Bıçak Sanatı - Forum

BıçakLar - 32 Kısım Tekmili Birden

spyderco

• *
  • 23
  • spyderco
  • Meslek: serbest
  • Yer: Bilecik
Ynt: BıçakLar - 32 Kısım Tekmili Birden
« Yanıtla #1400 : 14 Ekim 2014, 10:14:18 »
troniks şu anda bazı av bayiilerinde bulunabiliyor.
adı bazen başka marka olsa da aslında üretim hep aynı satıcının markası farklı olarak piyasada var.
genelde kıyıda köşede kalmış bayiilere bakmanızı öneririm
BOŞ tenekeden, ÇOK ses çıkar !

fatihaydın

• 769
  • Meslek: SATIŞ
  • Yer: İstanbul Kayaşehir
Ynt: Bıçak'Larım ( KoLeKSiyoN ? )
« Yanıtla #1401 : 20 Kasım 2014, 16:29:26 »
Emre iyilerini biraz sonlara sakladım :)

Bıçaklarımı, çalışma odamda bulunan dolabımdaki, kilitli bir çekmecede (içi kadife kaplı) ve her zaman, kılıflarının dışında saklarım. (kılıfların zararlı olabileceğini bilmezken de bu durum böyleydi. Çünkü çekmeceyi çektiğimde kılıfları değil bıçakları seyretmek isterim.)Ve bol bol silikajel (nem alıcı) doludur bu çekmece. Çekmece ve dolap benim kendi tasarımım ve imalatımdır. dolabı hobilerime uygun isteğime göre şekillendirdim ve yaptım.

Bıçak alırken fiyatı pek fazla göz önünde tutmam. Tabii bu kaça olursa olsun alırım anlamına gelmiyor. Bu para bu bıçağa değer diye düşünmüşsem, O zaman fiyatı makuldür benim için. Bazı bıçakları bedava verseler pahalı gelir bana ... :)
Her zaman da bıçaktaki estetik ve tasarım, kullanımın önüne geçer satın alma mantığımda. Bu belki faydasız bir durum gibi gözükse de, bazen bana da böyle yapmamalıyım gibi gelse de önüne geçemem bunun. Estetik ve tasarımın uyumundan kaynaklanan Ruhsal tatmin beni daima esir etmiştir.....
fileto bıçağı tasarımlı fileto bıçağı alırım ve sadece fileto kesmek için kullanırım.
av bıçağı tasarımında av bıçağı ve yine amaca yönelik kullanım....
kamp bıçağı kılklı kamp bıçağı, kampta, piknikte kullanırım,,, vs. vs. vsvs
hiç bir zaman kasap bıçağı kılıklı yada ekmek bıçağına benzeyen bir av bıçağına veya av bıçağı-hançer-kama vs. şeklinde yapılmış günlük şehir kullanım çakısına rağbet etmemişimdir..Bu bıçak kendinin ne olduğunu bile bilmezken ben ona görev yüklemeye çalışmamış, uğraşmamış, Beğenmemiş ve almamışımdır, nasıl kullanacağımı ve ne işe yarayacağını bile kafamda oluşturamaz , rahatsız olurum.... Her işe yönelik ayrı bıçak alma keyfinden kendimi mahrum etmem...
Ucu bovie gibi yukarı sivrilen bir minicik çakı çok itici gözükür gözüme, saldırgan kılıklı bir çakıcık, benim gözümde pekin finosundan bekçi köpeği veya çoban köpeği yapmaya çalışmak gibi birşeydir, Komik ve saçma.. (Bunlar şahsi fikirlerimdir, lütfen kimse alınmasın, gocunmasın. Benim bu şekilde düşünmem herkes böyle düşünmelidir, böyle yapmalıdır anlamına asla gelmiyor.Geneli bağlayıcı sosyal ve felsefi açıklamalarda bulunmuyoruz.)
Bir de hem dizayn, hem kullanım, hem de estetik açıdan beni tatmin eden bir bıçağa rastlarsam ,     değmeyin o zaman keyfime....

