Bıçak Sanatı - Forum

İLK GERÇEK BIÇAĞIM :) MORAKNIV "GARBERG"

zorkurt

İLK GERÇEK BIÇAĞIM :) MORAKNIV "GARBERG"
« : 19 Ocak 2017, 08:23:23 »
MERHABA DEĞERLİ BIÇAK SEVERLER

Öncelikle 3 haftalık süreden bu yana bıçak alma konusunda kararsız kalmıştım. Aklımdaki ürün Gerber Strongarm' dı fakat Türkiyede kısıtlı satılması ve fiyatının gereksiz pahalı olması beni bundan soğuttu. Daha sonra Bora'nın Damascus Geyik Boynuzu Serder Kılıç modeline merak sardım yalnız yerli bir ürün olmasına rağman fiyatı yüksekdi. Sonunda internette araştırma yaparken İsveç markası olan MORAKNIV' e denk geldim ve resmen ürünleri kalitesi, hakkındaki yorumlarI kafamda pozitif bir düşünce oluşturdu ve üst modellerini incelerken yeni modeli olan GARBERG' i gördüm ve gerçekten çok hoşuma gitti ve kesinlikle almaya karar verdim. Mora' nın resmi satıcısı Türkiye'de EFE AV ama sitesinde fiyatı pahalı geldi (450 TL) daha sonra bir sitede 340 TL gibi uygun bir fiyata buldum ve hemen sipariş verdim 2 gün gibi kısa süre içerisinde tedarik ettiler Ankara'daki mağazasına gidip ürünü inceledim ve elime alır almaz satın alıyorum dedim gerçekten mükemmel bir bıçak. Özelliklerini aşağıya yazıyorum yorumlarınızı bekliyorum ve ürün hakkında bilgi almak isteyen varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Teşekkürler

MORAKNIV "GARBERG" MODELİ ÖZELLİKLERİ

Bıçak Uzunluğu : 4.3" (109 mm)
Toplam Uzunluk: 9" (229 mm)
Bıçak Et kalınlığı: 0.13" (3.2 mm)
Çeliği : 14C28N Swedish Stainless Steel
Bıçak Ağzı: Scandi
Blade Finish: Semi-Matte
Kapza: Rugged Polyamide, Black
Weight: 9.6 oz. (272 g)
Ayrıca Ateş başladıtıcı olarak kullanılabiliyor
3 mm orjinal deri kaliteli bir kılıfla birlikte çıktı kutudan
Made in Sweden

« Son Düzenleme: 19 Ocak 2017, 08:27:43 Gönderen: zorkurt »

maxilla

• 264
  • Meslek: diş hekimi
  • Yer: malatya
Ynt: İLK GERÇEK BIÇAĞIM :) MORAKNIV "GARBERG"
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2017, 09:54:06 »
Bıçağınız hayırlı olsun. Güzel kaliteli bir bıçak almışsınız.Gösterişten uzak ve tamamen amaca yönelik lakin kendi adıma konuşmam gerekirse o fiyata çıkınca burada forum üyesi üstadlardan birine bir bıçak sipariş etmeyi tercih ederdim.

zorkurt

« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2017, 10:01:18 »
güzel düşüncelerin için teşekkür ederim maxilla aslında evet el yapımı bıçaklarda hoşuma gidiyor lakin ben nedense genel olarak yeterli donanıma sahip kaliteli fabrikasyon ürünlerini tercih ediyorum ama şu bir gerçek en kaliteli fabrikasyon ürünü dahi olsa kaliteli, gerçekten özenilmiş emek verilmiş el yapımı bir ürünün üstüne çıkamaz bence ama öyle bir üründe zaten fiyat olarak kendini belli eder.. :))

zucchero

• -Bora-
  • 420
  • Meslek: Memur
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2017, 11:38:32 »
Hayırlı olsun. Mora "hastası" birisi olarak sizi kıskanmadım desem yalan olur...  :)

zorkurt

« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2017, 11:43:41 »
Teşekkür ederim zucchero gerçekten çok kısa sürede bende mora hastası oldum zaten eskiden beri İsveç ürünlülerini beğenmiş sevmişimdir. Örneğin VOLVO araçlar isveç çeliği kalitesinin gücünün tüm dünyaya gösterdiği bir araba markası. Çok uçuk fiyattadır diye isveç bıçaklarına bakmıyordum bile hata yapmışım keşke daha önceden keşfetseymişim morayı

burakergin

• 290
  • Meslek: kamu
  • Yer: Eskişehir,Kocaeli
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2017, 13:07:30 »
MERHABA DEĞERLİ BIÇAK SEVERLER

