Bıçak Sanatı - Forum

Fotoğraf makinesi önerisi

Osman Kurt

• 6270
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
« Yanıtla #20 : 18 Kasım 2014, 19:06:38 »
8) Osman yine daha hızlı çıktı. Az önce Clark Kent buradaydı, keşke o da olsaydı da Osman'ın hızını görebilseydi.  :)
  O:-)
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
  • Meslek: müzmin işsiz ...
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #21 : 18 Kasım 2014, 19:13:16 »
Fazla kurcalamadığımdan forumu şimdi öğrenmiş oldum , kusura bakmayın  , hemen ekledim ismimi. Osman a da teşekkürler. Valla ben Yozgat ta namı diğer bir hocanın lakabının jet Osman olduğunu biliyorum :) :) Bir de fantom Ahmet vardı :) Arkadaşım hikayelerini anlatırdı bundan 15-20 sene önce :)

Emrah kent

• 641
  • Meslek: karasör
  • Yer: izmir
« Yanıtla #22 : 18 Kasım 2014, 23:57:22 »
bendede bir ara fotoraf merakı vardı ama sunu soylemek ıstedıgım benım gordugum kadarıyla fotoraf sulu boya gıbıdır  kullanmayı bilen ellerde  pikasso oluyor bılmeyenın elınde ise hiç bir sey mkina ayrı bir arac ama kullanmayı bılmekte o ayrı bir zanaat bence

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
  • Meslek: Eczane teknisyeni
  • Yer: Konya/Bozkır
« Yanıtla #23 : 19 Kasım 2014, 14:08:04 »
bendede bir ara fotoraf merakı vardı ama sunu soylemek ıstedıgım benım gordugum kadarıyla fotoraf sulu boya gıbıdır  kullanmayı bilen ellerde  pikasso oluyor bılmeyenın elınde ise hiç bir sey mkina ayrı bir arac ama kullanmayı bılmekte o ayrı bir zanaat bence

Elimize fırça almadan bakma ile öğrenilmiyor bazen. Kaliteli fırçanın kaliteli resim yapmadığı gibi kalitesiz fırçada bazen kaliteli resim yapmaya engel olabiliyor.
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

Emrah kent

• 641
  • Meslek: karasör
  • Yer: izmir
« Yanıtla #24 : 19 Kasım 2014, 21:25:17 »
dogru söze ne denir hayat bile deneme  yanılma :)  yapmak istedigin bir iş varsa hobi bile olsa  sonuna kadar gitmek lazım hayırlısı ıle  güzel bir makina alırsınız ve güzel fotaraflar çekerseiniz nasıp olursa bizde görme sansını yakalarız

Mâhir

• 422
  • Mahir Selim KESKİN
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: İstanbul/Beykoz
« Yanıtla #25 : 20 Kasım 2014, 15:07:22 »
Canon 650d ve 18-135 stm lens işinizi görür bence. Çok uzun odaklı objektif alacaksanız titreşim önleyici motoru olanlardan almalısınız ki bu da fiyatı ikiye hatta üçe katlıyor. Ben 70D kullanıyorum. Bir adet 50mm bir adet de 18-135 lensim var. Bunlar beni idare ediyor. Daha önce Nikon D80 im vardı. Nikon un verdiği sağlamlık hissini mark3 te bile görmedim. Nikon D90 da bulabilirsiniz bu fiyata, o da iyidir.
Mahir Selim KESKİN

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #26 : 20 Kasım 2014, 16:57:42 »
Arkadaşlar ister tutku deyin ister aşk, ama ben sony den başka makine tercih etmiyorum.
 En son araştırmam a57 nin a58 den daha çok iş görür olduğu. A57 +18-55 ile başlayacak gibiyim.
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

egeleme_rampasi

• *
  • 1570
  • Mustafa Ünal
  • Meslek: Memur
  • Yer: Merzifon
« Yanıtla #27 : 20 Kasım 2014, 17:05:32 »
Ben "kargadan başka kuş, D2 ve M390/S90V'den başka çelik tanımam!" diyorum şaka yollu, sizinkisi de o hesap olmuş. :))

Ne diyeyim, Allah gönlünüzdeki aslanı yani Sony yi nasip etsin.

