Bıçak Sanatı - Forum

Tatara Etkinliği Ürünü Ustura ( Ve Açık Arttırma)

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde yaptığımız "Tatara Etkinliği" kendi içinde başarıya ulaşmıştı. Başarı nitelemesinin ana nedeni işin sonunda ortaya elle tutulur bir ürün çıkmasıydı. Elbette bunda, etkinliğe katılan herkesin ortak başarısının yanında, forumdaki itici gücün etkiside var. Bu nedenle bu ürünü hepimizin ortak ürünü olarak nitelemek yanlış olmaz.
Tataradan üretiğimiz çeliğin bir parçasını ocakta dövüp katlayarak 256 kat yaptık. Sonra ortaya çıkan bu malzemeden ustura yapmaya karar verdik. Bu süreçten sonra arkadaşlar ayrıldılar ve işin tamamlanması sorumluluğunu da bana bıraktılar sağolsunlar. Güvenlerine teşekkür ederim. Çeliği zaten anlatmaya gerek yok biliyorsunuz, sapta komple abanoz kullanıldı, abanozun bir kısmına amboyna yumrusu kaplama olarak kullanıldı. Abanozun bir tarafına da baklava dilimi bir endonezya istiridyesi sedefi kakma yapıldı. Pimler 319 kalite paslanmaz çelik.
Bu usturayı forumun ortak ürünü olarak açık arttırmaya çıkarıp satışını yaparak, elde edilen geliri forumun bir başka server a taşınması masraflarını karşılamayı kararlaştırmıştık. Planımız elde edilen gelirle bu taşınma işleminin en az bir yıllık giderini karşılamak. Aklımızda bir rakam var, eğer belirlenen süre bitiminde bu rakama ulaşamaz isek satışı geriye çekebiliriz, bu rakam şimdilik saklı ;) Bu konuda da sözcü ben oldum, bu nedenle açılış fiyatı olarak 400 TL diyor ve açılışı yapıyorum. Arttırma bugünden itibaren bir ay süreyle devam edecek, bu süre sonunda en çok teklifi kim vermişse ustura onun olacak.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2011, 18:52:41 Gönderen: sefa çabuk »

tarpoon

• 4739
Ynt: Tatara Etkinliği Ürünü Ustura ( Ve Açık Arttırma)
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2011, 20:21:47 »
artık denecek bırşey kalmadı ,bu gıbı durumlarda bazen kelımelerde kifayetsız kalabılıyor.  :2up     "Maaşallah"

gönül isterdıkı bu bır bıçak olsun .  ustura severler bayağı çekişeceğe benzer :)
“ İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır ”    :)

gökhan bakla

• 2620
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2011, 21:42:14 »
sefa hocam ellerin dert görmesin! çok güzel olmuş,.

gerçekten tam bir başyapıt olmuş.! :2up

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2011, 22:12:59 »
Bu ustura şimdi Türkiye'nin tatara çeliğinden yapılma ilk bıçağı di mi? E o zaman bunun kolleksiyoncular gözünde özel bir değeri de olacaktır.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2011, 22:21:54 »
Eylem aslında öyle, hatta Türkiyede yapılan ilk Tataranın ilk bıçağı ;)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2011, 22:57:06 »
Eline ve tatara imecesine emek veren herkesin eline sağlık!  :2up
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Soytürk Dönmez

• 4198
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2011, 23:36:59 »
 :2up Emeği geçen herkesin ellerine sağlık, harika görünüyor, manevi boyutuda apayrı  :2up

ersenanahtar

• 1362
  • SİNAN ERŞEN
    • BIÇAKLARIMIZ...
  • Meslek: anahtar&bıçakçılık
  • Yer: bandırma/balıkesir
« Yanıtla #7 : 21 Şubat 2011, 08:36:26 »
Sefa ustam  bu etkinliğe katılan,bir ilki gerçekleştirip ilk tatara çeliğini ve ilk bıçağı yapan siz ustalarım hepinize sonsuz teşekkürler... iyiki varsınız,elleriniz dert görmesin....
çok kıymetli bir yadigar olacak alan arkadaş için babadan oğula saklancak bir hediye...
Keskin bıçak olmak için, çok çekiç yemek gerekir...

XauPau

• 1107
  • Hayri Canyakmaz 1980
  • Meslek: Finans
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #8 : 21 Şubat 2011, 08:38:23 »
Eğer bir belgesel yapımcısı olsaydım bu usturanın hikayesini çekmek isterdim. Güzelliğinin haricinde maneviyatı cidden çok büyük. Emek verenlerin ellerine sağlık.

