Bıçak Sanatı - Forum

Doğadaki insan'dan dövme bıçak...

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
Ynt: Doğadaki insan'dan dövme bıçak...
« Yanıtla #20 : 11 Ocak 2014, 21:08:22 »
Pferd demişken bu gün 300 mm 1 numara eğelerime kavuştum. İlk fırsatta ağız açmaya başlayacağım.
Okinawian

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #21 : 11 Ocak 2014, 21:20:34 »
300 mm kalın dişli bende almayı düşünüyorum. Çok çabuk ağız açarsın artık. Aman dikkat et fazla eğeleme :)

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #22 : 12 Ocak 2014, 00:51:20 »

Salim ustam ilk gördüğümde bu eğe eskidiğinde acayip döner bıçağı olur diye düşündüm. İki bushcraft çıkar kesin. Bu arada gaza gelim balık sırtı olanını da aldım. Kadraja zor sığıyor meret. Profilde DTE ye katılmayı düşündüğüm profil ısıl işlemini yapabilirsem çok iyi olacak.

Okinawian

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #23 : 12 Ocak 2014, 01:43:53 »
Balık sırtını iyi yapmışın. Kabzada ahşabı sonlandırırken iyi oluyor. Düzgün kullanırsan zor eskitirsin. Eskitmeyi beklemeden yapmak gerek bir tane :) Dövme imkanım olsa bu eğelerden bir tanesini seve seve feda ederdim herhalde.

merter

• 374
  • Meslek: elk teknikeri
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #24 : 12 Ocak 2014, 21:44:50 »
Bahco eğelerde bundan aşağı değil dimi ?

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #25 : 12 Ocak 2014, 21:55:26 »
Ben bahco eğeleri sevemedim maalesef. Bahco eğeleri sevemediğim için pferd aldım. İki eğe arasında baya fark var. Bu işi eğe ile yapacaklar için illaha pferd diyemem ama iyi bir eğe şart bence.

ozgurozdemir

• *
  • 1
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
« Yanıtla #26 : 12 Ocak 2014, 23:21:11 »
sırf merakımdan izledim şu 16. bölümü

Ustamız tüm bildiklerimizi bir anda sıfıra indirdi helal olsun yanlış öğrenmişiz  :2up :2up :2up :2up :2up :2up :2up

GÖLGEDE YÜRÜYENİN GÖLGESİ OLMAZ

Emrah

• 1431
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #27 : 12 Ocak 2014, 23:29:43 »
sanayideki bütün hırdavatcılara baktım pferddan umudum yoktu ama esaş bulurum diyordum ama malesef hint,rico ve cetaform vardı. ceta aldım mecbur. 5. profilde 1 no eğe, oldu 3 no. bauhausta wisent marka egeler var. alman malıymış onu denemyi düşünüyorum. fiyat iyi ama performans nasıl bilemem.
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

« Yanıtla #28 : 12 Ocak 2014, 23:36:18 »
Wisent in alınabilecek tek eğesi var o da yumuşak metaller ve paslanmaz çelik için olan eğesi ( dişleri bir tuhaftır hemen farkedersiniz) diğerlerini çok uzun ömürlü bulmadım. Pferd Türkiyede bulunuyor bence hiç macera ya gerek yok. Esaş ta iyi ama ikisinin arasında kullanım ömründe fark var.

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #29 : 12 Ocak 2014, 23:39:39 »
Pferd Türkiye sitesine mail atın. Ben öyle yaptım ve ertesi günü en yakın bayiden beni aradılar. Telefonla sipariş verdim eve kargo ile yolladılar. Sorunsuz eğeleri teslim aldım.

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #30 : 12 Ocak 2014, 23:52:32 »
Pferd Türkiye sitesine mail atın. Ben öyle yaptım ve ertesi günü en yakın bayiden beni aradılar. Telefonla sipariş verdim eve kargo ile yolladılar. Sorunsuz eğeleri teslim aldım.

Ben de Salim hocamı dinleyerek aynısını yaptım. Hem bayiyle tanıtım hem eğelerimi aldım şimdi güzel bir dostluğumuz var. Eğer bulamazsanız Ankara'daki bayinin telefonlarını verebilirim kargo yaparlar.

