Bıçak Sanatı - Forum

Degerli begenilerinize sunarim.

mhmmd

• **
  • 100
  • Meslek: inşaat teknikeri
  • Yer: denizli (i) , akşehir (m)
Degerli begenilerinize sunarim.
« : 26 Aralık 2020, 19:51:25 »
Ham profilini bicakyap.com dan temin ettigim 80crv2 celik. sirt kalinligi 3.2 mm. İsil islemlerini kendim yaptim, su an cami cizebiliyor, tahminime gore 60~62 hrc olsa gerek. Kabze kisminda ceviz, bakir, pirinc ve deri kullandim. Son sekliyle 125 gr agirligi var. Henuz kilif calismalarina baslayamadm, geleneksel puukko tarzini yansitacak kendi yorumlarimi da ekleyecegim bir kilif dusunuyorum. Olumlu veya olumsuz yapici elestirilere acigim, siz degerli ustalarin ellerinden oper :)

AdnanErgün

• 274
  • ae - 1992
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Konya, Akşehir (İ) / Kayseri (M)
Ynt: Degerli begenilerinize sunarim.
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2020, 20:24:35 »
Elinize sağlık, gayet güzel olmuş. Kabzanın alt kısmında belirgin bir siyahlık ve deformasyon görülüyor. Acaba yanık mı? Biraz daha zımpara ile giderilebilirmis gibime geldi. Çatlak kalırsa içini japon yapıştırıcısı ile doldurup ince bir zımpara geçilebilir diye düşünüyorum.

Ersin Özdemir

• 2378
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #2 : 26 Aralık 2020, 20:58:52 »
elinize sağlık.. sertlik biraz fazla gibi geldi.. güle güle kullanın

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #3 : 26 Aralık 2020, 21:05:43 »
Tesekkur ederim adnan hocam o sizin guzelliginiz. Kabzedeki siyah kisim isik yetersizliginin azizligine ugramis bir budak merkezi sanirim, fotoda yanik gibi gorunmus 😊 catlaklari ben de cok dusundum mudehale etmeli miyim etmemeli miyim diye, genis olmadigi icin dokunmamaya karar verdim. Catlak kisimdan iceri nem~su almasin, kabzenin asil topugu olmasin diye icerisine yag girdigine emin olduktan sonra bu sekliyle biraktim artik.

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #4 : 26 Aralık 2020, 21:26:57 »
Ersin bey tesekkur ederm, hediye olarak dusunmustum gule gule gule kullanilsin artik. Bu sertlik konusunda soylediklerim biraz tahminiydi, bir cisim cam cizmeye basladigi andaki sertligi nedir bir bilgim yok, degerli ustadlar gorur de cevaplarsa sevinirim. Sertligi 60~62 hrc olan sleipner celigi bicagim var, zar zor ciziyor cami, oradan bir cikarimda bulunmustum. Bu bicakta eski usul sirtindan isitarak menevisleme yapmistim, sirt kismi daha yumusak olsa gerek.

Mahmut Erdoğan

• 529
  • Meslek: Matematik Öğrtmni-Makina Müh(öğrnci)
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2020, 21:59:41 »
Emeğine sağlık güzel olmuş
formu kabzası özgün olmuş çok beğendim
bence bir karbon çeliği için 60-62 hrc fazla, çünkü kırılgan olur
58 hrc bir bıcak için idealdir bence
(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.(Fatiha 5)

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #6 : 26 Aralık 2020, 22:36:01 »
Mahmut hocam tesekkurler degerli yorumlariniz icin. ersin bey de sertlik konusunda aynisini soyledi, icime bir kurt dusmedi degil ne yalan soyleyeyim..

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2020, 13:06:39 »
Elinize sağlık, çok güzel olmuş.
Kabzada mevcut çatlaklar için çok ince (ince testere ile elde edilmiş) ahşap talaşı ile japon yapıştırıcı vasıtasıyla macun elde edip sürerek/yamayarak bir çözüm üretilebilir ama çok yüzeysel kalmış ise çokta önemli değil bence.
Gözüme çarpan iki nokta var, birincisi kabzanın formu biraz tombul olmuş orta kısımlarda, elinize o şekilde rahat geliyorsa hiç sorun değil zira herkesin el yapısı aynı değil. İkincisi ise balçak kısmı ağız tarafında sırt tarafına göre biraz daha uzun kalmış, kişisel tercih (emniyet maksatlı) olabilir, görsel olarak sırt kısmının sıfıra yakın hali iki tarafta da aynı olunca kişisel olarak benim daha çok hoşuma gidiyor.
Güzel günlerde kullanılsın inşallah. İyi çalışmalar.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #8 : 27 Aralık 2020, 14:09:00 »
Elinize sağlık, çok güzel olmuş.
Kabzada mevcut çatlaklar için çok ince (ince testere ile elde edilmiş) ahşap talaşı ile japon yapıştırıcı vasıtasıyla macun elde edip sürerek/yamayarak bir çözüm üretilebilir ama çok yüzeysel kalmış ise çokta önemli değil bence.
Gözüme çarpan iki nokta var, birincisi kabzanın formu biraz tombul olmuş orta kısımlarda, elinize o şekilde rahat geliyorsa hiç sorun değil zira herkesin el yapısı aynı değil. İkincisi ise balçak kısmı ağız tarafında sırt tarafına göre biraz daha uzun kalmış, kişisel tercih (emniyet maksatlı) olabilir, görsel olarak sırt kısmının sıfıra yakın hali iki tarafta da aynı olunca kişisel olarak benim daha çok hoşuma gidiyor.
Güzel günlerde kullanılsın inşallah. İyi çalışmalar.

