Bıçak Sanatı - Forum

Japon Bileme Taşları

Japon Bileme Taşları
« : 02 Mayıs 2010, 13:20:29 »
Bir kaç gündür Japon bileme taşlarına takmış durumdayım. Bunların gridleri 220 den başlıyor 30000 gride kadar çıkıyor, en çok kullanılanları ise son 10000 grid. Şu http://www.fine-tools.com/scharf.html adreste epeyce bol miktarda seçenek var, satışı yapan firmanın Almanya da olması da alışveriş açısından bir avantaj. Sorun şu ki benim bu taşlarla ilgili bir deneyimim yok, kullanan elinde olan ya da önerisi olan arkadaşları dinlemek isterim

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Ynt: Japon Bileme Taşları
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2010, 19:04:48 »
Bir kaç gündür Japon bileme taşlarına takmış durumdayım. Bunların gridleri 220 den başlıyor 30000 gride kadar çıkıyor, en çok kullanılanları ise son 10000 grid. Şu http://www.fine-tools.com/scharf.html adreste epeyce bol miktarda seçenek var, satışı yapan firmanın Almanya da olması da alışveriş açısından bir avantaj. Sorun şu ki benim bu taşlarla ilgili bir deneyimim yok, kullanan elinde olan ya da önerisi olan arkadaşları dinlemek isterim

Japon taşlarından interette bir çok yerde var, aslen whetstone denilen su taşları bunların çoğu, ama herşeyde olduğu gibi geleneksel bir sürü ıvır zıvırı var orjinalde, tipik whetstone değil de kendilerine özgü (likte verdiğin gibisinden) taşları kullanıyorlar , Japon tipi perdah kendi başına bir sanat. Ancak biz yapamayız anlamına gelmiyor sanırım. Bence bu tip taşları alıp deneme yapmamız gerekecek elbet önümüzdeki süreçte, yapanlara göre taş perdahı ile zımpara perdahı tamamen  alakasız şeyler, sonuçlar çok farklı, taş çok daha agresif, sonuç parlak değil daha bulanık, gerçek katana fotolarında gördüğümüz hoş doku ve renkteler. Ayrıca batıdaki gibi asit ile değil detaylı perdah ile hamon belli oluyor japon stilinde. http://www.swordandword.com/polishing.htm. Oldukça detaylı bir proses, bir dolu taş tipi var, her bir işlem için ayrı tipte taşlar kullanılıyor, bu da işi zahmetli ve pahalı hale getiriyor. Hala geleneksel biçimde perdah düşünüyor musun ustam  :D

Kipmen Sanat web sitesi

durukan

• 774
  • Meslek: hekim
  • Yer: şanlıurfa
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2010, 19:09:17 »
1- su taşıdırlar
2- detaylı bir sırada kullanmak lazım
3- buda yetmez her sıradaki perdah işlemi de farklıdır.
4- sanırım hybrid pollllishing yontemleri daha az acılı. en azından çekik gözlü degilsen.

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2010, 19:19:51 »
4- sanırım hybrid pollllishing yontemleri daha az acılı. en azından çekik gözlü degilsen.
:)) :)) :))

Kipmen Sanat web sitesi

« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2010, 23:35:48 »
Yok mazo eğilimli değilim ama bu adamlar nasıl yapıyorlar! önüne geçilmez bir merak içindeyim ??? Merakımı gidermem lazım, onlar yapıyorsa bizde yaparız demektir ^-^
Araziye her çıktığımda arabanın arkasına bir alay taş dolduruyorum, kamyonetin arkası epeyce ağırlaştı, hepsinde deneme yapıyorum, dişe dokunur epeyce de taş oldu elimde ::)
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2010, 23:38:07 Gönderen: sefa çabuk »

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
  • Meslek: dis hekimi
  • Yer: istanbul-besiktas
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2010, 11:55:40 »
Sefa hocam, bende birtakim japon su taslari var , birkac senedir kullaniyorum. Bir kismini japonyadan getirmistim, birkismini http://www.axminster.co.uk/category-Waterstones-207976.htm den bir arkadasima getirtebiliyorum - cok agir olunca tasimiyor ama , birkac ay beklersen birkac tane getirtebiliriz - Internette kulanimlari , cesitleri vb. bilgi cok , ayrica katana gibi kompleks bir geometride kullanimlari gercekten cok ama cok zor ve bayagi bir ustalik istiyor - ozellikle kissaki -yokote bolgesi - gene de denemek istersen diye ben sana kendi deneyimlerimi anlatayim:

