Bıçak Sanatı - Forum

bıçak yapımında kullanılan çeliklerin ısıl işlemleri hakkında

murat güleç

• 1029
  • Yer: Ordu
herkese merhaba. bıçak yapımında kullandığımız çeliklerin ısıl işlemleri ile ilgili bir öneride bulunmak istiyorum. malumunuz bıçağı bıçak yapan en önemli faktör ısıl işlem. bu konuda toplu ve doğru bir bilgiye ulaşabileceğimiz başlıklar olması çok faydalı olur diye düşünüyorum. mesela karbon çelikleri. bunların içerisinde çokca kullandığımız ck67, ck75, ck101 gibi konular açılıp sadece konu başlığında yazılı olan çelik hakkında temel bilgi, ısıl işlem yapılacağı ortam, sıcaklık, demlenme süresi, su verme ortamı, meneviş gibi bilgilerin var olduğu konuların olması yönünde. bu sayede kullanılmak istenen çeliğin ısıl işlem bilgilerini tek başlık altında bulabilme imkanımız olacaktır diye düşünüyorum. ne dersiniz?

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
  • Meslek: dis hekimi
  • Yer: istanbul-besiktas
Tüfek icat oldu mertlik bozuldu
Ali Rusen ( ya da Koroglu ) 16,yy

murat güleç

• 1029
bunun gibi mi ?
http://ajh-knives.com/metals.html

evet bunun gibi. benim aklımda olan bu bilgilerin tek sayfa halinde olması değilde çelikleri tane tane ayırıp konular oluşturarak yoruma açık hale getirmek. mesela ck 67 hakkında ön bilgilerin başta olması altında da üyelerin yaşadığı sorunları, ustalarımızın çözüm önerileri gibi devama açık şekilde olmasıdır.

Konunun açılıp söylediğin şekilde gelişmesi için öncelikle o konuyla ilgili bir talep olması gerekir. Ancak bir talep gelir ve ardından da oluşan/oluşacak sorunlarla ilgili veya yöntemlerle ilgili herkes eteğindekini döker. Sanki doğrusu böylemiş gibi geliyor. Zaten bir çelik tipiyle ilgili bir konu açıldığında neredeyse böyle oluyor, diğer türlü sayamayacağımız çoklukta çelik tipi var bunların yüzde birini bile detaylandırmaya çalışsak kafa yapar.

murat güleç

• 1029
Konunun açılıp söylediğin şekilde gelişmesi için öncelikle o konuyla ilgili bir talep olması gerekir. Ancak bir talep gelir ve ardından da oluşan/oluşacak sorunlarla ilgili veya yöntemlerle ilgili herkes eteğindekini döker. Sanki doğrusu böylemiş gibi geliyor. Zaten bir çelik tipiyle ilgili bir konu açıldığında neredeyse böyle oluyor, diğer türlü sayamayacağımız çoklukta çelik tipi var bunların yüzde birini bile detaylandırmaya çalışsak kafa yapar.
ustam sizde haklısınız. yeterli talep olmayınca konu açmanın anlamı yoktur. dediğiniz gibi çok fazla çelik tipi var. hepsini detaylandırmak mümkün değil. ama şuan bizlerin çokca kullandığı çelik tipi aşağı yukarı iki elin parmakları kadardır diye düşünüyorum. saygılar.