Bıçak Sanatı - Forum

SANAT nedir , ZENAAT nedir ??

35 Atınpark

• *
  • 65
  • Meslek: Ender Dolu Studiosus Reisen München
  • Yer: İzmir
SANAT nedir , ZENAAT nedir ??
« : 03 Mayıs 2014, 22:32:52 »
Biraz önce ''Koleksiyon'' köşesine ve ''Değişikler Yeni Fikirler'' köşesine  2  kritik yazdım. Bu yazıların giriş kabul edilmesi ricası ile  Sanat nedir , Zenaat nedir  sorularını ortaya atıp tartışmaya açmayı deniyorum. Binanaleyh bu formun kasdi  bıçak sanatı mı yoksa bıçak zenaatı mıdır ? Belki hiç tartışmaya gerek bile kalmıyabilir , bir sorumlu üye kalkar ve beni 2 cümle ile aydınlatır. Yok eğer bu kavramlar kişilere farklı anlamlar ifade ediyorsa , belki bunları da duymuş ve dolayısıyla hepimiz bilgilenmiş oluruz.
Ölmeden  önce  ölünüz        ( Hadis-i Şerif )

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9426
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Ynt: SANAT nedir , ZENAAT nedir ??
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2014, 23:55:58 »
Bence sanatı belli bir kısa listedeki türler ile sınırlamak bağnazlık ile ayrımcılık arası bir noktadadır. Sanatlar listesinde heykel varsa kuyumculuk da olmalıdır.

Aynı şekilde sanat ve zanaat kelimeleri de bence yukardaki sıkıntıdan nasibini almış. Birileri kendilerini ötekilerle aynı kefede görmek istemeyince bu ayrımı türetmiş gibi geliyor bana.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2014, 00:07:40 »
Konu biraz derin aslında, felsefeye de girmeden olmaz  ;) güzel bir konu oldu bence, şimdi toparlayamam ama sonradan yazmak isterim.

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2014, 00:35:24 »
Ben de oldum olası anlamam sanat zanaat ayrımını. Sanki bana kast sisteminin kategorize etmesi gibi gelir.
Okinawian

a.yuce

• *
  • 1121
  • Ahmet - Yaş: kırk küsür
  • Meslek: Elektronik
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2014, 00:35:54 »
Zanatkâr olmadan sanatkâr olmak pek mümkün değil bence.

Mükemmelliğe eklenecek birşey kalmadığında değil, çıkartılacak birşey kalmadığında erişilir.

Ertarda

• *
  • 1033
  • Ertuğrul ARDA -1967
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Bornova-İzmir
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2014, 00:43:32 »
Bana kalırsa sanat ile zenaat arasında ki fark yapılan işin tekrarıyla alakalı.
Örneğin, Leonardo Usta Mona Lisa'yı yaptı. Kendisi bir sanatçıdır.
Ama Mona Lisa'nın para ettiğini fark edip, her ay bir tane  Mona Lisa yapıp satsaydı o zaman Leonardo Usta'ya zanattkar demek durumunda kalacaktık.
Be yourself, no matter what they say...........

Zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, aslında biz cesaret edemediğimiz için zordur..!

ademocakli

• 268
  • Meslek: Kaptan
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2014, 02:07:39 »
Sanat yaratıcılık, zanaat ise ustalık gerektirir.
Sanat; bir duygunun, yaratıcılığın, güzelliğin ifade edilmesinde kullanılan yönteme veya bu ifade sonrasında meydana gelen üstün yaratıcılık kavramına denir.
Zanaat; Kişilerin maddi ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim ve tecrübe gerektiren işlere verilen addır.
Sanatkar bir eserin aynısını yalnızca bir kez yapabilir. Zanaatkar ise bir eseri ise bir çok kez yapar.
Sanatkarın eserine değer biçilmez. Zanaatkarın ürünü belli bir fiyata satılır.
Geçmişi hatırlamayanlar onu bir kez daha yaşamak zorunda kalır.

a.yuce

• *
  • 1121
  • Ahmet - Yaş: kırk küsür
  • Meslek: Elektronik
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2014, 10:28:59 »
Bir müzisyen, şarkıcı aynı eseri, en iyi olduğununu düşündüğü tarzda defalarca icra eder.  Ressamlar bazen aynı ederden birden fazla yaparlar, numaralarlar. Hatta yanlış haturlamıyorsam bazıları litograf ile adetli üretilecek resimler bile yapmıştır, örneğin dali. Bildiğiniz matbaa işi yani. İşin para için yapılıp yapılmaması, ederi konusuna girmiyorum, belli para karşılığı portre yapan ressamlar en basit örnek.

Hulasa yapılan şeyin adedi, tekrarlı olup olmaması, para kazanmak için yapılıp yapılmaması sanat-zanaat ayrımı için yeterli kriterler değil sanırım.
Mükemmelliğe eklenecek birşey kalmadığında değil, çıkartılacak birşey kalmadığında erişilir.

fatihaydın

• 769
  • Meslek: SATIŞ
  • Yer: İstanbul Kayaşehir
« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2014, 11:36:31 »
Güzel bir konu bencede, sanatçı farklı farklı belli bir kayda, forma bağlı kalmadan güzel eserler ortaya koyabilen sürekli geliştirerek yaptığı işi en güzel şekliyle ortaya çıkarabilen kişi veya kişilere verilen ünvandır.
zanaatkar ise bir sanatı icra eden sanat ustalarının yaptığı tutulan işleri seri üretime döken ustalara verilen ünvandır bir sanatkar seri üretime geçtiğinde o an bitene kadar zanaatkar olur bencede.

