Bıçak Sanatı - Forum

Doğadaki insan'dan dövme bıçak...

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Ynt: Doğadaki insan'dan dövme bıçak...
« Yanıtla #40 : 16 Ocak 2014, 04:42:10 »
Sanırım tam adı Alper TÜFEKÇİ, face'te yaptığı bir kaç işi gördüm.
Bir şeyler yapmaya çalıştığı aşikar ama ne kadar muktedir olduğu yoruma açık, 

Benim asıl garipsediğim böyle bir ustanın nasıl olur da bu forumdan haberi olmaz! yada bu foruma neden üye olmaz!  ::)

Foruma 2010 Ekim'inde katılmış bir Alper Tüfekçi var. Ancak 2013 tarihli gazetedeki röportajda
"Damascus (Şam çeliği) çelik kullanıyoruz. Çelik iki farklı çeliğin ekmek hamuru gibi yorulmasından sonra oluşuyor. Türkiye’de bunu bilen yok. Daha yeni yeni öğrenilmeye başlanıldı."

demesinden dolayı bu ustanın bıçaksanatında ve cebehane'de bakınmadığı kanısına vardım. Ne de olsa Gökhan, Sefa, ve Durukan ilk olarak damascus yapalı beri çok yıl geçti.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #41 : 16 Ocak 2014, 11:41:35 »
sırf merakımdan izledim şu 16. bölümü

Ustamız tüm bildiklerimizi bir anda sıfıra indirdi helal olsun yanlış öğrenmişiz  :2up :2up :2up :2up :2up :2up :2up

ustat ben cıraklıktan ıstıfa edıyorum herseyı yanlıs ogretmıssın ben karbon celıklerının sırrını cozdum 260 270 derecede kor kızılının otesıne gectımı( artk nasıl gecıcekse ) verecem suyu pardon yagı sonra agızları bırbırıne surtup menevis yapıcam bırbırını kesmıyosa dırek cumhurbaskanımıza   :D :D

Salim Türk

• *
  • 6972
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #42 : 16 Ocak 2014, 12:36:50 »
Isıl işlem konusunda yazılanlara yorum yazamıyorum ama bende Eylem usta ile aynı yerde takıldım kaldım aslında. İyi niyetli düşünmek istiyorum. Ustaların ve bu işi takip edenlerin dışında bilen yok demiştir diye umut ediyorum. 

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #43 : 16 Ocak 2014, 12:50:55 »
Ben de iyi niyetli yaklaşıyorum. Yine de reklamın iyisi kötüsü olmak diye düşünmek gerekiyor. Ne kadar tanıtılırsa o kadar iyi.
Okinawian

gökhan bakla

• 2619
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #44 : 16 Ocak 2014, 13:09:22 »
Neyse o bizi tanımasa da, bu vesile ile biz onu tanımış olduk ;)

Salim Türk

• *
  • 6972
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #45 : 16 Ocak 2014, 13:16:14 »
Aynen bahane ile tanımış olduk. Umarım forumda aramızda olur. Ayrıca yazıyı yorumlayanların da hatası olabilir. Bu işi yeterince bilmeden araştırmadan böyle yazılar yazılırsa bir çok şey hatalı yansıtılabilinir. Daha önce de belgesellerde ve yazılarda örneğini gördük maalesef.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #46 : 16 Ocak 2014, 14:11:05 »
Foruma girmemesini usta-çırak zincirinde yetişip çoktan ustalığa varmış olması bir yere kadar açıklayabilir. Çok şeyi bilen kişi için forum daha az bilgi vaadeder, ya da usta öyle düşünür. Geleneksel ustaların atölye ekipmanı da zamanla fazla değişmediğinden el alışkanlığı bu aletlerin kullanımının devamını getirir ve yeni alet araştırmasına girme gereği de azalır. Yatağanlı ve diğer eski ustaların taş motorunu bırakıp şerit zımparaya geçme eğiliminin kuvvetli olmaması gibi.

