Bıçak Sanatı - Forum

Zımpara numaraları

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
Ynt: Zımpara numaraları
« Yanıtla #20 : 24 Eylül 2013, 22:04:12 »
Sefa hocam Pferd. Eğelerden sonra zımparasını da deneyelim dedik.

« Yanıtla #21 : 24 Eylül 2013, 22:06:40 »
Kötü mal yapacaklarını sanmıyorum, valla deneyip paylaşırsanız seviniriz.

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
« Yanıtla #22 : 24 Eylül 2013, 22:13:07 »
Bende kötü mal yapmazlar diye düşünüyorum. Onun için deneyelim istedim. Sinan arkadaşım bana da aldı ilk fırsatta deneyip düşüncelerimi yazarım. Hatta kullandığım zımpara boyutlarını, bıçak boyutunu falanda not almaya çalışırım.

« Yanıtla #23 : 24 Eylül 2013, 23:01:28 »
Süper olur  :2up

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #24 : 24 Eylül 2013, 23:04:20 »
Pferd kesme ve taşlama taşlarında kampanya vardı. Çok memnunum. 115x1 mm olan kesme taşı acayip esnek bir taş.
Okinawian

arfyldz

• 790
  • Meslek: mobilya
  • Yer: antalya
« Yanıtla #25 : 09 Şubat 2014, 23:58:56 »
           Bu gün bende zımpara aldım. Yanlış mı aldım bilmiyorum lamayı iki sürtmede kum bitiyor kabaklaşıyor.
Atlas marka siyah zımpara.

« Yanıtla #26 : 10 Şubat 2014, 00:00:50 »
"SAIT" markayı öneririm, memnun kalırsınız.

Salim Türk

• *
  • 6976
  • 1976
« Yanıtla #27 : 10 Şubat 2014, 00:09:20 »
Siyah olanları değil de kırmızı olanları kulanın. Alüminyumoksit olanları. Pferd çok memnunum ama daha başka zımparaları özellikle sait zımparayıda kullanmadan yorum yazmak istemedim.

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
« Yanıtla #28 : 12 Şubat 2014, 23:44:43 »
ben müşterilerime white dove marka satıyorum tane 75kuruş. yalnız çok ince kumlar yok. sanayiide 1500 ve 2000 leri 2 liradan satıyorlar. diğerlerini de 1 liradan.

arfyldz

• 790
  • Meslek: mobilya
  • Yer: antalya
« Yanıtla #29 : 14 Şubat 2014, 01:21:17 »
           vözvölö abicim bizde aslen dörtdivanlıyız. Baba memleketi sizi burda gördüğüme çok sevindim.

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
« Yanıtla #30 : 15 Şubat 2014, 00:29:55 »
Vay hemsom bende memleketten birilerinin ayni hobiye alaka duymasina cok sevindim. Bu tarflara yolun duserse beklerim mutlaka bi cayimi icmeye..

Batman

• 94
  • el sanatları hayranı
  • Yer: Germany
« Yanıtla #31 : 31 Ağustos 2014, 18:53:22 »
Uluslararası Kum büyüklüğü tanımları tablosu!

Okan

• 121
  • Meslek: Yönetici
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #32 : 04 Nisan 2016, 13:51:39 »
ZIMPARA HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Zımpara; pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesi için yapılan zımparalama işleminde kullanılan bir aşındırıcıdır. Diğer bir ifadeyle kesicidir.

Zımpara Malzemeleri ve Kullanıldığı Yerler Zımpara işleminin kalitesi, zımparanın sertliğine ve yapısına bağlıdır. Zımpara kağıdının veya taşının sertliği, taneciklerin bağlanma gücü ile değerlendirilir. Yapıştırıcı veya bağlayıcı gerecin özelliği, taneciğin kopmadan iş görmesini doğrudan etkiler. Bir süre kullanılan zımpara taşındaki tanecikler körelir. Eğer zımparalanan gerece uygun sertlikte bir zımpara kağıdı veya zımpara taşı ile çalışılıyorsa, zımparalanan malzeme ile tanecik arasındaki sürtünme ve basınç etkisi, taneciği kırar veya koparır. Tanecik kırılmışsa, keskin uçlu yeni kenarlar, zımparalanan gereci aşındırma işlemini sürdürürler.

"ZIMPARALAMA TÜRÜ ZIMPARA KAĞIDI NUMARASI

Kaba Zımparalama – Ön Temizleme 30 Kum
Bantlı veya diskli zımpara makinesi ile;Kaba zımparalamada- 40 Kum
İnce zımparalamada- 60 Kum
Yumuşak odun ön zımparalamada 80 Kum
Yumuşak odun son zımparalamada 100 Kum
Sert odun ön zımparalamada- 160 Kum
Çok parlak yüzeyler için ince zımparalamada 220 Kum
Parke zımparalama 120’den itibaren Vernik zımparalama
240-400 Silme macunu ile vernik zımparalama
600-1200 Zımparalama; küçük el makinelerinde kağıt zeminli zımpara ile, büyük zımpara makinelerinde ise kağıt veya bez zeminli bant zımparalar ile kullanılmaktadır.

