Bıçak Sanatı - Forum

Satır ?

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
Satır ?
« : 07 Mayıs 2021, 22:54:43 »
Ucu kırılmış bir satırın başına gelenler..
Sıkıldıkça ağız ve kabza değişikliği yaptım bütün versiyonlarında normalizasyon ve ışıl işlemler tekrar edilmiştir.
Kırılan parçanın başınada birşeyler geldi onuda yorum kısmına ekliyorum.

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
Ynt: Satır ?
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2021, 22:58:31 »
Kırılan parça.

orkunaydin350

• *
  • 1472
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2021, 18:29:57 »
Hocam elinize sağlık, başarılı bir kurtarma operasyonu olmuş. 3 farklı bıçak çıkarıp iyi değerlendirmişsiniz. Aklıma gelen 2 soru var müsadenizle; Her 3 bıçağı da suyu kaçırmadan mı yaptınız, yoksa hepsine tekrar su verdiniz mi? Usturanın ağzını nasıl açtınız? Çok başarılı görünüyor.

Huseyin KESKİN

• 573
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2021, 19:27:23 »
Ustam elinize sağlık başarılı bir dönüşüm projesi olmuş  :2up

Emrah

• 1431
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2021, 19:29:11 »
Güzel degerlenmiş ustam .Elinize saglık
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

Muhammed Kargı

• 113
  • AVCI..
  • Yer: Sivas
« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2021, 20:35:36 »
Elinize sağlık ustam çalışmalarınız çok başarılı olmuş. Hurda veya atıl malzemeden bıçak yapmak veya yapılmış bıçaklar bana farklı bir haz veriyor

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2021, 21:58:02 »
Hocam elinize sağlık, başarılı bir kurtarma operasyonu olmuş. 3 farklı bıçak çıkarıp iyi değerlendirmişsiniz. Aklıma gelen 2 soru var müsadenizle; Her 3 bıçağı da suyu kaçırmadan mı yaptınız, yoksa hepsine tekrar su verdiniz mi? Usturanın ağzını nasıl açtınız? Çok başarılı görünüyor.
Teşekkür ederim Orkun ustam
Satırı ilk olarak koyu kırmızı renk alana kadar ısıtıp kendi halinde soğumaya bıraktım ardından tanto şeklinde kestim. Tantoyuda açık kırmızıyla sarı renk arasında bir renk tonuna geldiğinde mıknatısla test ederek bi süre bekletip öyle su verdim. Tantonun ağız yapısını değiştireceğim zaman sapı söküp tekrar koyu kırmızı renk alana kadar ısıtıp  kendi halinde soğutup bu işlemi 2 kez yaptım. Onun ışıl işlemide aynı şekilde mıknatısla test ederek yaptım son halini yaparken yine aynı işlemleri tekrar ettim. Menevişlerinide 200 derecede altın sarısı rengine kadar yaptım.

Usturayıda yuvarlak taşlama motorunda yaptım. ağzını tamamen açtım tırnağıma yatay şekilde bastırınca esneyecek kadar incelttim ama tecrübesizliğimden ona o incelikte su vermeye çalıştım :D sonucu tahmin edebiliyorsunuzdur  :))

Ustam elinize sağlık başarılı bir dönüşüm projesi olmuş  :2up
Teşekkür ederim Hüseyin ustam  :)

Güzel degerlenmiş ustam .Elinize saglık
Teşekkür ederim Emrah ustam :)

Elinize sağlık ustam çalışmalarınız çok başarılı olmuş. Hurda veya atıl malzemeden bıçak yapmak veya yapılmış bıçaklar bana farklı bir haz veriyor
Teşekkür ederim Muhammed ustam :)
Bıçak yapmaya karar verdiğimde çevremde herkese kullanmadığı satır bıçak var mı? diye soruyordum hurda olmuş bir şeyi işe yarar hale getirmek için can atıyordum. Rahmetli dayım bana bu satırı verdi al bakalım ne yapabileceksin görelim dedi.. Görmek nasip olmadı ama bende çok güzel bir hatıra bıraktı..