Bıçak Sanatı - Forum

Dövme bıçak kandırmacası...!

doctore

• 202
  • Yer: kayseri
Dövme bıçak kandırmacası...!
« : 25 Mart 2019, 14:19:42 »
Karbon çeliği olmayan ;paslanmaz çeliklerin üzerine dövme ibaresi yazılıp satılan birçok marka bıçak ve çakı mevcuttur..t7 çeliğine dövme çelik damgasını  basıp piyasaya sürenler de ayrı bir durum .!..Yazık..!

Kutsal

• 2123
  • Meslek: Çırak-48
  • Yer: Ankara
Ynt: Dövme bıçak kandırmacası...!
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2019, 16:58:28 »
Youtube bu tip videolar ile dolu.
Bunlara kanmamak lazım. Gerçekten yazık.
Bir de bunlara kömür ocağında su veriyorlar. :-[
https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

Hakan Polat

• 245
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2019, 14:23:25 »
''Kesiyor mu kesiyor.'' mantığıyla yapılıyor bende. Mutfakta kullanıldıkları için darbe de almamalarından dolayı kesiyor. Bu da bir çok ev hanımını ve yemek yapan erkekleri tatmin ediyor. Çeliğin kalitesi de malum olduğu için sürekli masat-biley ihtiyacı oluşuyor. Hatta bazı ev hanımları-çalışanlar körelmiş bıçaklarla yemek yapmaya/çalışmaya devam ediyorlar. Yanlış mı? Kesinlikle yanlış. İşin içine kandırmaca girince benim o firmalara güvenim kalmıyor. Mesela ben dağ-bayır bıçaklarında, kamp bıçaklarında veya hayatta kalım bıçaklarında paslanmaz ve dövme yazılarının bir arada olduğu bir bıçak görmedim veya bana denk gelmedi.

Bu arada kaliteli çelikten yapılmış bir bıçakla yemek yapmak ayrı bir keyifli.   :2up

CENGaver42

• 628
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2019, 00:05:19 »
Geçen gün başımdan geçen bir olayı anlatayım. Burada bıçak  satıcısı bir abi var. Çok iyi bir arkadaşımın kuzeni olur kendileri. Ona bir lokanta esnafı arkadaşı gelmiş hiç şöyle güzel bir bıçak bulamıyorum falan demiş. O da bizim arkadaş var bıçak yapan bir bak bıçaklarına diye numaramı vermiş. Adam beni aradı aman hocam bir getirde bakayım bıçakları diye arayıp duruyor. Bir gün aldım götürdüm iş yerine. Baktı ne kaa güzel ne kaa güzel ... falan filan. Ne kadara verirsin bitane alayım hocam dedi. Bende doğrudan fiyat sölemeden önce bu çelik şu malzemedir, kabzası şu malzemedendir, derisi şu malzemedendir çeliğin bana gelişi şukadar, kabza maliyeti şu kadar derken -aman hocam ne yaptın sen demeye başladı. Abi dedim sen hele getir burada en beğendiğin en hoşuna giden bıçağı dedim. Aldı geldi bir tane üzerinde malum karadeniz şehrinin ismi olan paslanmaz çelik el dövmesi bıçağı. Dedim abi bu bıçağın hangi özelliğini seviyorsun? Çok güzel keskinlik alıyor masata çok iyi geliyor dedi. Abi ne sıklıkla masat yapıyorsun buna dedim hergün yapıyorum hatta günde 2 3 kerede yaptığım oluyor dedi. İnceledim bıçağın ağzı bilenmekten fileto bıçağı ayarına doğru gidiyor. Bu kaç kere bilendi diye sordum. Hiç bileme yapmadık sadece masat kullanıyorum demesin mi. Bıçak sadece masatla o hale gelmiş 6 ayda. Yağ tenekesine bıçak formu ver aynı şey yani.  Abi sen bıçak değil teneke almışsın dedim. Yok ya olmaz öyle şey dedi. Bak sana ıspatlayayım mı diye sordum. Tamam demesiye benim bıçakla (62hrc sleipner)o bıçağı sırt sırta hızlıca vurdum. Adamın bıçağının sırtı yarım santim oyuldu. Benim bıçağa baktık sırtında çentik gibi bir şey var. Moralim bozuldu tırnağımla yoklayayım diye elimi götürdüm. Tırnaklayınca o parça bıçağın üzerinden düştü. Meğer o yarım santim oyuktaki çelik(çelikmi bilmem artık) çamur gibi benim bıçağa yapışmış benim bıçakta belli belirsiz bir çizik var sadece. 600 kum zımparayı bir iki sürtmemle kayboldu.
Benzer durumla Maraş bıçağı denen bıçaklarlada karşılaştım. Eşim Maraşlı olması sebebiyle çok gider gelirim. Kahramanmaraşta sadece Cezmi ustanın d2 kasap bıçağına rastladım rastlamışkende hemen aldım. Başkada rastlamadım iyi bir bıçağa.
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak."

