Bıçak Sanatı - Forum

Endiksiyon İle Isıl İşlem

çömez

Endiksiyon İle Isıl İşlem
« : 17 Mart 2017, 17:33:36 »
https://www.youtube.com/watch?v=1FNZBoDEbi0
 Acaba bunu kullanmakta zarar olur mu ? Olmaz ise nasıl yapılabilir zahmet olmaz ise anlatabilir misiniz ?

Huseyin KESKİN

• 574
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
Ynt: Endiksiyon İle Isıl İşlem
« Yanıtla #1 : 17 Mart 2017, 18:49:08 »
eylem usta daha iyi bilir ancak ben yeterli süre aynı ısıda kalacağını düşünmüyorum.Hem pahalı birşeye benziyor :))

Barış Ekici

• *
  • 21
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Iğdır
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2017, 19:28:55 »
https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=9491.0
Linkteki bilgileri incelerseniz, çeliğin türüne göre, belli bir sıcaklığa ulaşıp o sıcaklıkta belli bir süre tavlanması gerektiğini göreceksiniz. Eğer bunu sağlayabilirseniz bu aletle su verilmesinin diğer yöntemlerden bir farkı olacağını zannetmiyorum.

çömez

« Yanıtla #3 : 18 Mart 2017, 12:34:44 »
https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=9491.0
Linkteki bilgileri incelerseniz, çeliğin türüne göre, belli bir sıcaklığa ulaşıp o sıcaklıkta belli bir süre tavlanması gerektiğini göreceksiniz. Eğer bunu sağlayabilirseniz bu aletle su verilmesinin diğer yöntemlerden bir farkı olacağını zannetmiyorum.
Evet biliyorum , çok hızlı ısınmak sorun olur mu yada yapımını anlatabilecek var mı merak ettim .

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
« Yanıtla #4 : 19 Mart 2017, 00:24:35 »
Bu aletin yapımı teoride çok basit görünse de pratikte çok ince hesaplar gerektiriyor diye biliyorum. Elektronikle ilgili forumlarda yapilan denemeler çok detaylı anlatılmış. Bi göz atin derim. İnternete indüksiyon ısıtma yazın çıkıyor.

çömez

« Yanıtla #5 : 19 Mart 2017, 12:42:19 »
Bu aletin yapımı teoride çok basit görünse de pratikte çok ince hesaplar gerektiriyor diye biliyorum. Elektronikle ilgili forumlarda yapilan denemeler çok detaylı anlatılmış. Bi göz atin derim. İnternete indüksiyon ısıtma yazın çıkıyor.
Teşşekürler .

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #6 : 24 Mart 2017, 17:14:17 »
Endüksiyon ile ısıtma demleme süresi derdi olmayan çeliklerde iyi iş görür.

Yanılmıyorsam frekans ile oynayarak ısıtma derinliğini ayarlıyorlardı. Frekans arttıkça manyetik dalgaların nüfuz ettiği derinlik azalır. Bu sayede sadece yüzeyi ısıtmak yada daha derin bir ısıtma yapmak mümkün.

Bu frekansın artmasıyla erişilebilen derinliğin azalması konusu, denizaltıların haberleşmesindeki önemli zorluklardan...
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

çömez

« Yanıtla #7 : 04 Nisan 2017, 19:11:45 »
Endüksiyon ile ısıtma demleme süresi derdi olmayan çeliklerde iyi iş görür.

Yanılmıyorsam frekans ile oynayarak ısıtma derinliğini ayarlıyorlardı. Frekans arttıkça manyetik dalgaların nüfuz ettiği derinlik azalır. Bu sayede sadece yüzeyi ısıtmak yada daha derin bir ısıtma yapmak mümkün.

Bu frekansın artmasıyla erişilebilen derinliğin azalması konusu, denizaltıların haberleşmesindeki önemli zorluklardan...
O zaman her türlü karbon çeliğinde iş görür .

Onkanat

• *
  • 35
    • " BOYLAM " Tübitak yayınlarından bir kitabın adı neden boylam ?
  • Meslek: Elektrik Müh
  • Yer: BURSA
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2017, 23:55:36 »
Bıçak formunun doğası ve manyetik alanın davranış şekli yüzünden biraz sıkıntılı olabilir.
Bildiğiniz gibi asimetrik olan bıçak göreceli olarak kalın bir sırt ve keskin bir ağıza sahip tir.
Manyetik alan ise keskin kenarları ve malzeme dış yüzeyinde dolaşmayı pek sever.
Bıçak namlusunun tamamını su verme ısısına ulaştırdığınız sırada kesme ağzını eritmiş olabilirsiniz.

Sanayi uygulamalarında daha çok ıslah edilmiş yada edilmemiş çeliklerde yüzey sertliği için kullanılır
oldukça hızlı bir yöntemdir.
"İşleyen demir ışıldar"
"Alet işler el övünür"
"Demir tavında dövülür"

çömez

« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2017, 15:59:58 »
Bıçak formunun doğası ve manyetik alanın davranış şekli yüzünden biraz sıkıntılı olabilir.
Bildiğiniz gibi asimetrik olan bıçak göreceli olarak kalın bir sırt ve keskin bir ağıza sahip tir.
Manyetik alan ise keskin kenarları ve malzeme dış yüzeyinde dolaşmayı pek sever.
Bıçak namlusunun tamamını su verme ısısına ulaştırdığınız sırada kesme ağzını eritmiş olabilirsiniz.

Sanayi uygulamalarında daha çok ıslah edilmiş yada edilmemiş çeliklerde yüzey sertliği için kullanılır
oldukça hızlı bir yöntemdir.
Aradığım cevap buydu ,sanırım  bıçağın ağzı tam açılmıyor ısıl işlemden önce .

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2017, 16:08:47 »
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Onkanat

• *
  • 35
    • " BOYLAM " Tübitak yayınlarından bir kitabın adı neden boylam ?
  • Meslek: Elektrik Müh
  • Yer: BURSA
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2017, 22:25:03 »
Adamlar yapmış ama:

Bkz.: http://www.hengxinkeji.com/induction-hardening-knife-75-80.html#.WOTrm3qpcRs

Eylem bey çok yaşayın
tamda anlatmaya çalıştığım durumu özetleyen bir resim bulmuşsunuz.
"İşleyen demir ışıldar"
"Alet işler el övünür"
"Demir tavında dövülür"