1- taslar 150 - 8000-10000 grit arasinda bulunabiliyor , ama batidaki karsilikleri baska , ornegin 400# , batida 200-220# e denk geliyor , benzer sekilde 800-1000-1200#, batida 500-600# , 4000# ise 1000# gibi - ismarlarken bilinmesinde yarar var.

2-tas karsilikleri da soyle, 800# jp, dogal yumusak arkansasa, 1000# sert arkansasa, 1200# cok sert siyah arkansasa denk geliyormus

3- dovmeden yeni cikan ya da kenar yarasi almis kesicilerde 150-400# ( arato) kullaniliyor, standart kullanim sonucu gereken periyodik bilemelerde 800-2000# arasi kullaniliyor. Bunu da sunun icin soyluyorum , taslar bircok durumda isleme yonelik olarak kombine - kic kica yapisik satiliyor. Bu durumda daha ince kullanildiklarindan daha ekonomik oluyor.

4-su icinde bekleme suresi gren buyudukce artiyor - 10000 yarim saat filan suda beklemek zorunda - ama suda saklanmalari tavsiye edilmiyor, kuru saklanmalilar. Bu konuda en onemli husus celigi asil kesen seyin tasin uzerinde olusan ( ya da yuksek grenlerde nagura diye kucuk baska bir tasla olusturulan) camur tabakasinin oldugunu bilmek. Bu olusmadan tas cok hizli eriyor

5- lafi gelmisken - ozellikle yuksek gritlerdeki taslar- suratle bitiyor ya da yuzeyi bozuluyor
6- buna bagli olarak zaten cok pahali olan taslar belirli bir islem icin zimpara kullanimina gore daha da az ekonomik hale geliyorlar.
7-  yine lafi gelmisken belki de en onemli husus tasin bileme yapilan yuzeyini duz tutmak, bu da hizla geometrisi bozulan tasin habire inceltilmesi demek . cam- zimpara ikilisiyle yapilmasi - tas yuzeyine karbur tanecikleri yapistigindan - istenmiyor, bu is icin baska taslar kullaniliyor - ben kullaniyorum valla
8- hamonun ortaya cikarilmasinda zimparaya gore belirli sekilde daha iyi olduklari soyleniyor, bu konuda fikrim yok

« Son Düzenleme: 18 Mart 2011, 10:31:05 Gönderen: circassian »
Tüfek icat oldu mertlik bozuldu
Ali Rusen ( ya da Koroglu ) 16,yy

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2010, 11:59:40 »
ws ler su taslari , z zimpara - resimler olmadi , istersenm makrolu bi makinayla her griti cekebilirim- sadece 400 arato ile karsiligi olan 220 karburu cekmeye calistim

« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2010, 13:05:43 »
Burak çok sağol, özellikle kişisel kullanıma dayalı bilgiler benim için çok değerli, resimler için de ayrıca teşekkürler. Taş getirtme konusunda zamanı geldiğinde haberleşebilirsek sevinirim.

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2010, 13:10:16 »
Kucuk bir ek daha yapayim, baslica markalar ve ozellikleri:
1- Batida en taninmis markalar King ve Suntiger ikisi de japon , en hizli  calisan fakat en yumusak taslar bu markalar , ben hep king bulabiliyorum, gercekten de hizli asiniyorlar
2-Suehiro diye bir sirket Cerax diye bir marka cikariyormus biraz daha sertmis
3-en ucuzu Shapton diye bir marka
4-Naniwa , en iyisi ama en pahalisi

sonuclari siralarsak: fiyat performans, king, en iyi performans - ayna yuzey performansi- naniwa , en ucuz shapton,

cozumler : 1 - en ekonomik cozum 120 ve 1000-3000 kombine tas , yani iki adet( aslinda 3 ) 30 euro
                2- geleneksel cozum 240 , 1000, 6000 , ya da 8000
                3- geleneksel katana sadece shitaji-togi yani sekillendirme safhasi icin 8 ayri grit , shiage-togi parlatma icin 3 ayri grit

baska sorunuz olursa buralardayim

« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2010, 13:20:52 »
Burak taş tiplerini tanımıyorum, seçimi sana bıraksam hangisini seçerdin