2- Zımpara Türleri; Zımparaları, üretim ve kullanıma göre iki gruba ayırmak mümkündür.

2.1 - Üretime Göre: Zımparalar üretimde kullanılan malzemelerin özelliklerine göre üçe ayrılır:

Bandın elde edildiği malzemeye göre: Ağaç işlerinde kullanılan zımparaların bantlarının yapımında daha çok kağıt tercih edilir.
Üretimde kullanılan yapıştırıcı türüne göre: Üretimde zımparalamanın özelliklerine göre değişik yapıştırıcılar kullanılır. Örneğin, makine zımparalarındaki yapıştırıcılar ısıya daha dayanıklı; su zımparalarındaki yapıştırıcılar ise su ve benzeri sıvılardan etkilenmeyecek şekilde üretilirler.
Zımparanın kesici taneciklerine göre : Kesici için kullanılan doğal ve yapay taşlar; renk, keskinlik, dayanıklılık ve sertlik gibi özellikler bakımından farklı yapıdadırlar. Zımparanın kullanım yerine göre bu özellikler dikkate alınır.

2.2- Kullanıma Göre: Zımparalar kullanım durumlarına göre el zımparaları ve makine zımparaları olmak üzere sınıflandırılır.

El zımparaları: Ağaç işlerinde elle zımparalama işlemi, işin bitirilmesi açısından önemlidir. Masif mobilya üretiminde girintili çıkıntılı yüzeylerde daha çok kullanılır. El zımparaları, makinede kullanılanlar kadar dayanıklı değildir. Zımparalamak için elle tutulacak büyüklükte kesilerek kullanılır. Düzgün yüzeylerde, daha fazla dayanması ve daha iyi zımparalaması için zımpara takozları kullanılır. Zımpara takozlarının altı mantar, kauçuk gibi esnek malzemelerle kaplanmıştır.
Makine zımparaları: Ağaç işleri endüstrisinde değişik zımpara makineleri kullanılır. Firmalar bu makinelerde kullanılmak üzere zımparalar üretmektedirler. Bunlar değişik ölçü ve şekillerdedir.

a- Bant zımparalar: Bu zımparaların iki ucu birbirine yapıştırılmıştır. Kasnaklar üzerine takılarak kullanılır.Üzerlerinde kesme yönünü gösteren ok işaretleri bulunmaktadır. Makineye takılırken bu işaretlere dikkat edilmelidir. Bu zımparalar tank zımpara makinelerinde, bant zımpara makinelerinde, kalibre zımpara makinelerinde kullanılmaktadır.

Zımparalar

a- Rulo zımparalar

b- Bez ve bant zımparalar - Levha zımparalar: Bu zımparalar tabaka ya da rulo halinde üretilir. Dikdörtgen tabanlı titreşimli zımpara makinesinde ve benzeri makinelerde kullanılır. Makinenin ölçüsüne göre kesilerek makineye bağlanır. Ayrıca eğmeçli parçaların zımparalanmasında kullanılan silindir zımpara makinelerinin silindirleri üzerine de bu zımparalar bağlanabilmektedir.

c- Disk zımparalar: Dairesel olarak hazırlanmış olan zımparalardır. Doğrama işlerinde kullanılan disk zımpara makinelerine ve büyük disk zımpara makinelerine takılmak üzere hazırlanmıştır.

d- Fırça zımparalar: Bu zımparalar fırça şeklinde olup flanşlar arasına bağlanmaktadır. Daha çok seri üretimde profilli yüzeylerin zımparalanmasında kullanılırlar.

e- Profilli zımparalar: Özel olarak işin profiline uygun olarak hazırlanmış flanşa bağlanarak kullanılan zımparalardır.
omknives

Adem Çoban

• *
  • 18
  • Meslek: Bilişim Uzmanı
  • Yer: Tokat
« Yanıtla #33 : 02 Aralık 2016, 18:09:18 »
Sayın forum üyeleri bugün bıçağımı p220c zımpara ile bilemek istedim. Başarılıda oldum. Ancak ilk hali kadar parlak olmadı. Ağız kısmı mat ve tırtıklı gibi oldu. Nerde yanlış yaptım acaba

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
« Yanıtla #34 : 03 Aralık 2016, 13:08:35 »
Sayın forum üyeleri bugün bıçağımı p220c zımpara ile bilemek istedim. Başarılıda oldum. Ancak ilk hali kadar parlak olmadı. Ağız kısmı mat ve tırtıklı gibi oldu. Nerde yanlış yaptım acaba

220kum bileme için çok kalın kaçmış, problemin sebebi bu. 800 kumun altında bu tarz problemlerle karşılaşırsın. cok iyi bir bileme istiyorsan 2000 kum zımpara ve bunun üzerindeki doğal taşları denemelisin.

Symurg1907

• 99
  • Meslek: Gezgin
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #35 : 01 Mayıs 2017, 09:54:42 »
0 numara zımpara nedir? 00 nedir? 120, 240 gibisinden büyük rakamlı standart ile nasıl örtüşür? Bu sorunun yanıtını aradım. Birden çok kaynağa henüz rastlayıp bulduğumun sağlamasını yapamadım ama kaynağı da vereyim de bir bilginin geçtiği iki yer birbirinden kopmasın.