Eski ustalığın getirisi olarak, ortalama bir avcının anlayacağı bir ifadeyi kullanmayı tercih etmiş o yüzden de ağzı sürtme sözünü etmiş olabilir diye düşünüyorum. Aklıma daha akılllıca ve onarılabilir/saklanabilir test yöntemleri gelmeden önce ben de ağzı ağza vurmuştum ama tabi cahillik ile karışık vandalizm de vardı. Şimdi ise ısıl işleme olan yatırımın dibine vurmuş durumdayım. O yüzden testi bile bundan sonra ancak atölyedeki yorgunluğun üstüne şişinmek için yaparım.

Ustanın sıcaklığı da çeliğin rengiyle belirlemesi yine anormal bir hal değil. Ha renkleri adlandırırken kelime seçimi tam doğru olmayabilir ama zaten bu noktada işi ustanın gözü yapıyor.

- o -

Bunu hayatı idame konusunda katkım olsun diye söylüyorum. Ustalara saygımız sonsuz:

Aslında keşke izleyicinin %99.9'unun hayatta temin etmeyeceği/bulamayacağı bir lama ile bıçak yapmaya girişmek yerine daha basit bir örnek verselerdi. Hayatta kalma ve doğaya uyum basitlikten ve süper kestirme yollar seçmekten geçer.

Malzeme olarak şunları bulsalar yeterdi:
- Bir çekiç,
- Örs niyetine bir hurda parçası ya da bir balyoz başı,
- Hem bıçağın kendisine dönüşecek, uzunluğuyla kısaç kullanma ihtiyacı bırakmayacak uzun, en inceden iki tık kalın bir inşaat demiri.
- (doğal olarak) bir de körük. Tabi bu da yoksa ateşi iyice beslersiniz demiri iyi kötü döversiniz. Zaten bu tarifimde su verme de yok, o yüzden doğru renge tam çıkmasanız da fark etmez.

İnşaat demiri iyi bir bıçak olamayacak bir materyal olmasına rağmen "kötü" bir bıçak olamayacağını kimse söyleyemez. Mesele doğada hayatta kalmak ise kimsenin bu demire burun kıvırabileceğini sanmam. Bıçağın ağzını da kalınlığı sıfıra yaklaştıracak kadar sıcak dövüp sonra bıçak soğukken çok sayıda küçük vuruşla ağzın kalınlığını sıfırlarsanız o haliyle bile çok kaba, yırtarcasına kesen bir ağzınız olur.

Sonraki adımda da doğa uzmanımız doğadan biley taşı seçmeyi ve bunu hazırlamayı, kullanmayı gösterirdi misler gibi olurdu.

Haa, sapın nasıl yapılacağını söylemeyi unutmuşum.

Kısıtlı koşullarda uydur-kaydır bir bıçak sapı yapmak:

- hiç yapmamak  ;D
- Sapın gizli kuyruğunu bir mısır koçanına iteleyivermek  ;)
- bez vb. sarmak
- bıçağın kendisiyle yontulmuş bir dala bıçağın ateşte kızdırılmış kuyruğunu sokmak.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

tamahagane

• 438
  • Meslek: Serbest
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #47 : 16 Ocak 2014, 14:11:33 »
facebook ta şeyhoğlu bıçak olarak arama yaparsanız çok güzel çalışmaları var.ayrıca UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Taşıyıcıları listesine, 2013 yılında da Kültür Bakanlığı Altın Zanaatkarlar listesine girmiş.ben yakından tanıyorum cumhurbaşkanı,orman bakanı ve arap krallarına yaptığı bıçaklar var.