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #28 : 20 Kasım 2014, 20:54:50 »
Akşam üzeri Fethiyedeki fotoğraf sütüdyosunu eşinin ataması Bozkıra çıktı diye kapatıp Bozkırda llokanta işleten birisinin fikrini almak istedim.

Konuşma şu şekilde: Ben sony a57 veya A58 modellerinden birisini almak istiyorum Ne dersiniz?
-Bakın, dünyada nikon ve canon dan başka fotoğraf makinesi üreticisi yoktur.Gerisi taklittir. Kime sorarsanız sorun ya nikon der ya canon. Sony nin adı bile geçmez. İki makine ile çekim yapalım sony nin çekiminin yüzüne bile bakılmaz.
- Bu konuşma, bir deneyimin sonunda ortaya çıkan fikir mi yoksa duyduklarınız mı? Sony nin hangi makinesini kullandınız? Ne tür çekimler yaptınız?

Adamda şaşkın bir bakış eveleme geveleme.Ben alacağımı aldığım için müsade isteyip kalktım.
Değerli ustlarım, ben sabit görüşlü değilimdir. Canon ve nikon da muhakkak çok belkide daha kaliteli fotoğraflar çekmeye yarar. Ama sony nin tadı başkadır. Damak zevki meselesi, umarım anlaşılıyorumdur.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #29 : 20 Kasım 2014, 23:52:17 »
Kalitede hiç bir zaman aşırı bir fark olmaz. Fark illa ki olur ama aynı yıllarda üretilen aynı fiyatlı iki farklı ürünün arasındaki fark aynı markanın 5-6 yıl aralıklı iki ürününün arasındaki farktan çok çok azdır.

Model modele karşılaştırmak genel konuşuyorken anlamlı değil. O yüzden hiç model lafı edip konuyu detaya boğmayayım. :)

Bu konuda aklına gelen bir çok faktör içinde farkın en çok sırıtacak ve Sony'i geri düşürecek olan yaygınlık. Sen fotoğraf çekmeyi gerçekten seviyorsun. Bu gün belki alacağın APS-C formattaki makina hangi marka olursa olsun muhtemelen bunu 18-55 18-105 gibisinden bir aralıktaki zumlu objektifle alacaksın. Fark bundan sonra daha güzel portreler yada daha güzel makro çekmek isteyip de sıfır yada ikinci el objektif almak istediğinde çıkacak. Bir de daha da sonrasında aldığın ancak kullanmadığın bir objektifini satarken... Bu yaygınlık sana maliyet problemi olarak geri dönebilir.

Her bir SLR, çok fazla ayar seçeneği sunar ve bu seçenekleri hazmedene, menüleri ezberleyene, kontrollere alışana kadar seni biraz kasacaktır. O yüzden compact yada SLR-benzeri makinaya alışmış olarak denediğin SLR'leri beğenmemen normal bir durum.

Ancak tabi son noktayı senin tercihin koyuyor. Ben Sony'nin NEX-3'leri Hollanda'da Medya Markt fena halde indirmişken daha fazla para vermeye razı olup git-gel 6 vesait ve bir saatten fazla yürümeyle ülkenin apayrı bir noktasına gidip Panasonic GF2 almıştım. Sen de önce mantığını kullanarak düşünüp sonra da arada çok ciddi bir fark görmüyorsan canının istediğini yap derim.

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
« Yanıtla #30 : 22 Kasım 2014, 18:24:02 »
En büyük sorun hangi makine modelini hangi markanın modeliyle karşılaştırdığımıza dikkat etmemek. Her markanın güzel modelleri var , sonuçta işi bitiren üzerindeki lensin kalitesi ve fotoğrafçının bilgi düzeyidir. Lenslerdeki avantajımız şu ,ör. canonun 3 bin tl lik bir lensine karşı sigma yarı fiyatına yapıp piyasaya sürüyor. Ayırdığım bütçe sınırlıysa 2. ele yönelir böyle lenslerde birini düşürmeye bakar sonra ona göre bir body ile işi bitiririm .

