Bıçak Sanatı - Forum

Kamp alanı tavsiyeleri

borakent

• 526
  • Meslek: Psikolojik Danışman
  • Yer: Antakya
Kamp alanı tavsiyeleri
« : 09 Aralık 2016, 00:28:30 »
Bu konuda forumun çok güzel bir veri tabanı yaratabileceğini düşündüğümden konuyu açmak istedim. Kamp alanı mevzusu çok değişkenli olduğundan ötürü aslında halledilmesi zor bir konu. Ulaşım, güvenlik, su, konaklamaya uygunluk gibi temel konularla birlikte; sakinlik, doğal güzellik vb gibi kamp yapmaya motive edecek başka hususların da göz önünde bulundurulması gerekiyor.
http://www.bizevdeyokuz.com/en-iyi-kamp-alanlari/

Sürekli böyle listeler görüyorum. Çoğunu aklıma yazdım, kamp mazlemesi tedariği ve ulaşım sorununu çözdükten sonra sırayla gitmek istiyorum.

Forumdaşların tavsiye edebileceği kamp alanları nerelerdir? Kişisel olarak özellikle İstanbul'a yakın ve toplu ulaşımla ulaşılabilecek yerler hakkında tavsiyelere daha çok ihtiyacım var.

Erdem Kırca

• 859
  • Meslek: İşçi
  • Yer: Kocaeli
Ynt: Kamp alanı tavsiyeleri
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2016, 01:34:27 »
Çanakkale'ye giderseniz gökçetepe ye gidin fakat paralı olan kamp alanı değilde yan koyları tercih edin daha temiz ve sakin tek sorun wc ama heryer orman :) İzmit kefken kerpe yazın çok aşırı kalabalık olur ben çok tavsiye etmem ama başta dediğim gibi Saros ve çevresi çok daha bakir....
Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok. Ne elbiseler gördüm içinde insan yok. Mevlana

mustafaramazanoyar

• 808
  • Bende kesin karbon eksikliği var :)
  • Meslek: Arkeolog, Boulderer
  • Yer: manisa/salihli
« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2016, 09:07:21 »
Uşak ta Ulubey Kanyonu var  kamp alanı beleş birkaç yengeç dışında hiçbir problem yok  :) sakinlik görsellik bakımından mükemmel yer  . Uzun yürüyüş parkurları  tırmanış için uygun kayalıkları ve antik kentleri içinde barındıran kamp alanının yanın geçen yer yer 2.5 m derinliği olan nehirde var .
Hakuna Matata

rockes

• 112
  • Meslek: CNC Torna Operatörü
  • Yer: Eskisehir
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2016, 11:37:17 »
geçtiğimiz yaz muğla akyakadaki kamping deydim ilk kampım olacağı için kamping tercih ettim memnun kaldım ancak birşeyler eksik hissettim
ateş yakıp çayımı demleyemeyince filan içime sinmedi.
birdahakine eğer eskişehir yakını gidecek olursam
bozcaarmut gölü 
domaniç ile inegöl arasında bi göl var orası
yenisofça köyü
yada alpu uyuzhamam (terkedilmiş boş hamam) tercih ederdim. :D
uzaklaşıcak olursam olimpos u merak ediyorum galiba oraya giderim
Ekrem TURAN 91/ESKİŞEHİR

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.

mehmet_

• 1007
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2016, 15:30:31 »
Kamp alanı seçerken en önemli konulardan birisi de güvenlik. Özellikle ormanlık alanlar için ayı, domuz, kurt, tilki gibi yırtıcı hayvanların varlığına dikkat edilmeli. Ama bugüne kadar türlü türlü yerlerde kamp yattım, kiminle çadırla kiminde sadece uyku tulumu ile... iki ayaklı hayvanlar kadar tehlikelisini görmedim.
I stopped explaining myself when I realized people only understand from their level of perception.

https://www.instagram.com/atolye_dervis/

Murat AKIN

• 609
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2016, 21:51:06 »
geçtiğimiz yaz muğla akyakadaki kamping deydim ilk kampım olacağı için kamping tercih ettim memnun kaldım ancak birşeyler eksik hissettim
ateş yakıp çayımı demleyemeyince filan içime sinmedi.
birdahakine eğer eskişehir yakını gidecek olursam
bozcaarmut gölü 
domaniç ile inegöl arasında bi göl var orası
yenisofça köyü
yada alpu uyuzhamam (terkedilmiş boş hamam) tercih ederdim. :D
uzaklaşıcak olursam olimpos u merak ediyorum galiba oraya giderim

Sondan başlıyayım:

Olimposta  Çavuş köy tarafı ihtiyaç karşılama açısından uygun.
Ağaç evler tarafı kafa dinlenmesi açısından güzel.

Eskişehir tarafında sıcak aylar dışında sakar vadisi.

Çok bilinmeyen bir yer: sıcak yaz aylarında kirazlı suyu güzeldir hemde suyu sağlık için (böbrek kumları) uygundur.

Dağ yürüyüşü seviliyorsa ayrı bir donanımla çıkılacak Hasan Dağı, Erciyes ve karadeniz yaylaları uygundur.

