Bıçak Sanatı - Forum

Termokupl

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Termokupl
« : 15 Nisan 2011, 14:22:41 »
Termokupl

Termokupl, en basit haliyle farklı metalden yada alaşım ile üretilmiş iki telin uçlarının birleştirilmesiyle elde edilir. Birleşimin olduğu noktadaki sıcaklığın iki ucun olduğu noktadaki sıcaklıktan daha farklı olması durumunda iki uç arasında bir gerilim ölçülür. Bu da her sıcaklık farkı için bellidir. Yani bir tarafı 25C'lik oda sıcaklığında olan termokuplu fırına sokarsanız ve voltmetre ile iki uç arasında ölçtüğünüz gerilim 1000C'ye karşı geliyorsa fırının sıcaklığı 25+1000=1025 derece Celcius'tur.

Gerilim farkı nasıl oluşur?

Uzun bir telin iki ucu birbirinden farklı sıcaklıkta ise bu iki uç arasında gerilim farkı oluşur. Yani bakır bir telin bir ucu 5 diğer ucu 15 ise bu iki uçların gerilimleri birbirinden farklı olur. Ancak siz bunu böyle ölçemezsiniz çünkü bu iki uca bağlayacağınız tellerin sıcaklığı da sonucu etkileri işler karışır. Bunun yerine iki farklı tipte teli bir taraftan değdirirsiniz. Bu noktadaki ucun gerilimi diğer taraftaki iki uca doğru gittikçe sıcalıktan dolayı değişir ama iki metalde bu değişim aynı olmadığından dışardaki iki ucun arasında bir gerilim farkı oluşur.

Termokupl ile çalışan ölçüm aygıtları

Termostat ve profil kontrolör devreleri hem termokupl'daki gerilimi ölçüp sıcaklık farkını hesaplarlar hem de içlerindeki oda sıcaklığını ölçmeye yarayan ikinci bir sensör vardır. Bu sıcaklığın termokupl'un fırının dışında kalan ucu ile aynı olacağı varsayımıyla fırının içindeki gerçek (aslında mutlak demek gerek) sıcaklığı gösterirler.

Bir izolatöre geçirilmiş termokupl

Farklı termokuplları ayırt edebilmek için:

Ref.:http://www.thermo-electra.com/en/Products/Technical%20information/165-Thermokoppel%20kleurcode

Bu da bir alternatifi:

Ref.: http://www.ameetcorporation.com/thermocouple_cable_colour_code_chart
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
Ynt: Termokupl
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2013, 02:02:00 »
Farklı termokupl tiplerine dair sıcaklık-gerilim eğrileri:

(Bkz.: http://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AThermocouple_voltages.PNG)
Namık Kemal
Instagram'da ben

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2014, 13:51:59 »
Eylem abi senin direktiflerin doğrultusunda yurtdışından ısı ölçeri sipariş ettim biraz problemli de olsa geldi. artık yavaştan brülörlü gaz ocağı yapımına başlayacam. Ama sormak istediğim K tipi termokulpu (cihazın üzerinde gelen değil başka sipariş edecem) ocağın içine direk alevi görecek şekilde mi monte etmek mantıklı, kılıf içine yerleştirmek mi mantıklı? kılıf içine terleştirirsek kılıfı nasıl bi malzemeden yapmalıyız?

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9430
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2014, 14:10:20 »
Sizdeki yukarıda fotoğrafı olan termokupl kadar da çıplak olmayabilir. Eğer benim verdiğim fotoğraftaki gibi çıplak tel değil de arka tarafı vidalı falan olan paslanmazdan bir çubuk şeklindeyse termokupl zaten bir kılıf içinde demektir. Termokuplu koyacağınız yerin sıcaklığının bıçağın duracağı yer ile benzeşmesini ve ocağa brulörün vurduğu noktanın direkman arşısında olmamasını öneririm.
Namık Kemal
Instagram'da ben

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2014, 21:44:08 »
Anladım abi. Çok sağol. Birde normal pürmüzlerden pek randıman alınmıyor sanırım, sitedeki brülörle ilgili olan konunun da resimleri gözükmüyor, gaz brülörü ile ilgili detaylı bikaç resim varmı sende?