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #31 : 22 Kasım 2014, 20:27:18 »
En büyük sorun hangi makine modelini hangi markanın modeliyle karşılaştırdığımıza dikkat etmemek. Her markanın güzel modelleri var , sonuçta işi bitiren üzerindeki lensin kalitesi ve fotoğrafçının bilgi düzeyidir. Lenslerdeki avantajımız şu ,ör. canonun 3 bin tl lik bir lensine karşı sigma yarı fiyatına yapıp piyasaya sürüyor. Ayırdığım bütçe sınırlıysa 2. ele yönelir böyle lenslerde birini düşürmeye bakar sonra ona göre bir body ile işi bitiririm .

İşin çıkmazı ben daha önce sürekli olarak hiç dslr makine kullanmadım. Ve bütçem ciddi oranda sıkıntılı. Bu nedenle  bady olarak 2. el giriş seviyesinde araştırıyorum. Öküzden süt sağabilme özelliğim vardır. Alacağım makine ve lensin sınırlarını zorlayarak çalışabileceğimi düşünüyorum. Araştırmaya devam

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
« Yanıtla #32 : 22 Kasım 2014, 20:45:33 »
Tamron 17-50 f/2,8 var mış , vc(titreşim önleyici sistem) lisi de var mış , bizim fotocuya sordum , ister vc li ister vc siz hangisini daha ucuza bulursa alsın işini görür dedi :). bu lensi bir araştır istersen .

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
  • Meslek: İdareci
  • Yer: DENİZLİ
« Yanıtla #34 : 23 Kasım 2014, 00:29:35 »
Hüseyin hocam, bildiğim kadarıyla birşeyler yazayım,
Hem düğün hem cami minaresindeki güvercini 1300 tl lik ekipmanla çekmek zordur ancak imkansız değildir.
Düğünü para kazanmak için çekecekseniz bütçeniz sadece flaşa yetecek, makine(body) ve objektif alamayacaksınız. Yok hatıra amaçlı çekim yapacağım diyorsanız herhangi bir basit makine de iş görecektir. Ayrıca "düğün fotoğraflarınız benden" gibi bir sözü vermemeniz gerektiğini de söylemeliyim ki işi profesyonellerin yapmasını daha doğru buluyorum, ben de böyle bir işe girmiyorum. (Arıza  veya aksilik durumunda insanlar bir daha evlenemezler:))
Uzaktaki nesneyi yakın yapmak(Cami minaresi kuşu)için "tele" lense ihtiyacınız var en az 300 mm lik lens ile başlar ve gider...(Fiyatları 4000-60000tl arasıdır.)
Elinizdeki bütçe ile ne yapılabilir?
Ben hala Canon 40D kullanıyorum. 650tl ye temiz ikinci el bulunabilir(İstanbul Hayyam pasajında tanıdık ve güvenilir arkadaşlarınıza baktırabilirsiniz ama biraz fotoğraftan anlasın,kandırılmasın.)kalan 700 tl ile sigma 17-50(İkinci el),Tamron 17-50(2.el)veya canon 85mm alabilirsiniz. 85 mm ile çok iyi portreler çekebilirsiniz.Belki kuş da çekilebilir.  17-50 ler manzara ve portre için uygundur ancak yine belirtiyorum mükemmel değiller. Ayrıca Sigma ile çiçek- böcek(Makro) fotoğrafları da çekebilirsiniz, nette örnekleri dolu. Bu bütçe ile saydığım ekipmanlarla zararlı çıkmazsınız. Yüksek bütçe ile farklı kombinasyonlar oluşturursunuz...Sony? Bence Canon. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.
Umarım faydalı olur.
YUCELMORE

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #35 : 23 Kasım 2014, 19:26:07 »
Hüseyin bugün Sony A58'i çok kısa da olsa kurcaladım.

