Bıçak Sanatı - Forum

Bursa çivili coban çakısı.

CANER AKSU

• 75
  • 44
  • Yer: İstanbul
Bursa çivili coban çakısı.
« : 12 Ekim 2017, 22:50:48 »
Eskisehir'deki bir bicakçidan aldığım bir çakı bu. İnternette bu çakılar hakkında bir bilgi bulamadım. Sapı şimşir ağacından. (Üzerindeki işlemeleri ben yaptım.) gayet basit imal edilmiş ancak tatmin edici bir keskinliğe sahip. Bu çakılar hakkında bilgisi olan var mi? Yöresel bir çakı olduğu belli ancak kendini tanıtamamış çok fazla.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2017, 23:06:43 Gönderen: CANER AKSU »

Sait

• 349
  • Meslek: Tıbbi Satış Mümessili
  • Yer: Bursa
Ynt: Bursa çivili coban çakısı.
« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2017, 08:57:43 »
Bende bırsada oturup bıçakçılarla vs haşırneşir olduğum halde hiç duymadım bu şekilde adı duyulmayan çok fazla usta var bursada . tam da çarşıya giderken gördğm bir iki kişiye zamanım yettiği sürede sormaya çalışacağım :)

Sait

• 349
« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2017, 10:16:59 »
Evet abi şimdi sorduğum burda bıçakçı ve bilemeci mümin usta tanıdığını söyledi bursada dağlı derler kestel veya orhanelinde bir ustanın çakısıymış. Adı mustafa çivili. bursada fakülteden emekliymiş çarşıya bursa merkeze ayda yılda bir gelirmiş halen devam ediyormuş çakı yapmaya . Yeri de kestel yada orhanelindeymiş.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2017, 10:44:37 Gönderen: Sait »

CANER AKSU

• 75
  • 44
« Yanıtla #3 : 14 Ekim 2017, 09:55:20 »
Sait, igilenip vaktini ayırdığın için çok teşekkür ederim.
 Bu ustalar otantik bıçakçılığımızın son temsilcileri. Bu ustalarla tanışıp, onları tanıyıp yaptıkları işi görüp öğrenmek ve tanıtmak lazım diye düşünüyorum. Malum insan ömrü kısacık. Ömür bittiğinde bilgi ve tecrübeler de bu ustalarla yitip gidiyor. Artık çırak da kalmadığını düşünürsek bu çakıların tekrar yapılması imkansız. Daha modern görünüşlülerini buldum internette. Bursa çoban çakısı diye aratırsanız siz de ulaşabilirsiniz ama şu şimşir sapın, şu biri diğerinden her zaman farklı olan bıçak formunun verdiği tadı onlar veremiyor. Teknolojiyi bu yüzden pek sevmiyorum, her ürün bir öncekinin aynısı.

Mustafa Çivili ustaya bir şekilde ulaşmak, çakı yaparken ocağın başında bir videosunu çekmek, onu ileride de hatırlatmak lazım. Hepinize sevgiler, saygılar.

Sait

• 349
« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2017, 20:59:43 »
Evet çok haklısınız bende aynı şeyi düşünüyorum ve kilit cümle “ biri diğerinden herzaman farklı olan “ bu olsa gerek. kesinlikle gitmeli fakat zaman kısa ben yorgunum yol uzun :) keşke ilgilenebilecek hayatlar yaşasak herbirimiz .

bursa16

• **
  • 82
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: bursa osmangazi
« Yanıtla #5 : 24 Haziran 2018, 00:08:35 »
Abi çakıları üreten usta köylümüz Raif abi  kendisini yakınen tanıyorum uzun zamandır bu işi yapıyor bursa orhaneli çivili köyünde
.............Bıçağa şeklini eğe değil sabır verir...................