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #10 : 04 Mayıs 2010, 17:39:56 »
Dovmeden yeni cikmis kesici icin 36 grit 5x200 2 beygir motorlu zimpara performansina hicbir tas ulasamaz. Dolayisi ile -bana gore -bu taslari isin baslangicinda kullanmak hem zaman hem de ekonomik yonden tabiri caiz ise aptalliktan baska birsey olmaz. Ama kesici geometrisi ege ve zimpara ile ayarlandiktan sonra - ozellikle de su verildikten sonra - saatler suren zimparalama islerine gercek bir alternatif olarak goruyorum bu taslari. Ayrica eli yatkin bir adam icin periodik bilemelerde zimparadan daha basarili bana gore, ( en azindan aci kaybedilirse bicagin govdesi cok cizilmiyor sanki )bu anlamda bakarsan 1000 ve yukarisi dusunulebilir - ama grit inceldikce tas pahalilasiyor

Taslar aynen bicaklar ya da ne bileyim pipolar gibi gitgide aliskanlik yapan seyler, zamanla insan daha baska gritlerde olanlarini da denemek istiyor, is bir nevi koleksiyonculuga dogru gidiyor. Aslinda 10000 grit tas mermerle calismak gibi birsey ve yarattigi yuzey hemen ciziliyor. Ama yine de sadece ona bile birkac kere yanlis aciyla surulurse o jilet keskinligi hemen kayboluyor bicagin.

Ben sifirdan alacak olsam verdigim linkteki 2 kombine tasi alirdim - 250-1000 ve 1000-6000 - gerci 250 den 1000 e gecis biraz zorlar ama ucuza geliyor boyle .1000grit genel olarak cok kullanilan bir bicagin son perdahi olarak  yeterli bana kalirsa,  3000 ve yukarisi ile ustura filan bileniyor. yine de piril piril bitirilmis bir bicagin periodik bilemeleri icin en az 1200 ve ustunu dusunmelisin
dipnot: yalniz bunlar 5x20 cm mis , standar olculer 205x75 mm , bu durumda standart olculerde 400 , 1000 , 4000 olabilir
dipnot2: simdi senin versigin linke baktim bu taslar enli ama 2 cm kalinlikta , habire taslari duzledigini varsayarsak bence cok genis olmalarindan ise yuksek olmalari daha iyidir hem bazi durumlarda yuksek taslarin yan yuzeyleri de kullanilabiliyor
dipnot3 : bu taslarin tamami suni bu arada, dogal olanlarin yanina yaklasilmiyor, dogal taslar kullanan ustalar inch basina yuzlerle dolar cekiyorlar
dipnot 4: Emre'nin verdigi link yillardir bir klasiktir , bu konuda daha iyi bir link yok
5 bu adama da bir bak bence ,"yasayan milli hazine " olmus adam japonya da en azindan el hareketlerini gorurusun http://www.youtube.com/watch?v=T5lmhZiup3o
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2010, 18:39:19 Gönderen: circassian »

« Yanıtla #11 : 04 Mayıs 2010, 18:36:42 »
Anladım, sağolasın. Şu http://www.fine-tools.com/Tormek.html linkteki maninanın devri oldukça düşük, sulu bileme yapıyor ve bunda da japon waterstone taşlar kullanılıyor, taşlar elbette sıkıştırma taşlardır ama hadi bir de bunu konuşalım ne düşünüyorsunuz ?