orkunaydin350

• *
  • 1872
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2019, 08:09:50 »
Güzel hikaye. :2up
İyi ki adam bıçağımı mahvettin, ücretini ver, yenisini al bana dememiş. :))

CENGaver42

• 628
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2019, 11:06:10 »
Güzel hikaye. :2up
İyi ki adam bıçağımı mahvettin, ücretini ver, yenisini al bana dememiş. :))
Borçluda çıkabilirdik tabi. 😁
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak."

dela

• *
  • 2110
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #6 : 08 Kasım 2019, 00:31:47 »
Geçen gün başımdan geçen bir olayı anlatayım. Burada bıçak  satıcısı bir abi var. Çok iyi bir arkadaşımın kuzeni olur kendileri. Ona bir lokanta esnafı arkadaşı gelmiş hiç şöyle güzel bir bıçak bulamıyorum falan demiş. O da bizim arkadaş var bıçak yapan bir bak bıçaklarına diye numaramı vermiş. Adam beni aradı aman hocam bir getirde bakayım bıçakları diye arayıp duruyor. Bir gün aldım götürdüm iş yerine. Baktı ne kaa güzel ne kaa güzel ... falan filan. Ne kadara verirsin bitane alayım hocam dedi. Bende doğrudan fiyat sölemeden önce bu çelik şu malzemedir, kabzası şu malzemedendir, derisi şu malzemedendir çeliğin bana gelişi şukadar, kabza maliyeti şu kadar derken -aman hocam ne yaptın sen demeye başladı. Abi dedim sen hele getir burada en beğendiğin en hoşuna giden bıçağı dedim. Aldı geldi bir tane üzerinde malum karadeniz şehrinin ismi olan paslanmaz çelik el dövmesi bıçağı. Dedim abi bu bıçağın hangi özelliğini seviyorsun? Çok güzel keskinlik alıyor masata çok iyi geliyor dedi. Abi ne sıklıkla masat yapıyorsun buna dedim hergün yapıyorum hatta günde 2 3 kerede yaptığım oluyor dedi. İnceledim bıçağın ağzı bilenmekten fileto bıçağı ayarına doğru gidiyor. Bu kaç kere bilendi diye sordum. Hiç bileme yapmadık sadece masat kullanıyorum demesin mi. Bıçak sadece masatla o hale gelmiş 6 ayda. Yağ tenekesine bıçak formu ver aynı şey yani.  Abi sen bıçak değil teneke almışsın dedim. Yok ya olmaz öyle şey dedi. Bak sana ıspatlayayım mı diye sordum. Tamam demesiye benim bıçakla (62hrc sleipner)o bıçağı sırt sırta hızlıca vurdum. Adamın bıçağının sırtı yarım santim oyuldu. Benim bıçağa baktık sırtında çentik gibi bir şey var. Moralim bozuldu tırnağımla yoklayayım diye elimi götürdüm. Tırnaklayınca o parça bıçağın üzerinden düştü. Meğer o yarım santim oyuktaki çelik(çelikmi bilmem artık) çamur gibi benim bıçağa yapışmış benim bıçakta belli belirsiz bir çizik var sadece. 600 kum zımparayı bir iki sürtmemle kayboldu.
Benzer durumla Maraş bıçağı denen bıçaklarlada karşılaştım. Eşim Maraşlı olması sebebiyle çok gider gelirim. Kahramanmaraşta sadece Cezmi ustanın d2 kasap bıçağına rastladım rastlamışkende hemen aldım. Başkada rastlamadım iyi bir bıçağa.

Canım insanım kurbanını, ekmeğini, sopasını aynı bıçakla keser.
Yetmedi tırnağını aynı bıçakla keser, çıbanını patlatır, dişini karıştırır.

Bütün bunları da kötü bıçakla yapar.

Seninki;
İşe yaramış bir yaşanmışlık olmuş.
Ama yapmamak lazım.
Sabırla iyi bıçakla kötü bıçak arasındaki farkı anlatmak lazım.

« Son Düzenleme: 08 Kasım 2019, 00:34:56 Gönderen: dela »