Öncelikle 3 haftalık süreden bu yana bıçak alma konusunda kararsız kalmıştım. Aklımdaki ürün Gerber Strongarm' dı fakat Türkiyede kısıtlı satılması ve fiyatının gereksiz pahalı olması beni bundan soğuttu. Daha sonra Bora'nın Damascus Geyik Boynuzu Serder Kılıç modeline merak sardım yalnız yerli bir ürün olmasına rağman fiyatı yüksekdi. Sonunda internette araştırma yaparken İsveç markası olan MORAKNIV' e denk geldim ve resmen ürünleri kalitesi, hakkındaki yorumlarI kafamda pozitif bir düşünce oluşturdu ve üst modellerini incelerken yeni modeli olan GARBERG' i gördüm ve gerçekten çok hoşuma gitti ve kesinlikle almaya karar verdim. Mora' nın resmi satıcısı Türkiye'de EFE AV ama sitesinde fiyatı pahalı geldi (450 TL) daha sonra bir sitede 340 TL gibi uygun bir fiyata buldum ve hemen sipariş verdim 2 gün gibi kısa süre içerisinde tedarik ettiler Ankara'daki mağazasına gidip ürünü inceledim ve elime alır almaz satın alıyorum dedim gerçekten mükemmel bir bıçak. Özelliklerini aşağıya yazıyorum yorumlarınızı bekliyorum ve ürün hakkında bilgi almak isteyen varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Teşekkürler

MORAKNIV "GARBERG" MODELİ ÖZELLİKLERİ

Bıçak Uzunluğu : 4.3" (109 mm)
Toplam Uzunluk: 9" (229 mm)
Bıçak Et kalınlığı: 0.13" (3.2 mm)
Çeliği : 14C28N Swedish Stainless Steel
Bıçak Ağzı: Scandi
Blade Finish: Semi-Matte
Kapza: Rugged Polyamide, Black
Weight: 9.6 oz. (272 g)
Ayrıca Ateş başladıtıcı olarak kullanılabiliyor
3 mm orjinal deri kaliteli bir kılıfla birlikte çıktı kutudan
Made in Sweden
Merhaba bende dediginiz geyik boynuzu damascus serdar kilic modeli var. Simdi malum fiyatlari cok yuksek simdiki aklim olsa bu bicagi asla almazdim kendim dahi iyisini yapiyorum. Bıçagın sirtinda carpmaya bagli deformasyon var muhtemelen sertligi düşük. Simdi surplexten el tipi sertlik ölçüm cihazi almak icin ugraşiyorum kalibrasyonunu yaptirdiktan sonra üç ayri noktadan olcer tekrar bilgi veririm. Bence seciminiz bu bıçağa gore super ama suan bu kadar butce ayiracak olsam degerli ustalarimizdan birinin bıçağını tercih ederdim....

zorkurt

« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2017, 13:22:05 »
Öncelikle bilgilerin için teşekkür ederim burak bey el yapımı bıçaklara şuan için biraz uzak durmak istiyorum kaliteleri konusunda lafım yok. Serdar kılıç modeli bıçağa gelince gerçekten duyduklarım beni üzdü şimdi iyiki almamışım diyorum. Gerçekten yerli malına destek çıkalım diyoruz ama kalite malum ortada. Ömür boyu garanti veriyorlar burak bey bence bora bıçağa bir başvurun derim.

borakent

• 525
  • Meslek: Psikolojik Danışman
  • Yer: Antakya
« Yanıtla #7 : 19 Ocak 2017, 13:53:12 »
Bıçak yapma konusunda çok yeni birisi olarak şöyle bir görüşüm oluştu. Kaliteli bıçak yapmak bir usta için çok zor bir şey değil. Kaliteli malzeme ve doğru ısıl işlemle her bıçak güzel performans gösterir. Ustalık da bu temel bilimsel doğruların üstüne tasarım ve işçilik gibi fark yaratıcı konularda ortaya çıkar. Yani yerli usta/firma kaliteli ürün üretmek istiyorsa üretir. Yerli-yabanci kıyaslaması yapılacaksa teknik yönden değil de zihniyet yönünden kıyas yapmak lazım bu sebeple bence. (Üst düzey ar-ge çalışmalarını ayrı tutuyorum) Forumumuzdaki ustalar ürettikleri eserlerle bunu kanıtlıyor.