Ş.Kaan Eren

• 712
    • Kendini başka bişey ilan edenlere cevap...
  • Meslek: Muhasebe
  • Yer: Marmaris
« Yanıtla #9 : 21 Şubat 2011, 12:22:02 »
Ustam ellerine sağlık . Gerçekten muhteşem olmuş. Özellikle manevi değeri ve "Türkiyenin ilk tatara ürünü" sıfatı çok daha fazla bir değer sahibi olması için yeterli. Umarım sahibi olacak kişi ona iyi bakar.
Cehalet Mutluluktur...

emin albayrak

• 3909
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #10 : 21 Şubat 2011, 15:16:38 »
sonunda görebildik :)) çok güzel olmuş ustam, eline koluna sağlık...
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

ErcanŞarbat

• 272
    • Bujinkan Türkiye
  • Meslek: Geleneksel Japon savaş sanatları eğitmeni
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #11 : 21 Şubat 2011, 17:42:21 »
Tebrik ederim, hepinizi. Bu ustura bir şahaser olmuş ve çok değerli, tarihi bir değeri var. Ellerine sağlık Sefa ustam ustura harika olmuş. Bir traş olsaydın :-)
Ölümü gülerek karşıla!

muratkucuk

• 483
  • Meslek: Serbest
  • Yer: Kütahya
« Yanıtla #12 : 21 Şubat 2011, 17:44:37 »
Elinize emeğinize sağlık, çok güzel görünüyor.

yavuz selim

• 162
  • 1975
    • turkuaz metal
  • Meslek: sıcak demirci-süsleme demirciliği
  • Yer: 41.045586,29.065682
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2011, 19:18:32 »

Sefa hocam elinize kolunuza sağlık,  mükemmel görünüyor...     
     dünden beri uykusuzdum ve birazda  moralim bozuktu, foruma giripte bu eseri görünce bi anda uykumda kaçtı keyfimde geldi :2up 
Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #14 : 21 Şubat 2011, 22:13:15 »
Eveet, sonunda o uzun saatlerin meyvasını görebildim. Uzun zamandır internet erişimim yoktu, geldiğinde de bilgisayarı açacak zamanım olmadı, ancak foruma girince gördüğüm bu manzara acaip keyiflendirdi beni, ellerine sağlık Sefa ustamızın gayretleri olmasaydı bu eser olmazdı, Durukan'ın "son katlama" fikri herşeyi değiştirdi, tabii dakikası dakikasına ciddiyetle tataranın doğru bir şekilde beslenmesini sağlamasa başarısız olurduk, Emin ve Tolga son derece sabır gerektiren ve zorlu bir iş olan cevherin öğütülmesini üstlenmeseydi tatara işini mangal partisine çevirsek daha üretken olabilirdik  ;) Yavuz ise her zaman heryerdeydi, her yardıma ihtiyacı olanın yanında bitmesi sayesinde her iş yağ gibi sorunsuzca ilerledi. Daha teşekkür etmemiz gereken insanlar da var: Tatara kömürle beslense de tatara ile uğraşanların da enerjiye ihtiyacı vardı, Güngör Ablamız dertsiz tasasız gülerek hepimizi ağırladı, leziz çayını ve enfes yemeklerini esirgemedi sağolsun. Metin ve Necdet hocalarımıza tüm destekleri ve ilgileri için teşekkürler, bu arada o soğukta o efori ile dehidrasyondan birimizin bayılması işten değildi ama tam zamanında içeceklerimiz sağolsunlar gelmişti, Mehmet Hakan Süral arkadaşımızın yemek davetiyle yorgunluğumuzu attık, sağolsun bize evini açtı. Bunun dışında Antalya Endüstri Meslek Lisesi Metal Bölümü hocaları ve müdürümüze teşekkürü bir borç biliriz, atölyenin imkanları sayesinde bu iş çıkabildi sonuçta. Daha bir sürü insanın emeği geçmiştir, burada bahsetmemişsem kusuruma bakmayınız. Ama herkesten önce bu forumu canlı tutan burada fikirlerini, bilgilerini, sorularını ve çalışmalarını sergileyen tüm forum üyeleri bu başarının ve etkinliğin nedeni idi...

Sonuçta Sefa ustam, ellerin dert görmesin, muhteşem bir şekilde noktayı koymuşsun, başka türlüsü olmazdı. Eğer bir kolleksiyoner veya bir ilgili arkadaş bu usturayı alırsa forumun geleceği için de büyük bir katkı yapmış olacaktır, büyüyen forumun ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sunucuya geçmemiz gerekecek sonuçta...

« Son Düzenleme: 22 Şubat 2011, 00:54:29 Gönderen: emrekipmen »

Kipmen Sanat web sitesi

durukan

• 774
  • Meslek: hekim
  • Yer: şanlıurfa
« Yanıtla #15 : 22 Şubat 2011, 00:31:27 »
kendi emeklerini unutturamazsın ;D

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #16 : 22 Şubat 2011, 00:59:19 »
Benim migrenim vardı pek katılamadım da  O:-)  :D

Kipmen Sanat web sitesi

ferroburak

• 539
  • Meslek: Teknik
  • Yer: ankara
« Yanıtla #17 : 22 Şubat 2011, 05:10:50 »
Ustam bıçağın pivot noktasına yakın düz alana tamahagane yada tatara gibi bir imza atılsa iyi olur bence elinize sağlık.

emin albayrak

• 3909
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #18 : 22 Şubat 2011, 09:21:42 »

ben de yazıyı okuyunca, birisi eksik yahu diyordum, Emre imiş o :))
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

« Yanıtla #19 : 22 Şubat 2011, 23:46:06 »
Ustam bıçağın pivot noktasına yakın düz alana tamahagane yada tatara gibi bir imza atılsa iyi olur bence elinize sağlık.
Bu üretimin orijinini belirtmek amaçlı mı olsa iyi olur demek istedin?