Bıçak Sanatı - Forum

Degerli begenilerinize sunarim.

mhmmd

• **
  • 100
  • Meslek: inşaat teknikeri
  • Yer: denizli (i) , akşehir (m)
Ynt: Degerli begenilerinize sunarim.
« Yanıtla #20 : 15 Şubat 2021, 22:55:07 »
Esaslı bıçak olmuş. 8) Kılıfında merak uyandırıcı görünüyor. Fark edilip meraklı gözlerin dikkatini çekecek çalışma olmuş, elinize sağlık.

değerli görüşünüz için teşekkür ederim orkun hocam. Bu puukko nun bilenin, merakı olanların gözüne hoş geleceğini düşünüyorum artık. Çevremde gösterdiğim arkadaşlarımın ilgisini çekmemesi normal gelmeye başladı, halbuki hayvan ve insanların canını yakmak için geometrik tasarımı yapılmış, görüldüğü zaman insanın içine korku salan bıçak-çakı-kamaların rağbet gördüğünü unutmuşum.

Emrah06

• 337
  • Meslek: Bim Management
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #21 : 16 Şubat 2021, 00:17:29 »
Elinize sağlık hocam çok güzel olmuş birlikte şu pirinç oturtma işinide hallettiğimiz an daha da göze güzel görünür inşallah.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #22 : 16 Şubat 2021, 00:54:34 »
Teşekkür ederim emrah hocam. Yeni bıçaklarda eksiklerden arınma dileğiyle diyelim o zaman :)

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #23 : 16 Şubat 2021, 08:46:03 »
Elinize sağlık gayet güzel olmuş.
Deri boyanmadan yüzeysel olarak ıslatıldıktan 5 dk sonra şekil vermeye, desen çalışmaya müsait oluyor. Bir de şöyle bir tavsiyem olacak deri kılıf hakkında, kılıfın uç kısımlarını yapıştırırken 2-3 mm fazlalık bırakılır ve yapıştırma sonrası fazlalıklar kesilirse, kenarlarda arada boşluk kalmaz ve parlatma çok daha başarılı olur. Kenar parlatmada 3-5 tane kullanılabilecek yöntem var. Sadece suyla ıslatıp, kenar verniğiyle, normal boyayla, kenar boyasıyla, kenar vaksıyla vb. Ben deriyi boyadığım boyayla boyayıp daha ıslak iken şimşir deniyor sanırım tahta ile hafif ezerek yakıyorum, hemen peşinden derby'nin kenar düzeltme vaksı sürüp 10 dk kadar bekledikten sonra tekrar şimşir ile sürtmeyle yakıp kenarları komple parlatıyorum. Kenar vaksını iki kez uygulamakta fayda var ama işlemin başarılı olması için en başta dediğim gibi kenar derilerinin çok iyi yapışmış olması, tek parça deri gibi arada boşluk olmaması lazım. Bu şekilde yapışmış deriyi ister sadece suyla ister vernikle yapın gayet güzel dolgulu ve parlak bir kenar elde edebilirsiniz.
Tekrar elinize sağlık, güzel günlerde kullanılsın inşallah.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #24 : 16 Şubat 2021, 12:53:37 »
Elinize sağlık gayet güzel olmuş.
Deri boyanmadan yüzeysel olarak ıslatıldıktan 5 dk sonra şekil vermeye, desen çalışmaya müsait oluyor. Bir de şöyle bir tavsiyem olacak deri kılıf hakkında, kılıfın uç kısımlarını yapıştırırken 2-3 mm fazlalık bırakılır ve yapıştırma sonrası fazlalıklar kesilirse, kenarlarda arada boşluk kalmaz ve parlatma çok daha başarılı olur. Kenar parlatmada 3-5 tane kullanılabilecek yöntem var. Sadece suyla ıslatıp, kenar verniğiyle, normal boyayla, kenar boyasıyla, kenar vaksıyla vb. Ben deriyi boyadığım boyayla boyayıp daha ıslak iken şimşir deniyor sanırım tahta ile hafif ezerek yakıyorum, hemen peşinden derby'nin kenar düzeltme vaksı sürüp 10 dk kadar bekledikten sonra tekrar şimşir ile sürtmeyle yakıp kenarları komple parlatıyorum. Kenar vaksını iki kez uygulamakta fayda var ama işlemin başarılı olması için en başta dediğim gibi kenar derilerinin çok iyi yapışmış olması, tek parça deri gibi arada boşluk olmaması lazım. Bu şekilde yapışmış deriyi ister sadece suyla ister vernikle yapın gayet güzel dolgulu ve parlak bir kenar elde edebilirsiniz.
Tekrar elinize sağlık, güzel günlerde kullanılsın inşallah.

basat bey tesekkur ederm, tavsiyeleriniz sonucu nasil bir urun ortaya cikiyor diye son paylastiginiz resimlere baktim, daha once de begenmistim halbuki bicak ve kilifini, tekrardan daha cok begendm. gercekten hayal ettigim bir sonlandirma seklini siz uygulamaktasiniz. Daha iyisi yapilamaz/hatasiz bir is cikarmissiniz deride. Gayet aciklayici olarak da cumlelere dokmussunuz nasil yapildigini ama bi video istesem sizden cok mu olurum? Ben isterim 50 kisi faydalanir hesabi cok iyi olur 😊

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #25 : 16 Şubat 2021, 15:14:24 »
Mahmut Bey, yaptığım kılıfı beğenmenize sevindim. Video demişsiniz ama inanın hiç vaktim yok, son iki bıçağımı 3 ayda ancak bitirebildiğim için bir sonraki bıçağımı ne zaman bitirmek nasip olur hiç bilmiyorum. Ama aklımda olacak ve video değil de resim çekerek anlatım yapmaya çalışırım elimden geldikçe. Şu da var, kenar parlatma konusunda YouTube da birçok video mevcut. Bende o videolardan izleyerek öğrendim 😁
"Leather edge burnishing" yazarak arattığınızda çeşitli yöntemleri görebilirsiniz.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #26 : 16 Şubat 2021, 17:40:05 »
Mahmut Bey, yaptığım kılıfı beğenmenize sevindim. Video demişsiniz ama inanın hiç vaktim yok, son iki bıçağımı 3 ayda ancak bitirebildiğim için bir sonraki bıçağımı ne zaman bitirmek nasip olur hiç bilmiyorum. Ama aklımda olacak ve video değil de resim çekerek anlatım yapmaya çalışırım elimden geldikçe. Şu da var, kenar parlatma konusunda YouTube da birçok video mevcut. Bende o videolardan izleyerek öğrendim 😁
"Leather edge burnishing" yazarak arattığınızda çeşitli yöntemleri görebilirsiniz.

fotograf da olsa basta bana olmak uzere foruma cok katki saglayacaktir. Yabanci videolarda defalarca izledim aslinda, kullandiklari wax krem yapistirici bilmiyorum her ne ise yabanci marka oldugu icin temini pek mumkun degil. Lafin ozu uygulamanizi bekliyor olacagim.