Bıçak Sanatı - Forum

3D Printer ile çalışmanın temel adımları

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« : 25 Mart 2017, 15:50:30 »

Öncelikle kısa kısa temel adımları saya saya başlayayım. Ayrıntılara sonra girişelim.

• Önce nesnenin kendisini 3 boyutlu bir tasarım programında oluşturmalısınız.
  • Sonra bu tasarımı 3D printer'ın komut dosyasına dönüştürmelisiniz.
  • Komut dosyasını yazıcıya yükleyip baskıyı yapmalısınız.
  • Alınan baskının çapaklarını ve baskı üzerindeki yardımcı yapıları kesmeli, tamizlemelisiniz.

Bu adımların bazılarını dışarda da yaptırabilirsiniz. Bu şekildeki senaryoları da öğrenebildiğim kadarıyla aktarmaya çalışacağım.

Önce her şeyi kendimizin yaptığını düşünerek bir anlatayım. Kendi kendimize yeteceğimiz bu senaryomuza örnek olarak kendi çalışmamda kullandığım uygulamalara göre anlatıyorum:

• https://www.tinkercad.com/ adresindeki TinkerCAD sitesi online olarak kullanabileceğiniz bir 3 boyutlu tasarım programı içerir. Bu program esasen 3 boyutlu yazıcılar içindir. Ben de bu programı kullandım. Bu siteyi PC ile açmanızı öneririm. Cep telefonları ile bu iş olmuyor.

Programda, geometrik şekilleri değiştirip birbirine ekleyerek yada bunları birbiriden çıkararak, yazı ve diğer özellikleri kullanarak tasarım yapabilirsiniz. 3D tasarım dipsiz kuyu. Ayrıntısına şimdi girmiyorum.

Bu programın "import" yani "içe aktarma" özelliği de var. Başka ortamlardaki çalışmaları da bu programa aktarabilirsiniz.

Program ile ürettiğiniz nesneye ait dosyayı dışa aktararak program ile işinizi bitirirsiniz.

TinkerCAD ile ilgili ayrıntılı bir anlatımı kendi konusunda yapmayı planlıyorum.
    [Sonra buraya konunun linkini koyarım.]

• Tasarımı 3d printer'ın anlayacağı dile Cura adlı program ile çevireceğim.

Cura'yı bu adresten indirebilirsiniz. Cura'yı Windows'ta da Linux'ta da kurabildim.
    https://ultimaker.com/en/products/cura-software/

Bu program, cisimler içeren bir dosyayı okuyan, bunu printer'da nasıl, hangi ayarlarla basabileceğinizi girdiğiniz, karşılığında da printerin hangi an hangi hareketi yapacağını çıkış dosyasına yazan bir program. Program bu çıkış dosyasını gayet basit bir şekilde karta yazmanızı sağlıyor. Dosya uzantısı .gcode şeklinde.

Bu aşamaya dair bir iki püf noktasını paylaşayım:

* 3d yazıcılarda üretim yapmak, ekleyerek üretmekten ibaret. Diğer üretim yollarında işler ürünün dışına dair ama bunda üretimde içte olanlara da hakimsiniz. 3D printerlarla hız ve ekonomi için bu ürünlerin için boşluklu olarak yapılabiliyor. Bu programda dış kabuğu ve içteki hacmi ihtiyacınıza göre yapabiliyorsunuz. Örneğin iç hacim genellikle büyük oranda boş yapılıyor. Dışta kalan kısımlar olan yan ve üst duvarlar da ayrı ayrı ayarlanabiliyor.

* Bu alette altında boşluk olan şeylerde sıkıntı var. Havada kalacak şeylerin altına sonra sökülüp atılacak geçici destek yapıları yapılıyor. Tabi bu ufak tefek taşmalarda gerekmiyor ama yana çok eğilen altı boş yerler varsa bu gerekiyor.

* Basacağınız şeyi farklı yönlerde döndürürseniz, bunu üretmeniz kolaylaşabiliyor. Örneğin bir bardağı başaşağı basmak, destek gerektireceğinden dolayı çok sıkıntılıdır, ama tabanı aşağıda olacak şekilde döndürüp de bastırırsanız destek gerekmeden üretebilirsiniz, üstelik en alt katlardaki işin kalitesindeki sıkıntıdan bardağın sadece tabanı etkilenir.

Cura ile ilgili ayrıntılı bir anlatım kendi konusunda yapmayı planlıyorum.
    [Sonra buraya konunun linkini koyarım.]

• Karta yazılan *.gcode dosyasını yazıcıdan açıp bastırıyorsunuz. Hem aynı yazıcıyı bulma olasılığınız düşük olduğundan hem de bunu aynı bir konuda yapacağımdan burada bunun da ayrıntısına girmiyorum.

Yazıcının özelliklerini bilmeniz sizin daha çok Cura programında nelere dikkat edeceğinizi etkileyecek.

• En son olarak eğer basılan üründe destekler, çapaklar pütürler varsa bunları keserek, zımparalayarak bir şekilde düzeltebiliyorsunuz.
    • Kendimiz bir yazıcıyla basamıyorsak neler yapabiliriz, o da sonraki mesajlarda.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2017, 15:52:19 Gönderen: Eylem Cengiz »
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Ynt: 3D Printer ile çalışmanın temel adımları
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2017, 17:32:24 »
Benim kullandığım printer 2500-3000 Euro falanmış. Bıçak işi ile uğraşan insanların alışveriş listesine girmek için bu iyi bir fiyat değil. Bunun gibi bir parayı değerlendirmek için bundan önce alınacak herhalde bin tane şey gelir aklımıza...