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #12 : 04 Mayıs 2010, 18:42:21 »
jet daha iyi, hem burada parcalari da var ama en onemlisi tormek 20 cm disk capi, jet 25 sen ne demek istedigimi daha iyi anlarsin http://www.grossdepot.com/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_product&product_id=8405&stock_id=8405

resimler yarin gelir

« Yanıtla #13 : 04 Mayıs 2010, 18:48:33 »
Bunda taş seçenekleri var mı yani uygun gritlerde taşlar bulunabiliyormu acaba, hem çapı hem de fiyatı Tormekten daha iyi ;)

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #14 : 04 Mayıs 2010, 18:55:53 »
yok 1000 grit standart ben cok memnunum , devir de ayarlanabiliyor bunda - 2 dakikada tras olabilirsin - ama icbukey kesici agiz yapiyor iste, oyle oduna filan vurunca bozuluyor. bu konuyu daha once tartismistik ,resimlerle anlatirim yarin ama her halukarda tormekten iyi, tormek bu makinadan sonra 25 cm diskler de cikardi ama Turkiyede yok galiba , hatta tormek var mi ondan da emin degilim ,ben zamaninda cok arastirdim bunlari , guven bana.

bu tip makinalarda reklama gore tas hangi gritte zimpara ile duzeltilirse o grite geliyormus guya, kulliyen yalan sadece daha puruzlu oluyorlar ama yine de memnunum ben
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2010, 18:59:58 Gönderen: circassian »

« Yanıtla #15 : 04 Mayıs 2010, 19:18:11 »
verdiğin linkte 1000 grid değil 250G yazıyor sendeki standart 1000 grid mi ?

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #16 : 04 Mayıs 2010, 20:37:45 »
makineyi burla getiriyor ,orada da 250 yaziyor , hata yapmis olabilirim, kusura bakmayasin. ama 250 gibi calismadigi kesin,Bu makine konusunda ciddi misin Sefa hoca?

« Yanıtla #17 : 04 Mayıs 2010, 20:45:21 »
Valla ciddimiyim? henüz karar vermedim, Japon taşlarından çıktık kısa sürede buraya geldik ??? kafam biraz karıştı doğrusu, Tomek makinanın olduğu sitede farklı gridlerde de taşlar var, acaba diyorum oradaki taşların göbek çapları bu makinaya uyarmı, eğer uyarsa iş kolay ve Jetin makinasını düşünmektense şu http://www.grossdepot.com/index.cfm?fuseaction=objects2.detail_product&product_id=21781&stock_id=21781 makina ona göre daha hesaplı, bunu da seçenekler arasında değerlendirmek isterim, güç açısından Jet den çok kötü değil değerlendirilebilir. Alacak olursam biraz geleceğe yatırım olacak gibi.

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #18 : 04 Mayıs 2010, 21:07:07 »
Sefa hocam, scheppach da 20 cm , ben aranirken en belirleyici ozellik tas capi idi, 12 mm gobek capli tas bulamayabilirsin. 3 makina icin yeterli veri yok.- tormek zaten Turkiyede yok - ben de emin degilim. ama tas satan sirketlerde bu gobek capinda  tas bulamamistim , zaten aluminyum oksit tas da zor bulunuyor galiba . - bir zihni sinir projesiyle uydurulabilir belki, sonucta somunlu bisey -  scheppach keski icin ve bicak icin ekstra aparatini da beraber veriyor. jet de ayrica alman lazim. Ben makinayi oldugu gibi kullandim bugune kadar. Ama 600 kusur olmus fiyati -ben 500lerden almistim 12 taksitle- biraz daha dusunelim bu kadar paraya deger mi diye, yarin merak ettigin resimleri cekerim, hafta sonu da gider bakarim bir 12 mm gobekli tas var mi diye bi daha

p.s scheppach a daha buyuk capli birsey takamayabilirsin , ya da su tepsisini cikarman gerekebilir belki , ama ben seni anladim bakacagim istedigin is icin

« Yanıtla #19 : 04 Mayıs 2010, 21:21:07 »
Burak sağol zahmet olacak, acelesi yok uygun olduğunda bakarsan sevinirim. Şimdi zihni sinir procesi deyince aklıma geldi, aslında biz zımpara taşlarının göbeğine kurşu eritip döker, ardından yeniden delik deleriz, zaten bu arkadaşların göbeği hep kurşundur, büyük olasılıkla bunların da öyledir. Taşın çapı çok önemli değil, çünkü alttaki su kabı vs oynanabilir hiç dert değil, scheppach bu açıdan fiyat olarak çok avantajlı. Yani scheppach alınıp, zaman içerisinde de yurt dışındaki değişik grid taşlardan alıp kombinasyon yapılabilir.