilecekseniz güzel. Ama günde 4 taneyi bir ay boyunca kullansanız 120 çöp, o da paket başına vasati kırk çöpten üç paket kibrit etmekte. Bu sürede çakmak da büyük ihtimalle biter ve çakmağınıza gaz vs. yakıt dolduracak bir tekel bayii de bulamazsınız. Taş bitse o kolay; yanınıza bir iki tane ekstra taş almak mesele olmayacaktır. Zippo'nun ya da Imco'nun (muhtar çakmağının Avusturya'lı gerçek üreticisi.) yakıt haznesine bir iki tane taş sıkıştırın olsun bitsin.

Hadi ne kadar dayanacaklarını geçtik diyelim. Yine de sorunumuz var. Çünkü kibriti de çakmağı da iyi kollamak gerek. Kibrit ve manyetolu çakmak ıslanmamalı, gazlı çakmak cepte boşalmamalı, çakmağı kollamalı, bozmamalı, yoksa al başına belayı. :horseshit:

Soğuk havada gazlı çakmaklar yakıttan dolayı problem yaşarlarken sıvı yakıtla çalışan bir çakmakta ise öyle bir dert olmaz.

IMCO'nun yakıt haznesini söküp bir kibrit gibi rahat bir şekilde de kullanabilirsiniz.

----

IMCO:

ZIPPO:

Zippo, yedek yakıtını taşımak için de bir ürüne sahip:

----

Kibrit ve çakmağı bitirmemek için verimli kullanmak gerektiği ortada. Büyüteç ve çukur ayna gibi güneşin ve bulutların keyfine tabi olan nesnelerde de her zaman işe yaramama sorunu var. O nedenle yakılan ateşi uzun süre muhafaza etmek önemli. İşi makaraya saracak olsam bir Churchill purosu yakın, ateş uzun süre idare etsin derdim. Tabii ciddi ciddi uygulanmış olan eski bir yöntem de buna çok benziyor. Eski insanlar ellerinde yanar halde ateş bulunsun diye yosun, liken falan türünde çok yavaş yanan nesneleri kullanırlarmış. Muhtemelen elinize yağ geçerse kandil yapmak da ateşi elde tutmanıza yarayacaktır.

Peki alternatifler neler?

Ağaç parçalarını birbirine sürtmek

Aklımın kesinlikle yatmadığı bir yöntem var ki o da iki ağacı birbirine sürtme yöntemi ile ateş yakmak. Yakabileni kutluyorum ancak ne ileri geri ne de bir çubuğu döndürerek ateş yakmak bence akıl karı değil.

Ben bahsini ettiğim şeyleri önceden gözlemiş olmak isterim ki desteksiz atıyor olmayayım. Ufak bir tahta çubuğu alıp bir matkap ucuna taktım ve bunu bir tahtadaki ufak bir çukur üzerinde çalıştırarak yöntemin bir derece işe yaradığını gördüm. Yani duman çıktı. Fakat bu halde bile bunu işe yarar bir şekilde kullanamadım. Bu iş o kadar beceri ve sabır gerektirmemeli. Biraz daha kolay olmalı.

Swedish firesteel - flint/steel - ferroseryum çubuk

Pürüzlü, talaş çıkarabilen bir malzemenin sürtülmesi ile bolca kıvılcım çıkaran bir metal çubuk. Survival kit resimlerinde benimkini görebilirsiniz. Gerçi onun görünüşü aşağıdakilerden birazcık farklı.

Bendeki böyle işliyor:

açıklayıcı bir link

Kullanımı:

Bu, birkaç denemeden ve uygun bir malzemenin keşfinden sonra çok kolay kullanabildiğiniz bir alet

Magnezyum blok ve içine gömülü ferroseryum çubuk

Öncekinden farkı, kıvılcım ile ilk tutuşturacağınız malzemenin magnezyum blok yontularak çıkarılan talaş olmasıdır. Yani önce yakacağınız şey üzerinde magnezyum talaşı üretir, biriktirirsiniz sonra da bunu çaktığınız kıvılcım ile ateşlersiniz. Bundan bulan olursa lütfen bana da alsın. :)

