Bıçak Sanatı - Forum

Fotoğraf makinesi önerisi

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
  • Meslek: Eczane teknisyeni
  • Yer: Konya/Bozkır
Fotoğraf makinesi önerisi
« : 18 Kasım 2014, 12:06:11 »
Değerli ustalarım, kullandığım makine sony dsc h2 artık miadını doldurdu. Bu nedenle yeni bir makine arayışı içerisine girdim ve sony a58i bütçeme uygun olduğu için almayı düşünüyorum. 1000-1300 tl bir bütçe ayırdım.Yeri gelecek düğünlerde çekip yapabileceğim bir lens ve minarenin aleminde ki güvercini çekebileceğim bir lens önerilerinizi alabilir miyim?

Bu gün bu makineyi gördüm :http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sony-a58-plus18-135mm-plus16-gb-lexar-pluspetrix-tripod-pluscanta-186904709/detay
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2014, 12:35:43 »
Yarı saydam ve hareketsiz bir aynasının olması ilginç ve faydalı bir özellik diye görüyorum.

SLR sınıfına geçince Türkiye'de geleneksel olanı göz ardı etmemek gerek; Türkiye'de Nikon ve Canon popüler diğerleri ise değil. SLR'nin vazgeçilmez özelliği olan aksesuar kullanma hali popülere yönelmeyi gerektiriyor. Objektif ve diğer akla gelecek şeyleri alırken popüler makineleri kullanmanın ekmeğini yersin. Evdeki Nikon için makro alırken Nikon objektiflerin yanında Tokina da bizim için seçenekti ve onu aldık. Sony'de ne olurdu, problem kaç paraya çözülürdü bilemiyorum.

Elle odaklamaya, diyafram ayarlamaya razı olursan bu sefer neredeyse her eski objektifi uydurabileceğin ama performansta SLR'den bir tık geride olan aynasız makineler var. Özellikle Micro Four Thirds (MFT) formatındaki makineleri olan Panasonic ve Olympus bu aynasızlar arasında aksesuar yaygınlığından dolayı önerdiğim sistemler. Objektif gibi aksesuar zenginliğinde bir tık geri gideyim, sensörde bir tık ileri gideyim dersen Sony'nin aynasızları var.

-- o --

Minarenin alemindeki güvercin için hızlı telelere ihtiyacın var. Bu da bolca para demek. En ulaşılır ürünler olarak Nikon'un 18-105 objektif ile gelen modellerine bakabilirsin. Bu objektifler telede senin dediğine göre kısa kalır ama bence başarılılar. Bunun Canon muadili nedir bilmiyorum. Bu 105'in full framedeki eşdeğeri ~150 mm

Ben MFT makinamda elle odaklamaya razı olup 135mm'lik eski  Pentacon ile 270mm eşdeğer odak uzaklığında çekim yapıyorum. Odaklaması zahmetli oluyor tabi. Ama 135m F/2.8 objektifi çok ucuza getirdim.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2014, 12:40:02 Gönderen: deserteagle »
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2014, 12:41:55 »
SLR'lerde kuş fotoğrafçılığının hakkını vermek için yatırım yapmak şart. 200+ gerek derim.
Namık Kemal
Instagram'da ben

emin albayrak

• 3901
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2014, 13:32:30 »
Hüseyin bir arkadaşımıza canon eos m aldık. hem lendi değişebiliyor hem aynasız (geleceğin teknolojisi) hem de ufak. fiyatı da bütçene uygun sanıyorum. hatta kit lensinin üzerine bir tele bile alabilirsin belki... bi bak istersen  ;)
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2014, 13:44:36 »
Hüseyin bir arkadaşımıza canon eos m aldık. hem lendi değişebiliyor hem aynasız (geleceğin teknolojisi) hem de ufak. fiyatı da bütçene uygun sanıyorum. hatta kit lensinin üzerine bir tele bile alabilirsin belki... bi bak istersen  ;)

Emin ustam bakalım da nere bakacağız?
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

emin albayrak

• 3901
« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2014, 13:46:25 »
internetten  8) yorumlarını, çekim örneklerini vs incele. aklına yatarsa alımı konusunda sana İstanbul'dan yardımcı olurum.

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2014, 13:52:09 »
Abilerim,ustalarım, ben elektronik üzerine ne kullanırsam alışmışım Sony. Bu alışkanlığımdan şu an için memnunum desem hem akıl danışıp hem nasihat tutmazlık sayılmaz umarım.