Facebook sayfasını 1 yıldır takip ediyorum. Orjinal tasarımları var genelde D2 kullanıyor, son dönemlerde damascus modeller yaptı. Fotoğraflarda el işçiliği iyi gibi görünüyor.

tarpoon

• 4739
« Yanıtla #48 : 16 Ocak 2014, 15:21:19 »
bırde şu yönden bakalım. röpörtajı yapmış olan kışıler genelde tam olarak söylenenı yansıtmazlar.  süsleyıpte sunarlar okuyucuya .

ayrıca damastlar pakıstan malı gıbı gözukuyor  :)  ve bu malların bır çoğu doğru düzgün sertleşmıyor bıle. gecende bır tane ıthal damasttan bıçak yaptım sertleştırene kadar üç kez su verdim .
 istedığım gıbı olmayınca hurdalığa gıttı. özgürün bana hedıye ettığı damasta su verdım menevişsiz şekılde resmen  cam şişeyi çiziyor.

bır ara bende takıp ettım işlerını , ancak şunu söylıyeyım  forumumuzda gerek bılgı gerek işçilik olarak , çok üstün ustalarımız var ;)
“ İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır ”    :)

tufan

• 1180
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: kırklareli/ lüleburgaz
« Yanıtla #49 : 29 Mart 2014, 20:00:21 »
Doğadaki insan serdar kılıç 23.bölümde  bıçak kabzası yapıyor

http://trthaber.tv/videogaleridetay/13
Eğer bir örs isen kendini sabit tut,eğer bir çekiç isen zamanında vur. ( G.Herbert)

ozan191

• 171
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #50 : 29 Mart 2014, 20:30:19 »
Doğadaki insan serdar kılıç 23.bölümde  bıçak kabzası yapıyor

http://trthaber.tv/videogaleridetay/13
Paylaşım için teşekkürler çok güzel bir video ray mearsin tamamen aynısı bile olsa güzel bir iş olmuş

Osman Kurt

• 6269
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #51 : 29 Mart 2014, 21:14:44 »
Kullandığı reçine kehribar olacakmış kehribarın 25metre yer altında 1 milyon yılda oluştuğundan habersiz  :D
Birde bıçak dövmeden sonra tam kabzaydı ne ara gizli kabzaya dönüştü  8)
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

tatenkof

• Alemde Şer Oğuzda Er Tükenmez.
  • 1326
  • Alper Çırpar
  • Meslek: İngilizce öğretmeni
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #52 : 29 Mart 2014, 21:16:31 »
Kullandığı reçine kehribar olacakmış kehribarın 25metre yer altında 1 milyon yılda oluştuğundan habersiz  :D

Güzel tespit.

tufan

• 1180
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: kırklareli/ lüleburgaz
« Yanıtla #53 : 29 Mart 2014, 22:41:07 »

Zaten  1 milyon yıl sonra diyecekti montajda kesmişler :)) :)) :))
Eğer bir örs isen kendini sabit tut,eğer bir çekiç isen zamanında vur. ( G.Herbert)

olcay81

• *
  • 43
  • Meslek: memur
  • Yer: sakarya
« Yanıtla #54 : 15 Eylül 2014, 19:01:01 »
arkadaşlar alper abiyle görüştüm.forumda yazılanları okumuş ve oda şaşırmış.
gazeteci gelip 1-2 soru sorup gitmiş gerisini kendisi süslemiş eklemiş (200-230 derece,damascus vs) makaleyi doldurmuş.orada söylediklerimin çoğunu gazeteci yazmış diyor.  ayrıca damascus konusunda da : ben bilen yok demedim az bilen var dedim ancak gazeteci o şekilde yazmış dedi...

olcay81

• *
  • 43
  • Meslek: memur
  • Yer: sakarya
« Yanıtla #55 : 15 Eylül 2014, 19:02:42 »
orada yazılanları Alper abi adına fazla dikkate almayalım

merter

• 374
  • Meslek: elk teknikeri
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #56 : 15 Eylül 2014, 21:33:48 »
Alper bey'i tanıyorsanız foruma katılmasını sağlayabilirseniz forum çok şey kazanacaktır eminim.Bu gibi ustalar bildiklerini ve yeteneklerini pek paylaşmak istemiyor sanki.

