Bıçak Sanatı - Forum

Fotoğraf makinesi önerisi

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
  • Meslek: Eczane teknisyeni
  • Yer: Konya/Bozkır
Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
« Yanıtla #40 : 24 Kasım 2014, 12:33:47 »
Yücel ustam, sen yinede Sony hakkında bildiklerini yaz bence. Bu forumda herkes benim gibi Sony tutkunu değildir. Ben makinemi alıp,kullanıp,sonra farklı bir makine aldığımda dahi bu  konu burada kalacak. Bilgilerinizi paylaşın bence.
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
  • Meslek: müzmin işsiz ...
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #41 : 24 Kasım 2014, 14:02:59 »
Sony de karar kıldıysan hayırlısı olsun , yalnız uygun fiyatlı keskin lens seçeneğine dikkat etmek lazım, bulabilirsen minolta 50 mm f/1.4 lens çok iyi elinde bulunan pek satmıyor.

2. el body alacak arkadaşlara da önerim , makinayı temizlik moduna getirip ,sensörün üzerine dikkatli bakıldığın da sensör de çizik olup olmadığı anlaşılıyor. Başıma geldiği için söyleyim dedim. Bizim çok bilen bazı vatandaşlarımız sensörü  kendi temizlemeye kalktığı için çizebiliyor. Yanlız bazı çizikler derin olmadığından fotoğrafa etkisi olmuyor.

Lensde de yine aynı  çizikler kontrol edilmeli + autofocus  (af) iyi çalışıp çalışılmadığına bakılmalı vb.

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
  • Meslek: İdareci
  • Yer: DENİZLİ
« Yanıtla #42 : 24 Kasım 2014, 17:13:55 »
Sony de kullanacağınız lens sayısı sınırlıdır. Üzerindeki lensin kit lens olduğu ve hemen her şeyi çekmek için tasarlandığını yazalım ve bilelim. O yüzden konunun başında da belirttiğim gibi ;
Her şeyi aynı objektifle çekemezsiniz.
Body kalitesinin çok iyi olmadığını söylemeliyim.
Benim için olmazsa olmazlardan biri netliktir, İnceleme grafiklerinde her ne kadar iyi gösteriliyorsa da ben o netliği göremedim, :)) Bazen pazarlama stratejisi olarak bazı yorumlar veya incelemeler yapılabilir.
Kötü müdür?
Değildir.
Mükemmel midir?
Değildir, iş görür. İş görmesi sizin genel kullanıcı olduğunuz anlamını da taşır, bir çekim tarzında ustalaşamazsınız her şeyden biraz biraz elinizde olur...gibi.
Canonda ise alternatif yaratabilirsiniz, makro çekerken canınız sıkılır kuş çekeceğim dersiniz makina ve lensinizi satar uygun olanını kolaylıkla bulabilirsiniz. 
Şimdi karar vermeli, ne çekeceğiz?

YUCELMORE

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #43 : 24 Kasım 2014, 17:35:33 »

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #44 : 24 Kasım 2014, 17:40:33 »
Yücel ustam,ben doğayı, çekmek istiyorum. Daha çok doğa ve insan ağırlıklı çekimler. Bunu şu an kullandığım makine ile yapıyorum ama diyafram aralığı f8 den fazla kısılmayınca derin manzaralarda yetersizlik oluyor.Tabi birde çözünürlük meselesi. Ben şu an kullandığım makineden çok ama çok memnunum. Oğlumu onunla yetiştireceğim.

Anladığım kadarıyla en büyük sorun 2. el sorunu. Bulmak zor,satmak değerinin çok altında olan bir piyasaya sahip sony.Peki neden böyle?
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #45 : 24 Kasım 2014, 18:27:55 »
Verdiğim linkteki makineyi görmezden gelin :)
http://www.youtube.com/watch?v=a9w4Lq2tZ1o

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
« Yanıtla #46 : 25 Kasım 2014, 00:32:27 »
f8 hemen hemen tüm cihazlarda kaliteli görüntü verir. Manzara çekecekseniz f11 veya 16 yı seçerseniz çok iyi alan derinliği elde edersiniz. Tek başına yeterli değildir elbette, çekim bilgisi ve tekniğine sahip olmanız iyi fotoğraf çekmeniz için şarttır. f8 den fazla kısamadığınız diyafram alan derinliği konusunda bir miktar eksik kalacaktır...
2.el alırken,
netten alacağınız cihazla ilgili araştırma yapın,en çok sorun nerede çıkarıyor?
Temiz mi? Dış görünüşünden yıpranıp yıpranmadığını anlarsınız.
Kim ne iş için kullanmış, sorunuz.
shutter sayısı kaç?Makinanın tahmini shutter i bellidir. Ne kadar kullanıldığını anlarsınız.
ölü pixel var mı?
Makinayı oynattığınızda içinden ses (vida sesi gibi) geliyor mu?
Satıcı daha önce nette satış yapmış mı? Dolandırıcı olabilir mi?Güvenli alışverişe yanaşıyor mu?
Ne için satıyor?
Gibi sorular riski azaltmaya faydalıdır.
Fotoğrafçılık bir binayı inşa etmeye benzer, temeli sağlam olursa üstüne bir çok katı güvenle çıkarsınız. Bir kulübede de yaşayabiliriz, kulübe önceleri iyi gelirken çetin kış koşullarında bize sorun çıkarabilir,,,İkisi de konut. Makinalar da böyle.
Çocuğa öğretmek için Sony ideal olabilir, kesinlikle çocukları fotoğrafçılık konusunda desteklemeliyiz, tebrik ederim.
Verdiğim siteyi inceleyiniz, 1 dakikada üye olabilirsiniz ve oldukça faydalanacaksınız...www.canonturk.com