(+) Ekranı aşağı ve yukarı bakacak şekilde oynatılabiliyor. Çiçek makrosunda falan çok işe yarar bu...
(+) Normal SLR'lere ekran ve vizörü kullanışlılığı ile fark atıyor. Gözünü vizöre dayayınca otomatik olarak ekran kapanıp vizör açılıyor.
(+) Elle odaklama sırasında hangi bölgeler net ise buralardaki konturlar kırmızı olarak işaretlenerek odağı o bölgelerde doğru yaptığınız gösteriliyor.

(~) Sağdaki ele tutma şişintisi bana biraz ufak geldi. Tabi benim elim biraz büyük ve alışık olduğum diğer makine Nikon D90. Bu ufaklık kötü demiyorum, bir de benim elim de biraz iri.Karış boyum 24cm'den biraz fazla.
(~) Kumandaların hepsine bakamadım ancak kumandalarda bir garipliğe rastlamadım.
(~) Objektifinde odaklama halkasını ilk anda bulamadım. Zumun çok geniş bir halkası vardı. Odak bunun biraz ilersindeymiş. Fotoğraf çekmeye zaman ayırıp da ayrıntılı yorum yapacak vaktim olmadı.

(+tahmin) Bunun fiziksel bir aynasının olmaması bunun geleneksel SLR'lere göre video çekmede ve art arda kare almada daha avantajlı hale getiriyor olmalı. Yorumlara bakarsak da muhtemelen aynısı denecek.

İstanbul Ataşehir Optimum'daki Medya marketinde bu aletin fiyatı 1600TL. Ancak bu fiyata ne dahil, objektifin özellikleri nedir emin değilim. Sanırım 18-55; 55'i okuduğumu hatırlıyorum.
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #36 : 23 Kasım 2014, 19:36:12 »
Objektif galiba bu:

Sony 18-55mm f/3.5-5.6 DT SAM II
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1596/cat/all
Namık Kemal
Instagram'da ben

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #37 : 24 Kasım 2014, 10:41:36 »
Hüseyin hocam, bildiğim kadarıyla birşeyler yazayım,
Hem düğün hem cami minaresindeki güvercini 1300 tl lik ekipmanla çekmek zordur ancak imkansız değildir.
Düğünü para kazanmak için çekecekseniz bütçeniz sadece flaşa yetecek, makine(body) ve objektif alamayacaksınız. Yok hatıra amaçlı çekim yapacağım diyorsanız herhangi bir basit makine de iş görecektir. Ayrıca "düğün fotoğraflarınız benden" gibi bir sözü vermemeniz gerektiğini de söylemeliyim ki işi profesyonellerin yapmasını daha doğru buluyorum, ben de böyle bir işe girmiyorum. (Arıza  veya aksilik durumunda insanlar bir daha evlenemezler:))
Uzaktaki nesneyi yakın yapmak(Cami minaresi kuşu)için "tele" lense ihtiyacınız var en az 300 mm lik lens ile başlar ve gider...(Fiyatları 4000-60000tl arasıdır.)
Elinizdeki bütçe ile ne yapılabilir?
Ben hala Canon 40D kullanıyorum. 650tl ye temiz ikinci el bulunabilir(İstanbul Hayyam pasajında tanıdık ve güvenilir arkadaşlarınıza baktırabilirsiniz ama biraz fotoğraftan anlasın,kandırılmasın.)kalan 700 tl ile sigma 17-50(İkinci el),Tamron 17-50(2.el)veya canon 85mm alabilirsiniz. 85 mm ile çok iyi portreler çekebilirsiniz.Belki kuş da çekilebilir.  17-50 ler manzara ve portre için uygundur ancak yine belirtiyorum mükemmel değiller. Ayrıca Sigma ile çiçek- böcek(Makro) fotoğrafları da çekebilirsiniz, nette örnekleri dolu. Bu bütçe ile saydığım ekipmanlarla zararlı çıkmazsınız. Yüksek bütçe ile farklı kombinasyonlar oluşturursunuz...Sony? Bence Canon. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.
Umarım faydalı olur.