degerli yorumlariniz icin tesekkur ederim. Goz var goz var masallah hepiniz catlaklarin farkina varmissiniz :) cok kucuk olduklari icin dokunmak istemedim, nem~su almasin diye o kisimlara keten tohumu yagiyla muhurledim bu sekil biraktim artik. Daha enli bir bicak agzi olsaydi altin orana yaklasacaktim sanirim, bu sekliyle gobekli bir amca formu aldi, tombulluk bana da hos gelmedi ne yalan soyleyeyim. Fakat elime aldigimda verdigi dolgunluk ve guven hissi artik durmam, daha fazla inceltmemem gerektigini soyledi. Balcakta soylediklerinize tamamen katiliyorum bu sekilde olmasi benim de pek hosuma gitmedi. bence de agiz ve sirt mesafesi ayni olmali. Bicak profili fazla ince kacti, namlu kismi biraz daha enli olsa guvenlik kismini goz ardi edip on kisimdaki mesafeyi de sirt kismi gibi yapardim. Tombulluk daha fazla siritmasin diye on kismi inceltmeyi goze alamadim sanirim.

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #9 : 28 Aralık 2020, 09:33:00 »
Bu muhtemelen ilk yaptığınız bıçak değildir, doğru mu tahmin ediyorum? Eğer öyleyse tebrik ederim. Bir çok zor işi ilk çalışmanızda toplamışsınız. Devamında daha başırılı işler yapacağınızı düşünüyorum. Sıkı çalışmaya devam. :2up

mehmet_

• 1002
« Yanıtla #10 : 28 Aralık 2020, 13:31:13 »
Elinize sağlık. Kabzenin orta kısmını ben olsam çok az daha inceltirdim. Ama zevk meselesi en nihayetinde. Temiz bir iş çıkarmışsınız. Tebrikler.
I stopped explaining myself when I realized people only understand from their level of perception.

https://www.instagram.com/atolye_dervis/

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #11 : 28 Aralık 2020, 17:27:54 »
Bu muhtemelen ilk yaptığınız bıçak değildir, doğru mu tahmin ediyorum? Eğer öyleyse tebrik ederim. Bir çok zor işi ilk çalışmanızda toplamışsınız. Devamında daha başırılı işler yapacağınızı düşünüyorum. Sıkı çalışmaya devam. :2up
Elinize sağlık. Kabzenin orta kısmını ben olsam çok az daha inceltirdim. Ama zevk meselesi en nihayetinde. Temiz bir iş çıkarmışsınız. Tebrikler.

Degerli yorumlarinizdan oturu tesekkur ederim. Dogru tahmin ettiniz orkun hocam biraz ugrasmisligim var,  2~3 ayda bir guzel cirkin birseyler cikiyor elimden, son 2 yildir stres atmanin yolunu boyle buldum. Mehmet hocam, bombe kismi ele tam oturuyor, goruntusu ruh halime gore bazen cirkin bazen hos gorunuyor gozume, bilemedim tekrar elden gecirsem mi gecirmesem mi😊

Hakan Polat

• 232
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2021, 14:10:02 »
     Çok güzel olmuş Maşallah. Çatlakları çok fark edemedim de, ustalarıma bir şey sormak istiyorum. Pim ile ahşap arası biraz boşluk kalınca ben de zeytin kabzadan çıkan ince tozla japon yapıştırıcıyı karıştırıp süreyim dedim. Lakin toza japon yapıştırıcı döker dökmez taş kesildi resmen. Başka kapta karıştırıp süreyim dedim ama olmadı. Acaba kullandığım japon yapıştırıcıda mı problem var yoksa japon yapıştırıcıyla zeytin ağacının tozunu karıştırınca mı böyle oldu?
     Saygılarımla...

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #13 : 21 Ocak 2021, 15:18:58 »
     Çok güzel olmuş Maşallah. Çatlakları çok fark edemedim de, ustalarıma bir şey sormak istiyorum. Pim ile ahşap arası biraz boşluk kalınca ben de zeytin kabzadan çıkan ince tozla japon yapıştırıcıyı karıştırıp süreyim dedim. Lakin toza japon yapıştırıcı döker dökmez taş kesildi resmen. Başka kapta karıştırıp süreyim dedim ama olmadı. Acaba kullandığım japon yapıştırıcıda mı problem var yoksa japon yapıştırıcıyla zeytin ağacının tozunu karıştırınca mı böyle oldu?
     Saygılarımla...