Aslında keyif alınabilecekse Yurdumuzun her yerinde kamp için bir yer bulunulabilir, yeterki iyi gözle bakalım.

sagirbilal

• **
  • 220
  • Meslek: değirmenci
  • Yer: izmir
« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2016, 13:18:25 »

Aslında keyif alınabilecekse Yurdumuzun her yerinde kamp için bir yer bulunulabilir, yeterki iyi gözle bakalım.

ustam bu kelimeye şapka çıkarıyorum. :2up

rockes

• 112
  • Meslek: CNC Torna Operatörü
  • Yer: Eskisehir
« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2016, 14:21:00 »
bu arada kamp map turkey isimli androıd uygulama sayesinde kendinize en yakın kamp alanlarını bulabilirsiniz. reklam gibi oldu ancak guzel bi uygulama
Ekrem TURAN 91/ESKİŞEHİR

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.

borakent

• 526
  • Meslek: Psikolojik Danışman
  • Yer: Antakya
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2016, 23:02:56 »
Çok değerli bilgiler çıkıyor. Bu yönde bir etkinlik bile planlanabilir ileride forumca. Katılanlardan biri olacağım kesindir.  :2up

snaemete

• *
  • 5
  • Meslek: satış
  • Yer: ankara
« Yanıtla #9 : 14 Aralık 2016, 08:55:09 »
Benim ailemle beraber gittiğim kamp alanları ; Bolu Yedigöller , Bolu Aladağ , Kızılcahamam Şahinler , Güdül Sorgun Yaylası .

FATİH OUTDOOR TEAM

• 373
  • Meslek: Pas bizim işimiz.KTL
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #10 : 14 Aralık 2016, 09:59:03 »
Merhaba Arkadaşlar,
Bu tür konuların açılıyor olması ve ''bu konuların burada olmaması gerekir'' diye söyleyip kapatılmaması gerçekten sevindirici.
Akadaşlar bu konuyla ilgili bir kaç program yapacağım ama biraz havaların ısınması lazım. Eğer buradan arkadaşlar toplanıp bıçak yapalım derseniz onunda programını yapabiliriz. Bu program gunlerce yayında kalır.

efsome

• *
  • 6
  • Efe
  • Meslek: şimdilik işsiz
  • Yer: istanbul-adana
« Yanıtla #11 : 14 Aralık 2016, 10:53:26 »
selam, havalar ısınmaya başladığında ben de kampınıza katılmak isterim. Kaliteli olmasa da bir çadırım var, uyku tulumum ve uygun bir sırt çantam yok. onları da o zamana kadar ayarlarım.

orkunaydin350

• *
  • 1531
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #12 : 16 Mart 2020, 16:40:26 »
Ben de forumun kampçıları arasındayım. Ama ben evlendikten sonra kamp işlerine başladım, dolayısıyla yoğun olarak camping tesislerini tercih ediyorum.

Şimdiye kadar gittiğim ve tavsiye edebileceğim yerlerin başında Erdek Ant Camping geliyor. TR'de bildiğim kadarıyla ADAC üyesi tek tesis. Her gittiğimde illa yabancı plakalı bir motosiklet yada karavan görüyorum. Dev çam ağaçları arasında denize sıfır bir yer. Mutfak, buzdolabı, ocak, banyo, duş, ve elektrik hizmeti ücretin içinde. Akşam 7'den sonra free interneti de açıyor. Gündüz açmamasının sebebi ise doğada gezin, kitap okuyun, denizde yüzün diye. :D Sahibi Ahmet abi eski dağcılardan olduğu için doğaya önem veren biri. Çöp ve gürültü konusunda çok hassas. Yan komşunuzu rahatsız edebileceğiniz bir müzik yada çok fazla aydınlatıcı ışık açarsanız hemen gelip uyarıyor. Disiplinli bir yer, kimse sizi rahatsız edemiyor. İçeride yiyecek-içecek satılmıyor. Hemen yakındaki köylerin esnafından alışveriş yapın diye yönlendiriyorlar. Burası güzelmiş, haftasonu bir kahvaltı yapıp gidelim olmuyor. Gündelikcileri almıyorlar. Öğlen 12'de bile ağaçlar tesisin bir çok kısmını gölge ile kapatabiliyor. Ağaçlar nizami şekilde dikilmiş gibi zaten. Çam ağaçları dibinde uyumak harika bir duygu. Bu tesisi o açıdan çok beğeniyorum.

Hemen bitişiğinde ise Ahmet abinin kardeşine ait olan fakat işletmesini öğretmen bir çiftin yaptığı Kapıdağ Camping var. Aynı ağaçların devamı burada da var sadece aradan bir tel çit geçiyor. Burayı genellikle uzun dönem kampçılar, yerleşik hayata geçmiş pansiyoncular tercih ediyor. Çoluk çocuk gürültüsü epey fazla olur, arabalarını çadırlarının yanına çekmek isteyen dayılar görebilirsiniz, naylon branda ile çadırına veranda yapan dayılar görebilirsiniz. :)) O açıdan pek camping kafasında bir yer değil.