Hiç bir bıçağımı aldığıma pişman olmamışımdır. Alıp ta beğenmediklerimi etrafa hediye ederim..Sonra da hediye ettiğim bıçakları 2 - 3 yıl sonra hala o insanların elinde kullanırken görünce hayrete düşerim... (opinel hediyelerim hariç, kendileri bu kapsamda değiller. nedense opinelleri severim ve dostlara hediye ediyorsam beğenmediğimden değil , değer verdiğimdendir..)

Deri kabzalı tronix (bk. koleksiyonum ?  No:1 tronix av.)  bıçağımı çok hesaplı bir fiyata almıştım. maksadım kabzayı söküp incelemekti. Fakat müthiş bir kesme ve iyi bir dayanıklılık görünce de hayrete düşmüştüm.
Bu bıçağım av-doğa-kamp işlerimde ön plana çıkıp halan daha bana aynı kaliteyle hizmet sunmaktadır.

Kıyamadığım bıçaklarım yoktur (eski antikalar hariç) Dağa Ormana çıkaramadığım bıçaklarım olduğu zaman bile evde mutfakta ve sofrada kullanır , ama illaki de kullanırım. Aldığım bedel hiç bir zaman kullanımla ters orantılı olmamıştır. Bende misafir odası, misafir yemek takımı, gibi acaip mantıklar yoktur, büfede vitrinde kullanılmayan daha doğrusu her gün kendimce ve ailemce kullanılmayan birşey barındırmam her şeyin en iyisini kendime ve aileme kullanırım, misafirlerim de benim kullandığımı kullanır. Bu durum bıçaklarım veya tüm eşyalarım için geçerlidir.

Aslında az para verdiğim bıçaklarımı pek de kullanmadığımı farkettim bu yazıyı yazarken  :)
Hoşçakalın.

Okuma zahmetine katlandığınız için şimdiden teşekkür....
okuma zahmeti mi ? zahmetmi olurmuş, siz yazıp yayınlama zahmetine katlandığınız için paylaştığınız için teşekkürler,oldukça doyurucu ve keyifle okuduğum yazılardan birisiydi,Emre ye teşekkürler yazının burda olmasına sebeb olduğu için ;)

maytir

• 284
    • ARTVENTURE Reklam Tasarım
  • Meslek: Grafik Tasarımcı - KRAV MAGA Eğitmen
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #1402 : 11 Mart 2015, 11:36:31 »
Çok güzel bir kolleksiyon. Henüz 42. sayfadayım. Mola :)
Opinel modifiyeleriniz harika olmuş. Piyasadaki modeller öyle olsa şimdiye kadar hiç düşünmeden alırdım.
Saygılarımla
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL
https://www.instagram.com/atolye_maytir/

maytir

• 284
    • ARTVENTURE Reklam Tasarım
  • Meslek: Grafik Tasarımcı - KRAV MAGA Eğitmen
Ynt: Bıçak'Larım ( KoLeKSiyoN ? )
« Yanıtla #1403 : 28 Mart 2015, 20:13:15 »
58: victorinox. Pocket knives with lock blade  Sentinel One Hand Wavy Edge

lazer bileme namlu, amacına uygun yerlerde kullanıldığında çok keyfli
tek elle pratik açılıyor, ama kapatmaya sanırım 2 el lazım
yakışıklı bir bıçak
Namlu: The martensitic stainless steel alloy used for the cutting blades is optimized for high toughness and corrosion resistance and has a composition of 15% chromium, 0.60% silicon, 0.52% carbon, 0.50% molybdenum, and 0.45% manganese and is designated X55CrMo14
Kabza: PVC