Canon ve nikon kullanan arkadaşlardan bazen alıyorum makineleri ama ne bileyim içime sinmiyor,kullanamıyorum.  Değerlendirmelerinizi Sony bazında yaparsanız çok memnun olurum.

maxilla

• 264
  • Meslek: diş hekimi
  • Yer: malatya
« Yanıtla #7 : 18 Kasım 2014, 14:00:00 »
Belki adını hiç duymadınız ama PENTAX fotograf makinalarına da bir bakın derim.Gövdeden titreşim engelleyici bulunur.K bayonet 30-40 yıllık manuel lenslerinide son çıkan SDM motorlu lenslerinide keyifle kullanabilirsiniz.Bütceniz uygunsa zeiss ya da leica kalitesinde prime lensleri vardır.
İlla ki sony olsun diyorsanız,sony nin cok güzel aynasız NEX serisi makinaları var.Hem taşıması kolay hem fazla yer tutumuyor,onlarıda değerlendirebilirsiniz...
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2014, 14:02:50 Gönderen: maxilla »

emin albayrak

• 3901
« Yanıtla #8 : 18 Kasım 2014, 14:00:45 »
sony nin de aynasız D-slr makinaları var. onlara da bakabilirsin. benim genel tavsiyem aynasız bir D-slr makina alman yönünde. sony de bu anlamda candır  :)

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
  • Meslek: müzmin işsiz ...
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #9 : 18 Kasım 2014, 14:19:42 »
Fotoğraf merakıma uzun süredir ara vermek zorunda kaldım ama , yakın arkadaşım var devam ediyor düğün , model vb. çekimler yapıyor iş geldikçe. şu an canon kullanıyor  ama mesele marka değil. Hem düğün ,hem kuş çekmek  çok farklı birbirinden.
En önemli nokta sana uygun lensleri belirlemek ve iyi bir lens alabilmen. f/2,8 in üstünde değeri olan lense para vermek seni orta düzeyde tutar , bana yeter dersen sorun yok. çok daha iyi fotoğraflar istiyorum dersen 1000-1300 aralığında efsane lenslerden birini ele geçirmen lazım ,daha sonra lense göre body 2.el alabilirsin.
bazı markaların sabit 200 mm leri F/4 te bile çok iyi fotolar veriyor  hatırladığım kadarıyla bunlardan biri canon 200 mm f:4 .
Sony nin çok iyi makinaları var ama  iyi lensler çok pahalı ,(carl zeis,leica ).
harbiden çok çetrefilli  bir iş. kolay gelsin. Naçizane tavsiyem markalara takılmadan , sen hangi lens aralığını istediğini belirle  takip edelim , lensin fotolarına bakalım , ona göre iyi bir lens alıp bu işe başla bence.

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #10 : 18 Kasım 2014, 14:35:16 »
Ben en son video çekimini de dikkate alarak Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM lens almıştım. Video çekimlerinde inanılmaz sessiz bir şekilde odaklanma yapıyor ve odaklanması da çok hızlı. Fotoğraflardaki netlikte çok iyi. Bende 650D var. Bu lence uyumlu bir makineniz varsa kesinlikle tavsiye ederim.

Özellikleri;
http://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/EF-S/EF-S_18_135mm_f_3.5_5.6_IS_STM/

STM ve STM olmayan lens testi;
http://www.youtube.com/watch?v=tm8C76c-jtA

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #11 : 18 Kasım 2014, 14:47:42 »
Önereceğim bilgi-karşılaştırma-test siteleri:

http://www.dpreview.com/
http://www.slrgear.com/reviews/

Emin+1
Sony'nin aynasızları için NEX serisine a5000, a6000 gibi modellere bakabilirsin. Eskiden baktığımdan modelleri unuttum, bir bakman gerek.

Pentax için de şunu demeliyim. popülarite bakımından çok geride. Eski popülaritesinin aksine artık egzotik kalıyor. Bahsettiğim Tokina markası Pentax'ın diğer marka fotoğraf makineleri için olan objektiflerinin markası. Gövdeden titreşim önleme teknolojisi Olympus'un MFT'lerinde ve yeni Panasonic MFT'lerde var. Başka markalarda da olabilir.

Çok hesaplı bir sistem kamera için 2. el bir MFT olympus (Hayyamda bir ara çok vardı) yada panasonic alınabilir. Sonraki adımlar da bir kaç objektif adaptörü ve elle odaklı de diyafram ayarlı objektif alınarak eskinin çok kaliteli objektifleri ile çok ucuza çalışılabilir.

Namık Kemal
Instagram'da ben

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
« Yanıtla #12 : 18 Kasım 2014, 15:07:36 »
Anlatımım yanlış olunca yorumlarda o doğrultuda oldu. Minarenin aleminde ki kuş temsili bir ifade benim için. Ben ne çekmek istediğimi biraz açayım.

İlk olarak düğün-dernek çekimlerine girmek istiyorum. Burada bu işi yapanların elinden çıkanları gördükçe sinir oluyorum. Askeri nizam esas duruşta gelin dağmat çekiyorlar:) Bu boşluğu doldurabileceğimi düşünüyorum.Tabi bu esnada üç beş kazanabilirim diye umuyorum.