CANER AKSU

• 75
  • 44
« Yanıtla #6 : 24 Haziran 2018, 14:43:16 »
Abi çakıları üreten usta köylümüz Raif abi  kendisini yakınen tanıyorum uzun zamandır bu işi yapıyor bursa orhaneli çivili köyünde

Raif usta ile iletişime geçebileceğim bir telefon numarası bulabilir misin? verdiğin bilgi için teşekkür ederim.

bursa16

• **
  • 82
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: bursa osmangazi
« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2018, 20:56:47 »
Telefon numarasını bilmiyorum bir iki kere izlemeye gitmiştim yanlış hatırlamıyorsam köye televizyon programı yapmaya geldiklerinde onunlada röportaj yapmışlardı bulabilirsem atarım
.............Bıçağa şeklini eğe değil sabır verir...................

orkunaydin350

• *
  • 1472
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
« Yanıtla #8 : 25 Haziran 2018, 09:48:42 »
http://www.yenimesaj.com.tr/kultur/eski-meslekler-muzede-hayat-buluyor-h6011169.html

Alıntı
Orhaneli ilçesine bağlı Çivili köyünde baba mesleği bıçakçılıkla geçimini sağlayan Raif Balım, Kent Müzesi'nde kendilerine böyle bir imkan verilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi:
Hafta sonları müzede kendisine ayrılan bölümde bıçak yaptığını ifade eden Balım, "Müzeyi ziyaret edenler beni burada görünce merak ediyorlar. Onlara bıçak yapımını gösteriyorum. Ziyaretçilerin mesleğime ilişkin sorularını yanıtlıyorum. Mutlu oluyorum" diye konuştu.

Aslında Bursa'lı forumdaşlar olarak bir haftasonu buluşup gidebiliriz. Hem de ufaktan bir forum buluşması olmuş olur.

Mahmut Erdoğan

• 526
  • Meslek: Matematik Öğrtmni-Makina Müh(öğrnci)
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2018, 10:36:47 »
http://www.yenimesaj.com.tr/kultur/eski-meslekler-muzede-hayat-buluyor-h6011169.html

Alıntı
Orhaneli ilçesine bağlı Çivili köyünde baba mesleği bıçakçılıkla geçimini sağlayan Raif Balım, Kent Müzesi'nde kendilerine böyle bir imkan verilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi:
Hafta sonları müzede kendisine ayrılan bölümde bıçak yaptığını ifade eden Balım, "Müzeyi ziyaret edenler beni burada görünce merak ediyorlar. Onlara bıçak yapımını gösteriyorum. Ziyaretçilerin mesleğime ilişkin sorularını yanıtlıyorum. Mutlu oluyorum" diye konuştu.

Aslında Bursa'lı forumdaşlar olarak bir haftasonu buluşup gidebiliriz. Hem de ufaktan bir forum buluşması olmuş olur.
güzel fikir
(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.(Fatiha 5)

BarışAY

• 33
  • Barış Ay
  • Meslek: Radyoloji
  • Yer: ZONGULDAK
« Yanıtla #10 : 25 Haziran 2018, 19:18:42 »
2009 yılında yılında elimdeyken düştüğümde üzerine kapanıp serçe parmağımı kopartan çakılardan  :'(  allahtan yerine dikebildiler de gülümseyerek hatırlıyorum :2up Memleketim Bilecik /Pazaryeri olduğu için Bursaya çok yakınız ve bizim köylerde bol bol vardır bu tarz bursa çakılarından ama Bursa Çivili ayrı bir rağbet görüyor. Büyük bıçaklarda ise herkes Küçükata Kullanıyor mesela Memleketten ayrıldıktan sonra insanların bu markalardan bihaber olduğunu sanmıştım :)) :))Bursa Çiviliye gelince tecrübeyle sabittir ki bilendiğinde şahane kesiyor ve orta halli bir ağız dayanımına sahip. Çivilide var mı net birşey diyemiyorum ama sapı şimşir ağacının yanında kayın yada kestaneden olan bazı markaların da benzer formda çakıları mevcut.
Ipsa scientia potestas est. – Bilgi tek başına bir güçtür. (Bacon)