Bu çakıyı balık avında acil durum çakısı olarak kullanıyorum. Tek elle açılıp aynı zamanda rahatlıkla kapanabiliyor. Tulumla suya düştüğünüzde, içindeki hava nedeni ile başaşağı durumda kalıyorsunuz. Hemen çekip tulumu kesmek için kullanıyorum. Ucu küt olduğundan tulumu yarabiliyor ama sizi yaralama olasılığı düşük. Ağız yapısı nedeni ile kalın ipleri de çok çabuk kesebiliyor, bu anlamda dağcılık için de uygun bir acil durim çakısı. Ancak günlük kullanımda meyve filan soyarken pek keyifli değil.
Mustafa Aytır
10-02-1971 - İSTANBUL
https://www.instagram.com/atolye_maytir/

konyali

• *
  • 44
  • Yusuf
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #1404 : 21 Ağustos 2015, 00:44:06 »
Forumu ilk keşfettiğimde içine daldığım, tüm sayfalarını okuduğum, faydalandığım bir güzel paylaşım & muhabbet bölümü burası. Bir vesile üyemiz uzaklaşmış ama geri döner temennisini burada belirtmiş olayım.

captainmemo

• **
  • 83
  • El emeği ve göz nurunun değeri biçilmez.
    • hobi  bahcesi
  • Meslek: turizm ve eğitim
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #1405 : 21 Eylül 2015, 22:32:12 »
işte bu Tosya çakısı. Manda boynuzu saplı, epeyce zaman harcadım bundan bulmak için Tosya da kaç üretici bulduysam; manda boynuzu saplı ılanını bulamadım. hepsi mika veya ağaç saplı yapıyorlar. Neden derseniz ekonomik ve kolay oldupu için dediler. Yazık ki.. sanat kayboluyor..

furkan

• *
  • 40
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #1406 : 22 Eylül 2015, 17:34:46 »
Sabahtan beri tek tek bütün sayfaları okudum ve hayran kaldım. Keşke daha önce baksaymışım :) Bıçaklarınız çok güzelmiş Mehmet Bey, Allah arttırsın. Benim de doğa aktivitelerinde ve günlük olarak kullandığım bir kaç bıçak ve çakım var. En yakın zamanda paylaşmak istiyorum.

captainmemo

• **
  • 83
  • El emeği ve göz nurunun değeri biçilmez.
    • hobi  bahcesi
  • Meslek: turizm ve eğitim
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #1407 : 29 Eylül 2015, 23:34:54 »
Selam,
Uzun süre Bu klasik TOSYA çakısından almak için tosya da aramadığım yer kalmadı. Kime ulaşsam artık manda boynuzundan yapmadıklarını söylediler. Bir adet küçük boy şimşir kabzeli buldum ama Manda boynuz kabzeliyi Nerede bulduysanız lütfen beni de düşünün Lütfen.. teşekkürler

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #1408 : 27 Mart 2017, 14:21:39 »
Nalbantların kullandığı alet benim zamanında gördüğüm haliyle şu gittigidiyor ürünü (*) gibiydi. Bu, internette de satılan kahve değirmeni sapı gibi katlananı da olan nesnelerin (**) sivri ucu atla birlikte çok sakat bir kombinasyon gibi geliyor bana.

________________________________________________________________________________________________
*: http://urun.gittigidiyor.com/antika-sanat/antika-2-adet-nalcek-at-tirnak-bicagi-55777489#product-information
**: http://urun.gittigidiyor.com/antika-sanat/nalcek-bronz-osmanli-56044677

Nalbantların kullandığı tırnak kesmeye yarayan alet: suntraç

http://anilarayolculuk.blogspot.com.tr/2013/05/kaybolan-meslekler-nalbant.html
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

erydn

• 162
  • Eray-1983
  • Meslek: Memur
  • Yer: Konya(DENİZLİ)
« Yanıtla #1409 : 02 Haziran 2017, 21:54:40 »
Selamlar.
Fotoğrafların tekrar yüklenme ihtimali var mıdır?
(Ümidim olmasa da ben yine de yazayım dedim  :-[ )

kibrit

• **
  • 99
« Yanıtla #1410 : 19 Aralık 2017, 13:52:33 »
Fotolar da ünlem var gözükmüyor,tekrar paylaşmanız mümkünmü?