YUCELMORE

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
« Yanıtla #47 : 25 Kasım 2014, 12:52:33 »
Aslına bakarsan canon 40 d çok güzel bir makina , ben 20 d kullandım orta şeker sigma lensle  balık(ciklet-cichlid) fotoları çektim kendi akvaryumlarımdaki , 40 d gerçekten çok iyi bir makina .Sony de a 700 seviyesinde makinalar tatmin edici olabilir. Eklediğim sitede ki makrolar sony a 700 +tamron 90 mm ile çekilmiştir örnek olarak.Çeken arkadaş bütün lensleri ,makinayı sattı , şu an canon kullanıyor.

Canonun güzel makinaları magnezyum alaşımlı gövdeye sahip ,sağlam ve sıcaklık farklarında dayanıklıdır. Tavsiye olunur :) Valla senin bu konu fotoğraf çekme krizimin gelmesine sebep olacak gibi hadi hayırlısı.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sifirdan-farksiz-canon-40-d-boylesi-zor-bulunur-183868806/detay
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2014, 14:31:00 Gönderen: deserteagle »

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #48 : 25 Kasım 2014, 18:01:54 »
Değerli ustalarım, bu gün itibari ile  ilanda ki makine olan A58 +18-135 lensi satın aldım. Cuma günü inşallah elimde olur.Gelir gelmez çekimleri sizlerle paylaşacağım inşallah. Baktım olmadı üç beş aşağıda olsa elden çıkarır  birde nikon yahut canon denemesi yaparız. Battı balık yan gider diyelim.:)

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sony-a58-plus18-135mm-plus16-gb-lexar-pluspetrix-tripod-pluscanta-186904709/detay

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #49 : 25 Kasım 2014, 18:34:25 »
Hayırlı olsun. Makineni sev, ona iyi bak, güzel fotoğraflarını bizle paylaş.  :2up
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

ozgurozdemir

• *
  • 1
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
« Yanıtla #50 : 25 Kasım 2014, 18:38:16 »
hayırlı olsun  :2up :2up
GÖLGEDE YÜRÜYENİN GÖLGESİ OLMAZ

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #51 : 25 Kasım 2014, 18:38:33 »
Senin bu objektifte odaklarken ön kısım dönmüyormuş. İyi... Polar filtre falan takarsan sıkıntı olmaz. İlk söylediğin makinanın 18-55'inde sana söylememiştim ama bu konu sıkıntılıydı. Bu objektif iyi olmuş.
Namık Kemal
Instagram'da ben

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
« Yanıtla #52 : 26 Kasım 2014, 10:03:04 »
iyi günlerde kullanın. Hem manzara, hem minaredeki kuş için bir objektif 18-135mm aralığı... Fotoğrafları merakla bekliyoruz.
YUCELMORE

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #53 : 26 Kasım 2014, 10:38:28 »
Güle güle kullanın.

Ara bilgi olarak olympus ve zuiko lenslerin keskinliğine hayran olduğumu belirtmek isterim.
Okinawian

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #54 : 26 Kasım 2014, 11:10:47 »
Medya marketinde Olympus EPL3 + 14-42 objektif 587 TL idi.
Namık Kemal
Instagram'da ben

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
« Yanıtla #55 : 26 Kasım 2014, 17:09:44 »
Hayırlı olsun , güzel günlerde kullan işallah. Zaten bu iş kilometre işi foto çektikçe artık ekipman yetmiyor , hep ileri doğru bir gidiş var çoğu insanda.

egeleme_rampasi

• *
  • 1570
  • Mustafa Ünal
  • Meslek: Memur
  • Yer: Merzifon
« Yanıtla #56 : 26 Kasım 2014, 17:20:26 »
Hayırlı olsun. Fotoğraf makinesi konusunda, Sony sizin "D2"niz anlaşılan. Dilerim beklediğiniz performansı alırsınız makineden.

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #57 : 26 Kasım 2014, 17:43:07 »
Medya marketinde Olympus EPL3 + 14-42 objektif 587 TL idi.

Çok iyi fiyat.
Okinawian

emin albayrak

• 3901
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #58 : 26 Kasım 2014, 18:11:08 »
Hayırlı olsun Hüseyin  ;)
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #59 : 06 Aralık 2014, 00:58:55 »
Nedir durum? Hayırlısıyla malı teslim aldın mı, bir şeyler çekebildin mi? Meraktayız.
Namık Kemal
Instagram'da ben