Cunda Ada Camping, kamp tesislerinin 5 yıldızlısı gibi birşey. 8) Buraya senede bir kez falan gidebiliyoruz. Hem Bursa'ya nispeten uzak hem de konaklama ücretleri diğer yerlere göre biraz daha yüksek. Aynı şekilde Mutfak, tüp, WC, duş, elektrik hatta deniz kenarındaki şezlong+şemsiye bile ücrete dahil. Sadece buzdolabı isterseniz extra fark istiyorlar. Kendi restoranı ve barı da var. Kendiniz yemek yapmak istemiyorsanız buradan hazır yiyip içebilirsiniz. Zaten haftasonları sadece kahvaltıya gelenler de oluyor. Kız kıza takılan guruplar, erken saatlerde güneşin doğuşunu selamlayan ablalar, biz mangalımızı yakamadık diye gelip yardım isteyen hatunların genellikle tercih ettiği mekandır. ;D Denizi, manzarası, kumu gayet güzel. Ama çadırlar için doğal bir gölge alan yok. Sazlıklardan yapay gölgelik yapmışlar. Onların altına çadırınızı kurabiliyorsunuz. Her çadır için seyyar masa sandalye var. Kendiniz masa sandalye taşımanıza gerek yok. Çadırcı değilseniz bungalov evler de var. Cunda'ya yakın olanların en az bir kere görmesi gereken bir yer.

Bozcaada Ada Camping zeytin tarlasından hallice bir yer. :D Geçen sene gitmediğimiz için güncel fiyatlarını hatırlamıyorum ama Cunda Ada Camping kadar pahalı değildi. Genelde öğrencilerin ve gençlerin tercih ettiği bir yer. Tuvalet, duş, ortak noktada priz gibi imkanlar var. Tesisin çok bir doğal güzelliği yok. Geniş ve şirin bir bahçesi var. Deniz için 5-10 dk. kadar yürümeniz gerekiyor. Sonrasında sahipsiz bir kumsala çıkıyorsunuz ağaçlar arasından. Şezlong, şemsiye gibi hizmetler yok. Zaten tesisle ilgisi olmayan boş bir koy. Yakın olduğu için bu tesiste kalanlar genellikle bu koyu tercih ediyor. Bozcaada'nın suyu soğuk olduğu için, üstüne bir de bu derece imkansızlıklar olunca ben pek keyif alamamıştım. Sırf Günbatımı diye tabir edilen rüzgar gülleri için gittiğim Bozcaada'da kalmak için tercih ettiğim bir yer.

Şirince Kayserkaya Camping mevki olarak güzel bir yerde, Matematik Köyü'nün hemen yanında doğal güzelliği ve manzarası iyi olan bir tesis. Duş, WC, lavabo hizmeti olan ve ortak noktada elektrik prizleri olan camping tesisi. Şirince köyünü yada Matematik Köyü'nü gezmek için giderseniz kalabileceğiniz bir yer. Özellikle kamp yapmaya giderseniz yanınızda masa-sandalye götürmelisiniz ve muhtemelen çok sıkılırsınız. Denizle bir alakası yok ama küçük bir havuzu var.

Bolu Yedigöller nihayet tactical pantalonumu giyip, kemerime bıçak kılıfını takabildiğim ilk kamp alanı. :D Sosyal tesislerden ve şorttan kurtulup doğada kamp yapmaya yaklaştığım ilk yer burası. Aslında bir milli park ve içeride devriye gezen güvenlikler var. Tabi park o kadar büyük ki, güvenlikleri ancak günde 1 kez görebilirsiniz. Hafta sonları dehşet kalabalık oluyor. Otobüslerle akın akın gelen ve çadırların aralarında gezen emekli teyzelerden fırsat bulursanız kafa dinleyebilirsiniz. Şiddetle hafta içi gidilmesini öneririm. Göllerin etrafı ağaç trabzanlarla çevrili. Balkon gibi alanlar yapmışlar. Doğal güzelliği harika. Eğer fotoğrafa meraklıysanız ve göl üzerinde rengarenk yapraklar görmek isterseniz mutlaka sonbaharda gitmelisiniz. Uyarayım feci soğuk oluyor. Park içinde sadece tuvalet var. Başka bir imkan yok. İçme suyunuzu bile stoklu götürmelisiniz. Güvenlikler geldiğinde ateşe biraz söyleniyorlar. Tamam deyip gönderdikten sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. O gün içinde tekrar görmezsiniz. Ulaşım biraz sıkıntılı, yolu kötüydü. O yol üzerinde bir maden işletmesi var ve kamyonları yüzünden yolun uzunca bir bölümü toz toprak. Ama her türlü olumsuzluğa ramen doğal güzelliğiyle harika bir yer.

Benim deneyimlediğim yerler kısaca buralar. Sizin de buralara yada Bursa'ya yakın bir yere kamp için gelme fikriniz olursa mutlaka haberleşelim. Bütün kış havaların düzelmesini ve kamp yapabilmeyi bekledim. Bol bıçaklı, bol sohbetli ve eğlenceli bir kamp olur diye düşünüyorum. :2up