Bıçağınız da hayırlı olsun. Mora sağlam bir markadır. Güzel günlerde kullanın.

zorkurt

« Yanıtla #8 : 19 Ocak 2017, 13:59:21 »
Yorumlarınız için teşekkür ederim borakent, dediğiniz gibi illaki güzel bıçaklar yapanlar vardır forumda zaten görüyorum çok harika eserler yapıyorlar ama her elin parmağı bir değil birde kişiden kişiye değişiyor tercihler bazısı el yapımı isterken bazıları marka tercih ediyor.. Benim seçimimde hakkında çok az olumsuz yorumun bulunduğu bir markadan yana oldu..

burakergin

• 290
  • Meslek: kamu
  • Yer: Eskişehir,Kocaeli
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2017, 14:02:13 »
Öncelikle bilgilerin için teşekkür ederim burak bey el yapımı bıçaklara şuan için biraz uzak durmak istiyorum kaliteleri konusunda lafım yok. Serdar kılıç modeli bıçağa gelince gerçekten duyduklarım beni üzdü şimdi iyiki almamışım diyorum. Gerçekten yerli malına destek çıkalım diyoruz ama kalite malum ortada. Ömür boyu garanti veriyorlar burak bey bence bora bıçağa bir başvurun derim.
Bora bıçak damascuslarını kendi üretmiyor belirttigi sartlarda ikinci bir ulkeye ürettiriyor sanirim Pakistandi... Evet sertlik ölcum cihazini aldigimda ölcümlerini yanlarında yapacağım. Bir ikincisi kaba tabirle balta gibi ağiz acmislar suan sehir disindayim ama gidince isteyen icin acisini olcebilirim kesmiyor buda sanirim dusuk sertligin acıgini kapatmak icin:)

borakent

• 525
« Yanıtla #10 : 19 Ocak 2017, 14:33:53 »
Yorumlarınız için teşekkür ederim borakent, dediğiniz gibi illaki güzel bıçaklar yapanlar vardır forumda zaten görüyorum çok harika eserler yapıyorlar ama her elin parmağı bir değil birde kişiden kişiye değişiyor tercihler bazısı el yapımı isterken bazıları marka tercih ediyor.. Benim seçimimde hakkında çok az olumsuz yorumun bulunduğu bir markadan yana oldu..

Güle güle kullanın tercihinizle ilgili demek istemedim aslında. "Yerli ürünlerin kalitesi malum " demenizle ilgili görüşümü paylaştım. Kaliteli ürün bulmak gerçekten zor. Sebeplerine dair kendi fikrimi belirttim.

zorkurt

« Yanıtla #11 : 19 Ocak 2017, 14:50:03 »
Evet kesinlikle haklısınız yanlış anladım kusura bakmayın teşekkür ederim tekrardan :) :)

Hakan Polat

• 232
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #12 : 31 Mart 2017, 17:54:20 »
Mora iyidir. Ben de robust carbon arıyorum (7 aydır.) Ama bulamadım maalesef...  :(

borakent

• 525
« Yanıtla #13 : 31 Mart 2017, 18:34:25 »
Mora iyidir. Ben de robust carbon arıyorum (7 aydır.) Ama bulamadım maalesef...  :(

http://www.moraknivtr.com/Morakniv-Robust,PR-74.html Burada var. Bauhauslarda da vardı aslında bir ara.

Kutsal

• 2114
  • Meslek: Çırak-48
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #14 : 31 Mart 2017, 21:23:35 »
Güle güle kullanın.
Hakkındaki yorumları okuduğumda sizi üzmeyecek bir çelikten yapılmış diye düşündüm.
C: 0,62
Cr: 14
Mn: 0,60
N: 0,11
P: 0,025
S: 0,010
Si: 0,20
Ustalarımız daha iyi yorumlarlar.
https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

fankitonkii

• *
  • 16
  • Yer: Ankara mamak
« Yanıtla #15 : 31 Mart 2017, 22:50:21 »
Hayırlı olsun. Ankara da nereden aldığınız sorabilir miyim?

Harlock

• *
  • 12
  • Yer: Aydın
« Yanıtla #16 : 16 Mayıs 2018, 22:58:12 »
Merhabalar güle güle kullanın bir şey sormak istiyorum ustalarımız elbette daha iyi bilirler ve yanlış biliyorsam beni düzeltin fakat bildiğim kadarıyla garberg tam olarak scandi değil. Bir micro bevele hatta daha doğrusu seçime bevele sahip sanırım. Special scandi olarak tabir ediyorlar kendileri fakat yanlış bilmiyorsam buna saber grind dahi denebiliyor. Bu bıçağı incelerken dikkatinizi çekti mi ?