İkincisi kazandığım parayı yemek için kır bayır gezmeye gittiğimde doğal bir manzara karşısında yetersiz kalmak istemiyorum. Şu an kullandığım makine f 2,8-f8  diyafram açıklığına sahip elektronik vizöre sahip ki bu benim için çok büyük nimettir. Emin ustam next 3n önerdi şimdi onu inceliyorum. Ama kendimi biraz tanıdıysam sonuç büyük ihtimalle A58 olur:)

Önce makineyi alıp maddi gücüm olduğu zaman lens değişim ve çeşitleme işine girmeyi hedefliyorum.

Osman Kurt

• 6270
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #13 : 18 Kasım 2014, 15:17:35 »
Düğün-dernek çekimine özelliklede kazanç sağlamak için girmek istiyorsan abi yedekli çalışma şart(enaz 2makina ve 2lens) düğünün ortasında makine arıza verirse halini düşünmek istemiyorum.Hem düğün sahipleri hem de senin için yıkıcı olur :(
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2014, 15:19:53 Gönderen: Osman Kurt »
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #14 : 18 Kasım 2014, 15:56:47 »
Düğün dernek işlerinde ekstra pil, harici flaş, datanın pratik transferi ve yüksek İSO'larda başarılı olmak önemli diye düşünürüm.

Daha ağır makinalara baktığından dolayı sağlam bir tripod olmazsa olmazın.

----

Kuş derdin yoksa makul açılarda fotoğraflar çekeceksin demektir. Makina ile gelen objektifler büyük ihtimalle işini görecektir. Doğa için neredeyse her makina sana yarar.

Kriterlerini düğünü ağırlıklı düşünerek belirle derim. Diğer fotoğrafların koşulları düğün koşulları kadar toleranssız olmayacaktır.
Namık Kemal
Instagram'da ben

maxilla

• 264
  • Meslek: diş hekimi
  • Yer: malatya
« Yanıtla #15 : 18 Kasım 2014, 17:29:28 »
Düğün dernek işine girmeden önce eğer çekimleri düğün salonunda yapmayı planlıyorsan bilmelisin ki her düğün salonunun bir fotografçısı vardır.Adamlar neredeyse cep telefonuyla yapılan çekime bile mırın kırın ediyorlar.Dışardan öyle kocaman makinayla çekime asla müsade etmezler.Ha ben dışarıda gelin ve damatı alır, doğal bir ortamda özel çekimler yaparım dersen o ayrı tabi...

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
  • Meslek: müzmin işsiz ...
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #16 : 18 Kasım 2014, 18:51:10 »
Hüseyin kardeşim Ankara da da fotoğrafçıların çoğu senin bahsettiğin gibi ,bir  nikon d 90 bir de lensle  düğün çekiyorlar. Önce de yazdığım gibi bir arkadaşım senin de yapmak istediğini yapmaya uğraşıyor. İnternet sitesi bile yaptı ama , bizim insanımız fotodan falan anlamaz ,50 tl daha ucuz yapana gider çektirir. O yüzden yapabiliyorsan
yap ,bir şansını dene. Hatta siteyi de  yazıyım   www.serdargungor.com    , şu  an hemen hemen  10 bin tl lik malzemesi var ama müşteri çok az çıkıyor.

Bir de benim üyelik başa mı dönmüş  anlamadım ?  tam üye nedir?

Osman Kurt

• 6270
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #17 : 18 Kasım 2014, 18:55:48 »
Forester abi aşağıdaki konuda yazdığı ismini profiline yazmayanlar özel üyelikten çıkarılıyor.
http://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=272.msg137433#msg137433
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #18 : 18 Kasım 2014, 19:00:59 »
Hüseyin kardeşim Ankara da da fotoğrafçıların çoğu senin bahsettiğin gibi ,bir  nikon d 90 bir de lensle  düğün çekiyorlar. Önce de yazdığım gibi bir arkadaşım senin de yapmak istediğini yapmaya uğraşıyor. İnternet sitesi bile yaptı ama , bizim insanımız fotodan falan anlamaz ,50 tl daha ucuz yapana gider çektirir. O yüzden yapabiliyorsan
yap ,bir şansını dene. Hatta siteyi de  yazıyım   www.serdargungor.com    , şu  an hemen hemen  10 bin tl lik malzemesi var ama müşteri çok az çıkıyor.

Bir de benim üyelik başa mı dönmüş  anlamadım ?  tam üye nedir?

Bkz.:
Arkadaşlar, üye isimleri konusunda bir karar aldık buna göre;
"Özel üye olup isim bilgisi girmeyen herkesin özel üyeliklerinin iptal edileceğini, isim bilgisini girmeyen hiç kimsenin de özel üyeliğe yükseltilmeyeceğini" Sizlere de duyuralım istedik. Bir hafta sonra uygulamaya geçeceğiz haberiniz olsun

Ref: http://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=272.msg136243#msg136243
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #19 : 18 Kasım 2014, 19:03:00 »
 8) Osman yine daha hızlı çıktı. Az önce Clark Kent buradaydı, keşke o da olsaydı da Osman'ın hızını görebilseydi.  :)
Namık Kemal
Instagram'da ben