Büyüteç

Bir büyüteç ne kadar büyük bir çapta ise o kadar kolay iş görür. Buna karşılık taşınması da zorlaşır. Fresnel tipindekilerin taşınması kolaydır, çünkü yassıdırlar, hatta esnek olanları dahi vardır. Bunların büyüklerinden alıp survival kitin genişliğinde kesmek fena fikir değil hani. Ben kırtasiyelere baktım bulamadım. Ancak yurt dışında bunları bulmak kolay. Bu tipte olanları kredi kartı boyutlarında ve cüzdan içinde dahi kolayca taşınıyor. Bu büyüteçlerin sayfa ayıracı tipinde olanları da var.

Geleneksel tipteki büyütecin sapını ve çerçevesini söküp atarak kolay paketlenir hale getirebilirsiniz.

Fresnel tipindekiler:

Güneş ışığını, kolay yanan ve koyu bir nesne üzerinde toplarsanız iyi sonuç alırsınız. Geceleyin ve bulutlu havada ise büyüteç insanı üzer.  :nono:

Büyütecin en büyük avantajı tükenir bir araç olmamasıdır. Kullan kullan bitmez.  :D

Eğer bir ampul bulmuşsanız ve bunu su ile doldurabilirseniz iş görebilecek bir büyüteciniz oldu demektir.

Eğer bir meşrubat/bira kutunuz varsa bunun tabanındaki çukuru ayna gibi cilalayabilirseniz bu da eteş yakmaya yaraayabilir.

Eğer elinizde el feneri ya da oto farı bulunuyor ise lambanın ışığıı yönlendirmeye yarayan reflektör yardımıyla ateş yakabilirsiniz.

Peki ben ne yaptım?

İki survival kitte de kibrit var. Zippo kutusunun içinde bir de ufak manyetolu gazlı çakmak var. Öteki kutuyu biliyorsunuz zaten. Eğer bulabilirsem şu magnezyum bloklu zımbırtıdan alırım.

Eğer kamp falan gibi rahat bir tur için toparlanıyorsam IMCO'mu yanıma illa ki alırdım. Zippo'dan bile iyi çalışıyor. Yakması, yakıt doldurması, taş koyması daha kolay.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2017, 11:53:37 Gönderen: Eylem Cengiz »
Namık Kemal
Instagram'da ben

Muzaffer

• 133
  • Meslek: Esnaf
  • Yer: Kayseri
Güzel bir başlık olmuş. Evini sırtında taşıyanlar için her türlü eşya var maşallah =]

Hatırlatma yapayım; Sırt çantası görünümünde ki suluğu (Camelbag) ben "Aliexpres"ten aldım. Beklemediğim derecede kaliteli ve kullanışlı bir ürün geldi. Fiyatıda 10-11 $ civarı,alacak arkadaşlara tavsiye ederim.

setnogrom

• 601
  • Engin temel
    • El yapımı bıçak.
  • Meslek: Veri merkezi teknisyeni-Kesici alet üretim
  • Yer: Eyüp-İstanbul
Teşekkürler ustam ,tam takip edilecek bir konu olur bu. :2up

xx
Kainatta ölümden keskin birşey yoktur.
www.outdoorurun.com  ++  İnstagram ;  outdoorurun
1983-Kastamonu (A rh +)

Hakan Polat

• 245
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
Ben de normal sırt çantamın içine opinel çakım, çakmağım, ateş başlatıcım, bileme taşım, çakı için küçük alüminyum sigara kutusu içinde kuru ve zeytinyağlı gözlük bezlerim, alüminyum puro kutusu içinde 3 adet eti maximus çikolatam, el fenerim (hatta fenerin açılıp kapanan her yerini suya sokmuştum güvenebilmem için.) 2 adet pil ve kibritlerimi taşırım. Sorun şu ki; muhasebeciyim ve hep aynı güzergahı(otobüsle)kullanmama rağmen bunlardan birini bile almayınca eksik hissederim. Şu aralar paslanmaz çelik matara almayı düşünüyorum da... Param yok bu aralar.   8)