Eğer sizde yada çevrenizde bir 3D printer yoksa bile size yardımcı olacak mekanlar var.

Bu muhtemelen izleyeceğimiz en popüler yok olacak.

Türkiye'de 3D printer'ları ve sarf malzemelerini satan, bunlardan çıktı almanıza izin veren, bunların eğitimlerini veren yerler var.

Ben de bir kaç sene önce böyle bir mekana gitmiştim. Burasını diğer yerlerle karşılaştırmadım, o nedenle sizi yönlendirmiş olmayayım. Ama ne yaptığımı, neler bulduğumu paylaşayım.

3Dörtgen firmasının bir eğitimi keşfettiğim zaman yürüyebileceğim de bir mesafede olduğundan gittim konuştum, hem eğitim aldım hem de neler yapabildikleriniz gördüm. Firmanın adresi http://www.3dortgen.com/ Burası bir köşesi kafe olan, farklı teknolojideki makinelerde baskı yapan, eğitim veren, malzeme satan bir mekan.

Benim kullandığım printer'ın tipindeki makinalardan farklı makinaları var.

Örneğin bir makinaları sıvı içinde malzemeyi ışık (lazer? ) ile dondurarak şeffaf baskılar alabiliyor. Hassasiyeri yüksek ve üretilen nesnelerde destek yapmak gerekmiyor. Haliyle bu destekleri temizleme derdiniz de yok.

Bir başka makina, çok büyük ve cidden pahalı. Bu kat kat toz yığarak ve her katı yığdıktan sonra bu tozlardaki gereken yerlere mürekkep püskürtmeli yazıcıymış gibi ama yapıştırıcı püskürterek yapıyor. Yapıştırıcıdan başka ayrıca üç renk mürekkep de püskürtüyor. Dolayısıyla sadece şekliyle değil rengiyle de istediğiniz şeyi üretebiliyorsunuz. Bir büst yapmak için ideal bir tip. Bu makinada da toz biriktirmenin avantajından dolayı bir destek gerektirmeden baskı yapabiliyorsunuz. iş bitince ürünü tozun içinden çıkarıyorsunuz.

Bunlar dışında da bir çok mantıkla 3 boyutlu cisimler üretilebiliyor. Örneğin destek için aynı malzemeyi değil de suda çözülen başka bir malzeme kullanan ikinci memesi olan makinalar da var.

Metal tozunu lazerle öncekilere kaynaklayarak metal ürün üreten makinalar vardı galiba.

Printer tipleri konusu geniş, fazla uzatıp da yalan yanlış bilgi vermeye başlamayayım.

Ayrıca internette şimdi arayıp bulduğum https://www.3bfab.com/ üretim yapıyormuş.

-- o --

Böyle firmaların dışında elindeki yazıcı ile size hizmet verebilecek kişiler de var. Bu kişilere bir arada ulaşabildiğiniz bir site de var. İşi Türk usulü yüzyüze kotarmak dışında böyle internet üzerinden de insanlara ulaşmanız mümkün.

https://www.3dhubs.com/  sitesi bunu sağlıyor. Gerçi sanki bu gün baktığımda "maker" yani baskı hizmetini veren kişi sayısı azalmış gibi ama bu tür ortamlar kullandıkça gelişir. Ben paylaşayım da bereketi artsın.

Bu sitedeki erişebileceğiniz Dünya çapında bir çok maker var ve gördüğüğm kadarıyla bunların farklı baskı imkanları da bulunmakta.

Bunlardan başka daha 3D printerlar böyle yaygınlaşmadan önce, esasen çeşitli yassı malzeme için lazerle kesme ve yine lazerle bunların üstüne bir şeyler çizme hizmeti veren https://www.ponoko.com/ sitesi vardı. Bu site de sonradan farklı malzemelerle 3D baskı hizmeti vermeye başladı. Daha önce bu siteden bahsetmiştim.

--- o ---

Bu teknolojiden ve farlı alternatiflerden bahsediyorum bahsetmesine de bir çok halde fiyatlar yüksek çıkabilir. Öncelikle bana sövmeyin. :) Ben özellikle ön yargısız olarak her şeyi anlatayım ki sizin seçme şansınız olsun. Sonra da alternatifler arasından - benim saydıklarımla sınırlı kalmayarak - durumunuza en uygununu seçmeye ve tasarımı en ekonomik hale getirmeye çalışın.

Damga üretmek gibi piyasada pahalıya yaptırılabilen ama küçük olduğundan dolayı ucuza gelen ürünler uğraştığınıza en çok değecek olanlar. Ancak bir cihazın kutusunu falan yapmak gibi büyük boyutlu bir işe girerseniz çok uzun süren ve pahalı bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Alternatifleri aramayı hiç bir zaman boşlamayın.
Namık Kemal
Instagram'da ben

OnurA

• 118
  • Onur
  • Meslek: Biyomedikal
  • Yer: Izmir
« Yanıtla #2 : 25 Mart 2017, 22:28:05 »
Eğitim veren hemde kafesi olan yer bana çok yakın ilk fırsatta gideceğim çok yararlı bilgiler teşekkürler.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2017, 15:13:08 »
Bir site daha:
http://www.thingiverse.com/

Bu sitede bir çok fikir, tasarım görebilirsiniz.
Namık Kemal
Instagram'da ben