Murat AKIN

• 608
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #9 : 05 Mayıs 2014, 08:59:44 »
Genel olarak iç içe girmiş iki deyim.

Sanat: yenilik, buluş yapılan önceliğinde kazanç olmayan

Zanaatkar bilgi ve becerisini uygulayandır. önceliğinde kazanç olandır.

Sanat ve zanaatkar uzun bir çizginin iki ucunda olanlardır ama otaya yaklaştıkça birbirine karışır.

Yıllarca sanat tartışmaları olmuş " sanat sanat içindir" denilip.

Eskiden yazım kuralı olarak SAN'AT olarak yazılır ve okunurdu.

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #10 : 05 Mayıs 2014, 09:20:29 »
Hocam eskiden meslek liseleri Sanat okulları mıydı?
Okinawian

Ahmet Çetinel

• *
  • 35
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: izmir
« Yanıtla #11 : 05 Mayıs 2014, 16:45:50 »
sanat 1. plana estetik kaygıyı koyar zanaat ise günlük hayatta kullanılabilmeyi.

nacho_grande

• 499
  • Serhan Yenilmez
    • Akantus Ahşap Emprenye
  • Meslek: Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
« Yanıtla #12 : 05 Mayıs 2014, 17:29:07 »
İki kavramın aynı potada eritilmesine Endüstri Ürünleri Tasarımı denir. :D
"Kavgalarda, açıkça üstün olan tarafın, zayıf olan tarafa yatağanın keskin ağzıyla değil de, sırtıyla müdahale etmesi bir görgü kuralıydı." (Kaynak, Vikipedi)

tatenkof

• Alemde Şer Oğuzda Er Tükenmez.
  • 1326
  • Alper Çırpar
  • Meslek: İngilizce öğretmeni
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #13 : 05 Mayıs 2014, 18:14:22 »
Bu uğraşı hem sanat hem zanaat olarak icra edebiliriz. Öyle eserler var ki yapan ustaya sanatkar dememek olmaz. Burada ki ayrımı amaçlar doğrultusunda belirlemeliyiz.

Murat AKIN

• 608
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #14 : 05 Mayıs 2014, 22:31:51 »
Hocam eskiden meslek liseleri Sanat okulları mıydı?

Okullar ilk kurulduğu 1863 yılında adı başkaydı sonra adı mektebi sanayiye olmuş.

Daha sonra sanat mektebi.
40 lı yıllarda erkek sanat enstitüsü.
1963 te sanat enstitüsü.
1974 endüstri meslek lilesi olarak değişti

suf77Taner

• 167
  • Meslek: serbest
  • Yer: bursa
« Yanıtla #15 : 06 Mayıs 2014, 22:39:42 »
Affınıza sığınarak,sanatçı duygu his ve düşüncelerini değişik şekillerde resim,dans müzik vs ortaya koyan yaptığı eserde duygu ve hislerin ön planda olduğu kendine has anlatım ve ifadesi olabilen kimse yaptığına sanat denir diyebilirim,bu bağlamda tarzı olan kişi diyelim örnek;Bıçak yapıyorum şekli şemali ile bir tarzım var  komşum da çok düzgün ağız açıyor ama sadece bunu yapabiliyorsa zanaatkar mıdır?takdir sizlerin acizane benim fikrim böyle..saygılar

suf77Taner

• 167
  • Meslek: serbest
  • Yer: bursa
« Yanıtla #16 : 08 Mayıs 2014, 01:59:29 »
Elleriyle calisan iscidir
elleri ve kafasiyla calisan ustadir
elleri kafasi ve yuregiyle calisan sanatkardir.
Goethe..

35 Atınpark

• *
  • 65
  • Meslek: Ender Dolu Studiosus Reisen München
« Yanıtla #17 : 08 Mayıs 2014, 08:15:04 »
William Powel silah üreticisine bir namlu yapmak üzere başvurdum. Namluyu 14 ayda telim ettiler . 1400 pound ödedim.Süresinin uzunluğundan şikayet edince namlunun delindikten sonra çeliğin stersinin alınması için özel koşullarda 1 yıla ihtiyaç olduğunu ve işlemeye ancak bundan sonra geçilebileceğini söylediler.Bu durumu Almanya'da Krieghoff 'a teyid ettirdim. Aynı namluyu Üzümlü ve Huğlu 1 haftada teslim ediyor. Fiyatı 350 lira . Parayı boşverelim , o göreceli bir şey , ülke koşulları v.s .Fakat , Evren usta , gerçekten senin dediğin gibi mi bu iş ? Yani birilerinin farklılık kompleksinden mi kaynaklanıyor bunca fark ?
Ölmeden  önce  ölünüz        ( Hadis-i Şerif )

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9426
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #18 : 08 Mayıs 2014, 09:51:35 »
Bence ekip namlu işinde çok ağır palavra atmışlar. Hadi 14 aya değecek bir stres var - ki olmaz, olmamalı - 14 aylık bir sıkıntıya yol açacak kadar önemli bir stress varsa onu gidermenin yoluna bakmaları daha hayırlı olmaz mıydı? Talaşlı işler bu devirde tamamen kontrol altında, isıl işlem falan artık kara büyü değil.

Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

« Yanıtla #19 : 08 Mayıs 2014, 18:16:54 »
14 ay... Mercek dinlendirme süresi gibi olmuş.