Yücel ustam, "çıplak kral" olduğumun bende farkındayım,bu makine  ve ekipman ile tutup gece karanlığında kapalı mekanlarda çok profesyonel çekimler yapmak değildir niyetim.Buralarda düğün fotoğrafına servet yatıran insanları çok bulamayız. Kısacası ucuz etin suyu acı olur derler ya, buralarda acı suyu bile bulamayan insanlar var. Tadımlık da olsa pahalı et bulana kadar benim insanım mutlu olur bundan.Çıplak da olsa bir kral lazım insanımıza...
Durumu daha uygun nasıl anlatırım bilmiyorum,umarım anlaşılmışımdır.

Marka tercihini zor değiştiren insanlardanım. En kısa yol bildiğiniz yoldur çizgisinde Sony ile yoluma devam edeceğim.

Benim asıl  öğrenmek istediğim bu bütçe ile sınırlarımı zorlayacak bir bady olarak hangi modelini almam gerekir? Ve lens konusunda yok sayılacak kadar az deneyimden ötürü ışık tutacak  (sizin öneriniz gibi)ciddi önerilere ihtiyacım var. Sony uyumlu lensler içerisinde geniş açı  ve "tele" lensler için  öneriler..

Makineyi ikinci el alacağım için:
2. el makine alırken dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?
Lens alırken nelere dikkat etmeliyim?

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #38 : 24 Kasım 2014, 10:43:46 »
Hüseyin bugün Sony A58'i çok kısa da olsa kurcaladım.

(+) Ekranı aşağı ve yukarı bakacak şekilde oynatılabiliyor. Çiçek makrosunda falan çok işe yarar bu...
(+) Normal SLR'lere ekran ve vizörü kullanışlılığı ile fark atıyor. Gözünü vizöre dayayınca otomatik olarak ekran kapanıp vizör açılıyor.
(+) Elle odaklama sırasında hangi bölgeler net ise buralardaki konturlar kırmızı olarak işaretlenerek odağı o bölgelerde doğru yaptığınız gösteriliyor.

(~) Sağdaki ele tutma şişintisi bana biraz ufak geldi. Tabi benim elim biraz büyük ve alışık olduğum diğer makine Nikon D90. Bu ufaklık kötü demiyorum, bir de benim elim de biraz iri.Karış boyum 24cm'den biraz fazla.
(~) Kumandaların hepsine bakamadım ancak kumandalarda bir garipliğe rastlamadım.
(~) Objektifinde odaklama halkasını ilk anda bulamadım. Zumun çok geniş bir halkası vardı. Odak bunun biraz ilersindeymiş. Fotoğraf çekmeye zaman ayırıp da ayrıntılı yorum yapacak vaktim olmadı.

(+tahmin) Bunun fiziksel bir aynasının olmaması bunun geleneksel SLR'lere göre video çekmede ve art arda kare almada daha avantajlı hale getiriyor olmalı. Yorumlara bakarsak da muhtemelen aynısı denecek.

İstanbul Ataşehir Optimum'daki Medya marketinde bu aletin fiyatı 1600TL. Ancak bu fiyata ne dahil, objektifin özellikleri nedir emin değilim. Sanırım 18-55; 55'i okuduğumu hatırlıyorum.

Eylem abi on numara adamsın :) Gönlüne sağlık.

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
  • Meslek: İdareci
  • Yer: DENİZLİ
« Yanıtla #39 : 24 Kasım 2014, 11:37:45 »
www.canonturk.com
Bu adreste aradığınız cevapların(İncelemelerin) çoğu mevcut. İncelemenizi öneririm. Sony hakkında bir yorumda bulunmam yanlış olacak.
YUCELMORE