Bıçakali

• *
  • 20
  • Meslek: Çırak
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #57 : 09 Şubat 2016, 02:06:05 »
Alper bey'i tanıyorsanız foruma katılmasını sağlayabilirseniz forum çok şey kazanacaktır eminim.Bu gibi ustalar bildiklerini ve yeteneklerini pek paylaşmak istemiyor sanki.
Geçen seneki konuya tekrar yazmam ortalığı karıştırmak gibi görünebilir fakat öyle değil ben Alper ustanın çırağıyım Alper Abimin foruma girmemesinin nedeni bazı değişik kafa yapısındaki insanlar. 200 derecede şu verme işleminin olmayacağını az çok bıçakla uğraşan herkes bilir. Olcay abimin yazdığını da dikkate almayarak bu işi uzatıp gazetecinin kendi uydurma yazısını Alper Abiye lanse ederek belaltı vurmaya çalışanlar onun foruma uzak kalmasını sağlıyor. Ben forumdayım artik gerek duyulursa Alper abi ile forum arasında bağ kurabilirim.
Bıçakçı çırak Ali

« Yanıtla #58 : 09 Şubat 2016, 02:15:48 »
Siz o kişilerden rahatsız olmayacakmısınız ?

Kutsal

• 2114
  • Meslek: Çırak-48
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #59 : 09 Şubat 2016, 06:11:16 »
Yazacaklarim forumu degil, sadece beni bağlar.
Ben bu Forumla tanıştığım günden beri, çelikle uğraşanin celik gibi karakteri olduguna/olacagina, sagini solunu oynatmayacagina inaniyorum.
Bu konunun artik karşılıklı nezaket sınırlarını fazlasıyla zorladigini düşünuyorum.
Bu forum her yeni katilanla guclenir inancina sahibim, ama var olanla da yeterince güçlü, kimseye ihtiyaci yok.
Bir çok bıçak ustası forumumuza zenginlik katiyor ve bizlere ciraklari olmak hazzini yasatiyor, Allah hepsinden razi olsun.
Bu forum uyelerinin dolayli yollardan Alper Bey ile irtibat kurma ihtiyaci olduğunu sanmıyorum.
Alper Beyin de, eger kendisi bu durumdan haberdar ise ::), niye boyle "insan arasina çıkmam,  elcilerim vasıtasıyla mesajlarimi veririm" tarzı ezoterik bir yaklaşım içine girdiğini anlamakta da zorlaniyorum.
Yarın bir gün bu durumun; "Alper Ustaya bu foruma gel,  katil,  yedi kusaklik aile sirlarini, ilmini anlat dediler ama o gitmedi" tarzinda yorumlanabilme ihtimalini de mide bulandirici buluyorum.
Alper Ustanin bu forumdan öğreneceği bir şey yoksa, çırağı olan sizin de öğreneceğiniz bir şey olduğunu sanmıyorum. Zaten ustaniz size ilminden verecektir.
Alper Beyin kim oldugu ve ne yaptigi ile ilgili çok fazla bir merakim da yok acikcasi, Serdar Hoca ile olan videosunda sempati duymustum kendisine, artik o da kalmadi.
Musaade ederseniz, Bıçakçılık konusmaya, ogrenmeye devam edelim.
Gelene git, gidene gel demiyoruz burada.
Uye oldugunuza göre,  cirak oldugunuzu da kendiniz zaten ilan etmissiniz, siz ne ogrenmek istiyorsunuz onu söyleyin.
Yok ogrenecegim birsey yok, sadece Alper Ustami savunmak icin foruma katildim derseniz eger, siz savunmadan once Alper Usta gozumuzde inanin daha iyi durumdaydi.
Daha cok yazacagim ama tableti kirmak istemiyorum, ustalarimdan, kardeslerimden, arkadaslarimdan yazım hataları için özür diliyorum.
Bicakali Bey belki hala gormediniz, bir de Turkce'yi duzgun kullanmak kuralimiz var.
Biraz sayfalari karistirmanizi tavsiye ederim.
https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.