Kaynak:
Ref.: http://home.howstuffworks.com/sandpaper.htm

-------------------------
Tip/Açıklama
Güncel
numaralandırma
(kum?)
Eskilerin
numaralandırması
(numara?)
Çok kaba
30
36
21/2
2
Kaba
40
50
60
11/2
1
1/2
Orta
80
100
120
0(1/0)
00(2/0)
3/0
İnce
150
180
4/0
5/0
Çok ince
220
240
280
6/0
7/0
8/0
Ekstra ince
320
360
600
9/0
(Yok)
(Yok)
---------------------------------------------------------------------------

Abi elimdeki zımpara bu. Galiba orta seviyeye denk geliyor. İlk önce bununla zımparalama yapıp daha sonra da 180 numara ile zımparalayıp ısıl işleme göndersem uygun olur mu?

karemisola

• 615
  • Yusuf Günenç
  • Yer: Hatay
« Yanıtla #36 : 01 Mayıs 2017, 13:46:44 »
0 numara zımpara nedir? 00 nedir? 120, 240 gibisinden büyük rakamlı standart ile nasıl örtüşür? Bu sorunun yanıtını aradım. Birden çok kaynağa henüz rastlayıp bulduğumun sağlamasını yapamadım ama kaynağı da vereyim de bir bilginin geçtiği iki yer birbirinden kopmasın.

Kaynak:

Tip/Açıklama
Güncel
numaralandırma
(kum?)
Eskilerin
numaralandırması
(numara?)
Çok kaba
30
36
21/2
2
Kaba
40
50
60
11/2
1
1/2
Orta
80
100
120
0(1/0)
00(2/0)
3/0
İnce
150
180
4/0
5/0
Çok ince
220
240
280
6/0
7/0
8/0
Ekstra ince
320
360
600
9/0
(Yok)
(Yok)

Abi elimdeki zımpara bu. Galiba orta seviyeye denk geliyor. İlk önce bununla zımparalama yapıp daha sonra da 180 numara ile zımparalayıp ısıl işleme göndersem uygun olur mu?

Ben bi ara bu zımparanın aynısından edinmiştim.
Bendeki galiba sahteydi veya başka bir amaçla da uretilmiş olabilir. Bir iki surtmede hemen kumları dokuluyor. Tamamen işe yaramaz.
Siz elinizdeki zımparayı sia, atlas benzeri bi zımparayla karşılaştırın. Eğer dediğim gibi çabuk yıpranıyorsa bence atın onu. Ahşapta kullanırım da demeyin. Zımparayı ziyan etmiyim diyorsunuz ama zaman kaybettiriyor emeğinize yazık.

Son zamanlarda sia nın sahte zımparalarını da goruyorum dikkat etmek gerek

Symurg1907

• 99
  • Meslek: Gezgin
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #37 : 01 Mayıs 2017, 14:06:16 »

Kaynak:

Tip/Açıklama
Güncel
numaralandırma
(kum?)
Eskilerin
numaralandırması
(numara?)
Çok kaba
30
36
21/2
2
Kaba
40
50
60
11/2
1
1/2
Orta
80
100
120
0(1/0)
00(2/0)
3/0
İnce
150
180
4/0
5/0
Çok ince
220
240
280
6/0
7/0
8/0
Ekstra ince
320
360
600
9/0
(Yok)
(Yok)

Ben bi ara bu zımparanın aynısından edinmiştim.
Bendeki galiba sahteydi veya başka bir amaçla da uretilmiş olabilir. Bir iki surtmede hemen kumları dokuluyor. Tamamen işe yaramaz.
Siz elinizdeki zımparayı sia, atlas benzeri bi zımparayla karşılaştırın. Eğer dediğim gibi çabuk yıpranıyorsa bence atın onu. Ahşapta kullanırım da demeyin. Zımparayı ziyan etmiyim diyorsunuz ama zaman kaybettiriyor emeğinize yazık.

Son zamanlarda sia nın sahte zımparalarını da goruyorum dikkat etmek gerek

tanesi 2 liraydı.Zımpara fiyatlarını bilmediğim için ucuz mu pahalı mı bilemiyorum ama bulunduğum yer ülke kaçakçılığının merkezi olduğu için muhtemelen bu da kaçak, sahte bişeydir. Denerim dediğiniz gibi dökülüyor iş görmüyorsa atarım.

Muhammet Acar

• **
  • 397
  • Meslek: ...
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #38 : 26 Eylül 2018, 23:47:34 »
Sizlere sormak istediğim bir şey var. Bu gün yeni yapmaya başladığım bıçağıma 800 kum zımpara ile ıslak perdah yaptım. Ardından farklı bir marka 1000 ve sonra 1200 kumla devam ettim. Fakat sanki 800 lük zımpara 1000-1200 den ince gibi geldi. Yoksa ben mi yanılıyorum bilemedim. Sormak istediğim kum zımparaların numaraları yani incelikleri  her markaya göre değişir mi yoksa standar mıdır?
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''