Bu arada sadece dayanıklılığı değil saplarıda harika.
Okinawian

Emrah

• 1431
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #31 : 13 Ocak 2014, 00:26:09 »
Wisent in alınabilecek tek eğesi var o da yumuşak metaller ve paslanmaz çelik için olan eğesi ( dişleri bir tuhaftır hemen farkedersiniz) diğerlerini çok uzun ömürlü bulmadım. Pferd Türkiyede bulunuyor bence hiç macera ya gerek yok. Esaş ta iyi ama ikisinin arasında kullanım ömründe fark var.

o eğeyi ilk gördügümde aldım zaten ustam. bir tane kullanmak için, bir tanede bıçak yapmak için (diş desenlerinden dolayı). pferdı netten bulabilecegimi biliyorum. ama benim ki can tezliginden hemen gidip alıvereyim diye
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #32 : 13 Ocak 2014, 00:29:39 »
İşte bu tezcanlılık bazen boşuna para harcatabiliyor. Kendimden biliyorum :)

« Yanıtla #33 : 13 Ocak 2014, 01:00:10 »
16.Bölümü bende izledim ancak beklediğim gibi çıkmadı ne yazık ki :)
Özgür Burak TAŞDEMİR
                                                                      zek®

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #34 : 13 Ocak 2014, 14:31:36 »
Doğadaki insan, programını bilirsiniz!
Bu akşam Serdar KILIÇ ve Alper adında bir kişi daha, doğada geleneksel yöntemler ile dövme olarak bıçak yapacaklarmış ::)
İlginç olabilir, ben bir iş sebebiyle seyredemeyebilirim ama eğer seyretmek isteyen olursa haberiniz ola...

TRT haber kanalı saat 21:00'da  ;)

Alper kim, tanıyor muyuz? Bildik bir bıçak ustası mıdır?

Ekibin neyi nasıl yaptığına ve aktarılanlara bıtbıt etmeyeceğim ama doğada hayatı idame ederken bu işleri daha kestirme yollardan yapmak daha hayırlı. hava kararana kadar ancak bu işleri yapabilmek barınak yapma ve diğer işleri sıkıntıya sokacaktır. Tabi belgeseli evin önünde çekiyorlar ama doğada evimiz falan olmayacaktır.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

gökhan bakla

• 2619
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #35 : 13 Ocak 2014, 14:50:11 »
Sanırım tam adı Alper TÜFEKÇİ, face'te yaptığı bir kaç işi gördüm.
Bir şeyler yapmaya çalıştığı aşikar ama ne kadar muktedir olduğu yoruma açık, 

Benim asıl garipsediğim böyle bir ustanın nasıl olur da bu forumdan haberi olmaz! yada bu foruma neden üye olmaz!  ::)

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #36 : 13 Ocak 2014, 15:03:08 »
http://www.duzceninsesi.com.tr/haber/yedi-kusaktir-devam-ediyor/8337
http://www.burasiduzce.com/haber-detay.asp?id=17182&Haberler-Yedi_Kusagin_Meslegi_#.UtPYNuH6RFs
http://isdunyasi.org/seyhoglu-bicak

Böyle birkaç sayfa buldum. Bir ara seyrettiğim bir videoda adamın biri yine doğada bıçak yapıyordu. Toprağa açtığı çukurda kömür yakarak bıçak yapıyordu. Kütüklerle falan kolay bileme aparatı gibi birşey yapmış ve eğe ile ağız açıyordu. Su verme nasıl olacak onu falan anlatıyordu. O video bana daha doyurucu gelmişti.

Seyrettiğim videoyu bulamadım ama başka bir doğada bıçak yapmaya örnek videolar.
http://vimeo.com/21484124
http://vimeo.com/21485538
http://vimeo.com/21487173
http://vimeo.com/21501680
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2014, 15:16:45 Gönderen: Salim Türk »

gökhan bakla

• 2619
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #37 : 13 Ocak 2014, 15:19:09 »
Oooo makale iyiymiş!!
Yeniçeri gitmeseydi bıçak yapımı ile alakalı olarak ona bu makaleyi tavsiye edebilirdik.. O:-)

merter

• 374
  • Meslek: elk teknikeri
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #38 : 14 Ocak 2014, 23:18:20 »
   Bölümü izledim. Ustaların emeğine saygımız sonsuz tabikide nedense bu gibi eski meslek sahibi ustaların bazıları yeniliğe kapalı oluyor.Bıçakların ağızlarını birbirine sürtsen bile bozulmaz demiş bi yazıda.İyide biz D2 lerle somun,profil, hatta inşaat demiri bile kesebiliyoruz.
  Benzer bir belgeseli TRT de izlemiştim.Bursalı ustamız kasap bıçağı yapıyordu.Anlatıyor su vermeyi:kömür kor olacak,atıcan bıçakları kömüre (paslanmaz çelik bide) potokal rengi oldumu sokucan yağa tamamdır.(Meneviş mi o da ne ! :))
  El işçiliği çok iyi olan bu ustalar birazda teknolojiye ve bilimsel çalışmaya yönelseler keşke.

olcay81

• *
  • 43
  • Meslek: memur
  • Yer: sakarya
« Yanıtla #39 : 15 Ocak 2014, 21:24:12 »
facebook ta şeyhoğlu bıçak olarak arama yaparsanız çok güzel çalışmaları var.ayrıca UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Taşıyıcıları listesine, 2013 yılında da Kültür Bakanlığı Altın Zanaatkarlar listesine girmiş.ben yakından tanıyorum cumhurbaşkanı,orman bakanı ve arap krallarına yaptığı bıçaklar var.