Macun hazırlamaya fırsatın olmaz, o zamana kadar çoktan kurumuş olur japon yapıştırıcı. Önce çatlağa japonu damlatıp sonra üzerine ağaç tozlarını serpiştirerek doldurabilirsin. Bir seferde olmaz muhtemelen. İlk turda doldurduktan sonra üfleyerek etrafa düşen ağaç tozlarını uzaklaştır. Sonra tekrar çatlağın dışına taşmadan japon damlat ve ağaç tozlarını serpiştir. Kuruyunca üfleyip tekrar bir daha doldur. Bu şekilde bir kaç turda doldurabilirsin. Üflerken dikkat et, ben bir heycanla üfleyip japonlu halde talaşları etrafa saçmıştım, düştükleri yerde yapışıp kaldılar. :D

Hakan Polat

• 232
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2021, 15:40:24 »
     Saygılarımla...

Macun hazırlamaya fırsatın olmaz, o zamana kadar çoktan kurumuş olur japon yapıştırıcı. Önce çatlağa japonu damlatıp sonra üzerine ağaç tozlarını serpiştirerek doldurabilirsin. Bir seferde olmaz muhtemelen. İlk turda doldurduktan sonra üfleyerek etrafa düşen ağaç tozlarını uzaklaştır. Sonra tekrar çatlağın dışına taşmadan japon damlat ve ağaç tozlarını serpiştir. Kuruyunca üfleyip tekrar bir daha doldur. Bu şekilde bir kaç turda doldurabilirsin. Üflerken dikkat et, ben bir heycanla üfleyip japonlu halde talaşları etrafa saçmıştım, düştükleri yerde yapışıp kaldılar. :D

Ustam dediğin gibi yapacağım bundan sonra. damlatıp döküp üfleyip bir kaç kere tekrarlayacağım. Bir de japon yapıştırıcının tam üstüne yüzümüz gelmesin. Çıkan gaz mı desem ne desem bilemedim ama gözleri yakıyor. Soluması da sıkıntılı. Aman dikkat edelim.

Muhammet Acar

• **
  • 397
  • Meslek: ...
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #15 : 21 Ocak 2021, 16:55:47 »
Japon yapıştırıcısı ile uğraşmaktansa, az miktarda epoksi ile daha sağlıklı yapılabilir diye düşünüyorum. Hem anında donmaz hem de istediğiniz tozla karıştırıp rahat rahat çalışırsınız.
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

« Yanıtla #16 : 21 Ocak 2021, 20:31:12 »
Sigaranın hiç bir yararı yoksa da bu durumda bir yararı var  ^-^ herkesin bir yöntemi vardır ama benim de uyguladığım yöntem şudur; çatlağın olduğu yeri zımparalıyoruz, tozlar çatlağın içine doluyor, dolan tozların üzerine japon damlatıp sigaranın yanan ucunu bu bölgeye yaklaştırıyoruz, anında donuyor. Tekrar zımparalıyoruz ve bakıyoruz, hala boşluk varsa aynı işlemi bir kez daha yapıyoruz ve zımparalıyoruz. İşlem tamam. Siyano akrilat ( japon yapıştırıcı) içerdiği siyanürden ötürü özellikle gözlere zarar verir, dumanın göze kaçmasına ve solunmamasına dikkat etmekte yarar var.

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #17 : 07 Şubat 2021, 21:50:14 »
Havalar guzel gidince final butunleme vs de bitince bir de sokaga cikma yasagi vs derken benim icin uygun ortam olustu sonlandirayim artk dedim. Degerli forumdaslarimin tavsiyelerini de degerlendirip biraz govdesini zayiflattim, balcak kisminin ön kismini arka kismiyla esit olacak sekilde daraltip ahsaptaki catlaklari japon yapistiricisi-ince talasla doldurdum. Sefa ustamin dedigi gibi sigara icmek bazen ise yariyor :) iyiki tavsiyelerde bulundunuz, ortaya cikan sonuctan gercekten memnun kaldim. Kilif geleneksel oldu pek kendimden birsey katamadim, istek uzerine kilifa yazi da yazdim. Yapim ve son fotolarini eke koyuyorum. Umarim begenmeye deger birsey cikmistir.

(Bu kilif calismasinda tesadufen birsey daha kendimce kesfettim. Deri kaliplanmak uzere cokca islatildiginda uzerine desen yazi vs yazilmiyormus. Ben kabahati deriye bulmustum, hafif suyunu cekmeye baslayinca tekrar bi deneyim dedigim zaman yazilar desenler tutmaya basladi. Belki herkes biliyor ama ben yeni ogrendim paylasayim dedim)

mhmmd

• **
  • 100
« Yanıtla #18 : 07 Şubat 2021, 21:53:24 »
Dwm

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #19 : 15 Şubat 2021, 09:43:02 »
Esaslı bıçak olmuş. 8) Kılıfında merak uyandırıcı görünüyor. Fark edilip meraklı gözlerin dikkatini çekecek çalışma olmuş, elinize sağlık.